Το πιο μισητό για εσάς πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα

Ποιο είναι το πιο μισητό για εσας πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 184)

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα κλασσικό λάθος που μπερδεύει κάποιος δύο φαινόμενα που παρουσιάζουν μεταξύ τους συσχέτιση αλλά δεν έχουν σχέση αιτίου και αιτιότητας μεταξύ τους. Πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος τρίτης μεταβλητής ή και περισσοτερων ή ακόμα και πιο περίπλοκες σχέσεις που να επηρεάζουν άλλες μεταβλητες.

Το επίπεδο έπεσε διότι μειώθηκαν οι απαιτήσεις. Παλιότερα τα παιδιά τα έλιωναν και για να μπουν σε σχολές δίνανε ξεχωριστά διαφορετικά κεφάλαια. Σου δίνανε το πολύ 5 λεπτά για κάθε ερώτηση στις εισαγωγικές. Βάρβαρο σύστημα και περιττό εντελώς, αλλά όσοι επιβίωναν και έμπαιναν στην σχολή, προφανώς είχαν τόσο την επιμονή όσο και την υπομονή(αποδεδειγμένα).

Η πτώση των κλασσικών επιστημών σε όλο τον κόσμο, όχι μόνο στην Ελλάδα, οφείλεται στο ότι ο κόσμος και η οικονομία δεν έχει ανάγκη ανθρώπους με κλασσική θεωρητική εκπαίδευση.

Ομοίως η πτώση των θετικών επιστημών στην Ελλάδα, οφείλεται στο ότι τα πειράματα δεν είναι φτηνή υπόθεση. Παλιότερα αρκούσε να παρατηρήσει κανείς ένα μήλο να πέφτει και από εκεί κατασκεύαζε ολόκληρη θεωρία. Πλέον έχουν ανακαλυφθεί τα πάντα που αφορούν την καθημερινότητα. Οπότε για να γίνει το επόμενο βήμα χρειάζεται περισσότερη και πιο ειδική εκπαίδευση, περισσότερη τεχνολογία, μεγαλύτερο κόστος, περισσότερος χρονος κτλπ.

Ομοίως τα περισσότερα τεχνικά προβλήματα έχουν επιλυθεί ή επιλύονται ταχύτατα στις μέρες μας. Με Κινεζους, Ιάπωνες και Ινδους, μπορεί κανείς να βρει έμπειρους μηχανικούς που θα κάνουν ότι δουλειά χρειάζεται και μάλιστα πολύ φτηνά. Το γεγονός ότι η χώρα μας δεν έχει και βιομηχανία απλά χειροτερευει την ήδη κακή κατάσταση.

Η υγεία από την άλλη είναι στανταρακι. Σίγουρα θα πάθεις κάτι όσο ζεις οπότε θα αναγκαστείς να πας γιατρό. Οι περισσότερες παθήσεις είναι γνωστές, και οι διαγνωστικές διαδικασίες έχουν εξελιχθεί σε μεγάλο βαθμό επίσης. Οι γιατροί δεν καίγονται εάν θα γίνει το επόμενο βήμα διότι τα λεφτά τους τα παίρνουν όπως και να έχει. Δεν χρειάζεται να αναλάβουν μια δυσκολη περίπτωση, τα οικονομανε και από κάτι τελείως τετριμμένο όπως μια ίωση που λέει ο λόγος. Οπότε μαθαίνεις στάνταρ πράγματα , αγοράζεις στάνταρ εξοπλισμό και το το κέρδος αλλά και το αποτέλεσμα είναι λίγο πολύ αναμενόμενο.

Σε αντίθεση π.χ. με φυσική που μπορείς να επενδύσεις δις και να μην έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα από ένα πείραμα. Αλλά ακόμα και να εχεις, η ανακάλυψη ενός νέου στοιχειώδους σωματιδίου(σε τέτοιο σημείο έχουμε φτάσει) δεν θα αλλάξει δραματικά την καθημερινότητα μας.Το λέω πολύ απλοϊκά τώρα, προφανώς κανείς δεν πάει να κάνει στην τύχη τέτοιου μεγέθους πειράματα χωρίς να έχει ισχυρές προσδοκίες ότι θα βρει κάτι όπως και οι πετρελαϊκές δεν πάνε να τρυπήσουν στην τύχη κάπου χωρίς να κάνουν μελέτες.

Εν τέλει όλο το ζουμί και ταυτόχρονα χρήμα βρίσκεται στην επιστήμη των υλικών. Είναι ο μόνος κλάδος με σημαντικό αντίκτυπο στην καθημερινότητα, που είναι άμεσα αναγκαίος από ΟΛΕΣ τις επιστήμες και δραστηριότητες του ανθρώπου, και συνεχώς εξελίσσεται με τρελούς ρυθμούς διότι πάντα υπάρχει κάτι νέο να ανακαλύψεις. Τα συνδυάζει όλα δηλαδή.

Ακούγεται ίσως περίεργο αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Όταν αγοράσεις ένα αμάξι ή ένα κινητό, το κόστος προέρχεται από τα υλικά πλέον παρά από την σχεδίαση.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,903 μηνύματα.
Το πιο ενοχλητικό μάθημα του κόσμου είναι η ιστορία!😂 Με θυμάμαι να κλαίω πάνω από το βιβλίο, αν το ανοίξετε θα δείτε τα δάκρυα μου... Βασικά μετά τις πανελλήνιες το έσκισα από τα νεύρα μου, για εκτόνωση
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Συμφωνώ για τα περί υποκειμενικότητας και αδικίας στην έκθεση (εγώ την τελευταία φορά που έδωσα είχαν 20 μονάδες στις 100 απόκλιση οι δύο πρώτοι διορθωτές! ).
Δεν την έβαλα όμως ως μισητό μάθημα γιατί μου άρεσε που ήταν χαλαρή η διδασκαλία και συζητούσαμε ωραία με τους φιλολόγους εν ώρα μαθήματος. Και φυσικά δεν είχα βλέψεις για 18.000+ μόρια για να με αγχώνει σαν μάθημα.
εγω οταν εδινα ειχαν αποκλιση 26 μορια!!εχω ακουσει διαχρονικα και για περιπτωσεις με 35 μορια αποκλιση.οκ στο θεμα διδασκαλιας αλλα η ουσια ειναι τι γραφεις οχι πως το διδασκεσαι.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Προσωπικά η ιστορία λόγω του τρόπου με τον οποίο εξετάζεται. Δυστυχώς οι βαθμολογητές για να σου δώσουν σχεδόν το σύνολο των μορίων πρέπει να έχεις συγκρατήσει κάθε πληροφορία του σχολικού βιβλίου, έστω και ανούσια. Βέβαια υπάρχει το κομμάτι των πηγών το οποίο ναι μεν απαιτεί σε κάποιο βαθμό συνθετική και αφαιρετική σκέψη όμως παρεισφρέει η υποκειμενικότητα των βαθμολογητών (να υπογραμμίσω εδώ ότι η ανάλυση ιστορικών πηγών με κριτική ικανότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ξέρουν τα παιδιά της θετικής από την ιστορία γενικής παιδείας και δεν σου δίνουν εύκολα οι βαθμολογητές το άριστα).
Η έκθεση-όπως και τα αρχαία-ήταν από τα αγαπημένα μου αλλά τη φοβόμουν λόγω των μεγάλων αποκλίσεων. Με ενοχλούσε κάπως το κομμάτι των ασκήσεων περισσότερο (πλην της περίληψης και των συνωνύμων-αντωνύμων) και όχι η παραγωγή λόγου. Ευτυχώς στη δική μου την περίπτωση οι δύο βαθμολογητές ήταν πολύ κοντά. Φαντάζομαι τώρα με τη συνεξέταση γλώσσας-λογοτεχνίας θα έχει ενταθεί και η υποκειμενικότητα του μαθήματος.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,903 μηνύματα.
Προσωπικά η ιστορία λόγω του τρόπου με τον οποίο εξετάζεται. Δυστυχώς οι βαθμολογητές για να σου δώσουν σχεδόν το σύνολο των μορίων πρέπει να έχεις συγκρατήσει κάθε πληροφορία του σχολικού βιβλίου, έστω και ανούσια. Βέβαια υπάρχει το κομμάτι των πηγών το οποίο ναι μεν απαιτεί σε κάποιο βαθμό συνθετική και αφαιρετική σκέψη όμως παρεισφρέει η υποκειμενικότητα των βαθμολογητών (να υπογραμμίσω εδώ ότι η ανάλυση ιστορικών πηγών με κριτική ικανότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ξέρουν τα παιδιά της θετικής από την ιστορία γενικής παιδείας και δεν σου δίνουν εύκολα οι βαθμολογητές το άριστα).
Η έκθεση-όπως και τα αρχαία-ήταν από τα αγαπημένα μου αλλά τη φοβόμουν λόγω των μεγάλων αποκλίσεων. Με ενοχλούσε κάπως το κομμάτι των ασκήσεων περισσότερο (πλην της περίληψης και των συνωνύμων-αντωνύμων) και όχι η παραγωγή λόγου. Ευτυχώς στη δική μου την περίπτωση οι δύο βαθμολογητές ήταν πολύ κοντά. Φαντάζομαι τώρα με τη συνεξέταση γλώσσας-λογοτεχνίας θα έχει ενταθεί και η υποκειμενικότητα του μαθήματος.
Εγώ έκθεση και αρχαία έγραφα πάντα άριστα, πάνω από 17... Η ιστορία ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα, γιατί λόγω της παπαγαλιας δεν καταλάβαινα τι διάβαζα! Έπρεπε κάποιος να μου πει την αρχή του κομματιού για να μου έρθει και το υπόλοιπο. Οπότε όπως καταλαβαίνεις με ερώτηση δεν καταλάβαινα που βρίσκεται στο βιβλίο η απάντηση! Τελείως λάθος αυτό το μάθημα
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Λατινικααααα για μενα… με το ζόρι 83..απο τα χειρότερα μου
Ενω αρχαία εκθεση τελεια
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,903 μηνύματα.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
83 είναι σχεδόν 17! Πόσο πιο πάνω θες στα λατινικά?
Ναι 16.6, οταν στοχεύει καποιος σε σχολες που εχουν 17,500-18,000 στα Λατινικά πρεπει να γραψεις πανω απο 95.. δε θα ανέβεις δυστυχώς απο αρχαία το 91+ ειναι άπιαστο .. ιστορια Επισης φουλ αβέβαιο ..
Βεβαια τα Λατινικά απο δετός δυσκολέψανε παρα πολυ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Έκθεση, μολονότι έχω αγγίξει βαθμούς της τάξης του 90 (με αυστηρή φροντιστηριακή βαθμολόγηση), ακόμη αισθάνομαι αβεβαιότητα. Οψόμεθα!
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Μισητά για όλους είναι τα μαθήματα που μπορεί ο διορθωτής να κόβει μονάδες για το έτσι θέλω.πχ έκθεση , βιολογια, ιστορία και αρχαία απ' ο,τι έχω καταλάβει
Για μένα η έκθεση είναι μακράν το χειρότερο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top