Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Πριν κάτι βδομάδες τελείωσα την ''Παράνοια'' της Αναστασίας Καλλιοντζή και μόλις χτες το ''Έσχατοι καιροί'' της ίδιας συγγραφέας. Ειδικά το δεύτερο μπορώς να πω πως με σόκαρε αρκετά. Πάντως αξίζει να τα διαβάσετε και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Χτες τελείωσα αυτό:


και μου άρεσε πάρα πολύ, παρ'όλο που είναι πολύ διαφορετικό από το συνηθισμένο στυλ της Μαντά.

Με λένε Ντάτα… Χρόνια τώρα. Κοντεύω κι εγώ να ξεχάσω πως κάποτε με βάφτισαν Αλεξάνδρα∙ Αλεξάνδρα Σαλβάνου του Ροβέρτου και της Χαριτίνης.
Είμαι ένοχη για όλα τα αμαρτήματα που μπορεί να φανταστεί η Εκκλησία ή η Αστυνομία, κι όμως δεν αισθάνομαι ένοχη για τίποτα. Όλα ήρθαν φυσιολογικά στο δρόμο μου ή σ’ εμένα φάνηκε έτσι. Δεν πέρασε καν από την σκέψη μου ότι μέσα μου γεννιόταν πρώτα το κακό, μετά το χειρότερο, και ποτέ το καλό.
Γεννήθηκα πολύ όμορφη και αυτό ήταν ακόμη ένα όπλο, μια αόρατη παγίδα για τα υποψήφια θύματά μου. Κανένας δεν περιμένει η όψη ενός αγγέλου να κρύβει με τέτοια μαεστρία τη μαύρη ψυχή ενός σατανά που είναι ταγμένος να σκορπά το θάνατο και τον όλεθρο. Ίσως μάλιστα ο θάνατος, που τόσο εύκολα αποφάσιζα για κάποιους, να ήταν λύτρωση, κάθαρση, εξαγνισμός.
Εχθρούς… Μόνο τέτοιους έκανα στη ζωή μου. Φίλους δεν απέκτησα ποτέ, αλλά δεν αισθάνθηκα και ποτέ την έλλειψή τους. Η φιλία ήταν για μένα αδυναμία, ένα όπλο στα χέρια του αντιπάλου, και δεν ήμουν από αυτές που έδιναν τέτοια περιθώρια, κι ούτε ήθελα περιττά βάρη.
Με λένε Ντάτα. Ζω σε έναν άλλο κόσμο, που μόνη μου έφτιαξα, με δικούς μου νόμους. Με λένε Ντάτα και δε μετανιώνω…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το θελω ^^^ δεν το βρηκα στις διακοπες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

To ξεκινησα το πρωι , τωρα το τελειωνω..Υπεροχο και ιδιαιτερα παραστατικο :) Παντα μου αρεζε ο cash
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Η fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
:Dεγω τελειωσα το νησι και τωρα ειμαι στο δευτερο βιβλιο του παιχνιδιου του στεμματοσ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Το θελω ^^^ δεν το βρηκα στις διακοπες :(

Βασικά νομίζω ότι είναι λίγο προχωρημένο για σενα ;). Έχει κάποιες άγριες σκηνές, και κάποιες περιγραφές που δεν ξέρω αν στις προτείνω να τις διαβάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
:Dεγω τελειωσα το νησι και τωρα ειμαι στο δευτερο βιβλιο του παιχνιδιου του στεμματοσ!
Το νησι το εχω διαβασει ειναι πολυ ωραιο :)
Βασικά νομίζω ότι είναι λίγο προχωρημένο για σενα ;). Έχει κάποιες άγριες σκηνές, και κάποιες περιγραφές που δεν ξέρω αν στις προτείνω να τις διαβάσεις...

Δεν ξερω... Ειμαι λατρης γενικα της Μαντα:P οταν διαβασα το ''Οσα αντεχει η ψυχη'' ηθελα οπως και δηποτε να διαβασω και το επομενο με την ζωη της Αλεξανδρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δε νομίζω... Το σύμπαν σου στέλνει μηνύματα πως πρέπει να το διαβάσεις. χαχα
Αυτό σκέφτηκα και γω και το παρήγγειλα ! χαχαχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δεν ξερω... Ειμαι λατρης γενικα της Μαντα:P οταν διαβασα το ''Οσα αντεχει η ψυχη'' ηθελα οπως και δηποτε να διαβασω και το επομενο με την ζωη της Αλεξανδρας

Δεν είναι η συνέχεια της ζωής της Αλεξάνδρας ;). Είναι μια εντελώς νέα ύπαρξη, μια διχασμένη προσωπικότητα στην ουσία. Η Ντάτα(η σκοτεινή πλευρά) και η Αλεξάνδρα (η φωτεινή πλευρά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν είναι η συνέχεια της ζωής της Αλεξάνδρας ;). Είναι μια εντελώς νέα ύπαρξη, μια διχασμένη προσωπικότητα στην ουσία. Η Ντάτα(η σκοτεινή πλευρά) και η Αλεξάνδρα (η φωτεινή πλευρά).

Το ξερω:P μου κινησε το ενδιαφερον η συμπεριφορα της στο οσα αντεχει η ψυυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Το ξερω:P μου κινησε το ενδιαφερον η συμπεριφορα της στο οσα αντεχει η ψυυχη

Το ''Όσα αντέχει η ψυχή'' δεν το έχω διαβάσει... τι αναφέρει για την Αλεξάνδρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το ''Όσα αντέχει η ψυχή'' δεν το έχω διαβάσει... τι αναφέρει για την Αλεξάνδρα;

δεν αναφερει πολλα μονο λεει οτι ηταν κακος ανθρωπος κλπ πρεπει να το διαβασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
δεν αναφερει πολλα μονο λεει οτι ηταν κακος ανθρωπος κλπ πρεπει να το διαβασεις!

Δεν ήταν κακός άνθρωπος ακριβώς... βασικά αν δεν διαβάσεις το βιβλίο, δεν μπορείς να την κρίνεις για τις πράξεις της. Ήταν καθαρά έντιμη πάνω στην ατιμία της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
"ΟΔΗΓΗΣΗ" +_+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Inferno, Dan Brown.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν ξερω... Ειμαι λατρης γενικα της Μαντα:P οταν διαβασα το ''Οσα αντεχει η ψυχη'' ηθελα οπως και δηποτε να διαβασω και το επομενο με την ζωη της Αλεξανδρας

Νομιζω οτι εχει γινει πολυ ντορος για το τιποτα..υπαρχουν κι αλλες πολυ καλες συγγραφεις με παρομοιο στυλ που ομως δεν εχουν γινει τοσο γνωστες..γιατι αραγε;;

Το βιβλιο που διαβαζω αυτο τον καιρο , συγκεκριμενα χθες το ξεκινησα λεγεται "Φωνες το καλοκαιρι" της Ροζαμουντ Πιλτσερ , τη δικη μου αγαπημενη συγγραφεα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Wuthering Heights ~ Emily Bronte
Wuthering_Heights_1.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Dirk Gently's Holistic Detective Agency - Douglas Adams
The Hound Of The Baskervilles - A.C Doyle
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
neuromancer.jpg
Neuromancer - William Gibson (1984)
Το Μάτριξ: ένας κόσμος μέσα σε ένα κόσμο, μια γραφική απεικόνιση των βάσεων δεδομένων κάθε δεδομένου στο ανθρώπινο σύστημα, μια συναινετική παραίσθηση που βιώνεται καθημερινά από δισεκατομμύρια χρήστες στον κόσμο.Και απ'τον Case, ενός hacker υπολογιστών, μέχρι το νευρικό του σύστημα να τεμαχισθεί ανελέητα από ένα προδομένο πελάτη, αφήνοντας τον άφραγκο και ετοιμοθάνατο. Μα πλέον ο Case έχει βρει τι θεραπεία. Επιστρέφει πίσω στο σύστημα. Όχι για τη χαρά του Κυβερνοχώρου αλλά για να κλέψει πάλι, αυτή τη φορά για τα μεγάλα συμφέροντα, τις παντοδύναμες πολυεθνικές. Σε αντάλλαγμα, εάν επιζήσει, η θεραπεία του θα είναι μόνιμη.

Καταπληκτικό έργο επιστημονικής φαντασίας από ένα δάσκαλο του είδους. Το βιβλίο αυτό καθιέρωσε όρους που κατά κόρον χρησιμοποιούνται σήμερα όπως το Matrix, Cyberspace, Virtual Reality κ.α. Ένας πρόδρομος του μέλλοντος το οποίο έχουμε αρχίσει να βιώνουμε. Συστήνεται ανεπιφύλακτα στους φαν (και όχι μόνο) του είδους.
Μια παρατήρηση. Αν και στην αρχή ίσως φανεί δυσνόητο λόγω της ορολογίας και του γενικότερου ύφους σφίξτε τα δόντια και συνεχίστε. Θα σας ανταμείψει. Και για κάθε λόγο αν μπορείτε να χειριστείτε τα αγγλικά, καλό θα ήταν να αποφύγετε ελληνικές μεταφράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.

Ο Παράξενος κόσμος της κβαντικής μηχανικής έχει δύο στόχους: οι μεν σπουδαστές να κατανοήσουν βαθύτερα τη σφαίρα τού πολύ μικρού, το δε ευρύ φιλομαθές κοινό να γευτεί τη διανοητική περιπέτεια της φυσικής του 20ού αιώνα. Σε κάθε κεφάλαιο, το βιβλίο συμπεριλαμβάνει πρωτότυπες ερωτήσεις και προβλήματα σχεδιασμένα για να κεντρίζουν τη σκέψη, τις απαντήσεις τους, καθώς και υποδείξεις για περαιτέρω μελέτη. Πρόκειται για μια εξαιρετικά βατή, ακριβή και μη τεχνική εισαγωγή στην κβαντική μηχανική και τις συναρπαστικές νέες εξελίξεις της (κβαντική υπολογιστική και κρυπτογραφία).

• «Όταν ο Dan Styer μιλάει για κβαντική μηχανική, εγώ απλώς σιωπώ και ακούω.»
—Edwin Taylor
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top