Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
:clapup:
Έχω καμια 20αρια βιβλία της Christie,είναι αγαπημένη!

Insomnia - Stephen King,τα λόγια είναι περιττά!

κι εγώ λατρεύω τα βιβλία της! όσο για τον King έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δεν έχω διαβάσει βιβλίο του ακόμη και ντρέπομαι και που το λέω! θα ξεκινήσω διαβάζοντας το πρώτο του, Cujo νομίζω λέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1984- George Orwell
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
κι εγώ λατρεύω τα βιβλία της! όσο για τον King έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δεν έχω διαβάσει βιβλίο του ακόμη και ντρέπομαι και που το λέω! θα ξεκινήσω διαβάζοντας το πρώτο του, Cujo νομίζω λέγεται.

Eίναι άρχοντας ο king!Δεν υπάρχει βιβλίο του που να διάβασα και να μη μου άρεσε ( ίσως με παίδεψε λίγο ο θόλος γιατί ήταν τεράστιο ) To cujo το διάβασα το καλοκαίρι και είδα την ταινία κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Waiting for Godot- Samuel Beckett
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Διαβάζω την Λολίτα! Οι περιγραφές και τα λογοπαίγνια είναι απίστευτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Τα μόνα βιβλία που με θεωρώ ικανό να διαβάσω είναι αυτά που καταπιάνονται με επιστημονικές θεωρίες/ανακαλύψεις. Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ χαζά και ανιάρα.
Άσχετο αν τα μόνα βιβλία πιυ εχω διαβάσει είναι τα χάρι πότερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η κοιλάδα του φόβου-Άρθουρ Κόναν Ντόυλ

Δεν είχα ξαναδιαβάσει Σέρλοκ Χολμς είναι η αλήθεια, μου φαίνεται αρκετά κουραστικό το στυλ γραφής του συγγραφέα .Είμαι συνηθισμένη στα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι που είναι αρκετά πυκνογραμμένα και χωρίς τις φιοριτούρες της αγγλικής ευγένειας του 19ου αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Η κοιλάδα του φόβου-Άρθουρ Κόναν Ντόυλ

Δεν είχα ξαναδιαβάσει Σέρλοκ Χολμς είναι η αλήθεια, μου φαίνεται αρκετά κουραστικό το στυλ γραφής του συγγραφέα .Είμαι συνηθισμένη στα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι που είναι αρκετά πυκνογραμμένα και χωρίς τις φιοριτούρες της αγγλικής ευγένειας του 19ου αιώνα.

Λατρεία μου μεγάλη η Κρίστι,ειδικά Μiss Μarple και Ηρακλής Πουαρο

Ξεκίνησα χθες το "A body in the library", της Κρίστι.Ζήτημα να το άφησα για μισή ώρα απ'τα χέρια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra-k

Νεοφερμένος

Η Dimitra-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Dracula - Bram Stoker :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Ιμαρέτ (Στη σκιά του ρολογιού)


Αρτα 1854, Οθωμανοκρατία. Δυο αγόρια, που μέλλει να γίνουν αδελφικοί φίλοι, γεννιούνται την ίδια νύχτα, ο Λιόντος και ο Nετζίπ. Το μυθιστόρημα παρακολουθεί διαδοχικά και από τη σκοπιά του καθενός τη ζωή τους σε ήρεμους χρόνους, αλλά και σε καιρούς εντάσεων και επαναστάσεων, αναπαριστώντας με μοναδικό τρόπο μια ολόκληρη εποχή.
Αλληλοδιδακτικό σχολείο, παιγνιώδεις φάρσες στον διά βίου ορκισμένο εχθρό τους Φάσγανο, οι δίδυμοι Εβραίοι Γιοσέφ και Μεναχέμ, ο έρωτας που και για τους δύο φίλους θα έχει απρόσμενη εξέλιξη, οι μορφές των δύο μανάδων της Αγνής και της Σαφιγιέ, η κοσμοπολίτισσα Αναστασία, χοροεσπερίδες, Καφέ Αμάν, πετροπόλεμος, Ραμαζάνι, χαμάμ, τούρκικος Καραγκιόζης, πορνεία, αφορισμοί, κολίγοι, τσιφλικάδες, μάγκες της εποχής, εθνικισμός και μισαλλοδοξία, πλούτος και εξαθλίωση, γλυκιά και πικρή ζωή. Όλα έχουν θέση στο ιμαρέτ του Θεού, όπως λέει ο παππούς Ισμαήλ, ο θυμόσοφος, ανθρωπιστής και προεξάρχων του χορού των ηρώων, που καταδικάζει με σκωπτικό τρόπο την ανθρώπινη ματαιοδοξία και τις μικροπρεπείς συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Λατρεία μου μεγάλη η Κρίστι,ειδικά Μiss Μarple και Ηρακλής Πουαρο

Ξεκίνησα χθες το "A body in the library", της Κρίστι.Ζήτημα να το άφησα για μισή ώρα απ'τα χέρια μου!

ταυτίζομαι απόλυτα!!! ειδικά το a book in the library είναι κατ' εμέ ένα από τα καλύτερα με τη miss marple!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Θιβετιανή Ροδακινόπιτα Robbins Tom
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
ταυτίζομαι απόλυτα!!! ειδικά το a book in the library είναι κατ' εμέ ένα από τα καλύτερα με τη miss marple!

Συμφωνώ συμφωνώ! :) (λατρεύω το username σου)
Παλαιότερα έβλεπα μια σειρά των 80's του ΒΒC με την Miss Marple
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Συμφωνώ συμφωνώ! :) (λατρεύω το username σου)
Παλαιότερα έβλεπα μια σειρά των 80's του ΒΒC με την Miss Marple

δε το πιστεύω!! πίστευα ότι ήμουν η μόνη που έβλεπε τη σειρά!! έχω δει όσα επεισόδια μπορούσα να βρω! :P
είναι πολύ καλή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Η φάρμα των ζώων, του Τζορτζ Οργουελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η φάρμα των ζώων, του Τζορτζ Οργουελ

Αξίζει σαν βιβλίο? Έχω δει την ταινία.
Επιφυλάσσομαι για Οργουελ γιατί το 1984 που διάβασα δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αξίζει σαν βιβλίο? Έχω δει την ταινία.
Επιφυλάσσομαι για Οργουελ γιατί το 1984 που διάβασα δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε.:hmm:
Προσωπικά το βρήκα αρκετά προπαγανδιστικό και σε κάποια σημεία εκνευριστικό, αλλά θα λεγα πως αξίζει την ανάγνωση. Εξάλλου σε μέγεθος είναι μικρό και το διαβάζεις άνετα μέσα σε λίγες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.


με εκπληττει η ευχερεια που εχω να το διαβαζω στο πρωτοτυπο!
δεν ειχα διαλεξει Γ δεσμη(σημερινη θεωρητικη) και ειχα καιρο να διαβασω αρχαιο ελληνικο συγγραμμα
το τελευταιο ηταν η Οδυσσεια ,οπου ειχα σημαντικες δυσκολιες να διαβασω στο πρωτοτυπο ,οποτε και κατεληξα στην μεταφραση
για το ιδιο το βιβλιο ακομα δεν εχω αποψη,αρχη ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Πολύ ενδιαφέρον και πολύ καλός συγγραφεας που με τον τρόπο που γράφει δεν χάνει τους αναγνώστες που δεν έχουν ιδέα από την τεχνική ορολογία της ψυχολογίας. Bοηθητικό στο να κατανοούμε και να διαχειριζόμαστε καλύτερα τα συναισθήματα μας.
Αν και όπου να ναι ξεκινά το διάβασμα για εξεταστική οπότε μάλλον θα επιστρέψω σε αυτό

:studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top