Τούρκικα

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ουτε το ενα ουτε το αλλο!:P
Κλινω λιγο προς τους αρειμανιους νομιζω, αλλα μεχρι εκει.
Mην παρασυρεσαι απο το avatar!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Να τος παλι ο κουερτιουιοπ.

Όπως είπε και ο Αρκ, από την εκμάθηση της Τουρκικής, ωφελούνται και οι αρειμανιοι και οι φιλήσυχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ον τοπικ.
τα τουρκικα ειναι μια γλωσσα. αν καποιος θελησει να τη μαθει, ειτε για εμπορικους λογους, είτε για διπλωματικους, δεν εχει να χασει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ειχα πετυχει ενα free προγραμματακι εκμαθησης της Τουρκικης στο ιντερνετ, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω!Εχετε ακουσει τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
κατά τη γνώμη μου αν κάποιος απλώς θέλει να μάθει μια γλώσσα , χωρίς να του έχει ζητηθεί η γνώση κάποιας συγκεκριμένης,τα Τούρκικα δεν αξίζουν.

Εκτός κι αν του έχουν ζητηθεί Τούρκικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κατά τη γνώμη μου αν κάποιος απλώς θέλει να μάθει μια γλώσσα , χωρίς να του έχει ζητηθεί η γνώση κάποιας συγκεκριμένης,τα Τούρκικα δεν αξίζουν.

Εκτός κι αν του έχουν ζητηθεί Τούρκικα.

υπαρχει λογος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
υπαρχει λογος;
ο λόγος είναι πως υπάρχουν και πιο ευρέως διαδεδομένες γλώσσες απ'τα τούρκικα και ο χρόνος που θ αφιερώσει κάποιος για την εκμάθηση αυτής της γλώσσας θα μπορούσε ν αναλωθεί σε κάποια άλλη.

Εκτός κι αν χρειάζεται επειγόντως αυτή και αγαπά την τούρκικη κουλτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ναι, ενταξει. Ειναι πολυ πιο χρησιμο να μαθεις κινεζικα ή ιταλικα ή ισπανικα παρα τουρκικα. Αλλα μου αρεσουν και θα ηθελα να τα μαθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αμα ενδιαφέρεται κανείς να γνωρίζει σφαιρικά για τις γλώσσες, το να μάθεις τουρκικα είναι πολύτιμο(συγγενέυει με ιαπωνικά και κατά επέκταση με φινλανδικά-ούγγρικα κτλ). Αν και , αμα δεν έχεις στόχο να ασχοληθείς επαγγελματικά κυρίως με αυτά , τότε είναι σχεδόν άχρηστα ,παρά μόνο για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις!

Έχω βρει πολλούς οδηγούς για εκμάθηση των βασικών Τουρκικών και Γραμματικής. Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Πάντως από τα μαθήματα που έχω κάνει μέχρι τώρα, συνειδητοποιώ ότι η σύνταξη είναι τρελή, αντίστροφη από τη δική μας. Και η γραμματική επίσης, αφού κολλάς καταλήξεις στο τέλος των λέξεων για να δηλώσεις σχεδόν τα πάντα. Τις καταλήξεις των ρημάτων τις μπερδεύω γιατί είχα μάθει την τουρκική της Κύπρου ενώ τώρα μαθαίνουμε τουρκικά Τουρκίας. Πάντως κάπου διάβασα ότι υπάρχουν 13,000 κοινές λέξεις ελληνικές & τούρκικες. Πρόσεξα ότι η τουρκολόγος μου στο Πανεπιστήμιο που είναι Τουρκοκύπρια, αποφεύγει να πει "ελληνική" λέξη [μια φορά είπε "να μου διαβάσει ο καθένας από 3 λέξεις... και μη μου πείτε τις ελλ.... τις κοινές λέξεις"] χαχα.

π.χ. rakı ρακί [όπως βρακί], cam τζάμι, cep τζέπη, liman λιμάνι duh, vazo, dünya (ντουνιάς-κόσμος), fındık φουντούκι, fırtına φουρτούνα, mağaza μαγαζί !!

Είμαι εντυπωσιασμένη πάντως, και η καθηγήτριά μου είναι φοβερή. Όλο μας λέει KEBAB ή kadayif αντί για μπράβο! Και μιλάει άπταιστα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Κατάλαβα. Εξαρτάται από το αν πεινάτε ή έχετε διάθεση για γλυκό. Ταμάμ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
εγω αρχίσει μαθήματα και έχω πάει ήδη 2 φορές
προς το παρον τα βρήσκω μια χαρά και αρκετα εύκολα. Πχ δεν έχουν αρσενικα, θηληκά και ουδέτερα, είναι όλα ένα και δεν έχουν ούτε άρθρα. Μόνο η σύνταξη είναι λίγο παράξενη. Το ρήμα πχ μπαίνει τελευταίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Όπως στα αρχαία ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως από τα μαθήματα που έχω κάνει μέχρι τώρα, συνειδητοποιώ ότι η σύνταξη είναι τρελή, αντίστροφη από τη δική μας. Και η γραμματική επίσης, αφού κολλάς καταλήξεις στο τέλος των λέξεων για να δηλώσεις σχεδόν τα πάντα. Τις καταλήξεις των ρημάτων τις μπερδεύω γιατί είχα μάθει την τουρκική της Κύπρου ενώ τώρα μαθαίνουμε τουρκικά Τουρκίας. Πάντως κάπου διάβασα ότι υπάρχουν 13,000 κοινές λέξεις ελληνικές & τούρκικες. Πρόσεξα ότι η τουρκολόγος μου στο Πανεπιστήμιο που είναι Τουρκοκύπρια, αποφεύγει να πει "ελληνική" λέξη [μια φορά είπε "να μου διαβάσει ο καθένας από 3 λέξεις... και μη μου πείτε τις ελλ.... τις κοινές λέξεις"] χαχα.

π.χ. rakı ρακί [όπως βρακί], cam τζάμι, cep τζέπη, liman λιμάνι duh, vazo, dünya (ντουνιάς-κόσμος), fındık φουντούκι, fırtına φουρτούνα, mağaza μαγαζί !!

Είμαι εντυπωσιασμένη πάντως, και η καθηγήτριά μου είναι φοβερή. Όλο μας λέει KEBAB ή kadayif αντί για μπράβο! Και μιλάει άπταιστα ελληνικά.


Lol. Ναι, γενικά η ιδεολογία του Ατατούρκ το '23 φροντιστε να απαλλάξει τα Τούρκικα απ'τις ξενοφερτες λέξεις, Αλλα δε μπορώ να πω οτι εφαρμόζεται πιστα αυτή η μεταρρύθμιση. Κάποιες απ'τις λέξεις απλά απορρίφθηκαν εξ'αρχής απ'τη συνήθεια.
Καθηγητής που είχα, πάντως, με ειδικότητα στη Βυζαντινη Μουσική κάνει μια έρευνα εδώ και αρκετα χρονια και μόνο απ'τη δική του εμπειρία έχει καταγράψει 5 χιλιάδες κοινές λέξεις.
Στην Αθήνα, αν ενδιαφέρεται κάποιος, μπορεί να απευθυνθει στο ελληνοτουρκικο εμπορικο επιμελητήριο ή στο διδασκαλείο του Πανεπιστημιου Αθηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
απόσπασμα από το ίντερνετ



Εκείνο που τον ερέθισε ακόμα περισσότερο ήταν το ακόμα μεγαλύτερο πλήθος των τουρκικής προέλευσης λέξεων που κατοικούν στη δική του λαλιά. Για ορισμένες από αυτές, όπως η ΜΟΥΣΑΚΑΣ, η ΓΙΑΟΥΡΤΛΟΥ,
η ΜΟΥΣΑΦΙΡΗΣ, η ΚΑΒΓΑΣ, η ΚΑΪΜΑΚΙ, η ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΜΙ και η ΚΕΦΤΕΣ το είχε υποψιαστεί. Για τις περισσότερες όμως δεν είχε περάσει από το μυαλό του «κάτι» για την καταγωγή τους. Ανάμεσά τους η ΤΖάΜΙ,
η ΠΑΠΟΥΤΣΙ, η ΕΡΓΕΝΗΣ, η ΚΑΡΠΟΥΖΙ, η ΧΑΣΑΠΗΣ, η ΤΑΒΑΝΙ, η ΖΟΥΜΠΟΥΛΙ, η ΣΕΡΓΙΑΝΙ η ΚΑΠΑΚΙ, η ΚΟΤΣΑΝΙ, η ΡΟΥΠΙ, η ΚΟΥΒΑΣ, η ΝΤΑΛΙΚΑ, η ΚΑΣΕΡΙ, η ΝΤΙΒΑΝΙ, η ΜΕΝΕΞΕΣ, η ΝΤΟΥΛΑΠΙ, η ΡΕΖΙΛΙ, η ΣόΙ. Μέτρησε τελικά 523 λέξεις που διατηρούνται στη γλώσσα μας σαν συνέπεια της «δύσκολης» συνύπαρξης τεσσάρων περίπου αιώνων των ελληνόφωνων δικών του παππούδων της Οθωμανικής αυτοκρατορίας με παππούδες των Τούρκων του σήμερα.

Κατέγραψε ακόμα – χωρίς να καταμετρήσει τα παράγωγα - 14 περσικές, 24 αλβανικές, 25 εβραϊκές, 25 γερμανικές, 25 ρώσικες, 31 σλαβικές, 51 αραβικές, 63 ισπανικές, 593 αγγλικές,
741 ιταλικές, 811 γαλλικές και 56 ακόμα λέξεις από δεκατέσσερις διαφορετικές γλώσσες που ζουν στη λαλιά των Ελλήνων του σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
απόσπασμα από το ίντερνετ



Εκείνο που τον ερέθισε ακόμα περισσότερο ήταν το ακόμα μεγαλύτερο πλήθος των τουρκικής προέλευσης λέξεων που κατοικούν στη δική του λαλιά. Για ορισμένες από αυτές, όπως η ΜΟΥΣΑΚΑΣ, η ΓΙΑΟΥΡΤΛΟΥ,
η ΜΟΥΣΑΦΙΡΗΣ, η ΚΑΒΓΑΣ, η ΚΑΪΜΑΚΙ, η ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΜΙ και η ΚΕΦΤΕΣ το είχε υποψιαστεί. Για τις περισσότερες όμως δεν είχε περάσει από το μυαλό του «κάτι» για την καταγωγή τους. Ανάμεσά τους η ΤΖάΜΙ,
η ΠΑΠΟΥΤΣΙ, η ΕΡΓΕΝΗΣ, η ΚΑΡΠΟΥΖΙ, η ΧΑΣΑΠΗΣ, η ΤΑΒΑΝΙ, η ΖΟΥΜΠΟΥΛΙ, η ΣΕΡΓΙΑΝΙ η ΚΑΠΑΚΙ, η ΚΟΤΣΑΝΙ, η ΡΟΥΠΙ, η ΚΟΥΒΑΣ, η ΝΤΑΛΙΚΑ, η ΚΑΣΕΡΙ, η ΝΤΙΒΑΝΙ, η ΜΕΝΕΞΕΣ, η ΝΤΟΥΛΑΠΙ, η ΡΕΖΙΛΙ, η ΣόΙ. Μέτρησε τελικά 523 λέξεις που διατηρούνται στη γλώσσα μας σαν συνέπεια της «δύσκολης» συνύπαρξης τεσσάρων περίπου αιώνων των ελληνόφωνων δικών του παππούδων της Οθωμανικής αυτοκρατορίας με παππούδες των Τούρκων του σήμερα.

Κατέγραψε ακόμα – χωρίς να καταμετρήσει τα παράγωγα - 14 περσικές, 24 αλβανικές, 25 εβραϊκές, 25 γερμανικές, 25 ρώσικες, 31 σλαβικές, 51 αραβικές, 63 ισπανικές, 593 αγγλικές,
741 ιταλικές, 811 γαλλικές και 56 ακόμα λέξεις από δεκατέσσερις διαφορετικές γλώσσες που ζουν στη λαλιά των Ελλήνων του σήμερα.

Μήπως μπορείς να μου πεις κάποιες από τις αλβανικές και εβραϊκές λέξεις? Πραγματικά απορώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Και γω για πρώτη φορά το ακούω.

Οι ΕΒΡΑΪΚΗΣ καταγωγής
Αλί- ΤΡΙΣΑΛΙ ΑΜΗΝ ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ ΒΑΒΕΛ ΒΕΛΖΕΒΟΥΛΗΣ ΓΙΟΥΣΟΥΡΟΥΜ ΚΑΒΒΑΛΑ
ΚΑΔΟΣ ΚΙΜΠΟΥΤΣ ΚΟΡΒΑΝΑΣ ΜΑΔΙΑΜ ΜΑΘΟΥΣΑΛΑΣ ΜΑΝΝΑ εξ ουρανού ΜΕΣΣΙΑΣ ΜΟΛΩΧ
ΜΠΑΤΣΟ χαστούκιΠΑΣΧΑΣΑΒΒΑΤΟΣΑΤΑΝΑΣΣΕΡΑΦΕΙΜΣΟΔΟΜΑΦΑΡΑΩΧΑΒΡΑΧΕΡΟΥΒΕΙΜ

Οι ΑΛΒΑΝΙΚΗΣ καταγωγής
ΒΟΥΡΤΣΑ ΓΚΙΟΣΑ ΓΚΙΩΝΗΣ ΓΚΟΡΤΣά ΓΟΥΒΑ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ ΚΑΤΣΙΚΙ ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙ
ΜΑΡΜΑΓΚΑ ΜΠΑΚΑ ΜΠΑΜΠΕΣΗΣ ΜΠΕΜΠΕΛΗ ΜΠΕΣΑ ΜΠΟΥΧόΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ ΣΒΕΡΚΟ ΦΑΡΑ

Αλλά μετά από ένα γρήγορο γουγλάρισμα

Δες τα κείμενα σε pdf
https://www.esnips.com/doc/144dbfaa-3787-4d7f-88dd-dc61fbf7be2b/Hebrew_is_Greek_part1

https://www.esnips.com/doc/4c8a7bd2-27bf-4fda-8c16-f3ce615495db/Hebrew_is_Greek_part2

Όσο για τις γαλλικές (που η επίδρασή τους στα ελληνικά είναι μεγάλη) - ιταλικές - αγγλικές και τούρκικες

https://users.sch.gr/kassetas/scripta22gen2.htm

η αρχική σελίδα είναι
https://users.sch.gr/kassetas/scripta22general.htm


Επίσης από άλλο άρθρο
Η τουρκική γλώσσα έχει δανειστεί από την Ελληνική πολλές λέξεις, κυρίως επιστημονικούς όρους, μέσω ξένων γλωσσών και ιδίως της Γαλλικής. Η επιλογή της γαλλικής γλώσσας δεν είναι τυχαία. Γιατί αφενός ήταν βασική διεθνής γλώσσα την εποχή που πραγματοποιόταν η τουρκική γλωσσική μεταρρύθμιση μετά την επικράτηση του κεμαλικού καθεστώτος και αφετέρου επειδή η γαλλική εκφορά του λόγου έχει αρκετά κοινά στοιχεία με την τουρκική. Μάλιστα ορισμένες γαλλικές λέξεις εισήλθαν στην τουρκική γλώσσα με την ίδια ακριβώς γαλλική προφορά. Εκτός αυτού του έμμεσου τρόπου, η τουρκική γλώσσα δανείστηκε λέξεις ελληνικές και απευθείας από τη γλώσσα μας, όπως δανειστήκαμε άλλωστε κι εμείς. Είναι γεγονός ότι η γλωσσική μεταρρύθμιση στην Τουρκία τα τελευταία χρόνια στοχεύει στην κάθαρση της τουρκικής γλώσσας από ξένα στοιχεία, κυρίως αραβικά και περσικά και δευτερευόντως ελληνικά. Γιατί η γλώσσα της εποχής της οθωμανικής αυτοκρατορίας ήταν ανάμεικτη με αραβικές και περσικές λέξεις, πολλές από τις οποίες εξακολουθούν να υπάρχουν και στη σύγχρονη τουρκική γλώσσα. Σύμφωνα με τη στατιστική του Ιδρύματος της Τουρκικής Γλώσσας του έτους 1998 υπήρχαν
6455 αραβικές ρίζες,
4702 γαλλικές
1361 περσικές,
382 ελληνικές (και μιλάμε για ρίζες - όχι για λέξεις
και συνολικά 14.392 ξένες γενικώς ρίζες, ενώ οι τουρκικές ήταν 46.301.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Όταν πήγαινα δημοτικό, ήθελα να σπουδάσω τούρκικα!!
Γενικά η γλώσσα και ο πολιτισμός με έλκει.! Ίσως στο μέλλον, δοκιμάσω.! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εμενα δεν μου αρεσουν!αλλα τα προτιμω απο τα γερμανικα!τουλαχιστον ακουστικα!και ομως,ειναι χρησιμη γλωσσα για αυτους που θελουν να διαπρεξουν στα βαλκανια και σε ολες αυτες τις γυρω περιοχες!υπαρχει κοσμος που την μαθαινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Γειά σας! θέλω του χρόνου να μάθω η τούρκικα η κινέζικα και δεν ξέρω τι να επιλέξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top