Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Όταν έκλαψε ο Νίτσε. Ο Yalom είναι από τους αγαπημένους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Από την μία θέλω να ξεκινήσω το "Αντιεξουσιαστικός Σοσιαλισμός" από Μπακούνιν και από την άλλη σκέφτομαι το διάβασμα για την εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όταν έκλαψε ο Νίτσε. Ο Yalom είναι από τους αγαπημένους μου.

Τέλειο!!!!
Και εγω πάντως όταν έχω εξεταστικη τα αλλα, κυρίως διάβασμα βιβλίων αλλα και βόλτες κτλ περιορίζονται δραματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τέλειο!!!!
Και εγω πάντως όταν έχω εξεταστικη τα αλλα, κυρίως διάβασμα βιβλίων αλλα και βόλτες κτλ περιορίζονται δραματικα...
Το ίδιο ισχύει και για μένα αλλά για ορισμένα βιβλία κάνω εξαιρέσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το δικο μας αιμα

ιωαννου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Επειδή βαριέμαι λίγο να το ψάξω κάποιος είχε αναφέρει το freakonomics.Τον ευχαριστώ πολύ, το κοίταξα στο ιντερνετ, το αγόρασα και το διάβασα σε τρεις μέρες στις διακοπες. Ήταν πολύ καλό.

Μετά το Freakonomics, παραμένοντας σε παρόμοιο τύπο βιβλίου (αλλά θέματα σχετικά με τα οικονομικά), διαβάζω:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Το "Ο νικητής είναι μόνος" του Coelho!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

faidon96

Νεοφερμένος

Ο faidon96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ο μείζων ελληνισμός
το ταξιδι του εκτορα

ο μείζων ελληνισμός
το ταξίδι του έκτορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
ΠΗΓΗ: https://news247.gr/eidiseis/koinonia...sa-toy-kazantzidh-kai-ena-rexona.3292124.html

Ιστορίες τρέλας στον Ελευθερουδάκη

"Καλημέρα, έχετε βιβλία;"

"Θα ήθελα την Φόνισσα του Καζαντζίδη."

"Θέλω Mark Twain αλλά όχι μετάφραση, το αυθεντικό στα Ελληνικά."

"Πού έχετε βιβλία για ιστορικά φαινόμενα όπως το τρίγωνο των Βερμούδων;"

"Πείτε μου, ποιός είναι καλύτερος συγγραφέας, ο Dostojevskij ή ο Sherlock Holmes;"

"Καλημέρα, θέλω ένα ξενόγλωσσο βιβλίο."
"Είναι λογοτεχνικό το βιβλίο που θέλετε;"
"Μα φυσικά!! Τι άλλο;"
"Πείτε μου, πως λέγεται…"
"Heroes 2, Workbook."

Θέμα βιβλίου: "Αυτοβιογραφία ενός σκηνοθέτη", Συγγραφέας: "Μαυράς", Τίτλος: "Ζ".

"Θέλω ένα βιβλίο τρίγλωσσο αλλά το θέλω στα Ελληνοαγγλικά".

"Τα Playstation που τα έχετε;"

"Γιατί έχετε γραμμένα στα @ρχ1δ1@ σας τα αρχαία ερυθρόμορφα αθηναϊκά αγγεία του 5ου π.Χ. αιώνα;"

"Θέλω το βιβλίο του Henry Miller "Θέλω να τον τρώω σκληρό" Το θέλω αυτό το βιβλίο!!! Μπορείτε να με εξυπηρετήσετε ή να πάω στο ισόγειο να πάρω κανά μπρίκι;"
Η ίδια πελάτισσα ήθελε βιβλίο που να μιλά για την κακία των π0ύ$%ιδων."

"Έχετε Γαλλικά Βιβλία;"
"Μάλιστα, ποιό ψάχνετε;"
"Τον Χρυσό Οδηγό, στα Γαλλικά."

"Θέλω αυτό το βιβλίο αλλά να του σβήσετε αυτά τα γράμματα από το εξώφυλλο!" (Για να φαίνεται καλύτερα ο πίνακας.)

"Βιβλία του Τολστογιέφσκι, που έχετε;"

"Δεν θέλω λογοτεχνικό!!! Θέλω Best-Seller!!!!"

"Που είναι τα βιβλία του Πάολο Κορέλκο;"

"Θέλω φωτογραφικό λεύκωμα με τα παιδικά χρόνια του Λόρδου Βύρωνα."

"Θέλω φωτογραφικό λεύκωμα με νεράιδες" (Του δίνουμε με σκίτσα.)
"Μα αυτά δεν είναι φωτογραφίες, είναι ζωγραφιές!"
"Μα δεν υπάρχει φωτογραφικό λεύκωμα με νεράιδες."
"Εσείς δεν έχετε, εννοείτε!"
"Όχι, δεν υπάρχει επειδή δεν υπάρχουν νεράιδες!"
"Αυτή είναι η δική σας άποψη!"

"Θέλω φωτογραφικό λεύκωμα με κένταυρους."

"Θέλω φωτογραφικό λεύκωμα με Ναΐτες ιππότες"
"Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο."
"Γιατί;"
"Μα δεν είχε εφευρεθεί η φωτογραφία τον 13ο αιώνα."
"...Είστε σίγουρος;"

"Έχετε CD;"
"Κλασσική μουσική και jazz κυρίως."
"Ωραία, Χριστίνα Μαραγκόζη θέλω!"

"Θέλω ένα βιβλίο δράσης, 210-220 σελίδες…."

"Έχετε Δον Κιχώτη στα αγγλικά; (Του δίνουμε Penguin, το κοιτάει). Μάλιστα. Θερβάντες. Άλλα βιβλία του Δον Κιχώτη έχετε, γιατί εγώ έψαχνα το Εκατό Χρόνια Μοναξιάς."

"Θα ήθελα τη Θεία Κωμωδία αλλά σε μετάφραση στα Ιταλικά."

"Θέλω το βιβλίο "Τάδε" της Έφης Ζαρατούστρα.

"Θα ήθελα χάρτες, αλλά ταξιδιωτικούς, όχι από τους άλλους…"

"Θέλω τον Μπόμπι Ντικ!"

"Γειά σας, είχα αγοράσει πριν από ένα χρόνο από τον Ελευθερουδάκη στην Πανεπιστημίου 46 στον πρώτο όροφο ένα βιβλίο για μακιγιάζ που ήταν περίπου τόσο (δείχνει γύρω στα 15 εκατοστά). Ξέρετε ποιό ήταν;"

"Ένα μικρό κόκκινο βιβλίο που είχατε πρόπερσι στην βιτρίνα σας, το έχετε ακόμα;"

"Θέλω τους 300 του Λεωνίδα, όχι το κόμικ, το βιβλίο."

"Εδώ είναι πρώτος και δεύτερος μαζί;" (Βλέποντας το σήμα 1/2)

"Ένα βιβλίο που ψάχνω, που θα το βρώ;"

"Θέλω ένα ξενόγλωσσο λογοτεχνικό βιβλίο: την Πληροφορική της Β' Γυμνασίου".

"Θέλω εκείνο το βιβλίο που διαφημίζεται στο Alter." (Δεν θυμόταν τίποτε άλλο)

"Θέλω ένα μυθιστόρημα αλλά να μην είναι λογοτεχνία."

"Θελω αυτό το κλασσικό βιβλίο που λέγεται To Be Or Not To be - ξέρετε, αυτό το πολύ παλιό".

"Βιβλίο: 100 Χρόνια Champion's League".

"Θέλω Θουκυδίδη, αρχαία φιλοσοφία!"

"Θελω το βιβλίο για την ιστορία του Σίσυφου, του Καμίλ".

"Βιβλία μεταγλωττισμένα που έχετε;"

"Θέλω τα άπαντα του Ομήρου, εκτός της Ιλιάδας και της Οδύσσειας…"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ο εκατοντάχρονος που πήδηξε από το παράθυρο και εξαφανίστηκε του Γούνασον. Το είχα παρατήσει είναι η αλήθεια αλλά τώρα λέω να το συνεχίσω, καλούλι είναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ο εκατοντάχρονος που πήδηξε από το παράθυρο και εξαφανίστηκε του Γούνασον. Το είχα παρατήσει είναι η αλήθεια αλλά τώρα λέω να το συνεχίσω, καλούλι είναι ;)

Πλοκή;
Το βρίσκω πάντα μπροστά μου αλλά ποτέ δεν έμαθα τη πλοκή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πλοκή;
Το βρίσκω πάντα μπροστά μου αλλά ποτέ δεν έμαθα τη πλοκή του.

Είναι για έναν εκατοντάχρονο που την ημέρα των γενεθλίων του πήδηξε από το παράθυρο του γηροκομείου και εξαφανίστηκε :P Μετά αρχίζει να μιλάει για τη ζωή του από την παιδική ηλικία αλλά ακόμα δεν ξέρω πού θέλει να καταλήξει. Έχει πολύ χιούμορ πάντως και η κοπέλα στον Ιανό μου είχε πει ότι το είχε διαβάσει και εντυπωσιάστηκε, τώρα ίδωμεν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είναι για έναν εκατοντάχρονο που την ημέρα των γενεθλίων του πήδηξε από το παράθυρο του γηροκομείου και εξαφανίστηκε :P Μετά αρχίζει να μιλάει για τη ζωή του από την παιδική ηλικία αλλά ακόμα δεν ξέρω πού θέλει να καταλήξει. Έχει πολύ χιούμορ πάντως και η κοπέλα στον Ιανό μου είχε πει ότι το είχε διαβάσει και εντυπωσιάστηκε, τώρα ίδωμεν! ;)

Μπήκε.
Αμέσως.
Στη booklist.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Μπήκε.
Αμέσως.
Στη booklist.

Κοίτα επειδή έτσι όπως πάει θα το διαβάσεις εσύ πρώτη (τεμπέλα γαρ εγώ αυτόν τον καιρό :whistle: ) πες μου εντυπώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κοίτα επειδή έτσι όπως πάει θα το διαβάσεις εσύ πρώτη (τεμπέλα γαρ εγώ αυτόν τον καιρό :whistle: ) πες μου εντυπώσεις :P

Δε με κόβω, έχω δύο ανοιχτά μέτωπα και κανόνισα να μου στείλει μια κοπέλα δύο δικά της που δε θέλει. Αν τα στείλει σύντομα με βλέπω με 4 μέτωπα και δε θα'χω απο που ν'αρχίσω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Δε με κόβω, έχω δύο ανοιχτά μέτωπα και κανόνισα να μου στείλει μια κοπέλα δύο δικά της που δε θέλει. Αν τα στείλει σύντομα με βλέπω με 4 μέτωπα και δε θα'χω απο που ν'αρχίσω.:redface:

Τζίζους 4 μέτωπα? :worry: Ούτε 1 δεν μπορώ να κλείσω... Ποια διαβάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τζίζους 4 μέτωπα? :worry: Ούτε 1 δεν μπορώ να κλείσω... Ποια διαβάζεις;

Αυτή τη στιγμή Looking for Alaska και Will Grayson, Will Grayson. Το δεύτερο το τελειώνω, είμαι 2-3 κεφάλαια πριν το τέλος. Το άλλο αργώ ακόμη.
Περιμένω το Έραγκον και το Σπίτι Για Πέντε. :) Το πότε θα τα παραλάβω δεν είναι σίγουρο βέβαια.
Πάντως λέω να τελειώνω μια και καλή με John Green - του κερατά, έχω άλλα δύο βιβλία του και όλο αναβάλλω.:redface:
Και μετά να ξεκινήσω τα... Έραγκον.:P

Όταν παραγγείλω απο πάμπλικ πάντως θα το πάρω αυτό που είπαμε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
διαβαζω τον φυλακα στη σικαλη,ωραια γραφη

τελειωσα τον ιωαννου,το δικο μας αιμα! τι λαμπρος συγγραφεας,οταν τον διαβαζεις θες να χαθεις στους δρομους της πολυαγαπημενης του Θεσσαλονικης
νομιζω ενας απο τους απολυτως κορυφαιους της ελληνικης λογοτεχνιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
SAM_2053.JPG
Αγγλικός τίτλος: The irresistible Blueberry Backeshop and Cafe.

Υπόθεση:

high-powered Manhattan attorney finds love, purpose, and the promise of a simpler life in her grandmother's hometown.

Ellen Branford is going to fulfill her grandmother's dying wish--to find the hometown boy she once loved, and give him her last letter. Ellen leaves Manhattan and her Kennedy-esque fiance for Beacon, Maine. What should be a one-day trip is quickly complicated when she almost drowns in the chilly bay and is saved by a local carpenter. The rescue turns Ellen into something of a local celebrity, which may or may not help her unravel the past her grandmother labored to keep hidden. As she learns about her grandmother and herself, it becomes clear that a 24-hour visit to Beacon may never be enough. THE IRRESISTIBLE BLUEBERRY BAKESHOP & CAFE is a warm and delicious debut about the power of a simpler life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top