Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

goth

Νεοφερμένος

Η Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ πάλι το διάβασα το καλοκαίρι μόλις βγήκε και μου άρεσε πολύ, ίσως επειδή είχε ως background την αγαπημένη μου πόλη και καλλιτεχνες/τεχνη που με ελκυουν κλπ, ή ισως επειδή δεν είχα διαβάσει άλλα βιβλία του (ναι, δεν είχα διαβάσει τον κώδικα ντα βίντσι) ωστε να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά από τους περισσότερους ακούω αρνητικά σχόλια οπότε κάτι θα ξέρουν παραπάνω.. :P

Kι εγώ ακριβώς γι'αυτό το πήρα:redface:.Ιταλία λέω...κρυφοί κώδικες σε πίνακες κι όλα τα σχετικά και στο τέλος μούφα...Η πλοκή σέρνεται και δεν υπάρχει ένας βασικός άξονας να ακολουθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ο νικητής είναι μόνος του Κοέλιο... Ήθελα να πάρω το "Η Εταιρία" του Γκρίσαμ, αλλά ήταν σε άλλη βιβλιοθήκη ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο νικητής είναι μόνος του Κοέλιο... Ήθελα να πάρω το "Η Εταιρία" του Γκρίσαμ, αλλά ήταν σε άλλη βιβλιοθήκη ;/

Αυτό είναι στο ίδιο στυλ με τον Αλχημιστή, ή είναι αυτοβοήθειας? (απο τον τιτλο το συμπεραινω :P)
Ή είναι απλό μυθιστόρημα? :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
coverthepictureofdoriangray.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Αυτή τη περίοδο διαβάζω τη Κληρονομιά. Πολύ μεγάλο βιβλίο αλλά αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Pretties (το 2ο βιβλιο της σειρας Uglies), του Scott Westerfeld! Ειναι καταπληκτικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Οι νεκροί περιμένουν-Διδώ Σωτηρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ο λύκος της Στέπας -Έρμαν Έσσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αυτό είναι στο ίδιο στυλ με τον Αλχημιστή, ή είναι αυτοβοήθειας? (απο τον τιτλο το συμπεραινω :P)
Ή είναι απλό μυθιστόρημα? :P:P:P
Μυθιστόρημα είναι, αλλά σε ρεαλιστικά πλαίσια και σύγχρονη εποχή, αντίθετα με τον Αλχημιστή. Έχει βέβαια κάποια από τα μοιρολατρικά στοιχεία του αλχημιστή, χωρίς να παίζουν ιδιαίτερο ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Αυτή τη περίοδο διαβάζω τη Κληρονομιά. Πολύ μεγάλο βιβλίο αλλά αξίζει.

Της Κειλα Κλούβερ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μυθιστόρημα είναι, αλλά σε ρεαλιστικά πλαίσια και σύγχρονη εποχή, αντίθετα με τον Αλχημιστή. Έχει βέβαια κάποια από τα μοιρολατρικά στοιχεία του αλχημιστή, χωρίς να παίζουν ιδιαίτερο ρόλο.

Και πώς το βλεπεις μέχρι στιγμης? Καλό? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eragon :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Franz Kafka
Διηγήματα και μικρά πεζά
https://lh6.googleusercontent.com/-SIouj9Jemag/UJbekMWLzYI/AAAAAAAAA1w/an97jLzcBfc/s250/b109717.jpg
Δεν μου αρέσει καθόλου.Μπορεί στους περισσότερους να αρέσει αλλά εγώ δεν το βρίσκω καθόλου ωραίο.Δεν έχει συγκεκριμένο ύφος,δηλαδή σαν να γράφει ό,τι και όπως κάτσει,το μόνο κοινό σε όλα τα διηγήματα είναι το ασύνδετο (του στυλ μία σελίδα,μία περίοδος) ενώ τα νοήματα είναι τόσο καλά κρυμμένα σε κάθε ιστορία ώστε είναι σα να υπάρχουν.Δε νομίζω ό,τι φταίει ότι το διαβάζω από μετάφραση (άλλωστε και ο μεταφραστής δεν μπορεί να το αλλάξει τόσο πολύ) αλλά μάλλον ο ίδιος ο συγγραφέας.
Σκέφτομαι πάρα πολύ να το παρατήσω.In fact το παρατάω!
υγ συμβουλή:μην παίρνετε δώρα από φίλους βιβλία και ιδιαίτερα μη τους λέτε "πάρε ό,τι σου αρέσει εσένα.Να γράφετε μια λίστα με αυτά που προτιμάτε καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
υγ συμβουλή:μην παίρνετε δώρα από φίλους βιβλία και ιδιαίτερα μη τους λέτε "πάρε ό,τι σου αρέσει εσένα.Να γράφετε μια λίστα με αυτά που προτιμάτε καλύτερα

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνολικά λοιπόν, δεν δεχόμαστε βιβλία από φίλους και καραμέλες από αγνώστους.

ΥΓ. Συνειρμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Franz Kafka
Διηγήματα και μικρά πεζά
https://lh6.googleusercontent.com/-SIouj9Jemag/UJbekMWLzYI/AAAAAAAAA1w/an97jLzcBfc/s250/b109717.jpg
Δεν μου αρέσει καθόλου.Μπορεί στους περισσότερους να αρέσει αλλά εγώ δεν το βρίσκω καθόλου ωραίο.Δεν έχει συγκεκριμένο ύφος,δηλαδή σαν να γράφει ό,τι και όπως κάτσει,το μόνο κοινό σε όλα τα διηγήματα είναι το ασύνδετο (του στυλ μία σελίδα,μία περίοδος) ενώ τα νοήματα είναι τόσο καλά κρυμμένα σε κάθε ιστορία ώστε είναι σα να υπάρχουν.Δε νομίζω ό,τι φταίει ότι το διαβάζω από μετάφραση (άλλωστε και ο μεταφραστής δεν μπορεί να το αλλάξει τόσο πολύ) αλλά μάλλον ο ίδιος ο συγγραφέας.
Σκέφτομαι πάρα πολύ να το παρατήσω.In fact το παρατάω!
υγ συμβουλή:μην παίρνετε δώρα από φίλους βιβλία και ιδιαίτερα μη τους λέτε "πάρε ό,τι σου αρέσει εσένα.Να γράφετε μια λίστα με αυτά που προτιμάτε καλύτερα

Εγώ είχα ξεκινήσει " Ο Πύργος"- νομίζω - του Κάφκα αλλά το παράτησα στις πρώτες 20 σελίδες. Δεν ξερω αν μετά ήταν καλό κι εκανα βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ πήρα τον Κώδικα Ντα Βιντσι (απο τον Νταν Μπραουν εχω διαβασει μονο το inferno που δεν με ενθουσιασε οποτε εχω μια επιφυλαξη και για αυτο), αλλα δεν το εχω ξεκινησει ακομα... Το έχει διαβάσει κανένας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ πήρα τον Κώδικα Ντα Βιντσι (απο τον Νταν Μπραουν εχω διαβασει μονο το inferno που δεν με ενθουσιασε οποτε εχω μια επιφυλαξη και για αυτο), αλλα δεν το εχω ξεκινησει ακομα... Το έχει διαβάσει κανένας?

Εγώ το Illuminati έχω διαβάσει . Ήταν πάρα πολύ καλό. Νομίζω ότι ο Κώδικας Ντα βίντσι ειναι συνέχεια; Ή κάνω λάθος.

Πάντως αν κρίνω από την ταινία πρέπει να είναι ωραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ το Illuminati έχω διαβάσει . Ήταν πάρα πολύ καλό. Νομίζω ότι ο Κώδικας Ντα βίντσι ειναι συνέχεια; Ή κάνω λάθος.

Πάντως αν κρίνω από την ταινία πρέπει να είναι ωραίο.

Εγω παλι εχω ακουσει οτι μπροστα στο βιβλιο η ταινια δεν είναι τίποτα. Λες να είναι τοσο καλό?
Δεν νομίζω να είναι συνέχεια, κι αν είναι μάλλον δεν θα κάνει τοσο μπαμ γιατι ολοι μου το εχουν προτεινει ξεχωριστά σαν βιβλίο κι όχι σαν σειρά... :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top