Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
αλλο η προκαταληψη και αλλο η αρνηση. αν και μπορει να ταυτιστουν
Συμφωνώ, αλλά και η προκατάληψη είναι εξίσου αρνητική κατ'εμέ, διότι εμποδίζει να δείς "καθαρά" το αντικείμενο αυτής. Αν είναι έτσι τον "Αλχημιστή" που είναι ανάμεσα στα παγκόσμια best seller δεν θα έπρεπε να τον είχαμε διαβάσει. Δεν θεωρώ πως υπάρχουν πολύ που αγοράζουν βιβλίο κοιτώντας την επιτυχία του... Τουλάχιστον εγώ δεν το κάνω... Πρώτα διαβάζω την υπόθεση και μετά αποφασίζω.
Μπήκα στο public, είδα ότι ήταν best-seller και το αγόρασα!! :P
Δεν πρόσεξα πλοκή κλπ, αλλά και πλοκή να δεις δεν μπορείς να καταλάβεις αν θα είναι καλό ή όχι, πρέπει να το διαβάσεις.
Λάθος κριτήριο επέλεξες πάντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες τελείωσα για 2η φορά αυτό:

eksofilo1.jpg

Λάθος κριτήριο επέλεξες πάντως.:P

Θα προσέχω άλλη φορά...
Ένα σοβαρό βιβλίο δεν έχω βρει μέχρι στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά και η προκατάληψη είναι εξίσου αρνητική κατ'εμέ, διότι εμποδίζει να δείς καθαρά το αντικείμενο αυτής. Αν είναι έτσι τον "Αλχημιστή" που είναι ανάμεσα στα παγκόσμια best seller δεν θα έπρεπε να τον είχαμε διαβάσει.
το να λες πως εισαι προκατειλημμενος απεναντι στα μπεστ σελλερ δε σημαινει οτι δεν το αγοραζεις.σημαινει οτι εχεις δει την ποιοτητα καποιων πολυδιαφημισμενων μπεστ σελλερ και πλεον εισαι διπλα προσεκτικος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Αν σου αρέσει η υπόθεση ενός βιβλίου και παράλληλα είναι best seller, δεν θα το αγοράσεις;:confused:
Έχω κατά νου την παροιμία με τα κεράσια, υποθέτω. Και το όνομα του Brown ακούγεται συνέχεια. Ακόμα και σε βιβλίο του Μπουκόφσκι υπάρχει σημείωση στο εξώφυλλο: «Το αγαπημένο μου βιβλίο!» Dan Brown, συγγραφέας. Μπορεί να ήταν και ο Nesbo. Δε θυμάμαι. :P
Βασικά, η προκατάληψη ξεκίνησε όταν έβλεπα ονόματα στα ράφια των καλύτερων πωλήσεων, όπως Χρ. Δημουλίδου, Λ. Μαντά κ.ά. και η αποκορύφωση ήταν οι Αποχρώσεις του Γκρι. Παρά ταύτα, δεν έχω διαβάσει κάτι από αυτά και δεν πρόκειται. Δεν είναι του στυλ μου. Τώρα, ο Brown, που γράφει αστυνομική λογοτεχνία, αν δεν κάνω (πάλι) λάθος, μπορεί να πέσει στα χέρια μου κάποια στιγμή. Προς το παρόν, τη θέση του κατέχει ο Mankell. :)
αλλο η προκαταληψη και αλλο η αρνηση. αν και μπορει να ταυτιστουν.
Το δεύτερο συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
το να λες πως εισαι προκατειλημμενος απεναντι στα μπεστ σελλερ δε σημαινει οτι δεν το αγοραζεις.σημαινει οτι εχεις δει την ποιοτητα καποιων πολυδιαφημισμενων μπεστ σελλερ και πλεον εισαι διπλα προσεκτικος.;)
Και γιατί να μην είσαι προκατειλημμένος και με τα μη best seller που παρουσιάζονται ως ιδανικά για τους "εκλεκτούς του πνεύματος", δίχως να αξίζουν; Για τα βιβλία η μόνη προκατάληψη που μπορώ να αντιληφθώ εγώ τουλάχιστον είναι απέναντι σε αυτά που έχουν συναρπαστική περιγραφή που δεν ανταποκρίνονται στο πραγματικό περιεχόμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες τελείωσα για 2η φορά αυτό:

View attachment 53637
Νομίζω πως είναι καιρός να το διαβάσω. Μετά το μεγαλείο του 1984, φοβήθηκα να μπω στη φάρμα. :P
Αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι καιρός να το διαβάσω. Μετά το μεγαλείο του 1984, φοβήθηκα να μπω στη φάρμα. :P
Αξίζει;

Χαχα. Και εγώ έχω διαβάσει το 1984 και μου άρεσε, αλλά αρκετά εξωπραγματικό. :P
Νταξ καλό είναι και αυτό με την φάρμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Έχω κατά νου την παροιμία με τα κεράσια, υποθέτω. Και το όνομα του Brown ακούγεται συνέχεια. Ακόμα και σε βιβλίο του Μπουκόφσκι υπάρχει σημείωση στο εξώφυλλο: «Το αγαπημένο μου βιβλίο!» Dan Brown, συγγραφέας. Μπορεί να ήταν και ο Nesbo. Δε θυμάμαι. :P
Βασικά, η προκατάληψη ξεκίνησε όταν έβλεπα ονόματα στα ράφια των καλύτερων πωλήσεων, όπως Χρ. Δημουλίδου, Λ. Μαντά κ.ά. και η αποκορύφωση ήταν οι Αποχρώσεις του Γκρι. Παρά ταύτα, δεν έχω διαβάσει κάτι από αυτά και δεν πρόκειται. Δεν είναι του στυλ μου. Τώρα, ο Brown, που γράφει αστυνομική λογοτεχνία, αν δεν κάνω (πάλι) λάθος, μπορεί να πέσει στα χέρια μου κάποια στιγμή. Προς το παρόν, τη θέση του κατέχει ο Mankell. :)
Θα συμφωνήσω με το υπογραμμισμένο. Επειδή δεν ανταποκρίνονται στις δικές μου προτιμήσεις δεν τα έχω διαβάσει, αλλά χαίρομαι που άλλοι αναγνώστες του είδους αυτού έχουν ικανοποιηθεί. Εγώ δεν θα επιχειρήσω να αγοράσω κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι Best Seller. Εμένα στa βιβλία του Dan Brown μου αρέσει που συνδυάζει την αστυνομική λογοτεχνία με τη γνώση και τη τέχνη , μέσα από αινίγματα, γρίφους, έργα τέχνης κ.ο.κ. Γι'αυτό έχω ικανοποιηθεί. Για τη "Θεία Κωμωδία" νομίζω πως στην Ιστορία Γενικής της Β' Λυκείου είχαμε αναφερθεί γενικά και είναι θλιβερό που δεν προσφέρεται η δυνατότητα να εντρυφήσουμε σε τέτοια έργα όσο γίνεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Όταν τελειώσω αυτό το απαίσιο που διαβάζω τώρα :P :P, θα πάρω το "Ένας αστρολάβος του ουρανού και της ζωής" που έπεσε απόσπασμα του και καλά στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daphne.ch

Νεοφερμένος

Η daphne.ch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγω τον τελευταιο 1μιση μηνα εχω διαβασει τα εξης 3 βιβλια: "Ασε το διαβολο ησυχο"-John Verdon, "Στις σταχτες"-Rosamund Lupton και "Αιχμηρα αντικειμενα"-Gillian Flynn..να πω οτι και τα 3 ειναι πανω κατω αστυνομικου περιεχομενου..κατα τη γνωμη μου μονο τα 2 τελευταια αξιζαν..και το "Στις σταχτες" εχει πολυ περιεργο τροπο γραφης που καποιους μπορει να τους ξενισει(κι εμενα στην αρχη, μετα συνηθισα)...τωρα διαβαζω ενα αλλο..θελω να το τελειωσω πρωτα και μετα θα εκφερω γνωμη...

edit: και μιας και ειδα που το αναφερατε, το "1984" ειναι το επομενο στη λιστα μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το υπογραμμισμένο. Επειδή δεν ανταποκρίνονται στις δικές μου προτιμήσεις δεν τα έχω διαβάσει, αλλά χαίρομαι που άλλοι αναγνώστες του είδους αυτού έχουν ικανοποιηθεί. Εγώ δεν θα επιχειρήσω να αγοράσω κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι Best Seller. Εμένα στa βιβλία του Dan Brown μου αρέσει που συνδυάζει την αστυνομική λογοτεχνία με τη γνώση και τη τέχνη , μέσα από αινίγματα, γρίφους, έργα τέχνης κ.ο.κ. Γι'αυτό έχω ικανοποιηθεί. Για τη "Θεία Κωμωδία" νομίζω πως στην Ιστορία Γενικής της Β' Λυκείου είχαμε αναφερθεί γενικά και είναι θλιβερό που δεν προσφέρεται η δυνατότητα να εντρυφήσουμε σε τέτοια έργα όσο γίνεται.:)
Ακριβώς. Εννοείται πως δεν υποτιμώ τη «ροζ λογοτεχνία». Από τη στιγμή που ικανοποιεί τους αναγνώστες του είδους, εντάσσεται στην ευρύτερη έννοια της Τέχνης.
Προσωπικά, προτιμώ τα αστυνομικά που παίζουν με την ψυχολογία των πρωταγωνιστών και του αναγνώστη. Αλλά δεν έχει τύχει να διαβάσω βιβλία της κατηγορίας του Brown.
Όσο για τη Θεία Κωμωδία, πικραμένη ιστορία. Ξεκίνησα την Κόλαση (το Α΄ βιβλίο), αλλά χωρίς ανάλυση δεν είναι τόσο ευχάριστη. Είναι και λυρικό το κείμενο, επομένως... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Και γιατί να μην είσαι προκατειλημμένος και με τα μη best seller που παρουσιάζονται ως ιδανικά για τους "εκλεκτούς του πνεύματος", δίχως να αξίζουν;
nobody said that you can't be;). επισης ο ορος αξια ειναι σχετικος,σωστα;

spark, και η φαρμα των ζωων καλη ειναι. απλως (μου φαινεται) στην αρχη δεν ειναι τοσο εντονο το πολιτικο στοιχειο(εχει περασει λιγος καιρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Χαχα. Και εγώ έχω διαβάσει το 1984 και μου άρεσε, αλλά αρκετά εξωπραγματικό. :P
Νταξ καλό είναι και αυτό με την φάρμα. :)
Θυμάμαι πως η αναφορά στο 1984 ήταν κοινός τόπος στις εκθέσεις της Β Λυκείου. :P
Στα αγγλικά το διάβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ακριβώς. Εννοείται πως δεν υποτιμώ τη «ροζ λογοτεχνία». Από τη στιγμή που ικανοποιεί τους αναγνώστες του είδους, εντάσσεται στην ευρύτερη έννοια της Τέχνης.
Προσωπικά, προτιμώ τα αστυνομικά που παίζουν με την ψυχολογία των πρωταγωνιστών και του αναγνώστη. Αλλά δεν έχει τύχει να διαβάσω βιβλία της κατηγορίας του Brown.
Όσο για τη Θεία Κωμωδία, πικραμένη ιστορία. Ξεκίνησα την Κόλαση (το Α΄ βιβλίο), αλλά χωρίς ανάλυση δεν είναι τόσο ευχάριστη. Είναι και λυρικό το κείμενο, επομένως... :P
Πράγματι, απλώς γενικότερα εμένα το όλο θέμα του τι ακολουθεί το θάνατο με απασχολούσε/απασχολεί γενικότερα και γι'αυτό βρήκα ενδιαφέρουσες τις αναφορές και τα αποσπάσματα που αναφέρονταν στο βιβλίο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
nobody said that you can't be;). επισης ο ορος αξια ειναι σχετικος,σωστα;

spark, και η φαρμα των ζωων καλη ειναι. απλως (μου φαινεται) στην αρχη δεν ειναι τοσο εντονο το πολιτικο στοιχειο(εχει περασει λιγος καιρος)
All animals are equal. But some animals are more equal than the others. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Θυμάμαι πως η αναφορά στο 1984 ήταν κοινός τόπος στις εκθέσεις της Β Λυκείου. :P
Στα αγγλικά το διάβασες;

To έχω διαβάσει και στα αγγλικά, απλά στην προκειμένη περίπτωση δεν έβρισκα το ελληνικό εξώφυλλο και έβαλα το αγγλικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πράγματι, απλώς γενικότερα εμένα το όλο θέμα του τι ακολουθεί το θάνατο με απασχολούσε/απασχολεί γενικότερα και γι'αυτό βρήκα ενδιαφέρουσες τις αναφορές και τα αποσπάσματα που αναφέρονταν στο βιβλίο.:)
Γενικά, θα το χαρακτήριζες «ελαφρύ» ως βιβλίο; Διαβάζεται π.χ. στην παραλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ το inferno στην παραλία το διαβάζω. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
To έχω διαβάσει και στα αγγλικά, απλά στην προκειμένη περίπτωση δεν έβρισκα το ελληνικό εξώφυλλο και έβαλα το αγγλικό. :P
Είναι βατό το λεξιλόγιο; (κάπου το '45 πρέπει να γράφηκε) Εγώ μόνο στα αγγλικά το έχω και δε θέλω να είμαι με το λεξικό στο δεξί χέρι. Έχουν σκουριάσει λιγάκι τα αγγλικά. :P

ah as I said εχει περασει αρκετος καιρος:P
Καλά, κι εγώ περίπου όταν αποκεφαλίστηκε ο Λουί ο 16ος το άρχισα. :P


Πρέπει να κοιμηθώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top