Τραπεζική Διοικητική ΠΑΠΕΙ vs Μάρκετινγκ ΟΠΑ vs Οικονομικής Επιστήμης ΕΚΠΑ

mimikos

Νεοφερμένος

Ο mimikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλημερα ειμαι σε χρονια πανελληνιων και σκεφτομαι
αναμεσα σε τραπεζικη παπει μαρκετινγκ οπα οικονομικη επιστημη
εκπα . καποια γνωμη ?

επισης ειμαι επιφυλακτικος για το εκπα γιατι βλεπω χαμηλες βασεις .
μηπως δεν ειναι καλη η σχολη ?

ευχαριστω
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
καλημερα ειμαι σε χρονια πανελληνιων και σκεφτομαι
αναμεσα σε τραπεζικη παπει μαρκετινγκ οπα οικονομικη επιστημη
εκπα . καποια γνωμη ?

επισης ειμαι επιφυλακτικος για το εκπα γιατι βλεπω χαμηλες βασεις .
μηπως δεν ειναι καλη η σχολη ?

ευχαριστω
Είμαι απόφοιτος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ (πέρσι αποφοίτησα), οπότε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Το τμήμα παρόλο που έχει χαμηλή βάση, είναι αρκετά καλό και απαιτητικό θα έλεγα, θέλει ενασχόληση και διάβασμα, αλλά εφόσον παρακολουθείς δεν θα έχεις θέμα. Είναι πιο γενικό από τα άλλα δύο καθώς διδάσκεσαι αρκετά μαθήματα και μπορείς να επιλέξεις κατεύθυνση (χρηματοοικονομικά, οικονομική θεωρία, μαθηματικά/πληροφορική, οικονομική ανάπτυξη, εφαρμοσμένα οικονομικά) και μαθήματα επιλογής (μέσα από μια αρκετά μεγάλη ποικιλία) ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου.

Τα άλλα δύο τμήματα που αναφέρεις είναι πολύ πιο εξειδικευμένα και εντελώς άσχετα μεταξύ τους. Άλλο το μάρκετινγκ, άλλο τα χρηματοοικονομικά και άλλο τα οικονομικά (σαν σπουδές). Τα χρηματοοικονομικά αποτελούν εξειδίκευση από τα οικονομικά, ενώ το μάρκετινγκ ουσιαστικά αποτελεί υπό-κλάδο της διοίκησης επιχειρήσεων.

Εφόσον δεν έχεις κατασταλάξει ή δεν είσαι σίγουρος, γνώμη μου, πάρε κάτι πιο γενικό και μπορείς να εξειδικευτείς με μεταπτυχιακό στη συνέχεια.
 

mimikos

Νεοφερμένος

Ο mimikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ Παναγιωτη849 συγχαρητηρια καλη σταδιοδρομια , ακριβως επειδη δεν εχω κατασταλαξει και δεν ειμαι σιγουρος τι μου αρεσει
λεω να διαλεξω την οικονομικη επιστημη εκπα παρολο που τα μαθηματα του παπει χρηματοικονομικα
μου φαινονται πιο ενδιαφεροντα . φοβαμαι μηπως βαρεθω τα θεωρητικα μαθηματα του εκπα. τι λες ?

τι σημαινει προαπαιτουμενα μαθηματα ?
γενικα χρειαζεται φροντιστηριο ?

εαν συγκρινεις το εκπα με το οπα που κανεις το μεταπτυχιακο σου τωρα ποια ειναι γνωμη σου σε ?

καθηγητες , περιβαλλον , τοποθεσια , συγκοινωνιες , φημη , μαθησιακο επιπεδο ,
γραμματεια , οργανωση , απορροφηση στην αγορα εργασιας ?

σε ευχαριστω
 

mimikos

Νεοφερμένος

Ο mimikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τι σημαινει ποσοτικο υποβαθρο ?
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ Παναγιωτη849 συγχαρητηρια καλη σταδιοδρομια , ακριβως επειδη δεν εχω κατασταλαξει και δεν ειμαι σιγουρος τι μου αρεσει
λεω να διαλεξω την οικονομικη επιστημη εκπα παρολο που τα μαθηματα του παπει χρηματοικονομικα
μου φαινονται πιο ενδιαφεροντα . φοβαμαι μηπως βαρεθω τα θεωρητικα μαθηματα του εκπα. τι λες ?

τι σημαινει προαπαιτουμενα μαθηματα ?
γενικα χρειαζεται φροντιστηριο ?

εαν συγκρινεις το εκπα με το οπα που κανεις το μεταπτυχιακο σου τωρα ποια ειναι γνωμη σου σε ?

καθηγητες , περιβαλλον , τοποθεσια , συγκοινωνιες , φημη , μαθησιακο επιπεδο ,
γραμματεια , οργανωση , απορροφηση στην αγορα εργασιας ?

σε ευχαριστω
Καταρχάς, συμφωνώ ότι μπορείς να διαλέξεις κάποιο τμήμα οικονομικής επιστήμης (ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ), καθώς αφού έχεις κατασταλάξει είναι το ιδανικό αφού είναι πιο γενικό. Τα μαθήματα του ΕΚΠΑ δεν είναι όλα θεωρητικά, υπάρχουν ορισμένα υποχρεωτικά και μετά αν θες στα επιλογής, διαλέγεις ποσοτικά μαθήματα.

Προαπαιτούμενα μαθήματα γενικά δεν υπάρχουν στο τμήμα μου, καλό βέβαια θα ήταν να δώσεις βάση στο ΑΟΘ και τα μαθηματικά (μόνο ολοκληρώματα, πραγωγίσεις, όρια), τα οποία θα σου χρειαστούν. Αλλά έτσι και αλλιώς όλα ξεκινάνε από το μηδέν και δεν θα έχεις θέμα, απλά αν δώσεις βάση φέτος θα είσαι λίγο πιο άνετος στα μαθήματα του Α' εξαμήνου (Εισαγωγή στην Οικονομική Ανάλυση & Μαθηματικά Ι). Γενικά αν παρακολουθείς, διαβάζεις συστηματικά και δε τα αφήνεις για το τέλος, δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα και δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση να πας φροντιστήριο (τουλάχιστον εγώ ήμουν υπέρ-καλυμμένος που τα έκανα όλα αυτά).

Επειδή η αδερφή μου έχει τελειώσει το Οικονομικό του ΟΠΑ, μπορώ να πω πως δεν έχει τεράστια διαφορά, το μόνο που υστερεί το ΕΚΠΑ είναι λίγο η οργάνωση αλλά τα τελευταία 2 χρονιά νομίζω πως έχει βελτιωθεί αισθητά (π.χ. ανάρτηση προγράμματος εξεταστικής κ.α.). Εγώ πήγα για μεταπτυχιακό στο ΟΠΑ, μιας και το μάρκετινγκ που κάνω δεν υπάρχει σε άλλο δημόσιο πανεπιστήμιο (εντός Αττικής τουλάχιστον), αλλά και γιατί έχει κύρος και οι καθηγητές που διδάσκουν είναι ιδιαίτερα καταρτισμένοι.

Όσον αφορά το τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ:
- Καθηγητές: αρκετά καλοί, με μεγάλη εμπειρία και οι περισσότεροι είναι πρόθυμοι να σε βοηθήσουν (υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις). Ορισμένοι σου δίνουν και εργασίες (προαιρετικές/υποχρεωτικές) και βοηθάνε στον βαθμό. Γενικά, είναι πολύ καλοί.
- Περιβάλλον & Τοποθεσία: ωραίες εγκαταστάσεις μέσα στο κέντρο της Αθήνας (μόλις λίγα μέτρα από τον σταθμό του μετρό "Πανεπιστήμιο"). ΔΕΝ βρίσκεται στην Πανεπιστημιούπολη στου Ζωγράφου αλλά στο κέντρο της Αθήνας και οι αίθουσες είναι καλές και η εικόνα τους δεν έχει καμία σχέση με την εικόνα των αντίστοιχων από την Πανεπιστημιούπολη. Συστεγάζεται με τα τμήματα της Νομικής, του Πολιτικού, των ΜΜΕ, της Διοίκησης Επιχειρήσεων, της Κοινωνιολογίας και των Τούρκικων Σπουδών.
- Γραμματεία: Γενικά είναι εντάξει και μπορείς να συνεννοηθείς (αν το πας συγκριτικά με άλλα ακραία πράγματα που έχω ακούσει ότι γίνονται σε άλλες σχολές).
- Απορρόφηση: Εγγράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο και όπως σου είπα χρειάζεται μεταπτυχιακό, καθώς παίρνεις πολλές και διαφορετικές γνώσεις.

Μπορείς να δεις ένα πρόσφατο βίντεο που έφτιαξε το τμήμα, εδώ:
τι σημαινει ποσοτικο υποβαθρο ?
Είναι το υπόβαθρο που έχεις όσον αφορά τα ποσοτικά μαθήματα (π.χ. μαθηματικά, στατιστική κλπ.).
 

mimikos

Νεοφερμένος

Ο mimikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τον χρονο σου και ολες τις εξηγησεις .
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Κοίτα καλά τι σου αρέσει γιατί από ότι βλέπω κοιτάς σχολές που είναι πάνω κάτω στα ίδια μόρια. Μην στοχεύεις σχολές με βάση τις προβλέψεις σου αλλά με βάση τα θέλω σου και έτσι θα γράψεις και υψηλότερα.Αυτο έκανα εγώ αυτό λέω και στους μαθητές μου
 

mimikos

Νεοφερμένος

Ο mimikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστω Giii για την συμβουλη σου , δεν κανω προβλεψεις αλλα προσπαθω να καταλαβω
ποιος τομεας των οικονομικων θα μου αρεσε ετσι ωστε να μην βαρεθω την φοιτηση αλλα και
να απολαμβανω αργοτερα την ασκηση επαγγελματος . επισης οι καθηγητες μου με ενημερωνουν
οτι δυνατες σχολες στα οικονομικα ειναι μονο οπα και παπει και οχι το εκπα.
θελω να επιλεξω τμημα και πανεπιστημιο που θα μου δωσουν τα περισσοτερα εφοδια για το μελλον.
εχεις συμβουλη επ αυτου ?

ευχαριστω
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
επισης οι καθηγητες μου με ενημερωνουν
οτι δυνατες σχολες στα οικονομικα ειναι μονο οπα και παπει και οχι το εκπα.
Ναι αυτό είναι μια βλακεία και μισή...
Δεν έχει σημασία σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι...σημασία έχει ΕΣΥ πως θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις σπουδές σου είτε είσαι στο ΟΠΑ είτε είσαι στο οικονομικό στο Ρέθυμνο...
θελω να επιλεξω τμημα και πανεπιστημιο που θα μου δωσουν τα περισσοτερα εφοδια για το μελλον.
εχεις συμβουλη επ αυτου ?
Όλα τα τμήματα δίνουν εφόδια και το 85% είναι στο τι θα κάνεις εσύ όσο είσαι στη σχολή όχι τι θα κάνει η σχολή με σένα...
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι μια βλακεία και μισή...
Δεν έχει σημασία σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι...σημασία έχει ΕΣΥ πως θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις σπουδές σου είτε είσαι στο ΟΠΑ είτε είσαι στο οικονομικό στο Ρέθυμνο...

Όλα τα τμήματα δίνουν εφόδια και το 85% είναι στο τι θα κάνεις εσύ όσο είσαι στη σχολή όχι τι θα κάνει η σχολή με σένα...
Καλά νταξει μην τα κάνουμε όλα όσα και όμοια είναι γνωστό ότι στα οικονομικά ΠΑΠΕΙ όπα είναι κορυφή...απλά το θέμα είναι να ασχοληθείς όπως είπες.
 

Eleni123-

Νεοφερμένος

Η Eleni123- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ! Όσον αφορά τις Οικονομικές σχολες πιάνω πολλές
Αλλά η απορία μου είναι αν τα τμήματα του εκπα παπί απθ κλπ έχουν κάποια διαφορά ας πούμε με το οικονομικο Ιωαννίνων επειδή ουσιαστικά είναι επαρχία και αν επηρεάζει αργότερα αυτό το βιογραφικό μου ας πούμε..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top