Το επάγγελμα του κτηνίατρου

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Revekka για να μην παρεξηγηθώ αγαπώ όλα τα ζώα και δεν εστιάζω σε κατοικίδια ή άγρια ζώα. Το θέμα μου είναι διαφορετικό, ότι πολυεθνικές γύρω από την "φροντίδα" κατοικίδιων ζώων βγάζουν κέρδη ωθώντας τους ανθρώπους να είναι καταναλωτές-κοινωνικοποίησης ζώων ως υποκατάστατα του ανθρώπινου είδους. Ματώνει η ψυχή μου να βλέπω παιδάκια σε νηπιοτροφεία χωρίς γονική αγκαλιά και την ίδια στιγμή τον κάθε μπαμπουϊνο με φρέντο, κινητό και ένα κατοικίδιο να το σέρνει από το λουρί
Καταλαβαίνω τι λες, και είμαι η πρώτη που λέω ότι το κάθε κατοικίδιο είναι εξαιρετικά μεγάλη ευθύνη.
Απλά το θέμα του παιδιού είναι διαφορετικό. Είναι άλλο level, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. Και στο λέω εγώ που βιολογικό παιδί δεν σκέφτομαι να κάνω (και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σκεφτώ) αλλά θα ήθελα πολύ να υιοθετήσω.

Το πιο απλό: φαντάσου τον μπαμπουίνο που λες, που δεν είναι άξιος όχι σκυλί αλλά ούτε γλάστρα να διατηρήσει, να υιοθετούσε παιδί.... άσε.....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top