Το ξυπνητήρι "πρόδωσε" υποψήφιο που είxε στην τσάντα του κινητό τηλέφωνο

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.

Τι έχετε να πείτε για την απόφαση της επιτροπής να μηδενίσει το γραπτό;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,572 μηνύματα.

Τι έχετε να πείτε για την απόφαση της επιτροπής να μηδενίσει το γραπτό;
Θα τη χαρακτήριζα ορθή. Πρέπει να τηρείται το αδιάβλητο της διαδικασίας, είναι βασικός κανόνας το "δεν φέρνουμε το κινητό στην αίθουσα". Ειδικά σε εξετάσεις που μπορεί να χάσεις μια σχολή ή μια πόλη για 0,1.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ακραία απόφαση. Μπορούσαν να είναι πιο ελαστικοί εφ'όσον δεν πιάστηκε να το χρησιμοποιεί. Το άρθρο λέει πως η τσάντα ήτο μακριά του θρανίου. Άρα και να ήθελε δεν ημπορούσε να κλέψει.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.

Τι έχετε να πείτε για την απόφαση της επιτροπής να μηδενίσει το γραπτό;
Το δημοσίευμα δεν μας τα λέει καλά. Απαγορεύονται και οι τσάντες στην αίθουσα. Τα μόνα που επιτρέπονται είναι το καρτελακι υποψηφίου, νερό ή χυμός, στιλό, μολύβια, γόμα, χαρακας
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ότι είχαν ένα θρανίο στην είσοδο της αίθουσας και ακουμπάγαμε εκεί τις τσάντες μας. Στο θρανίο καθόμασταν χωρίς τσάντες γιατί τις είχαμε αφήσει εκεί πριν.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Διευκρινίζεται ότι οι υποψήφιοι:

α) Προσερχόμενοι στις αίθουσες εξετάσεων επιτρέπεται να φέρουν μαζί τους στυλό ΜΟΝΟ ανεξίτηλης μελάνης (μαύρο ή μπλέ), μολύβι, γομολάστιχα, γεωμετρικά όργανα και μπουκαλάκι με νερό ή αναψυκτικό. ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ γενικά ΔΕΝ επιτρέπεται στις απαντήσεις, παρά ΜΟΝΟ αν το διευκρινίζουν οι οδηγίες των θεμάτων.

β) Γίνονται δεκτοί στις εξετάσεις με βασικό αποδεικτικό στοιχείο το Δελτίο εξεταζομένου και δεν είναι απαραίτητο να έχουν άλλο αποδεικτικό στοιχείο (ταυτότητα ή διαβατήριο).

Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι τα κινητά, οι τσάντες κλπ να φυλάσσονται σε χωριστή αίθουσα. Αυτό έγινε στο λύκειο μου φέτος και σε άλλα λύκεια της πόλης μου. Πρώτη φορά ακούω να αφήνουν τσάντες στην αίθουσα εξετασεων
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εδώ έχουμε μια "κατά γράμμα" εφαρμογή του νόμου και εξάντληση αυστηρότητας κατά υπερβολή. Εφόσον, η τσάντα βρισκόταν μακριά από τον υποψήφιο, το κινητό ήταν κλειστό και δεν διαπιστώθηκε ότι ο υποψήφιος χρησιμοποίησε, με οποιονδήποτε τρόπο, την συσκευή για να αντιγράψει, ήταν αυτονόητο ότι ο μαθητής απλά ξέχασε το κινητό στην τσάντα. Η επιτροπή θα μπορούσε να δείξει την κατανόησή της και την επιείκειά της και να μην μηδενίσει τον υποψήφιο.

1686839536681.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Ναι και τα δαιμονισμένα χτυπάνε το ξυπνητήρι ακόμα και κλειστά να τα έχεις. Φουλ γκαντεμιά που είχε ξυπνητήρι ενεργοποιημένο στο 3ωρο - 4ωρο της εξέτασης.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Ναι και τα δαιμονισμένα χτυπάνε το ξυπνητήρι ακόμα και κλειστά να τα έχεις. Φουλ γκαντεμιά που είχε ξυπνητήρι ενεργοποιημένο στο 3ωρο - 4ωρο της εξέτασης.
Ούτε που το ήξερα αυτό, καλά λέω ότι μαθαίνω πράγματα εδώ μέσα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος ως προς την ορθότητα αυτού του ισχυρισμού. Παλαιόθεν το άκουγα συχνά αυτό πως τα ξυπνητήρια λειτουργούν ακόμα και όταν το κινητό είναι απενεργοποιημένο. Το είχα δοκιμάσει στο δικό μου κινητό και δεν χτύπησε. Οπότε είτε α) δεν ισχύει, β) ισχύει αλλά δεν έχει καθολική ισχύ είτε γ) ισχύει αλλά το κινητό μου είναι ανάπηρο :P
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Ναι, boomer εδώ, δεν ισχύει τελικά. Μόλις το δοκίμασα.
Με τα παλιά κινητά ίσχυε, αυτό το θυμάμαι 100% :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τα παλιά με τα κουμπάκια ήταν κινούμενη ηχορρύπανση. Θυμάμαι που ούτε αθόρυβο είχαν, η ένταση μειωνόταν μέχρι ενός επιπέδου και έτσι σαν παιδάκι θυμάμαι όταν πηγαίναμε σε γενέθλια φίλου σε κινηματογράφο πως αγχωνόμουν όλη την ώρα μην πάρει κανένας τηλέφωνο την μάννα μου (δεν είχα δικό μου κινητό και με έδιναν τα δικά τους χδ) και με κάνουν παρατήρηση :laugh:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Παλιά υπήρχε ο μύθος ότι κάθε σχολείο είχε ειδική συσκευή εντοπισμού κυμάτων κινητής τηλεφωνίας. Στην εποχή μου το λέγανε πάντως. :give_rose:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,572 μηνύματα.
Παλιά υπήρχε ο μύθος ότι κάθε σχολείο είχε ειδική συσκευή εντοπισμού κυμάτων κινητής τηλεφωνίας. Στην εποχή μου το λέγανε πάντως. :give_rose:
Και λέγαμε, τι λείπει από τα σχολεία σήμερα, να τι λείπει :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Παλιά υπήρχε ο μύθος ότι κάθε σχολείο είχε ειδική συσκευή εντοπισμού κυμάτων κινητής τηλεφωνίας. Στην εποχή μου το λέγανε πάντως. :give_rose:
Meanwhile τα σχολεία έως και σήμερα έχουν υπολογιστές που με το ζόρι τρέχουν windows xp αλλά λογικά θα έχουν και τέτοια ανεπτυγμένη τεχνολογία :laugh:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Meanwhile τα σχολεία έως και σήμερα έχουν υπολογιστές που με το ζόρι τρέχουν windows xp αλλά λογικά θα έχουν και τέτοια ανεπτυγμένη τεχνολογία :laugh:
Πολύ πιθανό να ήταν τεχνολογία παραδομένη από τους εξωγήινους για χάρη της παιδείας.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Το δοκίμασα σε 2 κινητά. Στο καινούργιο δεν ισχύει. Στο παλιό ισχύει μια χαρά.
2) Όταν έδινα πανελλήνιες φέρανε κόφτες κινητών που όμως δεν δούλευαν καλά.


1686841413875.png
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Top