Το επάγγελμα του κτηνίατρου

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος του χώρου θα μπορούσε ίσως να με ενημερώσει για το ποιος είναι ο μισθός ενός κτηνιάτρου ζώων συντροφιάς στην Ελλάδα;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ως υπάλληλος εννοείς;
 

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Είτε ως ιδιοκτήτης είτε ως υπάλληλος
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι ως υπάλληλοι παίρνουν κάπου 1000-1500 άντε το πολύ 2000 αν είναι έμπειρος. Τώρα για ιδιοκτήτης φαντάζομαι διαφέρει από κτηνιατρείο σε κτηνιατρείο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Στην Ελλάδα? Ούτε καν... Εκτός κι αν μιλάμε για κανέναν πολύ λαρτζ ιδιοκτήτη με πολλά έσοδα.
Εμένα έτσι μου είχε πει ένας κτηνίατρος ότι παίρνει 1400. Εσύ ξέρεις από κάποιον κάτι να μας ενημερώσεις;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εμένα έτσι μου είχε πει ένας κτηνίατρος ότι παίρνει 1400. Εσύ ξέρεις από κάποιον κάτι να μας ενημερώσεις;
Μήπως αυτό ίσχυε τις παλιές καλές εποχές? :P Ναι, έχω και εγώ γνωστό υπάλληλο σε κτηνιατρείο με σπουδές, προϋπηρεσία, οικογένεια κτλ και παίρνει λίγα παραπάνω από τον βασικό. Με δυσκολία τα βγάζει πέρα. Τέτοιους μισθους, 1000 ευρώ και άνω, ένας απλός υπάλληλος σε μαγαζι δύσκολα βλέπει στην Ελλάδα πλέον...
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μήπως αυτό ίσχυε τις παλιές καλές εποχές? :P Ναι, έχω και εγώ γνωστό υπάλληλο σε κτηνιατρείο με σπουδές, προϋπηρεσία, οικογένεια κτλ και παίρνει λίγα παραπάνω από τον βασικό. Με δυσκολία τα βγάζει πέρα. Τέτοιους μισθους, 1000 ευρώ και άνω, ένας απλός υπάλληλος σε μαγαζι δύσκολα βλέπει στην Ελλάδα πλέον...
Και είναι κτηνίατρος;; Τραγικό..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
ο κτηνιατρος εχει σχετικα καλη φαση.δεν κανεις καμια ειδικοτητα.αμεσως αν εχεις το κεφαλαιο ανοιγεις ιατρειο και κονομας.βεβαια πρεπει να σαι σε καλη περιοχη και να σε ξερουν.οσο αυξημενο ειναι το βιωτικο επιπεδο τοσο μεγαλυτερη η πιθανοτητα να κονομησεις καλα.δηλαδη αν εισαι σε κανα χωριο που κακοποιουν τα ζωα και τα δενουνε τι ελπιδες θα εχεις?
 

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Και εγώ είχα την εντύπωση το πολύ 1400€ να παίρνουν και αυτό για τους πολύ έμπειρους και με πολλή πελατεία
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Κοιτα ερευνα επιστημονικη δεν εχω κανει ουτε προτιθεμαι αλλα απ' οτι μου λεει ο ξαδελφος.
Οταν δουλευε σε αλλο ιατρειο σε καλη περιοχη (Π. φαληρο) δεν ξεπερνουσε τα 600. Ενταξει ειχε αποφοιτησει λιγα χρονια μπορει και το αφεντικο να ηταν σαραφης.
Εδω και 7 χρονια που εχει το δικο του ιατρειο σε λαικη περιοχη , τρομερα εξοπλισμενο με ακτινολογικα μηχανηματα και αναλυσεις αιματος δεν φτανει τον παραπανω μισθο, τωρα τελευταια, πριν επρεπε να τσονταρει απο αλλου για το ενοικιο και τον συλλογο. Τωρα θα βαλει και κομμωτικη για να ανεβει.
Ενταξει δεν ειναι και τοπ μαρκετιστας πιο πολυ για ιεραποστολος μου κανει.
Βεβαια εχω ακουσει και περιπτωσεις για κηφισια εκαλη που χ.ζ...ε στο ταληρο.
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εγώ ξέρω εναν (με δικό του ιατρείο) που στην καλύτερη περίπτωση παίρνει 1200
 

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Κοιτα ερευνα πειστημονικη δεν εχω κανει ουτε προτιθεμαι αλλα απ' οτι μου λεει ο ξαδελφος.
Οταν δουλευε σε αλλο ιατρειο σε καλη περιοχη (Π. φαληρο) δεν ξεπερνουσε τα 600. Ενταξει ειχε αποφοιτησει λιγα χρονια μπορει και το αφεντικο να ηταν σαραφης.
Εδω και 7 χρονια που εχει το δικο του ιατρειο σε λαικη περιοχη , τρομερα εξοπλισμενο με ακτινολογικα μηχανηματα και αναλυσεις αιματος δεν φτανει τον παραπανω μισθο, τωρα τελευταια, πριν επρεπε να τσονταρει απο αλλου για το ενοικιο και τον συλλογο. Τωρα θα βαλει και κομμωτικη για να ανεβει.
Ενταξει δεν ειναι και τοπ μαρκετιστας πιο πολυ για ιεραποστολος μου κανει.
Βεβαια εχω ακουσει και περιπτωσεις για κηφισια εκαλη που χ.ζ...ε στο ταληρο.
Καλά εντάξει 600€ απλά τραγικό. Ίσως παίζει ρόλο και η περιοχή, εγώ Κρήτη που είμαι είναι από τα καλύτερα επαγγέλματα όσον αφορά το οικονομικό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Καλά εντάξει 600€ απλά τραγικό. Ίσως παίζει ρόλο και η περιοχή, εγώ Κρήτη που είμαι είναι από τα καλύτερα επαγγέλματα όσον αφορά το οικονομικό.
κρητη , γατακια, σκυλακια ή και τα ζωα παραγωγης.
 

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην Ελλάδα ποιο εύκολα θα βρεις γατομανούλα παρά κάποια μαμά διαθέσιμη να υιοθετήσει ένα ορφανό παιδί που η ψυχούλα του καταστρέφεται είτε σε μια διαλυμένη οικογένεια, είτε μπορεί να είναι άστεγο είτε σε κάποιο ορφανοτροφείο. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι το 2021, έχουμε ακόμη νηπιοτροφεία για παιδάκια χωρίς οικογένεια. Εκεί μέσα γιατί πρέπει να υπάρχουν ψυχούλες που δεν θα πουν ποτέ τη λέξη μαμά ή μπαμπά...αλλά δόξα τω θεώ, μεταξύ παιδιού και κατοικιδίου, ο κόσμος επιλέγει κατοικίδιο. :rolleyes:

Μετά πώς να μην πάνε οικονομικά καλά οι εταιρίες με τις τροφές ζώων, οι διαφημίσεις γύρω από κατοικίδια, οι κτηνίατροι ζώων συντροφιάς κτλ; Πάντα στην ανθρώπινη υπερβολή υπάρχουν κάποιοι που κερδίζουν πολλά εκατομμύρια.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχοντας πάρε δώσε με κτηνιάτρους πάρα πολλά χρόνια, καταλαβαίνω ότι εξαρτάται από το πόσο "δουλεύεις". Εξηγούμαι: ο κτηνίατρος που πάω εγώ δουλεύει του σκοτωμού. Μιλάμε δεν παίρνει ανάσα. Έχει τους σταθερούς πελάτες του και θεωρώ ότι βγάζει αρκετά χρήματα, έχει και δύο βοηθούς.

Τώρα, αν κάποιος είναι από χωριό, τότε 100% είναι πιο συμφέρον να πάει να ανοίξει ιατρείο εκεί, ειδικά αν μπορεί να ασχοληθεί και με ζώα "δουλειάς" (πρόβατα κοκ.). Το βλέπω εδώ που είμαι τώρα που όλοι πάνε στη Θήβα και την Ελευσίνα ενώ αν είχε κάποιον εδώ κοντά στο χωριό θα έκανε χρυσές δουλειές!

@nPb ανοίγεις πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα και, trust me, έχει πολλά περισσότερα πόδια από όσα φαντάζεσαι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έχοντας πάρε δώσε με κτηνιάτρους πάρα πολλά χρόνια, καταλαβαίνω ότι εξαρτάται από το πόσο "δουλεύεις". Εξηγούμαι: ο κτηνίατρος που πάω εγώ δουλεύει του σκοτωμού. Μιλάμε δεν παίρνει ανάσα. Έχει τους σταθερούς πελάτες του και θεωρώ ότι βγάζει αρκετά χρήματα, έχει και δύο βοηθούς.

Τώρα, αν κάποιος είναι από χωριό, τότε 100% είναι πιο συμφέρον να πάει να ανοίξει ιατρείο εκεί, ειδικά αν μπορεί να ασχοληθεί και με ζώα "δουλειάς" (πρόβατα κοκ.). Το βλέπω εδώ που είμαι τώρα που όλοι πάνε στη Θήβα και την Ελευσίνα ενώ αν είχε κάποιον εδώ κοντά στο χωριό θα έκανε χρυσές δουλειές!

@nPb ανοίγεις πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα και, trust me, έχει πολλά περισσότερα πόδια από όσα φαντάζεσαι.

Revekka για να μην παρεξηγηθώ αγαπώ όλα τα ζώα και δεν εστιάζω σε κατοικίδια ή άγρια ζώα. Το θέμα μου είναι διαφορετικό, ότι πολυεθνικές γύρω από την "φροντίδα" κατοικίδιων ζώων βγάζουν κέρδη ωθώντας τους ανθρώπους να είναι καταναλωτές-κοινωνικοποίησης ζώων ως υποκατάστατα του ανθρώπινου είδους. Ματώνει η ψυχή μου να βλέπω παιδάκια σε νηπιοτροφεία χωρίς γονική αγκαλιά και την ίδια στιγμή τον κάθε μπαμπουϊνο με φρέντο, κινητό και ένα κατοικίδιο να το σέρνει από το λουρί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top