Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το επόμενο που θα πάρω.^

μπορείς να το αγοράσεις από τα πάμπλικ, αμετάφραστο βέβαια αλλά πάρα πολύ οικονομικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
μπορείς να το αγοράσεις από τα πάμπλικ, αμετάφραστο βέβαια αλλά πάρα πολύ οικονομικό!

Το βρήκα στην πολιτεία με 2 κάτι, πρωτότυπο.
Είναι μέσα στην επόμενη παραγγελία. Μέχρι τότε ίσως και να το δανειστώ απο τη βιβλιοθήκη του σχολείου που το έχει, αλλά σε πολύ παλιά έκδοση.:redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
"Οι χαλασοχώρηδες" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη. Φοβερός και στο είδος της πολιτικής σάτιρας!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Οι χαλασοχώρηδες" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη. Φοβερός και στο είδος της πολιτικής σάτιρας!:D

Συμφωνώ! Είχα πάει να δω την θεατρική παράσταση πριν αρκετό καιρό και αναμφισβήτητα ήταν μία από τις καλύτερες που έχω δει ποτέ! :D Διαχρονικό έργο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το βρήκα στην πολιτεία με 2 κάτι, πρωτότυπο.
Είναι μέσα στην επόμενη παραγγελία. Μέχρι τότε ίσως και να το δανειστώ απο τη βιβλιοθήκη του σχολείου που το έχει, αλλά σε πολύ παλιά έκδοση.:redface::D

τόσο θα το έβρισκες κι εκεί.... και χωρίς παραγγελία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Είπα κι εγώ να διαβάσω το βιβλίο της Κατερίνας. Ωραία η πρόζα του Κορτώ και σε μερικά σημεία με άγγιξε ιδιαίτερα. Ωστόσο, με κούρασαν κάπως οι μακροσκελείς αφηγήσεις. Γενικά καλό, όμως.

ΚΟΡΤΩ :inlove::inlove::inlove::worship::bounce::bounce:
Αν και το συγκεκριμένο βιβλίο αγγίζει περισσότερο γυναίκες, δεν ξέρω γιατί.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ερώτηση προς όσους ξέρουν από Ντοστογιέφσκι:
Όλα τα βιβλία του που έχω διαβάσει, είναι από μετάφραση του Άρη Αλεξάνδρου, η οποία είναι το κάτι άλλο. Θέλω όμως να διαβάσω το "Ο Σωσίας" το οποίο δεν υπάρχει από Αλεξάνδρου. Οι τρεις μεταφράσεις που υπάρχουν διαθέσιμες είναι οι εξής 1, 2, 3, έχει διαβάσει κανείς κάτι από τους παραπάνω; Μάλλον θα καταλήξω στο 1. επειδή βάσει Βiblionet ο μεταφραστής έχει μεγάλη εργογραφία που συμπεριλαμβάνει κι άλλες μεταφράσεις από τα ρωσικά, αλλά αν κάποιος ξέρει ας βοηθήσει.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ξεκίνησα σήμερα την Τζέιν Έιρ - μεταφρασμένη, νόρμαλ έκδοση. Καμία σχέση με τη διασκευή που είχα διαβάσει στα αγγλικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Η φόνισσα του Παπαδιαμάντη. Εντάξει, για τη εποχή που γράφτηκε, φοβερό. Κατατοπιστικότατο ως προς το τι περνούσε η μέση Ελληνίδα του 20ου αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Dark Places- Gillian Flynn, αρκετά καλή γραφή και περιεκτικός αλλά και περιγραφικός λόγος! (Σε ορισμένα σημεία η περιγραφή είναι αρκετά έντονη,κατά την γνώμη μου,που παρακινεί και την αγωνία του αναγνώστη.) Σε κάνει άνετα μέρος της ιστορίας και είναι αρκετά εύκολο να ακολουθήσεις την πλοκή. :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Έχω ξετρελαθεί με τον τρόπο γραφής :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage - Haruki Murakami

Το κατεβασα απο το audible της amazon με credit(30$ εκανε κανονικα χαχα) και επειδη τον αγαπω, ανυπομονω! Βεβαια θα προτιμουσα σε e-book, δεν ξερω αν θα μπορεσω να συγκεντρωθω στο ηχητικο, αλλα κατεβασα το app για android και πιστευω θα με βολεψει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Η μεταμόρφωση του Κάφκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pante pap

Νεοφερμένος

Ο pante pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δυστηχώς αυτόν τον καιρό διαβάζω μαθηματικά για το σχολείο αλλά έχω αφήσει σε εξέλιξη : Ο Άρχοντας Δακτυλιδιών 1 από τον Τζον Ροναλντ Ροιλερ Τολκιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φόνισσα του Παπαδιαμάντη. Εντάξει, για τη εποχή που γράφτηκε, φοβερό. Κατατοπιστικότατο ως προς το τι περνούσε η μέση Ελληνίδα του 20ου αιώνα.

Το διάβασα το προηγούμενο ΣΚ!! Το σκηνοθέτησα στο μυαλό μου με τη μορφή κινηματογραφικής ταινίας... Θα μπορούσε να γίνει καταπληκτικό θρίλερ, τύφλα να 'χει ο Steven King! :P Μοναδική γραφή, επιτέλους βρήκα μπροστά μου έκδοση του πρωτότυπου, γιατί έβρισκα λίγο χαζό να το διαβάσω σε "μεταφρασμένη" έκδοση.

Τώρα, λίγο πριν την εξεταστική, ξεκίνησα την Πολιτική Ανυπακοή, του Θορώ.
Θέμα:
Σε ένα καθεστώς που φυλακίζει άδικα, η θέση του δικαίου είναι στη φυλακή. Δημοσιευμένο για πρώτη φορά το 1849 με τον τίτλο Resistance to the Civil Government, το ηλεκτρικό αυτό κείμενο του Θορώ είναι ίσως το πιο δημοφιλές δοκίμιο της αμερικανικής λογοτεχνίας -πηγή έμπνευσης των ακτιβιστών όλου του κόσμου, από τους Βρετανούς Φαβιανούς έως τον Μαχάτμα Γκάντι και τον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ, από τους παραδοσιακούς αναρχικούς έως τους κάθε απόχρωσης αγωνιστές της αριστεράς.
Το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον, με μια προσέγγιση που έως τώρα μάλλον με βρίσκει σύμφωνη. Το καλύτερο όμως είναι ότι σε κάποια φάση, ξεκίνησα να το διαβάζω σε λεωφορείο, κάθισε δίπλα μου μια γυναίκα, είδε τι διάβαζα κι έκανε το σταυρό της! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τον τελευταίο μήνα διάβασα διάφορα. Αρχικά το Summer & Smoke, του Tennessee Williams σε αυτή την μετάφραση. Πλέον έχω σχηματίσει διασημειωτική άποψη για το έργο του αφού έχω διαβάσει, δει ταινία και παρακολουθήσει θεατρική παράσταση και, ειλικρινά, είναι εξαιρετικό στο σύνολό του. Έχει τεράστια εργογραφία κι ανυπομονώ να τη μελετήσω.

Επίσης διάβασα μέσα σ'ένα βράδυ το The Οcean at the Εnd of the Lane, του Neil Gaiman. Δεν ήταν το καλύτερό του αλλά παρ'όλα αυτά ήταν πολύ πολύ ευχάριστο, η γραφή και η φαντασία του πάντα με μαγεύουν. :happy:

Τελείωσα σήμερα και τη Μεταμόρφωση του Kafka κι η αλήθεια είναι πως αυτό που με συγκλονίζει κάθε φορά στα έργα που πέρασαν ως κλασσικά, είναι το πόσο μπροστά ήταν οι συγγραφείς τους.

(όλα αυτά αντί να ψάχνω να βρω κείμενο για πτυχιακή :redface:)

Η μεταμόρφωση του Κάφκα

Πώς σου φάνηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ξεκίνησα το 'Ο Χάρυ ποττερ και η κάμαρα με τα μυστικά" στα αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει την Κόλαση του Δάντη εδώ και λίγο καιρό και δεν έχω φτάσει ούτε στη μέση. Ενώ το πήρα με πολύ καμάρι και όρεξη, για κάποιο λόγο το παράτησα. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
The hunger games, απ'τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top