Το βίντεο που συγκλόνισε το Internet

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια νοητική στέρηση για πιο λόγο να μιλάμε για έκτρωση;:confused: Δηλαδή όσοι τυφλώνονται ή μένουν παράλυτοι λόγο ατυχήματος τι πρέπει να κάνουν; να αυτοκτονήσουν ή να τους κάνουμε ευθανασία; Πόσοι άνθρωποι με κινητικά προβλήματα διέπρεψαν στη μουσική, στις επιστήμες κλπ και ζούνε χωρίς να είναι εξαρτημένοι από άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
εγώ θα πώ καλή δύναμη και καλο κουράγιο στους γονείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αν ήσασταν μητέρα/πατέρας και ξέρατε ότι το παιδί σας θα βγει ανάπηρο, με προβλήματα κλπ, δεν θα προχωρούσατε σε έκτρωση?

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα το παιδί μου να υποφέρει για όλη του των ζωή.
Γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αν ήσασταν μητέρα/πατέρας και ξέρατε ότι το παιδί σας θα βγει ανάπηρο, με προβλήματα κλπ, δεν θα προχωρούσατε σε έκτρωση?

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα το παιδί μου να υποφέρει για όλη του των ζωή.
Γνώμη μου.
Και δυστυχως οι γονεις υποφερουν περισσοτερο σε τετοιες περιπτωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αν ήσασταν μητέρα/πατέρας και ξέρατε ότι το παιδί σας θα βγει ανάπηρο, με προβλήματα κλπ, δεν θα προχωρούσατε σε έκτρωση?

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα το παιδί μου να υποφέρει για όλη του των ζωή.
Γνώμη μου.

Εδώ παίζουν πολλοί παράγοντες για την έκτρωση. Μην τα απλοποιείτε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Πρωτα απολα οντως καλη τυχη στους γονεις και πολυ καλη τους επιτυχια !!!!
Οσον αφορα την εκτρωση δεν ξερω αν κανεις θα επρεπε να αποφασισει ναι η οχι ποσο μαλλον αν εισαι ενας τριτος!! απο την μια ναι οκ ενας ανθρωπος αποφευγει τον πονο και την πικρια που σιγουρα θα νιωσει λογω των αρνητικων σχολιων και τον ρατσισμο του κοσμου απεναντι στο διαφορετικο....Πως ομως αφηνοντας την ζωη χωρις καν να την δοκιμασει?
Λιγο περιεργο αυτο.Απο την αλλη και αν ζωντας δεν αντεχει την ιδια του την ζωη αν στην πορεια καταληξει στο συμπερασμα οτι ειναι κατι διαφορετικο και μη φυσιολογικο ?καταθλιπτικο και αυτο......Μπορει ομως και να αποδειχτει ενας ψυχικα δυνατος ανθρωπος και να επιτυχει με οτι ασχοληθει να βοηθησει την ανθρωποτητα.....Σιγουρα το αν θα επρεπε να γινει η οχι εκτρωση θα μπορει να ειπωθει με βεβαιοτητα στο τελος της ζωης του και οχι τωρα ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πρωτα απολα οντως καλη τυχη στους γονεις και πολυ καλη τους επιτυχια !!!!
Οσον αφορα την εκτρωση δεν ξερω αν κανεις θα επρεπε να αποφασισει ναι η οχι ποσο μαλλον αν εισαι ενας τριτος!! απο την μια ναι οκ ενας ανθρωπος αποφευγει τον πονο και την πικρια που σιγουρα θα νιωσει λογω των αρνητικων σχολιων και τον ρατσισμο του κοσμου απεναντι στο διαφορετικο....Πως ομως αφηνοντας την ζωη χωρις καν να την δοκιμασει?
Λιγο περιεργο αυτο.Απο την αλλη και αν ζωντας δεν αντεχει την ιδια του την ζωη αν στην πορεια καταληξει στο συμπερασμα οτι ειναι κατι διαφορετικο και μη φυσιολογικο ?καταθλιπτικο και αυτο......Μπορει ομως και να αποδειχτει ενας ψυχικα δυνατος ανθρωπος και να επιτυχει με οτι ασχοληθει να βοηθησει την ανθρωποτητα.....Σιγουρα το αν θα επρεπε να γινει η οχι εκτρωση θα μπορει να ειπωθει με βεβαιοτητα στο τελος της ζωης του και οχι τωρα ......

You forgot something. Η ιατρική έχει προχωρήσει τόσο πολύ, που μπορεί ορισμένες φορές να κάνει και θαύματα.

Το άλλο θέμα που τίθεται εδώ είναι το κατά πόσο ο γονέας διαθέτει τα οικονομικά μέσα για να πλησιάσει στις σύγχρονες τεχνικές της ιατρικής, aka σύγχρονες κολυμβήθρες του Σιλωάμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εδώ παίζουν πολλοί παράγοντες για την έκτρωση. Μην τα απλοποιείτε όλα.

Τι απλοποιήσαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
εξηγησα δεν μπορω να παρω αποφαση τωρα καθενας εχει την γνωμη του και δεν θα πω οχι....συμφωνω με αυτο που λες.....ενδεχομενως να μην την ειχαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Τι απλοποιήσαμε?

Αν ήσασταν μητέρα/πατέρας και ξέρατε ότι το παιδί σας θα βγει ανάπηρο, με προβλήματα κλπ, δεν θα προχωρούσατε σε έκτρωση?
Mε την μία έκτρωση. Δεν κάτσαμε να αναλύσουμε πλήρως την έννοια της έκτρωσης και των επιπτώσεών της στους γονείς του εμβρύου. Επίσης, δεν κάτσαμε να σκεφτούμε αν αξίζει να κάνουμε έκτρωση, γιατί έκτρωση γίνεται συνήθως σε περιπτώσεις που κινδυνεύει ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ.

Αν το παιδί μπορεί να σωθεί απ'την σύγχρονη ιατρική, γιατί να κάνουμε την έκτρωση; Για να νιώσουμε θλίψη που δεν προσπαθήσαμε να σώσουμε το παιδί που κουβαλάγαμε για κάτι μήνες ή επειδή δεν μπορούσαμε να αντικρίσουμε την πραγματικότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Mε την μία έκτρωση. Δεν κάτσαμε να αναλύσουμε πλήρως την έννοια της έκτρωσης και των επιπτώσεών της στους γονείς του εμβρύου. Επίσης, δεν κάτσαμε να σκεφτούμε αν αξίζει να κάνουμε έκτρωση, γιατί έκτρωση γίνεται συνήθως σε περιπτώσεις που κινδυνεύει ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ.

Αν το παιδί μπορεί να σωθεί απ'την σύγχρονη ιατρική, γιατί να κάνουμε την έκτρωση; Για να νιώσουμε θλίψη που δεν προσπαθήσαμε να σώσουμε το παιδί που κουβαλάγαμε για κάτι μήνες ή επειδή δεν μπορούσαμε να αντικρίσουμε την πραγματικότητα;

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης σε όλες τις περιπτώσεις. Αν μπορεί να γίνει καλά το παιδί εννοείται πως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top