Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
The Immortal Life of Henrietta Lacks
Her name was Henrietta Lacks, but scientists know her as HeLa. Born a poor black tobacco farmer, her cancer cells - taken without her knowledge - became a multimillion-dollar industry and one of the most important tools in medicine. Yet Henrietta's family did not learn of her 'immortality' until more than twenty years after her death, with devastating consequences ...Balancing the beauty and drama of scientific discovery with dark questions about who owns the stuff our bodies are made of, "The Immortal Life of Henrietta Lacks" is an extraordinary journey in search of the soul and story of a real woman, whose cells live on today in all four corners of the world.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • the-immortal-life-of-henrietta-lacks.jpg
    the-immortal-life-of-henrietta-lacks.jpg
    27.5 KB · Εμφανίσεις: 134

Michalis_94

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
"Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου" του Gabriel Garsia Marquez.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Michalis_94

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τη χρονιά που έκλεινα τα ενενήντα χρόνια μου θέλησα να κάνω δώρο στον εαυτό μου μια νύχτα τρελού έρωτα με μια έφηβη παρθένα. Θυμήθηκα τη Ρόζα Καμπάρκας, ιδιοκτήτρια ενός παράνομου οίκου ανοχής, η οποία συνήθως ειδοποιούσε τους καλούς πελάτες της όταν είχε κάποια άβγαλτη διαθέσιμη. Ποτέ δεν είχα υποκύψει σ εκείνον ή σε κάποιον άλλο από τους πολλούς αισχρούς πειρασμούς της, αλλά αυτή δεν πίστευε στην αγνότητα των αρχών μου. «Ακόμα και η ηθική είναι υπόθεση χρόνου», έλεγε μ ένα μοχθηρό χαμόγελο, «θα το δεις».
Ένας ηλικιωμένος δημοσιογράφος αποφασίζει να γιορτάσει τα ενενηκοστά γενέθλιά του με μεγαλειώδη τρόπο, δίνοντας στον εαυτό του ένα δώρο που θα τον κάνει να αισθάνεται ότι είναι ακόμα ζωντανός, μία νεαρή παρθένα.
Όταν τη συναντά σε έναν οίκο ανοχής, ανακαλύπτει ότι βρίσκεται στο χείλος του θανάτου, όχι από γηρατειά αλλά από έρωτα. αυτό το συγκινητικό νέο μυθιστόρημα του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες, γραμμένο με το απαράμιλλο στιλ ενός από τους μεγαλύτερους συγγραφείς του αιώνα μας, αποτελεί έναν ύμνο προς τον έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Τη χρονιά που έκλεινα τα ενενήντα χρόνια μου θέλησα να κάνω δώρο στον εαυτό μου μια νύχτα τρελού έρωτα με μια έφηβη παρθένα. Θυμήθηκα τη Ρόζα Καμπάρκας, ιδιοκτήτρια ενός παράνομου οίκου ανοχής, η οποία συνήθως ειδοποιούσε τους καλούς πελάτες της όταν είχε κάποια άβγαλτη διαθέσιμη. Ποτέ δεν είχα υποκύψει σ εκείνον ή σε κάποιον άλλο από τους πολλούς αισχρούς πειρασμούς της, αλλά αυτή δεν πίστευε στην αγνότητα των αρχών μου. «Ακόμα και η ηθική είναι υπόθεση χρόνου», έλεγε μ ένα μοχθηρό χαμόγελο, «θα το δεις».
Ένας ηλικιωμένος δημοσιογράφος αποφασίζει να γιορτάσει τα ενενηκοστά γενέθλιά του με μεγαλειώδη τρόπο, δίνοντας στον εαυτό του ένα δώρο που θα τον κάνει να αισθάνεται ότι είναι ακόμα ζωντανός, μία νεαρή παρθένα.
Όταν τη συναντά σε έναν οίκο ανοχής, ανακαλύπτει ότι βρίσκεται στο χείλος του θανάτου, όχι από γηρατειά αλλά από έρωτα. αυτό το συγκινητικό νέο μυθιστόρημα του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες, γραμμένο με το απαράμιλλο στιλ ενός από τους μεγαλύτερους συγγραφείς του αιώνα μας, αποτελεί έναν ύμνο προς τον έρωτα.

Το έχω διαβάσει :cry_x:
Τώρα διαβάζω για 100στη φορά το ΥΓ σ'αγαπώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι πολύ φαν του αθλήματος να διαβάζω βιβλία, είχα περιέργεια να δω πως θα είναι τα βιβλία του Χάρι Πότερ που από ότι έχω ακούσει δεν φτάνει με τίποτα τις ταινίες (που για τις οποίες είμαι φαν, οπότε δεν νομίζω να με απογοητεύσουν τα βιβλία). Έτσι λοιπόν αποφάσισα να αρχίσω τη σειρά. Ξεκίνησα χθες το βράδυ λέγοντας ότι θα διαβάσω ένα μόνο κεφάλαιο. Τελειώνω το ένα, λέω άντε ένα ακόμα κ.ο.κ. :P με αποτέλεσμα να έχω διαβάσει μέσα σε 3 ώρες περίπου πάνω από 100 σελίδες και συνεχίζω ακάθεκτος! Ελπίζω πραγματικά να αξίζουν τον κόπο και τον χρόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Χθες τελείωσα τον Έμπορο της Βενετίας του Ο. Σαίξπηρ.
Νόμιζα ότι ήταν δράμα, αλλά, νταξ, μου άρεσε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για κανε μια περιληψη:):):)
Θυμάται τα ερωτικά του και λιμπίζεται τα γύρω θηλυκά.
Χθες τελείωσα τον Έμπορο της Βενετίας του Ο. Σαίξπηρ.
Νόμιζα ότι ήταν δράμα, αλλά, νταξ, μου άρεσε. :P
Από τα καλά του Σαίξπηρ. Προτείνω επίσης Όνειρο θερινής νυκτός, Το ημέρωμα της στρίγγλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Από τα καλά του Σαίξπηρ. Προτείνω επίσης Όνειρο θερινής νυκτός, Το ημέρωμα της στρίγγλας.
Είμαι ανάμεσα σε Οθέλλο, Ριχάρδο Γ', Όνειρο θερινής νυκτός και Το ημέρωμα της στρίγγλας. Καμιά προτίμηση; Θα είναι το τελευταίο του καλοκαιριού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε Οθέλλο, Ριχάρδο Γ', Όνειρο θερινής νυκτός και Το ημέρωμα της στρίγγλας. Καμιά προτίμηση; Θα είναι το τελευταίο του καλοκαιριού. :P

Όλα. Υπόθεση 2-3 μερών το καθένα και πολύ λέω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Όλα. Υπόθεση 2-3 μερών το καθένα και πολύ λέω. :P
Πολλές οι τρεις.
Χμ, θα πάρω όποιο έχει καλύτερη βιβλιοδεσία, μιας και δεν υπάρχει άλλο κριτήριο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χμ, θα πάρω όποιο έχει καλύτερη βιβλιοδεσία, μιας και δεν υπάρχει άλλο κριτήριο. :P
Εγώ λέω να πάρεις μετάφραση Ρώτα. Κορυφαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
the help-kathryn stockett
επιτελους, αν και στο τελος του καλοκαιριου, μου ηρθε η υπεροχη ορεξη να διαβασω βιβλιο!!:$ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η Πανούκλα - Albert Camus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara9999

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chara9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Λευκή Ορχιδέα- Καιτη Οικονόμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ λέω να πάρεις μετάφραση Ρώτα. Κορυφαία.
Εννοείται! Και του Μπελιέ καλά είναι, αλλά δε συγκρίνονται με του Ρώτα.
Δυστυχώς, όμως, δεν είχε κανένα από αυτά που ήθελα σε μετάφραση αυτού. Είχε μόνο τα Τίμων ο Αθηναίος, Ερρίκος ο Δ' (β' μέρος), Κοριολάνος, Αντώνιος και Κλεοπάτρα, Με το ίδιο μέτρο, Τίτος Ανδρόνικος, Η τρικυμία. Για το τελευταίο, όμως, δεν είμαι σίγουρος. Αξίζει κάποιο από αυτά ή να πάρω τον Φάουστ, που το έχω κι απωθημένο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EternalDreamer

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Όταν έχω όρεξη για μαθηματικά: The Art and Craft of Problem Solving - Paul Zeitz
για φιλοσοφία: Πλάτωνας, όχι Πρόζακ
για λογοτεχνία: Λευκές νύχτες- Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι (σχεδόν το τελείωσα)
για ποίηση: Νεοελληνική ποιητική ανθολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το νέο βιβλίο της Τζίλιαν Φλιν "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε".Τρομερή πλοκή και αφήγηση που σπάει κοκκαλα!Ηταν μακράν πολυ καλύτερο απο τα προηγούμενα δυο της(Αιχμηρα Αντικείμενα,Σκοτεινός Τόπος).Το επόμενο μου θα είναι του Jo Nesbo,Κυνηγοί Κεφαλών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρικαίτη

Νεοφερμένος

Η Μαρικαίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγω τελείωσα δυο θριλεράκια αυτή την εβδομάδα!
Το κορίτσι που έπαιζε με την φωτιά του Stieg Larson, σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, με ενθουσίασε :)
κι το Φιλί του Δράκου της Χρύσας Δημουλίδου. Καλούτσικο, δε με ξετρέλανε ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top