Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
"A brief history of time" του Stephen Hawkin..in english;):)

Διαβάζω την ανανεωμένη έκδοση: Α briefer history of time και έχω πάθει πλάκα.Βέβαια αργώ πάρα πολύ,γιατί με το που μπήκα στο κεφάλαιο Realativity και μετά Curved Space έχει βιαστεί η ύπαρξή μου.Πρέπει να κόβω το διάβασμα και να ψάχνω να καταλάβω εκτενέστερα φαινόμενα κτλ.Το λατρεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τελείωσε ο Αρκτικός κύκλος..όντως πολύ ωραίο βιβλίο και αρκετά ανατρεπτικό σε ένα σημείο του. Νομίζω πως μέχρι τώρα μου άρεσε περισσότερο από τα βιβλία του brown..σειρά έχει ο πολυφημισμένος κώδικας da vinci, που και όμως δεν είχα ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω δει ούτε την ταινία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
το βιβλίο που μόλις τελείωσα και ήταν ανέλπιστα ωραίο, είναι "Το πέμπτο βουνο" του Παολο Κοελο..
αν και κωλύομαι να διαβάζω για θρησκεία, είναι πολύ αξιόλογο με πολλά νοήματα όπως όλα τα βιβλία του τύπου.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που να διαβάζετε ευχάριστα το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που να διαβάζετε ευχάριστα το καλοκαίρι;


Πάρε κάτι σε μυστηρίου, τώρα δε μπορώ να σου προσδιορίσω κάποιο, αλλά διαβάζονται ευχάριστα και τα βράδια που έχεις κάποια αϋπνία, και στη παραλία και γενικότερα, εγώ τα βρίσκω πιο ευχάριστα απο τα ρομαντικά και αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που να διαβάζετε ευχάριστα το καλοκαίρι;

Αύγουστος Κορτώ - Η βιογραφία μιας σκύλας: απολαυστικότατο(ς)!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Χθες ξεκίνησα το Η Λέσχη Σέρλοκ Χόλμς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
the perks of being a wallflower -Stephen Chbosky
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
το βιβλίο που μόλις τελείωσα και ήταν ανέλπιστα ωραίο, είναι "Το πέμπτο βουνο" του Παολο Κοελο..
αν και κωλύομαι να διαβάζω για θρησκεία, είναι πολύ αξιόλογο με πολλά νοήματα όπως όλα τα βιβλία του τύπου.. ;)

Χα
Χαχα
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αύγουστος Κορτώ - Η βιογραφία μιας σκύλας: απολαυστικότατο(ς)!


Ο Κορτώ είναι από τους πιο ταλαντούχους έλληνες συγγραφείς των ημερών μας.
Το βιβλίο αυτό και το "δεκαέξι" είναι αγαπημένα!

Αριστουργήματα!!!
Αν δεν διάβασες το δεκαέξι κάν' το!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Aύγουστος Κορτώ! Από τους αγαπημένους μου Έλληνες! Και το δεκαέξι πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
τον αναρχισμό του daniel guerin.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ο Κορτώ είναι από τους πιο ταλαντούχους έλληνες συγγραφείς των ημερών μας.
Το βιβλίο αυτό και το "δεκαέξι" είναι αγαπημένα!

Αριστουργήματα!!!
Αν δεν διάβασες το δεκαέξι κάν' το!!! :D

Aύγουστος Κορτώ! Από τους αγαπημένους μου Έλληνες! Και το δεκαέξι πολύ καλό!

Κορτάρα! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ολοκληρωσα:
A street cat named bob
(στα ελληνικα)
ωραιο βιβλιο
και το
The fault in our stars by john green

(το οποιο ειχα τυχη/ατυχια να διαβασω στα ελληνικα υπο τον φρικιαστικο τιτλο βγαλμενο απο εφιαλτη "το λαθος αστερι".seriously now)
μου αρεσε. μεγαλος λογος γινεται για τον john green κλπ και βασικα μου αρεσε.θα το προτεινα.ειναι αρκετα διαφορετικο απο ο,τι διαβαζω συνηθως
υγ.οπως και για πολλα αλλα βιβλια/ταινιες/αλμπουμ ετσι και για αυτο θα σας απετρεπα απο το να διαβασετε την περιληψη στο πισω μερος του βιβλιου.
και τωρα προσπαθω να διαβασω το Out απο Natsuo Kirino.μαλλον δεν το εχω με οσα βιβλια παρουσιαζεται γλαφυροτατα η βια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Άρχισα το Universe in a Nutshel του Hawking,ενώ μόλις τελείωσα το A briefer history of time.Μόλις τελειώσω και αυτό που άρχισα μάλλον θα ασχοληθώ με κάτι πιο εξειδικευμένο στη σχετικότητα γτ είναι περίπλοκα τα φαινόμενα,και μετά quantum mechanics και μετά string thories.Eύχομαι με τις πανελλήνιες παράλληλα να έχω χρόνο να διαβάζω(που δε θα έχω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Άρχισα το Universe in a Nutshel του Hawking,ενώ μόλις τελείωσα το A briefer history of time.Μόλις τελειώσω και αυτό που άρχισα μάλλον θα ασχοληθώ με κάτι πιο εξειδικευμένο στη σχετικότητα γτ είναι περίπλοκα τα φαινόμενα,και μετά quantum mechanics και μετά string thories.Eύχομαι με τις πανελλήνιες παράλληλα να έχω χρόνο να διαβάζω(που δε θα έχω).

Δεν νομιζω οτι στα 17 σου εχεις το μαθηματικο υποβαθρο που χρειαζεται για να κατανοησεις τα παραπανω φαινομενα που λες
Καλυτερα να ασχοληθεις με τις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ναι είναι πρόβλημα..προσπαθώ να τα προσεγγίσω όσο περισσότερο γίνεται μέσω της λογικής,σχημάτων αναπαραστάσεων κτλ άλλα βλέπω ότι ειδικά σε θεωρίες χορδών κτλ είναι πολύ δύσκολο.Πανελλήνιες αναγκαστικά,απλώς τώρα που είναι καλοκαίρι ακόμα είμαι πιο χαλαρός με περισσότερο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι στα 17 σου εχεις το μαθηματικο υποβαθρο που χρειαζεται για να κατανοησεις τα παραπανω φαινομενα που λες
Καλυτερα να ασχοληθεις με τις πανελληνιες

Ναι είναι πρόβλημα..προσπαθώ να τα προσεγγίσω όσο περισσότερο γίνεται μέσω της λογικής,σχημάτων αναπαραστάσεων κτλ άλλα βλέπω ότι ειδικά σε θεωρίες χορδών κτλ είναι πολύ δύσκολο.Πανελλήνιες αναγκαστικά,απλώς τώρα που είναι καλοκαίρι ακόμα είμαι πιο χαλαρός με περισσότερο χρόνο.

Τα περισσότερα είναι εκλαικευμένη επιστήμη,που προορίζεται για άτομα εκτός του χώρου με κάποιες βασικές γνώσεις σχολείου.
Δεν έχουνε ούτε μιά εξίσωση(μάλιστα ο εκδότης του Χώκινγκ του είχε πεί πως για κάθε εξίσωση που θα βάζει θα μειώνεται το κοινό του στη μέση,οπότε έβαλε μόνο μία(την εξίσωση του Αινστάιν)).
Είναι σαν να βλέπεις τα αντίστοιχα ντοκυμαντέρ που κυκλοφορούνε,απλά στο περιγράφουνε,και λειτουργούνε σαν ένα "χαλί" για όσουν θέλουν να το ψάξουν παραπέρα.

p.s. Διάβασε το Big Bang του Simon Sighn(κάπως έτσι είναι το επίθετο).
Ξεκινάει απο την αρχαιότητα και φτάνει μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ωραία θα το κοιτάξω.Όσα προλάβω μέχρι Σεπτέμβρη γιατί μετά δε θα έχω χρόνο για τίποτα.Νευριάζω βέβαια,μου φαίνεται μεγάλη βλακεία η όλη κατάσταση.Θα συμβιβαστώ :/
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για το βιβλίο σχετικότητας που έγραψε ο ίδιος ο Αϊνστάιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top