Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

depth.hunter

Νεοφερμένος

Η depth.hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Aναμνήσεις μιας γκέισας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 63655.jpg
    63655.jpg
    128.3 KB · Εμφανίσεις: 136

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Η μαγεία.

Είναι απ' τη ίδια που έγραψε το βιβλίο «Το Μυστικό».

Το πήρα στα αγγλικά να το διαβάσω γιατί ήταν κάπου 6 ευρώ πιο φτηνό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Η ΑΚΤΗ ΤΩΝ ΜΥΔΙΩΝ
Η Ουλρίκα, χωρισμένη, μητέρα δύο παιδιών, επιστρέφει στο ονειρεμένο καλοκαίρι της παιδικής της ηλικίας, στις ακτές και τις παραλίες της περιφέρειας Μπόχιους της Σουηδίας και στις αναμνήσεις που είχε από τη λαμπερή οικογένεια των Γκάτμαν.

Σε κάποια βράχια, ο γιος της ανακαλύπτει ένα σκελετό. Η ιστορία για το καλοκαίρι που εξαφανίστηκε η Μάγια αρχίζει.
Ποια είναι όμως η Μάγια και τι σχέση έχει με όλα αυτά;
Πώς εξαφανίστηκε;
Υπάρχει μια άλλη, μαγική διάσταση της πραγματικότητας;

Η συγγραφέας μπλέκοντας το παραμύθι με την πραγματικότητα μας ταξιδεύει σ’ έναν κόσμο που είναι ταυτόχρονα οικείος και ξένος. Κι όταν τραβάει τις δύο άκρες της κόκκινης ανέμης, η καταιγίδα καταλαγιάζει και βγαίνει ο ήλιος. Τι έχει αλλάξει όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Εγω διαβαζω το "Συνοπτικη Ιστορια του Νεοελληνικου εθνους" του Richard Clogg, ειναι πολυ ενδιαφερον:);)
Παραλληλα διαβαζω το Baudolino του Umberto Eco στα αγγλικα, πολυ καλο κ αυτο :D
ΟΛΕΣ οι πηγές στην ιστορία ήταν από αυτό του Clogg:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ΟΛΕΣ οι πηγές στην ιστορία ήταν από αυτό του Clogg:/::/:

ναι απο εκει ακριβως πηρα την αφορμη. μου αρεσαν παρα πολυ και ειπα να το αγορασω και να το διαβασω ολο! Ξεκινα απο το 1770 και φτανει ως το 2000;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
ναι απο εκει ακριβως πηρα την αφορμη. μου αρεσαν παρα πολυ και ειπα να το αγορασω και να το διαβασω ολο! Ξεκινα απο το 1770 και φτανει ως το 2000;);)
Καλό κουράγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Καλό κουράγιο...
παρ' ολο που οντως θυμιζει πανελληνιες ειναι πολυ ωραιο βιβλιο.Ο Clogg εχει μοναδικο τροπο να παραθετει τα γεγονοτα, βαζοντας βεβαια και την προσωπικη του πινελια:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZinaM

Νεοφερμένος

Η Ζήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Διάβασα από περιέργεια τον Αλχημιστή μιας και έχω ακούσει πολύ αμφιλεγόμενες κριτικές γι'αυτό το βιβλίο.
Δε μ'άρεσε καθόλου, μάλλον δεν ήταν για μένα. Μεταφυσική, μοίρα, πεπρωμένο, προσωπικοί μύθοι, ψυχή του κόσμου. Μακρυά μακρυά

Έχω την αίσθηση ότι ο Κοέλο είναι ένας έμπορος, κι όχι καλλιτέχνης και συγγραφέας που έχει κάτι ουσιαστικό να πει. Αν αρέσει σε κάποιον το στυλάκι που περιέγραψες, τον διαβάζει, αν όχι, καλύτερα να αποφεύγεται. Και εγώ διάβασα πριν από δυο χρόνια από περιέργεια τον Αλχημιστή και δεν τρελάθηκα. Πολύς ντόρος για το τίποτα.Έχεις δίκιο. Όσο πιο μακριά γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hakuna matata23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Διάβασα από περιέργεια τον Αλχημιστή μιας και έχω ακούσει πολύ αμφιλεγόμενες κριτικές γι'αυτό το βιβλίο.
Δε μ'άρεσε καθόλου, μάλλον δεν ήταν για μένα. Μεταφυσική, μοίρα, πεπρωμένο, προσωπικοί μύθοι, ψυχή του κόσμου. Μακρυά μακρυά
Αυτο ακριβωως!και γω διαβασα ως την μεση..δεν αντεξα αλλο.:whistle::D
Τωρα προσφατα ενας φιλος μου μου εδωσε ενα βιβλιο ιδιου στυλ(υπνωτιζοντας την Μαρια) αλλα και αυτο δεν το βλεπω να το ολοκληρωνω:P..Θα διαβασω κανα μπουκοφσκι να στρωσω:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το Animal Farm του G. Orwell. Φοβερά σατιρικό και, ως συνήθως, ο Orwell έχει ένα τρόπο να τελειώνει το βιβλίο του και να σ' αφήνει τρομερά ανήσυχο. Διαβάστε το και προβληματιστείτε.

Πάμε για ένα διαφορετικό chill τώρα, Pet Sematary by S. King.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai_clio

Νεοφερμένος

Η Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Λενα Μαντα<<το τελευταιο τσιγαρο>>.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Λενα Μαντα<<το τελευταιο τσιγαρο>>.............
τι παιζει μ αυτο το βιβλιο? κ η κουτση μαρια το διαβαζει, διαβασα την υποθεση μονο και βαρεθηκα τη ζωη μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai_clio

Νεοφερμένος

Η Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
τι παιζει μ αυτο το βιβλιο? κ η κουτση μαρια το διαβαζει, διαβασα την υποθεση μονο και βαρεθηκα τη ζωη μου:P

Εμμ...μου εισαι και κουλτουριαρεις...:P αντε παρε το <<Οι Δουλες>> Ζαν Ζενε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ε, μετά από 6+ μήνες τεμπελιάς, αποφάσισα να πάω στο κέντρο και να το πάρω. :D

(Ζακ Πρεβέρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το Animal Farm του G. Orwell. Φοβερά σατιρικό και, ως συνήθως, ο Orwell έχει ένα τρόπο να τελειώνει το βιβλίο του και να σ' αφήνει τρομερά ανήσυχο. Διαβάστε το και προβληματιστείτε.

Πάμε για ένα διαφορετικό chill τώρα, Pet Sematary by S. King.
"Στη φαρμα των ζωων ολα τα ζωα ειναι ισα αλλα καποια ζωα ειναι πιο ισα απο τα αλλα!"

Φανταζομαι οτι το εχεις διαβασει αλλα αν οχι σου προτεινω το 1984 του ιδιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το Animal Farm του G. Orwell. Φοβερά σατιρικό και, ως συνήθως, ο Orwell έχει ένα τρόπο να τελειώνει το βιβλίο του και να σ' αφήνει τρομερά ανήσυχο. Διαβάστε το και προβληματιστείτε.

Πάμε για ένα διαφορετικό chill τώρα, Pet Sematary by S. King.
Η φάρμα των ζώων δε μου άρεσε πολύ, να πω την αλήθεια. Καμία σχέση με το 1984!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Η φάρμα των ζώων δε μου άρεσε πολύ, να πω την αλήθεια. Καμία σχέση με το 1984!!
Δε σ'αρέσουν τα παραμύθια?:(

Four legs good!
Two legs bad!
Μπεεεεεέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
το σμηνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δε σ'αρέσουν τα παραμύθια?:(

Four legs good!
Two legs bad!
Μπεεεεεέ!
Χαχαχα! :P
Ίσως να μου έχει μείνει αυτή η εντύπωση, επειδή το διάβαζα μαζί με το '84, το οποίο με τράβηξε περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top