Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.

"Θα Φτύσω στους Τάφους σας"* (J'Irai Cracher sur vos Tombes)
Μπορής Βιαν (Boris Vian)

Η πλοκή δεν είναι καθόλου αληθοφανής, μπάζει σχεδόν σε κάθε σελίδα. Για παράδειγμα, όλοι κάνουν σεξ με μεγάλη ευκολία, συχνά μόλις συναντηθούν για πρώτη φορά! Και όλα αυτά στην πλέον πουριτανική Αμερική και μάλιστα γύρω στο '45 δηλ. πριν καν συμβεί η σεξουαλική επανάσταση! Οι νέοι πάντα είναι νέοι, όμως, εδώ αληθινά υπάρχει μια τραγική αφηγηματική αφέλεια και μια μεγάλη απόσταση από την πραγματικότητα.

Και σκέφτομαι πως ίσως το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς: πως ο Βιαν περιγράφει τους Αμερικανούς και τις ΗΠΑ ενώ ο ίδιος είναι... Γάλλος και ζει στην Γαλλία! Αγαπάει την τζαζ κτλ. αλλά είναι προφανές πως περιγράφει έναν κόσμο που τού είναι ξένος, έναν κόσμο όπως αυτός τον φαντάζεται!

Ο ήρωας, ή μάλλον ο αντιήρωας, είναι ο τύπος που προσωπικά μου προκαλεί αποστροφή και δεν μπορώ να ταυτιστώ μαζί του για περισσότερους από έναν λόγους. Η αμοραλιστική στάση του και οι πράξεις μίσους του με αποστασιοποιούν και με αηδιάζουν κι αυτό σε συνδυασμό με την επιφανειακή εξιστόρηση με έκανε να μην μπορώ να εκτιμήσω αυτό το έργο.

Γενικά, μου αρέσουν τα βιβλία με έντονη βία. Το συγκεκριμένο δε μου κίνησε ιδιαιτέρως το ενδιαφέρον.

Edit: Το εξώφυλλο μου φαίνεται εντελώς άσχετο με το θέμα του βιβλίου. Κάτι που, απ' ό,τι έχω παρατηρήσει, συμβαίνει συχνά με τις εκδ. Γράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
411_NL.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Θα αρχίσω σύντομα το "Gone Girl" (ή αλλιώς Το κορίτσι που εξαφανίστηκε) της Gillian Flynn. Λένε ότι πρόκειται για ενα απο τα καλύτερα αστυνομικά θρίλερ της χρονιάς. Δεν το έχω διαβάσει βεβαία οπότε δεν μπορώ να εκφέρω κάποια προσωπική άποψη. Ελπίζω πάντως να ειναι όντως καλό. :)

Αρχικά σκεφτόμουν να το αγοράσω στα Αγγλικά (καθώς βγαίνει και φθηνότερα) απλά αργότερα σκέφτηκα ότι έχω και αρκετά άλλα ξενόγλωσσα να διαβάσω ακόμη (προς το παρόν σκέφτομαι για το Divergent) οπότε και επέλεξα την ελληνική έκδοση. Πάντως η αλήθεια είναι ότι στην αγγλική μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερη "απόλαυση" ειδικά για κάποιον που γνωρίζει Αγγλικά σε αρκετά καλό επίπεδο.
Κοίτα εγω έχω διαβάσει και τα τρία βιβλία της στα ελληνικά. μπορεί στα αγγλικά να είναι καλύτερα όλα τα βιβλία. απλά το αιχμηρά αντικείμενα ήταν τόσοοο τρελό ψυχολογικό θρίλερ. το δεύτερο ο σκοτεινός τόπος ήταν εξίσου καλό και αν σου αρέσει το τρίτο βιβλίο, πήγαινε να το αγοράσεις κι αυτό γιατί το έχουν τώρα ''φθηνά'' γύρω στα 10 ευρώ. το τρίτο βιβλίο της ήταν σε λίγο διαφορετικό στιλ από τα προηγούμενα αλλά είχε καλη πλοκή. γενικα είναι καλή συγγραφέας, που γράφει για διαλυμένες οικογένειες, ψυχολογικά προβλήματα, την αντίθεση ανάμεσα σε πλούσιους-φτωχούς. δεν ωραιοποιεί τις καταστάσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZinaM

Νεοφερμένος

Η Ζήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

"Θα Φτύσω στους Τάφους σας"* (J'Irai Cracher sur vos Tombes)
Μπορής Βιαν (Boris Vian)
Η πλοκή δεν είναι καθόλου αληθοφανής, μπάζει σχεδόν σε κάθε σελίδα. Για παράδειγμα, όλοι κάνουν σεξ με μεγάλη ευκολία, συχνά μόλις συναντηθούν για πρώτη φορά! Και όλα αυτά στην πλέον πουριτανική Αμερική και μάλιστα γύρω στο '45 δηλ. πριν καν συμβεί η σεξουαλική επανάσταση! Οι νέοι πάντα είναι νέοι, όμως, εδώ αληθινά υπάρχει μια τραγική αφηγηματική αφέλεια και μια μεγάλη απόσταση από την πραγματικότητα.

Και σκέφτομαι πως ίσως το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς: πως ο Βιαν περιγράφει τους Αμερικανούς και τις ΗΠΑ ενώ ο ίδιος είναι... Γάλλος και ζει στην Γαλλία! Αγαπάει την τζαζ κτλ. αλλά είναι προφανές πως περιγράφει έναν κόσμο που τού είναι ξένος, έναν κόσμο όπως αυτός τον φαντάζεται!

Ο ήρωας, ή μάλλον ο αντιήρωας, είναι ο τύπος που προσωπικά μου προκαλεί αποστροφή και δεν μπορώ να ταυτιστώ μαζί του για περισσότερους από έναν λόγους. Η αμοραλιστική στάση του και οι πράξεις μίσους του με αποστασιοποιούν και με αηδιάζουν κι αυτό σε συνδυασμό με την επιφανειακή εξιστόρηση με έκανε να μην μπορώ να εκτιμήσω αυτό το έργο.

Γενικά, μου αρέσουν τα βιβλία με έντονη βία. Το συγκεκριμένο δε μου κίνησε ιδιαιτέρως το ενδιαφέρον.

Edit: Το εξώφυλλο μου φαίνεται εντελώς άσχετο με το θέμα του βιβλίου. Κάτι που, απ' ό,τι έχω παρατηρήσει, συμβαίνει συχνά με τις εκδ. Γράμματα.
Ποιο είναι ακριβώς το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ποιο είναι ακριβώς το θέμα;
Ουσιαστικά, είναι η εκδίκηση ενός νέγρου για όλα τα δεινά που έχει υποστεί η οικογένειά του. Ο ίδιος δεν έχει τα χαρακτηριστικά εκείνα του δέρματος που διακρίνουν τους νέγρους από τη λευκή φυλη γι' αυτό και μπορεί να τριγυρνά άνετα σε μία κοινωνία που απαρτίζεται από λευκούς με μαύρους υπηρέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris1995

Νεοφερμένος

Ο Lefteris1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
''Εγχειρίδιο Επιβίωσης''
Σωτήρης Π. Ζάχος >>> απλά τέλειο! :D !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Lefteris1995

Νεοφερμένος

Ο Lefteris1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά έχει διαβάσει κανείς το ''ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ ''- ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ ?

Εντυπώσεις? Δύσκολλο έ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris1995

Νεοφερμένος

Ο Lefteris1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά και αυτό είναι το blog ου Σωτήρη Ζάχου! https://sotiriszachos.blogspot.gr/

Άπαιχτος είναι!:D;):clapup::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
διαβασα το "hush hush " Becca F.
τι μανια τους εχει πιασει αναρωτιεμαι-πλωρη για αλλα οταν τελειωσει η εξεταστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
διαβασα το "hush hush " Becca F.
τι μανια τους εχει πιασει αναρωτιεμαι-πλωρη για αλλα οταν τελειωσει η εξεταστικη

Αυτό είναι καλό; Πήρα και τα 3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Σιγουρα θα αστειευεστε κ. Feynman
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Αυτό είναι καλό; Πήρα και τα 3...

για ποσα money?στα αγγλικα; πωππω και δεν ελεγες, ξερω λινκ για φρι κατασταση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
για ποσα money?στα αγγλικα; πωππω και δεν ελεγες, ξερω λινκ για φρι κατασταση;)

όλα αυτά τα διαβάζω στα αγγλικά, 5 δολλάρια, αλλά γενικά θέλω να τα έχω έντυπα... :)
Μόνο αν μου αρέσουν πολύ τα κατεβάζω ηλεκτρονικά για το ipad! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris1995

Νεοφερμένος

Ο Lefteris1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά έχει διαβάσει κανείς το ''ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ ''- ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ ?

Εντυπώσεις? Δύσκολλο έ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εγώ έχω αρχίσει εδώ και 3 μέρες το "Ο κόσμος της Σοφίας" του Γκάαρντερ Γιοστέιν.

Το είχα τελειώσει πριν λίγο καιρό.

Τώρα διαβάζω το Καλά, εσύ σκοτώθηκες νωρίς by Χρόνης Μίσσιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
εγω διαβαζω φυσικη κατευθυνσης....χαχαχαχ..
οχι διαβαζω το ο γερος και η θαλασσα του χεμινγουει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
διαβαζω το Θολο του Στιβεν Κινγκ (λατρεια:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Στοιχειωμένα Βαλκάνια - Γιώργος Στάμκος, Μιλίτσα Κοσάνοβιτς.

Mέχρι πρόσφατα τα Βαλκάνια ήταν μια ανεξερεύνητη χερσόνησος για τους περισσότερους Έλληνες. Η πτώση των κομμουνιστικών καθεστώτων, το άνοιγμα των συνόρων και η ευρωπαϊκή προοπτική των βαλκανικών χωρών, επανέφεραν την Ελλάδα στον φυσικό της χώρο και ώθησαν τους Έλληνες να ανακαλύψουν εκ νέου τη βαλκανική τους ενδοχώρα. Σ’ αυτό συνετέλεσαν και οι πόλεμοι στην πρώην Γιουγκοσλαβία, που υπενθύμισαν με δραματικό τρόπο ότι τα Βαλκάνια συνεχίζουν να αποτελούν κι έναν χώρο απειλών, όπου οι παλιοί δαίμονες του εθνικισμού και της μισαλλοδοξίας παραμένουν ακόμη ζωντανοί διψώντας για αίμα.

Το βιβλίο που κρατάτε στα χέρια σας συνεισφέρει μ’ έναν μοναδικό τρόπο στην ελληνική Βαλκανολογία. Δεν είναι ένα τυπικό βιβλίο μελέτης των Βαλκανίων. Αποτελεί περισσότερο έναν ιδιαίτερο «διανοητικό χάρτη», κατασκευασμένο από τον Γιώργο Στάμκο και τη Μίλιτσα Κοσάνοβιτς, δύο Βαλκάνιους συγγραφείς με διαφορετική εθνική καταγωγή αλλά και κοσμοθέαση, που ταξιδεύει τον αναγνώστη, ορθολογικά και μεταφυσικά, στο πολυσύνθετο σύμπαν των Βαλκανίων. Εκφράζει την «αρσενική» και τη «θηλυκή» όψη των Βαλκανίων, τα οποία δεν αντιλαμβάνεται ασπρόμαυρα και αποσπασματικά, αλλά πολύχρωμα και συνθετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τωρα ξεκιναω το <<Ο λυκος της μοναξιας>>. Το ΄χει διαβασει κανενας σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top