Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Αυτο ακριβως. Απολυτο δικιο.
Δεν θα μπορουσα με τιποτα να διαβαζω 2+ βιβλια ταυτοχρονα. Επισης δεν μπορω να διαβαζω ενω ακουω μουσικη.
:|
Με αποσπα.

Oh yes,I do agree.

Βέβαια τραγούδια μόνο με ρυθμο δε με αποσπούν τις περισσότερες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treligloria

Νεοφερμένος

Η Gloria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Έρωτας σαν βροχή της Λένας Μαντά...........Και είναι απλά υπέροχο...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
O Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Οι Δύο Πύργοι. Για δεύτερη φορά το συγκεκριμένο.

Τhe journey continues. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Eίναι απλά τέλειο!:'(

Ναι είχα πάρει γνώμες δυο φίλων και μου είχαν πει τα καλύτερα!
Τα άλλα βιβλία του Κοντολέων είναι ωραία ;


Επίσης γνωρίζει κάποιος το βιβλίο "11 λεπτά";Είναι του Paulo Coelho.Θέλω να το πάρω, αλλά έχω ακούσει οτι το μόνο που αξίζει του συγκεκριμένου είναι ο Αλχημιστής και οτι τα άλλα δεν έχουν κατι το ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νότυ Χότυ

Νεοφερμένος

Η Νότυ Χότυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη - Κώστας Καρακάσης
Καλό είναι... Άντε καμμιά 100τοστη σελίδες μου μείναν τώρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Επίσης γνωρίζει κάποιος το βιβλίο "11 λεπτά".Είναι του Paulo Coelho.Θέλω να το πάρω, αλλά έχω ακούσει οτι το μόνο που αξίζει του συγκεκριμένου είναι ο Αλχημιστής και οτι τα άλλα δεν έχουν κατι το ιδιαίτερο.

Τι να σου πω ο Αλχημιστής πολύ πιθανόν να σου φανεί παιδικίστικο,τα μηνύματα είναι υπερβολικά έκδηλα και προσωπικά δεν με καθήλωσε κανένα σημείο(ίσως μονάχα ένα).Θα σου πρότεινα κάτι άλλο,αλλά εάν θέλεις να σχηματίσεις άποψη πάνω στο βιβλίο και τον συγγραφέα του διάβασε το.Μέσα σε 2-3 ώρες θα το χεις ξεπετάξει.Και να πεις ότι σου άφηνε μία γλυκιά γεύση στο τέλος θα άξιζε,αλλά πραγματικά ούτε καν θα μπεις στον κόπο να συλλογιστείς το βίβλιο,όχι βέβαια ότι σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κι εγώ έχω διαβάσει τον "Αλχημιστή", το "11 λεπτά" και το "στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθησα κι έκλαψα". Μόνο το 2ο μου άρεσε κάπως. Θεωρώ τον Κοέλιο υπερεκτιμημένο και τη φήμη του, προϊόν μάρκετινγκ. Ξαφνιαζόμουν όταν άκουγα ανθρώπους να επαναλαμβάνουν το γνωστό, ότι συνομωτεί το σύμπαν κλπ, κι αναρωτιόμουν πώς δεν διέκριναν το "δήθεν". Δεν είναι μόνο δική μου άποψη, τελικά. Χαίρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τι να σου πω ο Αλχημιστής πολύ πιθανόν να σου φανεί παιδικίστικο,τα μηνύματα είναι υπερβολικά έκδηλα και προσωπικά δεν με καθήλωσε κανένα σημείο(ίσως μονάχα ένα).Θα σου πρότεινα κάτι άλλο,αλλά εάν θέλεις να σχηματίσεις άποψη πάνω στο βιβλίο και τον συγγραφέα του διάβασε το.Μέσα σε 2-3 ώρες θα το χεις ξεπετάξει.Και να πεις ότι σου άφηνε μία γλυκιά γεύση στο τέλος θα άξιζε,αλλά πραγματικά ούτε καν θα μπεις στον κόπο να συλλογιστείς το βίβλιο,όχι βέβαια ότι σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.

Τον Αλχημιστή τον έχω διαβάσει παλιότερα και ήταν απο τα αγαπημένα μου βιβλία! :P

Τα 11 λεπτά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.

Θα μπορούσες να αγοράσεις Παπανούτσο,ή κάτι σε Νίτσε,Γιάλομ.Παρόλο που ο τελευταίος είναι ψυχολόγος αλλά έχει σπουδάσει και φιλοσοφία.Τα βιβλία του έχουν αναμφισβήτητα φιλοσοφικό περιεχόμενο.
-----------------------------------------
Τον Αλχημιστή τον έχω διαβάσει παλιότερα και ήταν απο τα αγαπημένα μου βιβλία! :P

Τα 11 λεπτά ;

Δε γνωρίζω.Σε περίπτωση που ακούσω καμιά γνώμη θα σε πληροφορήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Κι εγώ έχω διαβάσει τον "Αλχημιστή", το "11 λεπτά" και το "στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθησα κι έκλαψα". Μόνο το 2ο μου άρεσε κάπως. Θεωρώ τον Κοέλιο υπερεκτιμημένο και τη φήμη του, προϊόν μάρκετινγκ. Ξαφνιαζόμουν όταν άκουγα ανθρώπους να επαναλαμβάνουν το γνωστό, ότι συνομωτεί το σύμπαν κλπ, κι αναρωτιόμουν πώς δεν διέκριναν το "δήθεν". Δεν είναι μόνο δική μου άποψη, τελικά. Χαίρομαι.

Οτι είναι υπερεκτιμημένος το έχω ακούσει απο πολλούς.Επίσης και οτι έγινε γνωστός απο τον Αλχημιστή!:P

Πάντως ναι, υπάρχουν σίγουρα βιβλία που σου δίνουν περισσότερα μηνύματα.Πάντως σαν σύνολο το βιβλίο μου άρεσε, και τώρα που το αναφέραμε θα το ξαναδιαβάσω:P

Σχετικά με τα 11 λεπτά το κάπως σημαίνει μέτριο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Σημαίνει πως αναλογικά με τη φήμη τους, τα άλλα 2 με απογοήτευσαν και ήθελα να τα πετάξω από το παράθυρο, ειδικά τον αλχημιστή.:P
Το "11 λεπτά" μου έδωσε κάτι, τα άλλα όχι. Ένα βιβλίο πρέπει να είναι αληθινό για να σε κερδίσει. Μου έδωσαν την εντύπωση ότι εξέφραζαν σπουδαίες ιδέες, χωρίς έρμα.

Διάβασα και τον "Πολεμιστή του Φωτός". Άλλη ανοησία!
Εννοώ πως πουλάει ιδεολογία, δεν είναι βιωματικά αυτά που γράφει αλλά "δανεισμένα", με πολύ μεγάλη επιτυχία, τελικά.

Μερικά βιβλία, απλά, δείχνουν τη συγγραφική ανεπάρκεια του δημιουργού τους. Τα δικά του δηλώνουν ότι δεν είναι τόσο σπουδαίος όσο παριστάνει, αυτό πιστεύω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
"Τι είναι το Βυζάντιο" της Τζούντιθ Χέριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα-Νόρμαν Σπίνραντ...
Σε λίγο θα αρχίσω το βιβλίο του Άλφρεντ Μπέστερ,το πεπρωμένο μου είναι τ'άστρα και το Πασίφικα του Νόρμαν Σπίνραντ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
την Απολογια Σωκρατους & το Συμποσιο του Πλατωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ναι είχα πάρει γνώμες δυο φίλων και μου είχαν πει τα καλύτερα!
Τα άλλα βιβλία του Κοντολέων είναι ωραία ;


Επίσης γνωρίζει κάποιος το βιβλίο "11 λεπτά";Είναι του Paulo Coelho.Θέλω να το πάρω, αλλά έχω ακούσει οτι το μόνο που αξίζει του συγκεκριμένου είναι ο Αλχημιστής και οτι τα άλλα δεν έχουν κατι το ιδιαίτερο.


Όλα τα βιβλία του Κοντολέων είναι καταπληκτικά,ιδιαίτερα το "Μάσκα στο φεγγάρι".Από Coehlo εξαιρετικά ενδιαφέρον είναι και το "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει".:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Σημαίνει πως αναλογικά με τη φήμη τους, τα άλλα 2 με απογοήτευσαν και ήθελα να τα πετάξω από το παράθυρο, ειδικά τον αλχημιστή.:P
Το "11 λεπτά" μου έδωσε κάτι, τα άλλα όχι. Ένα βιβλίο πρέπει να είναι αληθινό για να σε κερδίσει. Μου έδωσαν την εντύπωση ότι εξέφραζαν σπουδαίες ιδέες, χωρίς έρμα.

Διάβασα και τον "Πολεμιστή του Φωτός". Άλλη ανοησία!
Εννοώ πως πουλάει ιδεολογία, δεν είναι βιωματικά αυτά που γράφει αλλά "δανεισμένα", με πολύ μεγάλη επιτυχία, τελικά.

Μερικά βιβλία, απλά, δείχνουν τη συγγραφική ανεπάρκεια του δημιουργού τους. Τα δικά του δηλώνουν ότι δεν είναι τόσο σπουδαίος όσο παριστάνει, αυτό πιστεύω εγώ.


Πάντως παρόλο που δεν σου αρέσει,έχεις διαβάσει ήδη 4 βιβλία του:P




Όλα τα βιβλία του Κοντολέων είναι καταπληκτικά,ιδιαίτερα το "Μάσκα στο φεγγάρι".Από Coehlo εξαιρετικά ενδιαφέρον είναι και το "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει".:no1:


Μμμ..Ευχαριστώ, θα τα έχω υπόψη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τα αγόρασα γιατί είχα επηρεαστεί από τη φήμη του. Όταν ξεκινάω ένα βιβλίο συνήθως το τελειώνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Iro*

Νεοφερμένος

Η *Iro* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ξεκίνησα σήμερα το χρονικό του χρόνου(του Hawkins)!! ωραίο φαινεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η Λάουρα και το Μυστικό της Αβεντέρας του Πέτερ Φρόιντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top