Το επάγγελμα του λογιστή

EcoBill

Νεοφερμένος

Ο EcoBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μόλις μπήκα στο δεύτερο έτος της σχολής λογιστική και χρηματοοικονομική ( ΑΕΙ). Ο στόχος μου είναι το corporate life σε μια από τις big 4. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας για το επάγγελμα

Πως είναι ο μισθός, το work-life balance, οι συνθήκες εργασίας και τι κάνετε σε μία κανονική μέρα στην δουλειά? Έχω διαβάσει ότι υπάρχει μεγάλο άγχος σε αυτήν την δουλειά, οφείλεται σε κάτι συγκεκριμένο ή είναι όλη η δουλειά αγχοτική?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Μόλις μπήκα στο δεύτερο έτος της σχολής λογιστική και χρηματοοικονομική ( ΑΕΙ). Ο στόχος μου είναι το corporate life σε μια από τις big 4. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας για το επάγγελμα

Πως είναι ο μισθός, το work-life balance, οι συνθήκες εργασίας και τι κάνετε σε μία κανονική μέρα στην δουλειά? Έχω διαβάσει ότι υπάρχει μεγάλο άγχος σε αυτήν την δουλειά, οφείλεται σε κάτι συγκεκριμένο ή είναι όλη η δουλειά αγχοτική?
Τα golden boys μας τελειωσαν στην ελλαδα. Οτι δωσαμε, δωσαμε.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις μπήκα στο δεύτερο έτος της σχολής λογιστική και χρηματοοικονομική ( ΑΕΙ). Ο στόχος μου είναι το corporate life σε μια από τις big 4. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας για το επάγγελμα

Πως είναι ο μισθός, το work-life balance, οι συνθήκες εργασίας και τι κάνετε σε μία κανονική μέρα στην δουλειά? Έχω διαβάσει ότι υπάρχει μεγάλο άγχος σε αυτήν την δουλειά, οφείλεται σε κάτι συγκεκριμένο ή είναι όλη η δουλειά αγχοτική?
Θα συμβούλευα πολύ απλά να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε συναφές αντικείμενο αλλά όχι στη λογιστική και ελεγκτική. Εκτός αν το γουστάρεις πολύ και σου αρέσει και η ταλαιπωρία. Πχ να κανεις ένα ΜΒΑ, ένα μεταπτυχιακο στο μανατζμεντ ή γενικα κατι αλλο.

Ο κλάδος έχει δουλειά, αλλά εχει πολύ χαμαλοδουλειά. Επίσης μην ακούς Big4 και ενθουσιάζεσαι και πανηγυρίζεις λες και θα παρεις εκατομμύρια ή χιλιάρικα. Έχω συμφοιτητή μου από το προπτυχιακό ( απόφοιτος ΛΟΧΡΗ είμαι και εγώ), οπου του μενουν 3 μαθήματα για να πάρει το ACCA , δουλεύει σε μια εκ των Big4, και παίρνει 550 ευρώ καθαρά και του δίνουν 80 ευρώ δωροεπιταγή για ψώνια από supermarket. Εκεί σκέψου είναι 3 χρόνια.

Στις Big4 , δεν είναι καλά. Πέρασα ένα τρίμηνο και τα είδα. Πολύ πίεση, ωράρια που περιλαμβάνουν δουλεια΄στο σπίτι και άλλα πολλά.

Αν ερχόσουν και μου έλεγες, για χώρες όπως η Γερμανία, Ελβετία, Λουξεμβούργο για το επαγγελμα του Λογιστη θα σου έλεγα " πηγαινε με κλειστα τα ματια". Στην Ελλαδα δυστυχώς θα χάνεις τα καλοκαίρια σου, θα χτυπάς 12ωρα, θα έχεις πίεση και άλλα πολλά. Εκτός αν ανοίξεις δικό σου γενικό γραφείο , βάλεις μέσα ασφάλειες υγείας, ασχολείσαι με τους πολίτες και τα καθημερινά θέματα των αναγκών τους ( συνταξιοδοτικά, προκηρύξεις ασεπ κλπ, κτηματολόγιο). Στο θέμα των επιχειρήσεων υπάρχει τεράστια πίεση από τις ίδιες όταν κρατάς τα βιβλίά τους και ότα οι προθεσμίες τρέχουν, θα βρίζεις τον εαυτό σου και την ώρα που ακολούθησες αυτό το επάγγελμα.

Στο Εξωτερικό ο Λογιστής, είναι όπως ο δικηγόρος και λειτουργεί ως φορολογικός-οικονομικός σύμβουλος. Έχει χρονόμετρο κόστους εξυπηρέτησης στο γραφείο του για το κάθε πελάτη και τις ανάγκες του και άλλα πολλά. Εκεί ναι θα σου έλεγα να το κάνεις. Αλλά στην Ελλάδα όχι. ΜΠορεί να ακούς ότι οι λογιστές έχουν όλοι δουλειά στην Ελλάδα, αλλά ελάχιστοι βγάζουν καλά χρήματα ( αυτοί που είναι στις μεγαλο-επιχειρήσεις της Ελλάδος). Τα περισσότερα παιδιά δεν βγάζουν καλά χρήματα, εκτός αν καταφέρεις και μπεις σε μια μεγαλή επιχείρηση.

Σκέψου στα 28 μου, έκανα μεταπτυχιακό στο μανατζμεντ ( το αρχισα 26,5 και το ολοκληρωσα πριν κατι μηνες), και σε λίγο καιρό αρχίζω παιδαγωγική επαρκεια στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να διδασκω σε σχολειο και φροντιστήρια τα μαθηματα που εχουμε οι οικονομολογοι στα σχολεια. Προτίμησα τα σταθερά χρήματα, από το να είμαι σε ένα γραφείο και να έχω όλα αυτά τα αρνητικά που σου προανέφερα. Βέβαια παίρνω δουλειά και για το σπίτι από τον κύκλο που έχω που αφορά συνταξιοδοτικά, προκηρύξεις ΑΣΕΠ για κάτι έξτρα.

Το μόνο καλό είναι ότι το πτυχίο θα σου ανοίξει μια θέση στις προκηρύξεις του Δημοσιου, εστω με συμβαση ορισμενου χρονου όπως είμαι τώρα αλλά φυσικα και για μονιμες θεσεις. Στο αναφερω αυτο γιατι στις προκηρυξεις ζωτανε συνεχεια οικονομολόγους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πες μας πιο αναλυτικά τι κλίμα εργασίας επικρατεί στις Big4; :P Στο διαδίκτυο βλέπω κάτι όμορφους κυρίους καλοντυμένες γυναίκες με χαμόγελα όλο να κάθονται με άνεση και να πίνουν καφέ φίλτρου συζητώντας για data. Είναι όντως έτσι;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μας πιο αναλυτικά τι κλίμα εργασίας επικρατεί στις Big4; :P Στο διαδίκτυο βλέπω κάτι όμορφους κυρίους καλοντυμένες γυναίκες με χαμόγελα όλο να κάθονται με άνεση και να πίνουν καφέ φίλτρου συζητώντας για data. Είναι όντως έτσι;
όλα για το θεαθήναι. Επικρατούν συνθήκες Ελληνικού εργασιακού μεσαίωνα με πίεση, ειδικά με το θέμα των προθεσμιών, με ταχύτητα ενώ οι ανώτεροι απαιτούν από τους υφιστάμενους να βγάλουν δουλειά 16 ωρών σε 8 ώρες. Μάλιστα σου δίνουν εξτρα δουλεια για το σπιτι. Και ολα αυτα με μισθό πείνας.

Μη βλέπεις το φρούτο από έξω τι δείχνει. Μερικοί είναι τόσο άμυαλοι που ψωνίζονται επειδή δουλεύουν στις Big4 axaxxa
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Με όσους έχω μιλήσει για έναν παράξενο λόγο δεν μου λένε καλά σχόλια για τη δουλειά τους. Δεν μιλάω μόνο για όσους δουλεύουν σε κάποια εταιρία από τις Big4 αλλά ακόμη και σε μια τράπεζα. Ξεκινούν με την γενική άποψη πόσο τους βοήθησε το πιθανόν ΟΠΑ ως βασικές σπουδές ή κάποιο μεταπτυχιακό σε πρωτοκλασάτο πανεπιστήμιο της Αγγλίας κυρίως, αλλά μετά αρχίζει η μιζέρια. Ξέρω περιπτώσεις που παραιτήθηκαν από την "καριέρα" της τράπεζας ενώ είχαν καλές σπουδές, για να επιλέξουν άλλο επάγγελμα με πολύ πιο ανθρώπινο πλαίσιο εργασίας.

Κάτι που δεν γνωρίζουν οι μαθητές που πιθανόν ενδιαφέρονται για καριέρα πάνω σε Στατιστική / Οικονομικά είναι ότι η αξία τους θα μετράει μόνο ως μέσο αύξησης κέρδους σε μια εταιρία. Οι προσωπικές σχέσεις δεν αναγνωρίζονται. Άσχετα των τίτλων σπουδών, αν η εργοδοσία ή οι προϊστάμενοι για τους δικούς τους λόγους δεν είναι ικανοποιημένοι με την ποιότητα δουλειάς, ή για άλλους λόγους άσχετους με τις πιθανόν εγκάρδιες σχέσεις, συνήθως απολύουν προσωπικό άμεσα ως πρόχειρη λύση στο πρόβλημα άσχετα αν το πρόβλημα παραμένει, απλά εσύ θα είσαι ο άνεργος (και η εταιρία θα συνεχίσει την πορεία της). Το εργασιακό περιβάλλον ειδικά σε μεγάλες εταιρίες που ασχολούνται με την ψηφιοποιημένη οικονομία, είναι αρκετά ανταγωνιστικό και όχι με περιθώρια "συγγνώμης". Η συγγνώμη συνήθως μετράει αρνητικά στον φάκελο του εργαζομένου. Επίσης επικρατούν πολλές φορές υπόγειες συζητήσεις ειδικά όταν υπάρχουν αρκετά γραφεία προϊσταμένων. Παίζει η χρήση της επικοινωνίας μέσω messenger με αποτέλεσμα να επικρατούν παράξενες συνθήκες επικοινωνίας πολλές φορές. Πάντα κάποιοι θα είναι περισσότερο προϊστάμενοι (στην πράξη) από άλλους και θα κανονίζουν διάφορα με τους διάφορους CFO-μανατζερ, ποιους θα προωθήσουν και ποιους θα απολύσουν. Πολλές φορές με όχι τόσο ξεκάθαρο τρόπο ως προς το συμφέρον της εταιρίας. Ειδάλλως δεν θα είχαμε προβληματικές εταιρίες. Το γεγονός ότι κάποια εταιρία είναι μεγάλη ή έχει μεγάλο πελατολόγιο, δεν σημαίνει ότι δεν έχει οικονομικά προβλήματα.

Ο κόσμος των εταιριών και της οικονομίας δεν είναι καθόλου γυαλιστερός ενώ τα χαμόγελα είναι 100% ψεύτικα, καθαρά στο πλαίσιο του marketing. Οπότε δεν υπάρχει η ανθρώπινη συνείδηση. Το πλαίσιο σκέψης είναι ότι πουν οι αριθμοί.

Ας δούμε το παράδειγμα της Deutsche Bank. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με όσους έχω μιλήσει για έναν παράξενο λόγο δεν μου λένε καλά σχόλια για τη δουλειά τους. Δεν μιλάω μόνο για όσους δουλεύουν σε κάποια εταιρία από τις Big4 αλλά ακόμη και σε μια τράπεζα. Ξεκινούν με την γενική άποψη πόσο τους βοήθησε το πιθανόν ΟΠΑ ως βασικές σπουδές ή κάποιο μεταπτυχιακό σε πρωτοκλασάτο πανεπιστήμιο της Αγγλίας κυρίως, αλλά μετά αρχίζει η μιζέρια. Ξέρω περιπτώσεις που παραιτήθηκαν από την "καριέρα" της τράπεζας ενώ είχαν καλές σπουδές, για να επιλέξουν άλλο επάγγελμα με πολύ πιο ανθρώπινο πλαίσιο εργασίας.

Κάτι που δεν γνωρίζουν οι μαθητές που πιθανόν ενδιαφέρονται για καριέρα πάνω σε Στατιστική / Οικονομικά είναι ότι η αξία τους θα μετράει μόνο ως μέσο αύξησης κέρδους σε μια εταιρία. Οι προσωπικές σχέσεις δεν αναγνωρίζονται. Άσχετα των τίτλων σπουδών, αν η εργοδοσία ή οι προϊστάμενοι για τους δικούς τους λόγους δεν είναι ικανοποιημένοι με την ποιότητα δουλειάς, ή για άλλους λόγους άσχετους με τις πιθανόν εγκάρδιες σχέσεις, συνήθως απολύουν προσωπικό άμεσα ως πρόχειρη λύση στο πρόβλημα. Το εργασιακό περιβάλλον ειδικά σε μεγάλες εταιρίες που ασχολούνται με την ψηφιοποιημένη οικονομία, είναι αρκετά ανταγωνιστικό και όχι με περιθώρια "συγγνώμης". Η συγγνώμη συνήθως μετράει αρνητικά στον φάκελο του εργαζομένου. Επίσης επικρατούν πολλές φορές υπόγειες συζητήσεις ειδικά όταν υπάρχουν αρκετά γραφεία προϊσταμένων. Πάντα κάποιοι θα είναι περισσότερο προϊστάμενοι (στην πράξη) από άλλους και θα κανονίζουν διάφορα με τους διάφορους CFO-μανατζερ, ποιους θα προωθήσουν και ποιους θα απολύσουν. Πολλές φορές με όχι τόσο ξεκάθαρο τρόπο ως προς το συμφέρον της εταιρίας. Ειδάλλως δεν θα είχαμε προβληματικές εταιρίες. Το γεγονός ότι κάποια εταιρία είναι μεγάλη ή έχει μεγάλο πελατολόγιο, δεν σημαίνει ότι δεν έχει οικονομικά προβλήματα.

Ο κόσμος των εταιριών και της οικονομίας δεν είναι καθόλου γυαλιστερός ενώ τα χαμόγελα είναι 100% ψεύτικα, καθαρά στο πλαίσιο του marketing. Οπότε δεν υπάρχει η ανθρώπινη συνείδηση. Το πλαίσιο σκέψης είναι ότι πουν οι αριθμοί.

Ας δούμε το παράδειγμα της Deutsche Bank. :)
να σου πω τη γνωμη μου, πιστευω οτι οι καλες οι δουλειες ειναι εκεινες που εχουν καλο εργασιακο περιβαλλον αλλα επειδή ειδικά στην Ελλάδα αυτό αγνοείται, οι καλές δουλειές παραμένουν οι δουλειές του Δημοσίου, οι μετακλητοί υπουργων-δημαρχων αντε και μια στο εκατομμυριο να πετυχεις καλο εργοδοτη.

Υπαρχει ενα μιζερο κλιμα, αρνητικής ποιότητας
 
Top