Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το Hard Times από τον υπέρτατο C.Dickens , και όπως κάθε φορά που διαβάζω Dickens , με άφησε με έναν ενθουσιασμό και με μια αίσθηση απόλαυσης. Τι μου προτείνετε να ξεκινήσω αύριο; Είμαι ανάμεσα σε Emma από J.Austen, The heart of darkness από J.Conrad , και The last of the Mohicans από J.F.Cooper. Ακούω γνώμες !

(Υπόψη ότι διαβάζω τα original , δηλαδή στα αγγλικά !)

Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το "Εmma" στα αγγλικά... Μου αρέσει αρκετά, αλλά θα σου πρότεινα πρώτα ( αν δεν τα έχεις ήδη διαβάσει) το "Pride and prejudice" ή το "Sense and Sensibility"...Είναι από τα αγαπημένα μου... Βέβαια το Emma δεν το έχω τελειώσει, γι' αυτό δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη...Μπορεί να αποδειχθεί τελικά ακόμα καλύτερο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ας ρωτήσω κάτι: διαβάζετε και 'σεις παράλληλα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το "Εmma" στα αγγλικά... Μου αρέσει αρκετά, αλλά θα σου πρότεινα πρώτα ( αν δεν τα έχεις ήδη διαβάσει) το "Pride and prejudice" ή το "Sense and Sensibility"...Είναι από τα αγαπημένα μου... Βέβαια το Emma δεν το έχω τελειώσει, γι' αυτό δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη...Μπορεί να αποδειχθεί τελικά ακόμα καλύτερο...:hmm:

Το sense and sensibility το έχω διαβάσει , βέβαια μπορώ να πω ότι το ύφος της Austen ,όπως και το θεματικό μέρος είναι ίδιο. Ξέρεις. Δεξιώσεις , χοροί,καλή κοινωνία , παιδική αγάπη κτλ.. Το πιο ωραίο της Austen για μένα είναι το Northanger Abbey. Έχει πιο ωραία πλοκή από τα υπόλοιπα,και ξεπερνάει τον ερωτισμό που την διακατέχει , αφού επεκτείνεται και σε πιο δραματικές σκηνές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το sense and sensibility το έχω διαβάσει , βέβαια μπορώ να πω ότι το ύφος της Austen ,όπως και το θεματικό μέρος είναι ίδιο. Ξέρεις. Δεξιώσεις , χοροί,καλή κοινωνία , παιδική αγάπη κτλ.. Το πιο ωραίο της Austen για μένα είναι το Northanger Abbey. Έχει πιο ωραία πλοκή από τα υπόλοιπα,και ξεπερνάει τον ερωτισμό που την διακατέχει , αφού επεκτείνεται και σε πιο δραματικές σκηνές ;)

Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς. Το Northanger Abbey δεν το έχω διαβάσει ακόμα,σκοπεύω όμως να το κάνω σύντομα, αφού μου λες κιόλας ότι είναι τόσο καλό :) Στα υπόλοιπα που έχω διαβάσει σίγουρα εντοπίζονται αυτά τα χαρακτηριστικά. Ωστόσο όσον αφορά το Emma, που από αυτό ξεκινήσαμε, δεν ξέρω αν με καλύπτει όλο αυτό το "match-making". Στα άλλα δύο που σου ανέφερα με γοήτευαν περισσότερο και οι χαρακτήρες...Το Emma, αν και είμαι ακόμα στην αρχή, δεν "κυλάει" για μένα τόσο εύκολα όσο τα άλλα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς. Το Northanger Abbey δεν το έχω διαβάσει ακόμα,σκοπεύω όμως να το κάνω σύντομα, αφού μου λες κιόλας ότι είναι τόσο καλό :) Στα υπόλοιπα που έχω διαβάσει σίγουρα εντοπίζονται αυτά τα χαρακτηριστικά. Ωστόσο όσον αφορά το Emma, που από αυτό ξεκινήσαμε, δεν ξέρω αν με καλύπτει όλο αυτό το "match-making". Στα άλλα δύο που σου ανέφερα με γοήτευαν περισσότερο και οι χαρακτήρες...Το Emma, αν και είμαι ακόμα στην αρχή, δεν "κυλάει" για μένα τόσο εύκολα όσο τα άλλα...:hmm:

Τι εκδόσεις διαβάζεις; Εγω έχω βρεί μια συγκεκριμένη που λέγεται Wordsworth Editions , και στο βιβλιοπωλείο που τα παίρνω έχει τα πάντα , και όλα έχουν 3 ευρω ! :) Και φυσικα όλα είναι 19-20 αιωνα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τελείωσα το Δημοκρατία και ΜΜΕ. Δε μου άρεσε ιδιαίτερα και γι' αυτό προσπέρασα αρκετές σελίδες.

Ξεκινάω το Κράτος των πολιτών του Μακρυδημήτρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τι εκδόσεις διαβάζεις; Εγω έχω βρεί μια συγκεκριμένη που λέγεται Wordsworth Editions , και στο βιβλιοπωλείο που τα παίρνω έχει τα πάντα , και όλα έχουν 3 ευρω ! :) Και φυσικα όλα είναι 19-20 αιωνα ;)

Τέλεια! εγώ για την Jane Austen συγκεκριμένα έχω εκδόσεις Penguin. Είχε τύχει να βρω όλα της τα βιβλία σε μία έκδοση με 16 ευρώ στον Παπασωτηρίου... Γενικά όμως δεν προσέχω τις εκδόσεις. Άμα βρω βιβλίο να μ' αρέσει το παίρνω ούτως ή άλλως :redface: Πάντως, θα ψάξω τις εκδόσεις που ανέφερες, μου φαίνεται πως θα είναι μια χαρά για τα γούστα μου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τέλεια! εγώ για την Jane Austen συγκεκριμένα έχω εκδόσεις Penguin. Είχε τύχει να βρω όλα της τα βιβλία σε μία έκδοση με 16 ευρώ στον Παπασωτηρίου... Γενικά όμως δεν προσέχω τις εκδόσεις. Άμα βρω βιβλίο να μ' αρέσει το παίρνω ούτως ή άλλως :redface: Πάντως, θα ψάξω τις εκδόσεις που ανέφερες, μου φαίνεται πως θα είναι μια χαρά για τα γούστα μου! ;)

Είναι οι αγαπημένες μου εκδόσεις καθως έχουν μια τεράστια γκάμα απο τον αγαπημένο μου αιώνα. Είναι παρααα πολύ φθηνές ! Φυσικά μην περιμένεις να δείς ίδια ποιότητα με αυτη της Penguin Classics , ή της Scholastic αλλα το περιεχόμενο μετράει ετσι δεν είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Είναι οι αγαπημένες μου εκδόσεις καθως έχουν μια τεράστια γκάμα απο τον αγαπημένο μου αιώνα. Είναι παρααα πολύ φθηνές ! Φυσικά μην περιμένεις να δείς ίδια ποιότητα με αυτη της Penguin Classics , ή της Scholastic αλλα το περιεχόμενο μετράει ετσι δεν είναι ;

Εννοείται πως το περιεχόμενο μετράει! :)

Ας ρωτήσω κάτι: διαβάζετε και 'σεις παράλληλα βιβλία;

Έχω προσπαθήσει, αλλά όταν ξεκινάω ένα βιβλίο-και μ'αρέσει- το διαβάζω μέρα-νύχτα μέχρι να τελειώσει. Έτσι αναγκαστικά το άλλο καταλήγει να περιμένει τη σειρά του!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
22/11/63 του Stephen King.Ωραίο βιβλίο αν και είμαι ακόμα στην αρχή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Eκατό χρόνια μοναξιά του Gabriel Garcia Marquez
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
απο αυριο το inferno
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ακουσα για ενα βιβλιο που λεγεται ο "Αγων μου"
Να το παρω ?
Λεει τιποτα ?

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Το κομψό σύμπαν- Brian Greene
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ πήρα το αγάπη μου συρρίκνωσα την Ελλάδα. Σήμερα θα το αρχίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Τhe accident από τον linwood barclay. Αγγλικό βιβλίο θρίλερ. Απίστευτη πλοκή με συνεχόμενες ανατροπές. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα(δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί στα ελληνικά όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρχισα τον "Επαναστατημένο άνθρωπο" του Καμύ.



Είναι εξαιρετικό! Έχει πολλές φράσεις που συνοψίζουν αλήθειες και βάζουν σε σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Βιλα Κομπρε του Αλεξη Σταματη

Ειναι ενα αστυνομικο μυθιστορημα ενω παραλληλα ο ηρωας της ιστοριας προσπαθει να ανακαλυψει τον εαυτο του...ειναι πραγματικα υπεροχο βιβλιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denethor

Νεοφερμένος

Ο Denethor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.


μακάρι να αποδειχθεί καλό, όπως και τα προηγούμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Η Μανα του Γκορκυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top