Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Διαβασα τον πρωτοτοκο και δε μου αρεσε ιδιαιτερα...Πως σου φαινεται το τρίτο;
Πολύ καλό το τρίτο και πίστεψέ με αξίζουν και τα τρία.
Τσέκαρε και θέμα αν θες περισσότερες πληροφορίες.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48295
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εγω διαβαζω ''τα λογια της πλωρης''
''ανθολογια της φιλοσοφιας''
''αστροφωτογραφια''
και το ''μεγα βιβλιο της τουαλετας!''

βεβαια δν τα διαβαζω εντατικα και επειδη μ αρεσει να διαβαζω πολλα βιβλια μαζι στο τελος καταληγω να τελειωνω λιγα απο αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το όνειρο της λογικής. Η ιστορία της φιλοσοφίας από τους Έλληνες μέχρι την Αναγέννηση. Anthony Gottlieb.

Ένα καλογραμμένο βιβλίο. Σε όποιον αρέσει να διαβάζει τέτοιου είδους βιβλία, το προτείνω.:)
Ξερεις κανενα που να αναφερεται στην ιστορια της φιλοσοφιας απ την αναγεννηση και μετα; Ενα αλλο ειναι και ο κοσμος της σοφιας του Gaarder, το χει κανενας ακουστα; Ειναι κορυφαιο κατα τη γνωμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ξερεις κανενα που να αναφερεται στην ιστορια της φιλοσοφιας απ την αναγεννηση και μετα; Ενα αλλο ειναι και ο κοσμος της σοφιας του Gaarder, το χει κανενας ακουστα; Ειναι κορυφαιο κατα τη γνωμη μου...
Το έχω διαβάσει, πολλοί το έχουν διαβάσει. Εντάξει, είναι ωραίο βιβλίο, κατανοητό κυρίως απευθύνεται σε εφηβους και σε αρχαριους στη φιλοσοφια. Σιγουρα υπάρχουν και επιστημονικά βιβλία για τη φιλοσοφία που θα ειναι καλυτερα και αναλυτικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει, πολλοί το έχουν διαβάσει. Εντάξει, είναι ωραίο βιβλίο, κατανοητό κυρίως απευθύνεται σε εφηβους και σε αρχαριους στη φιλοσοφια. Σιγουρα υπάρχουν και επιστημονικά βιβλία για τη φιλοσοφία που θα ειναι καλυτερα και αναλυτικοτερα.
Οπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εγω διαβαζω ''τα λογια της πλωρης''
''ανθολογια της φιλοσοφιας''
''αστροφωτογραφια''
και το ''μεγα βιβλιο της τουαλετας!''

βεβαια δν τα διαβαζω εντατικα και επειδη μ αρεσει να διαβαζω πολλα βιβλια μαζι στο τελος καταληγω να τελειωνω λιγα απο αυτα!

Ένα απ'τα ίδια...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κι εμένα μου άρεσε πολύ..! Ειδικά επειδή η Ζωρζ Σαρή και η Άλκη Ζέη είναι από τις αγαπημένες μου ελληνίδες συγγραφείς(βασικά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τους τα βιβλία!:P)μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό το βιβλίο...!Δεν ήξερα ότι γνωρίζονταν πόσο μάλλον αυτό......!:Dχεχε

Αρα υποθετω εχεις διαβασει το Αλλοι καιροι Αλλα παιδια ε;
Ενα μικρο βιβλιαρακι που εχει ιστοριες και απο τις 2. Συμπαθητικουλι.

Το Σιλμαρίλλιον του Τόλκιν:D

Αιντε γινεσαι ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Τα γενέθλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εγω διαβαζω ''τα λογια της πλωρης''
''ανθολογια της φιλοσοφιας''
''αστροφωτογραφια''
και το ''μεγα βιβλιο της τουαλετας!''

βεβαια δν τα διαβαζω εντατικα και επειδη μ αρεσει να διαβαζω πολλα βιβλια μαζι στο τελος καταληγω να τελειωνω λιγα απο αυτα!
A οχι εγω καμια σχεση.

Δεν μπορω να διαβαζω παρα πολλα βιβλια ταυτοχρονα.

Το ιδιο ισχυει και για τα anime που βλεπω (ασχετο αλλα οκ :P),δεν μπορω να βλεπω πολλα μαζι.

Θελω να τελειωσω το ενα βιβλιο και μετα να αρχισω το αλλο,αν δεν το τελειωσω δεν παω στο επομενο. :P

Καπως ψυχωτικο αλλα Οκ. :P

Απο χθες εχω αρχισει τον Ιστορικο της Elizabeth Kostova btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο κάνω.Ένα βιβλίο τη φορά.Μα πως γίνεται να διαβάζεις ταυτόχρονα πολλά βιβλία.Άντε να το καταλάβω 2,το πολύ τρια.Πες το ένα είναι μεγάλο και δύσκολο,οπότε διαβάζεις και κάτι περισσότερο χαλαρωτικό.Πάντως,νομίζω απολαμβάνεις περισσότερο ένα βιβλίο όταν αφοσιώνεσαι σε αυτό και δεν μπερδεύεις τις σκέψεις σου με σκέψεις για άλλα βιβλία.Τέλος παντων.Όπως τον βολεύει τον καθένα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Λυκοφως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
μα αυτος ειναι α9εος??????????ο μπαμπας μου εχει διαβασει αυτο το βιβλιο και εχει παρει και ενα αλλο φοβοντας το 9ανατο η κατι τετοιο κ δν ητνα ωραια.....

Ναι, ο Irvin Yalom είναι βαπτισμένος Εβραίος αλλά δηλώνει πως απέχει από τη θρησκεία και την προσέγγισή της σε σχέση με το θείο και διστακτικός σε σχέση με την ίδια την ύπαρξή του.
Θα σου πρότεινα όταν μεγαλώσεις λίγο να ασχοληθείς με τα βιβλία του εάν ενδιαφέρεσαι για την ψυχανάλυση - είναι πολύ καλός αφηγητής και αποδίδει με μεστότητα τις σκέψεις του στο χαρτί.

Το "Στον Κήπο του Επίκουρου: Αντιμετωπίζοντας τον Τρόμο του Θανάτου" είναι το τελευταίο βιβλίο του που διάβασα (αυτό το οποίο διαβάζει προφανώς και ο πατέρας σου) και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό.

Το βιβλίο που διαβάζω (ξανά) αυτό τον καιρό είναι το "Wuthering Heights" της Emily Bronte.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο κάνω.Ένα βιβλίο τη φορά.Μα πως γίνεται να διαβάζεις ταυτόχρονα πολλά βιβλία.Άντε να το καταλάβω 2,το πολύ τρια.Πες το ένα είναι μεγάλο και δύσκολο,οπότε διαβάζεις και κάτι περισσότερο χαλαρωτικό.Πάντως,νομίζω απολαμβάνεις περισσότερο ένα βιβλίο όταν αφοσιώνεσαι σε αυτό και δεν μπερδεύεις τις σκέψεις σου με σκέψεις για άλλα βιβλία.Τέλος παντων.Όπως τον βολεύει τον καθένα:)


αναλογα με τα ενδιαφεροντα του καθενος...πχ μ αρεσει και η λογοτεχνια και η φιλισοφια και η αστροφωτογραφηση οποτε καθενα στομ τομεα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
λυκοφως το ενα!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ άρχισα το "γεύση πικραμύγδαλου". Αρκετά ενδιαφέρον φαίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Eίναι απλά τέλειο!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο κάνω.Ένα βιβλίο τη φορά.Μα πως γίνεται να διαβάζεις ταυτόχρονα πολλά βιβλία.Άντε να το καταλάβω 2,το πολύ τρια.Πες το ένα είναι μεγάλο και δύσκολο,οπότε διαβάζεις και κάτι περισσότερο χαλαρωτικό.Πάντως,νομίζω απολαμβάνεις περισσότερο ένα βιβλίο όταν αφοσιώνεσαι σε αυτό και δεν μπερδεύεις τις σκέψεις σου με σκέψεις για άλλα βιβλία.Τέλος παντων.Όπως τον βολεύει τον καθένα:)

Αυτο ακριβως. Απολυτο δικιο.
Δεν θα μπορουσα με τιποτα να διαβαζω 2+ βιβλια ταυτοχρονα. Επισης δεν μπορω να διαβαζω ενω ακουω μουσικη.
:|
Με αποσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top