Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Kι εγώ το παθαίνω αυτό, από τα πολλά βιβλία βάζω λυρικότητα σε σημεία που δεν χρειάζεται, αλλά νόμιζα ότι αυτό τουλαχιστον ήταν καλό, καλύτερο από κάτι μαθητές που δεν ξέρουν να βρουν ούτε ένα συνώνυμο :worry:
Πρώτη φορά ακούω να διαβάζει κάποιος βιβλίο για να μετριάσει τον λόγο του.. Πώς γίνεται αυτό? Πώς θα σε βοηθήσει δηλαδή αυτό το βιβλίο? :hmm::hmm::hmm:

Στοχευω οχι να μετριασω το λογο μου αλλα τη λυρικοτητα μου . Προς Θεου δε θελω να χρησιμοποιω ξυλινο λογο ( ακους Lib ? :P ) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
@lowbaper92
Τον Θείο Πέτρο τον έχω διαβάσει, είναι μάλιστα από τα πρώτα βιβλία που διάβασα πάνω στο αντικείμενο! Το δεύτερο με τι ασχολείται ακριβως? Είναι κάτι ανάλογο?

@Εχέμυθη
Ναι, αυτό δεν καταλαβαίνω, πώς θα σε βοηθήσει αυτό το βιβλίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanula.

Νεοφερμένος

Η Fanula. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ανταρσια της Veronica Roth.
Ειναι η συνεχεια της Αποκλισης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Και τώρα θα ξεκινήσω, σήμερα μάλλον, τη Ζωή εν τάφω του Μυριβήλη! (Πώς τα καταφέρνω από μαθηματικά να πηγαίνω στους κλασσικούς κι από εκεί πάλι στα μαθηματικά, μόνο εγώ το ξέρω :P)
Στο μεταξύ το πήρα από την βιβλιοθήκη του σχολείου και είναι πανάρχαιο, από εκείνα που παίζει να εκδόθηκαν όταν η γιαγιά μου πήγαινε σχολείο και να βρήσκονται σε αυτήν την βιβλιοθήκη από τότε που έστειλε την μαμά μου, από εκείνα που φοβάσαι να πιάσεις για να μην γίνουν θρύψαλα.. :worry:
Πώς μου αρέσουν τέτοια βιβλία.. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
@lowbaper92
Τον Θείο Πέτρο τον έχω διαβάσει, είναι μάλιστα από τα πρώτα βιβλία που διάβασα πάνω στο αντικείμενο! Το δεύτερο με τι ασχολείται ακριβως? Είναι κάτι ανάλογο?

Δε σε κάλυψε η περιγραφή? (το μπλέ είναι link ε :P)

Είναι για έναν δολοφόνο που επιλέγει τα θύματά του με βάση μια ακολουθία (συμβόλων αν θυμάμαι καλά), αφήνοντας κάποια ίχνη πίσω του ως quiz για έναν μαθηματικό και το μαθητή του. Αυτοί προσπαθούν να προβλέψουν κάθε φορά το επόμενο σύμβολο για να αποτρέψουν το φόνο. Αστυνομικό/μαθηματικό μυθιστόρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δε σε κάλυψε η περιγραφή? (το μπλέ είναι link ε :P)

Είναι για έναν δολοφόνο που επιλέγει τα θύματά του με βάση μια ακολουθία (συμβόλων αν θυμάμαι καλά), αφήνοντας κάποια ίχνη πίσω του ως quiz για έναν μαθηματικό και το μαθητή του. Αυτοί προσπαθούν να προβλέψουν κάθε φορά το επόμενο σύμβολο για να αποτρέψουν το φόνο. Αστυνομικό/μαθηματικό μυθιστόρημα.

Ωραιο ακούγεται! Θα μπορούσε να είναι κι επεισόδιο στο Criminal Minds.. :P :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ανταρσια της Veronica Roth.
Ειναι η συνεχεια της Αποκλισης :)

Γενικά, τα συνιστάς τα βιβλία; Είναι σε στυλ Hunger Games;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Γενικά, τα συνιστάς τα βιβλία; Είναι σε στυλ Hunger Games;
Ναι.Τέτοιο στυλ.Εγώ το πρώτο το διάβασα στα Αγγλικά και μου άρεσε πολύ. Αν σου αρέσουν βιβλία τέτοιου είδους να το διαβάσεις. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
@Italian dream

Εγώ να σου προτείνω το "Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ" που είναι απλό και διαβάζεται ευχάριστα.
Όπως επίσης και την Ακολουθία της Οξφόρδης, που αν και έκανε κοιλιά ανά διαστήματα, ήταν έξυπνο. Βέβαια προς το παρόν βλέπω είναι εξαντλημένο, αλλά έχε το στο νου.
το πρώτο με την εικασία του γκόλντμπαχ το έχει συστήσει σχεδόν κάθε μαθηματικός που ξέρω.Λένε ότι είναι πολύ καλό.Όταν λέμε διαβάζεται ευχάριστα;μην περάσουμε αυτά με το θεώρημα του παπαγάλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
το πρώτο με την εικασία του γκόλντμπαχ το έχει συστήσει σχεδόν κάθε μαθηματικός που ξέρω.Λένε ότι είναι πολύ καλό.Όταν λέμε διαβάζεται ευχάριστα;μην περάσουμε αυτά με το θεώρημα του παπαγάλου :P

Eμένα πάλι μου το είχε συστήσει φιλόλογος.. :P
Όντως το συστήνουν σχεδόν σε κάθε μαθητή, κάθε φορά που ανοίγεται τέτοιο θέμα.. Διαβάζεται όντως ευχάριστα, δεν είναι βαρύ και κυλάει ωραία η πλοκή, αλλά εμένα προσωπικά απο επιστημονικής πλευράς δεν μου φάνηκε κάτι ενδιαφέρον.. Δηλαδή, παρόλο που είχε ως background την μαθηματική εικασία του Γκόλντμπαχ, ουσιαστικά δεν σου πρόσφερε κάτι καινούργιο στο θέμα αυτό...

Μόνο σε εμένα άρεσε το θεώρημα του παπαγάλου?? :(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Eμένα πάλι μου το είχε συστήσει φιλόλογος.. :P
Όντως το συστήνουν σχεδόν σε κάθε μαθητή, κάθε φορά που ανοίγεται τέτοιο θέμα.. Διαβάζεται όντως ευχάριστα, δεν είναι βαρύ και κυλάει ωραία η πλοκή, αλλά εμένα προσωπικά απο επιστημονικής πλευράς δεν μου φάνηκε κάτι ενδιαφέρον.. Δηλαδή, παρόλο που είχε ως background την μαθηματική εικασία του Γκόλντμπαχ, ουσιαστικά δεν σου πρόσφερε κάτι καινούργιο στο θέμα αυτό...

Μόνο σε εμένα άρεσε το θεώρημα του παπαγάλου?? :(:(:(

φοβάμαι και σε πολλους αλλους για να έχει κάνει τόσες πωλήσεις.Κοίτα,οι πληροφορίες που σου δίνει είναι πάρα πολύ ωραίες,αναλυτικές και απο διάφορες εποχές και θέματα.Αλλά το γεγονός ότι παρουσιάζεται σαν τρανό μυθιστόρημα,και στην ουσία είναι μια μπούρδα όσον αφορά την υπόθεση δεν μπορώ να το χχωνέψω.Απλά ο τυπάς έχει πλάσει μια ιστορία ,απίστευτη (εντάξει,ποτέ στα μυθιστορήματα δεν διαβάζεις για συμβατικές ζωές ,αλλά αυτό κάνει μπαμ,ότι είναι ψεύτικο) και σου την παρουσιάζει σαν το βιβλίο θαύμα που σου προσφέρει σφαιρική γνώση για την ιστορία τον μαθηματικών σε συνδυασμό με ένα απολαυστικό μυθιστόρημα..Κλαίω και τα λεφτά μου και το χρόνο που έφαγα προσπαθώντας να καταλάβω τόσο την υπόθεση όσο και τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
φοβάμαι και σε πολλους αλλους για να έχει κάνει τόσες πωλήσεις.Κοίτα,οι πληροφορίες που σου δίνει είναι πάρα πολύ ωραίες,αναλυτικές και απο διάφορες εποχές και θέματα.Αλλά το γεγονός ότι παρουσιάζεται σαν τρανό μυθιστόρημα,και στην ουσία είναι μια μπούρδα όσον αφορά την υπόθεση δεν μπορώ να το χχωνέψω.Απλά ο τυπάς έχει πλάσει μια ιστορία ,απίστευτη (εντάξει,ποτέ στα μυθιστορήματα δεν διαβάζεις για συμβατικές ζωές ,αλλά αυτό κάνει μπαμ,ότι είναι ψεύτικο) και σου την παρουσιάζει σαν το βιβλίο θαύμα που σου προσφέρει σφαιρική γνώση για την ιστορία τον μαθηματικών σε συνδυασμό με ένα απολαυστικό μυθιστόρημα..Κλαίω και τα λεφτά μου και το χρόνο που έφαγα προσπαθώντας να καταλάβω τόσο την υπόθεση όσο και τις πληροφορίες.

Εντάξει, η υπόθεση δεν μου άρεσε κι εμένα, όπως και ο τρόπος με τον οποίο "έχωνε" τις πληροφορίες μέσα στην πλοκή.. Όμως οι ίδιες οι πληροφορίες μου άρεσαν πολύ, και μου έμειναν!
Αλλα όχι, ως μυθιστόρημα ούτε εγώ θα το πρότεινα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εντάξει, η υπόθεση δεν μου άρεσε κι εμένα, όπως και ο τρόπος με τον οποίο "έχωνε" τις πληροφορίες μέσα στην πλοκή.. Όμως οι ίδιες οι πληροφορίες μου άρεσαν πολύ, και μου έμειναν!
Αλλα όχι, ως μυθιστόρημα ούτε εγώ θα το πρότεινα..:worry:

Ναι,απλά νιώθω εξαπατημένη ως καταναλωτής! :mad:
Παίρνω ένα βιβλίο που υποτίθεται είναι ένα απολαυστικό κράμα μυθιστορήματος και ιστορίας των μαθηματικών, και στην ουσία έχω ένα βιβλίο με 200 σελίδες γεμάτο σαχλαμάρες και αλλες 200 σκορπισμένες πληροφορίες για τα μαθηματικά.
Αν το ήξερα θα έπαιρνα ένα βιβλίο που αναφέρεται αποκλειστικά στην ιστορία των μαθηματικών,γλιτώνοντας πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου και παράλληλα μελετώντας κάποιο άλλο βιβλίο πιο καλλογραμμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ναι,απλά νιώθω εξαπατημένη ως καταναλωτής! :mad:
Παίρνω ένα βιβλίο που υποτίθεται είναι ένα απολαυστικό κράμα μυθιστορήματος και ιστορίας των μαθηματικών, και στην ουσία έχω ένα βιβλίο με 200 σελίδες γεμάτο σαχλαμάρες και αλλες 200 σκορπισμένες πληροφορίες για τα μαθηματικά.
Αν το ήξερα θα έπαιρνα ένα βιβλίο που αναφέρεται αποκλειστικά στην ιστορία των μαθηματικών,γλιτώνοντας πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου και παράλληλα μελετώντας κάποιο άλλο βιβλίο πιο καλλογραμμένο

Σε αυτό έχεις δίκιο, κι εμένα όλη αυτή η φάση του "πλοκή + μαθηματικα" με ξενερωνε λιγο, ήταν ακριβως το ίδιο με τον Κόσμο της Σοφίας, δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το πρώτο με την εικασία του γκόλντμπαχ το έχει συστήσει σχεδόν κάθε μαθηματικός που ξέρω.Λένε ότι είναι πολύ καλό.Όταν λέμε διαβάζεται ευχάριστα;μην περάσουμε αυτά με το θεώρημα του παπαγάλου :P
Οχι είναι πολύ ωραίο βιβλίο! Βεβαια αυτό ειναι πάντα υποκειμενικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
@lowbaper92
Τον Θείο Πέτρο τον έχω διαβάσει, είναι μάλιστα από τα πρώτα βιβλία που διάβασα πάνω στο αντικείμενο! Το δεύτερο με τι ασχολείται ακριβως? Είναι κάτι ανάλογο?

@Εχέμυθη
Ναι, αυτό δεν καταλαβαίνω, πώς θα σε βοηθήσει αυτό το βιβλίο :P

Με το να διαβαζεις προσεκτικα, κρατωντας στο μυαλο σου καποιους τροπους εκφρασης η ακομη και ασυνειδητα, κατι (π.χ. εφημεριδες ή στην περιπτωση μου Παπανουτσο)για καποιο ευλογο χρονικο διαστημα επιρρεαζεται ο λογος σου , η εκφραση σου. Γι'αυτο εξαλλου λενε και στα παιδακια να διαβαζουν λογοτεχνικα (η αναπτυξη της φαντασιας ειναι δευτερευον)΄
Καλημερα btw :) :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Με το να διαβαζεις προσεκτικα, κρατωντας στο μυαλο σου καποιους τροπους εκφρασης η ακομη και ασυνειδητα, κατι (π.χ. εφημεριδες ή στην περιπτωση μου Παπανουτσο)για καποιο ευλογο χρονικο διαστημα επιρρεαζεται ο λογος σου , η εκφραση σου. Γι'αυτο εξαλλου λενε και στα παιδακια να διαβαζουν λογοτεχνικα (η αναπτυξη της φαντασιας ειναι δευτερευον)΄
Καλημερα btw :) :happy:

Αχα, ναι κατάλαβα κι εγώ το κάνω αυτο με τα βιβλία, απλά πίστευα πως είναι συνέπεια της αναγνωσηΣ γενικα, η λυρικοτητα ξέρεις :P Τι να πω, καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goth

Νεοφερμένος

Η Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω το "Παντού και πουθενά" του Λουί Ντε Μπερνιέρ που έγραψε και "Το μαντολίνο του Λοχαγού Κορέλι".Είναι πολύ ωραίο και κυλάει ήρεμα!!!Έχει διαβάσει κανείς το Inferno του Νταν Μπράουν;Το διάβασα και δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ενώ είναι αυτός που έχει γράψει τον κώδικα Ντα Βίντσι :confused:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Έχει διαβάσει κανείς το Inferno του Νταν Μπράουν;Το διάβασα και δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ενώ είναι αυτός που έχει γράψει τον κώδικα Ντα Βίντσι :confused:...

Εγώ πάλι το διάβασα το καλοκαίρι μόλις βγήκε και μου άρεσε πολύ, ίσως επειδή είχε ως background την αγαπημένη μου πόλη και καλλιτεχνες/τεχνη που με ελκυουν κλπ, ή ισως επειδή δεν είχα διαβάσει άλλα βιβλία του (ναι, δεν είχα διαβάσει τον κώδικα ντα βίντσι) ωστε να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά από τους περισσότερους ακούω αρνητικά σχόλια οπότε κάτι θα ξέρουν παραπάνω.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο, κι εμένα όλη αυτή η φάση του "πλοκή + μαθηματικα" με ξενερωνε λιγο, ήταν ακριβως το ίδιο με τον Κόσμο της Σοφίας, δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει...
το έχω διαβάσει και έχω την ίδια γνώμη (ει δυνατόν χειρότερη)
Έχει διαβάσει κανείς το Inferno του Νταν Μπράουν;Το διάβασα και δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ενώ είναι αυτός που έχει γράψει τον κώδικα Ντα Βίντσι :confused:...
εμένα δεν μου πολυάρεσε και ο κώδικας ντα βίντσι,Εντάξει,διαβαζόταν αλλά δεν μπορούσα να πω ότι ενθουσιάστηκα.Γενικά όλα τα βιβλία του νταν μπράουν έχουν πάνω κάτω το ίδιο θέμα και άμα διαβάσεις ένα δεν μπορείς και δεύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top