Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κάποιο ενδιαφέρον μυθιστόρημα με ιστορικό κορμό από τα τέλη του 19ου αιώνα και έπειτα; (είτε αφορά τα ελληνικά είτε τα παγκόσμια δεδομένα) Μου έχουν προτείνει την τριλογία του Θέμελη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Κάποιο ενδιαφέρον μυθιστόρημα με ιστορικό κορμό από τα τέλη του 19ου αιώνα και έπειτα; (είτε αφορά τα ελληνικά είτε τα παγκόσμια δεδομένα) Μου έχουν προτείνει την τριλογία του Θέμελη.

Διάβασε την τριλογία είναι φοβερή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.


Μάζα ή κοινό;


Η κοινή γνώμη στο χώρο της πολιτείας

Νίκος Δήμου

Μια προσπάθεια κατανόησης των μηχανισμών διαμόρφωσης της Κοινής Γνώμης, και των ασθενειών της που την οδηγούν να στηρίζει ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Μελετάται ιδιαίτερα ο τρόπος μετατροπής ενός κοινού σε μάζα καθώς και οι προϋποθέσεις για την αντιστροφή αυτής της διαδικασίας.​

https://www.biblionet.gr/book/39849
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Διάβασε την τριλογία είναι φοβερή! :D

Είναι αρκετά ογκώδη τα άτιμα αλλά χαλάλι!



Μάζα ή κοινό;


Η κοινή γνώμη στο χώρο της πολιτείας

Νίκος Δήμου

Μια προσπάθεια κατανόησης των μηχανισμών διαμόρφωσης της Κοινής Γνώμης, και των ασθενειών της που την οδηγούν να στηρίζει ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Μελετάται ιδιαίτερα ο τρόπος μετατροπής ενός κοινού σε μάζα καθώς και οι προϋποθέσεις για την αντιστροφή αυτής της διαδικασίας.​

https://www.biblionet.gr/book/39849

Έχω διαβάσει κάποια του Δήμου, θα το κοιτάξω και αυτό. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
φρανς καφκα

''η δικη''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
φρανς καφκα

''η δικη''

Έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο βιβλίο, γι' αυτό δεν το είδα ακόμη!
Αλλά θέλω πολύ να διαβάσω Κάφκα κάποια στιγμή! :D

Να μας πεις εντυπώσεις όταν το τελειώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Οργανική Χημεία Β' τόμος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο βιβλίο, γι' αυτό δεν το είδα ακόμη!
Αλλά θέλω πολύ να διαβάσω Κάφκα κάποια στιγμή! :D

Να μας πεις εντυπώσεις όταν το τελειώσεις!
εχω διαβασει και την μεταμορφωση να σου πω , και την βρηκα μεστη σε νοηματα αλλα λιγο αλλοκοτη... μου εκανε εντυπωση και ειπα πως θα διαβασω και την δικη γιατι ειναι πιο διασημη και γενικα πιο αποδεκτη... μεχρι στιγμης παβ καλα..! οταν θα τελειωσω θα σου πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Υποχρεωτική ευδαιμονία - Νόρμαν Μάνεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
εχω διαβασει και την μεταμορφωση να σου πω , και την βρηκα μεστη σε νοηματα αλλα λιγο αλλοκοτη... μου εκανε εντυπωση και ειπα πως θα διαβασω και την δικη γιατι ειναι πιο διασημη και γενικα πιο αποδεκτη... μεχρι στιγμης παβ καλα..! οταν θα τελειωσω θα σου πω!

Η μεταμόρφωση δεν ήταν και το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει.
Πιο πολύ μου άρεσε "Ο Πύργος" το οποίο δεν είναι και τόσο διάσημο και είναι λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αγόρασα δύο βιβλία το σαββατοκύριακο αλλά δεν έχω αρχίσει να τα διαβάζω ακόμα.

Στον γκρεμό - Ντόρα Γιαννακοπούλου

Αφήστε το βιογραφικό σας - Νατάσσα Εξάρχου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.


Τα σχόλια του Τρίτου - Μάνος Χατζηδάκις. Η αλήθεια είναι πως το απολαμβάνω περισσότερο από το " Ο καθρέπτης και το μαχαίρι". Εξαιρετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Physics of the future- michio kaku
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.

Η πιο συναρπαστική ιστορία του πιο σοβαρου σκανδάλου του 20ου αιωνα...
1972, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Ουάσινγκτον, παραμονές της εκλογής του προέδρου Ρίτσαρντ Νίξον μια ομάδα ανδρών εισβάλλει στα γραφεία των δημοκρατικών και συλλαμβάνεται από την αστυνομία. Οι άνδρες αυτοί περνούν από δίκη, αλλά χωρίς να δώσουν εξηγήσεις και αφήνοντας πολλά ερωτηματικά στην κοινή γνώμη. Λίγες μέρες αργότερα ο Νίξον εκλέγεται ξανά. Δύο ρεπόρτερς της εφημερίδας Washington Post ο Καρλ Μπέρνσταϊν και ο Μπομπ Γούντγουορντ αρχίζουν τις έρευνες πάνω στην υπόθεση και πολύ γρήγορα ανακαλύπτουν ότι πίσω από την υπόθεση κρύβονταν η επιτροπή υπεύθυνη για την προεκλογική εκστρατεία του Νίξον (Το σκάνδαλο το οποίο έχει μείνει στην ιστορία με το όνομα Γουότεργκέιτ). Τα θεμέλια της νεοσύστατης κυβέρνησης αρχίζουν να τρίζουν καθώς βγαίνουν στην επιφάνεια κι άλλα σκάνδαλα, ενώ οι δύο ρεπόρτερς συνεχίζουν τις έρευνες βάζοντας σε κίνδυνο την ίδια τους τη ζωή.

https://www.gkmagazine.gr/en/index.php?about=6&id=39#.UbcFZvrRrxM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τα βιβλία του Κάφκα αν και αριστουργήματα είναι πολύ βαριά, ειδικά για κάποιον που δεν είναι ιδιαίτερα μυημένος "εραστής" της λογοτεχνίας. Ξέρω πολλούς που ξεκίνησαν να τον διαβάζουν και σταμάτησαν, όχι επειδή τους άφηνε αδιάφορους αλλά επειδή άφηνε περιθώρια ερμηνείας και παρερμηνείας. Όποιος αποφασίσει τελικά να τον διαβάσει, θα ήταν καλύτερο να αρχίσει από τη "Μεταμόρφωση", ύστερα τη "Δίκη" και τέλος τον "Πύργο". (μερικά έργα του είναι ημιτελή- προτιμότερες επίσης είναι οι εκδόσεις Ροές)
Ένας ιδιαίτερα αξιόλογος συγγραφέας είναι και ο Μπόρχες, επίσης συμβολικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Παιδιά, καλός ο Κάφκα και ο Ντοστογιέφσκι, αλλά σε καμιά περίπτωση δε θα τους διάβαζα το καλοκαίρι. Τα «βαριά» βιβλία είναι για κουβερτούλα και σομπούλα/τζάκι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

Η πιο συναρπαστική ιστορία του πιο σοβαρου σκανδάλου του 20ου αιωνα...
1972, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Ουάσινγκτον, παραμονές της εκλογής του προέδρου Ρίτσαρντ Νίξον μια ομάδα ανδρών εισβάλλει στα γραφεία των δημοκρατικών και συλλαμβάνεται από την αστυνομία. Οι άνδρες αυτοί περνούν από δίκη, αλλά χωρίς να δώσουν εξηγήσεις και αφήνοντας πολλά ερωτηματικά στην κοινή γνώμη. Λίγες μέρες αργότερα ο Νίξον εκλέγεται ξανά. Δύο ρεπόρτερς της εφημερίδας Washington Post ο Καρλ Μπέρνσταϊν και ο Μπομπ Γούντγουορντ αρχίζουν τις έρευνες πάνω στην υπόθεση και πολύ γρήγορα ανακαλύπτουν ότι πίσω από την υπόθεση κρύβονταν η επιτροπή υπεύθυνη για την προεκλογική εκστρατεία του Νίξον (Το σκάνδαλο το οποίο έχει μείνει στην ιστορία με το όνομα Γουότεργκέιτ). Τα θεμέλια της νεοσύστατης κυβέρνησης αρχίζουν να τρίζουν καθώς βγαίνουν στην επιφάνεια κι άλλα σκάνδαλα, ενώ οι δύο ρεπόρτερς συνεχίζουν τις έρευνες βάζοντας σε κίνδυνο την ίδια τους τη ζωή.

https://www.gkmagazine.gr/en/index.php?about=6&id=39#.UbcFZvrRrxM
Καλο θα ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top