Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
The Undercover Economist του Tim Harford


Είναι πολύ καλό, το προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται για τα οικονομικά της καθημερινότητας, πώς οι οικονομικές σχέσεις επηρεάζουν περίπου όλους τους τομείς της ανθρώπινης ζωής και για ποιούς λόγους συμβαίνουν όσα συμβαίνουν. Ορισμένοι οικονομολόγοι όπως ο συγκεκριμένος έχουν επιτελέσει εντυπωσιακό έργο στη μετατροπή των οικονομικών στην κοινωνική επιστήμη που έχει απαντήσεις για τα περισσότερα ζητήματα στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Θεός και Κράτος, του Mikhail Bakunin.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αυγή, Φρ. Νίτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

uncensored

Νεοφερμένος

Η uncensored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ο Χριστός ξανασταυρώνεται του Νίκου Καζαντζάκη.... Απίστευτο βιβλίο και αξίζει να το διαβάσει καποιος!!! :)
Κι εγώ αυτό διαβάζω αυτόν τον καιρό!! :)
Πώς σου φαίνεται;; ένα από τα πιο ωραία βιβλία ever πιστεύω!!!

Αιχμηρά αντικείμενα- Τζίλιαν Φλιν (ξανά)
Hello συμφοιτητριάκι, φοβερό βιβλίο!!!! Τέλεια επιλογή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Είμαι από τους απαράδεκτους που διαβάζουν πολλά βιβλία ταυτοχρόνως, κάτι που είναι πολύ κακή συνήθεια, νομίζω!
Απλά δε μπορώ να αντισταθώ!:redface:

Αυτό τον καιρό διαβάζω:
  • Emma - Jane Austen
  • Half Asleep in Frog Pyjamas - Tom Robbins

Το πρώτο είναι κλασικό και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο της Austen, από τα - ολίγα ομολογουμένως - που έχω διαβάσει.
Το δεύτερο είναι απολαυστικότατο! Μόλις τελειώσει θα πάρω και την Θιβετιανή Ροδακινόπιτα, του ίδιου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Jeder stirbt für sich allein!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.


Για κακή μου τύχη:P
Να μην το διαβάσετε ΠΟΤΕ. ΠΟΤΕ. Ούτε στα γερμανικά ούτε στα αγγλικά ούτε σε τίποτα. ΜΑΚΡΙΑΑΑΑ

Πολυ καλο βιβλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Νύφη με το ζόρι - Γεωργία Δεμίρη

Μέχρι στιγμής είναι όπως και τα άλλα της βιβλία που έχω διαβάσει, υπέροχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Νύφη με το ζόρι - Γεωργία Δεμίρη

Μέχρι στιγμής είναι όπως και τα άλλα της βιβλία που έχω διαβάσει, υπέροχο.

νομίζω το είχα διαβάσει στην α' λυκείου :P απ' ό,τι θυμάμαι ήταν ευχάριστο κι αστείο αλλά τίποτα τρομερό. και τώρα που το σκέφτομαι πιο ώριμα, όντας λίγο μεγαλύτερη από τότε που το διάβασα, περνάει άσχημα μηνύματα. στείλε πμ, αν θες να το συζητήσουμε περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
νομίζω το είχα διαβάσει στην α' λυκείου :P απ' ό,τι θυμάμαι ήταν ευχάριστο κι αστείο αλλά τίποτα τρομερό. και τώρα που το σκέφτομαι πιο ώριμα, όντας λίγο μεγαλύτερη από τότε που το διάβασα, περνάει άσχημα μηνύματα. στείλε πμ, αν θες να το συζητήσουμε περισσότερο :)

Για να περναει η ωρα ευχαριστα και λιγότερο βαρετά μια χαρά είναι πάντως! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Η μυστική Ιστορία, της Donna Tartt
(πολύ καλό, αλλά όχι το χαστούκι που περίμενα, δεν έχει αρκετές αναφορές στους κλασσικούς ούτε μπορεί να θεωρηθεί αστυνομικό:/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γράμμα σε ένα παιδί που δε γεννήθηκε ποτέ, της Οριάνα Φαλλάτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ τώρα πήρα ξανά την τετραλογία του Λουντέμη
Συννεφιάζει - Ένα παιδί μετράει τ' άστρα - Αγέλαστη Άνοιξη - Κάτω απ' τα κάστρα της ελπίδας

Ευαγγέλιο κάθε του έργο...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
La chute - Albert Camus (Η Πτώση)
Ο Καμύ μ' αρέσει πάρα πολύ και δεν μπορώ με τίποτα να είμαι αντικειμενική. :redface:
Η Πτώση (που του "χάρισε" το βραβείο Νόμπελ) είναι ουσιαστικά το τέλος μιας ανείπωτης τριλογίας (Ξένος-Πανούκλα-Πτώση). Τριών έργων που δεν είναι ούτε μυθιστορήματα, ούτε φιλοσοφικά δοκίμια, αλλά κάτι ανάμεσα. Καθαρή γραφή με πληθώρα διακειμενικών αναφορών που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτές. Ο Καμύ ενδείκνυται γλωσσικά για όσους θέλουν να κάνουν εξάσκηση στα γαλλικά, αλλά από άποψη περιεχομένου χρειάζεται προσοχή για να μη μείνεις στην επιφάνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέσα στις επόμενες σκοπεύω να διαβάσω τα παρακάτω:


και πιθανώς κάποιο λογοτεχνικό έργο καθώς δεν έχω διαβάσει κανένα φετος.

La chute - Albert Camus (Η Πτώση)
Ο Καμύ μ' αρέσει πάρα πολύ και δεν μπορώ με τίποτα να είμαι αντικειμενική. :redface:
Η Πτώση (που του "χάρισε" το βραβείο Νόμπελ) είναι ουσιαστικά το τέλος μιας ανείπωτης τριλογίας (Ξένος-Πανούκλα-Πτώση). Τριών έργων που δεν είναι ούτε μυθιστορήματα, ούτε φιλοσοφικά δοκίμια, αλλά κάτι ανάμεσα. Καθαρή γραφή με πληθώρα διακειμενικών αναφορών που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτές. Ο Καμύ ενδείκνυται γλωσσικά για όσους θέλουν να κάνουν εξάσκηση στα γαλλικά, αλλά από άποψη περιεχομένου χρειάζεται προσοχή για να μη μείνεις στην επιφάνεια.

Άψογες παρατηρήσεις, να προσθέσω επίσης πως η πτώση αποτελεί ένα δεύτερο υπόγειο, στο οποίο βασίζεται και το οποίο επεκτείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
The Shining-Stephen King
Είναι το πρώτο βιβλίο του που διαβάζω. Είχα ακούσει πως η ταινία είναι διαφορετική από το βιβλίο αλλά μέχρι στιγμής είναι τρελά διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Το μυστικό του Λεβάντε από το Στέφανο Λίβο! Πολύ-πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Η μουσική των πρώτων αριθμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top