Τουρκικών σπουδών ΕΚΠΑ vs Ρωσικής Γλώσσας ΕΚΠΑ

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο τίτλος
Ειμαι στην τουρκικων σπουδων 2 χρονια, εχω κανει τεραστιες προσπαθειες να περασω τα μαθηματα και ειμαι σε καλο επίπεδο (δηλαδη δεν χρωσταω πολλα)
Το θεμα ειναι πως τελικα συνειδητοποίησα πως δεν μου αρεσει το αντικείμενο και τα τουρκικα δεν ειναι μια γλωσσα που με ενδιαφερει, δεν εχω ορεξη ουτε το ενδιαφερον να την μαθω
Ετσι σκεφτηκα να κανω 10% (4%) για Ρωσικων σπουδων, κυριως επειδη λατρευω αυτη την γλωσσα και ξερω πως εχω τεραστιο ενδιαφερον για αυτη
Το θεμα ειναι, δεν ξερω πολλά για την ρωσικων ΕΚΠΑ, οσον αφορα επαγγελματικη αποκατασταση , οργανωση, κλπ, ξερω ομως πως προτιμαω και ειλικρινα μου αρεσει η γλωσσα και το αντικειμενο (συν το οτι μπορω να μαθω και αλλη μια σλαβικη γλωσσα εκει)
Στην περιπτωση λοιπον που περασω με 4% εκει, λετε να το ρισκαρω και να παω οντως; η να μεινω στην Τουρκικων που ειναι καπως "πιο σιγουρα"; και γενικα τι θα επιλεγατε εσεις;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω ότι με το τουρκικών σπουδών θα είσαι καλύτερα επαγγελματικά. Με τους Τούρκους εχθρούς είναι περιζήτητοι μεταφραστές, κατάσκοποι, αντικατάσκοποι, ανακριτές αιχμαλώτων κλπ.

1646405548631.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,622 μηνύματα.
Εγω παλι Δια που δεν ειμαι των μυστικων υπηρεσιων θα ελεγα ρωσικων σπουδων.
Το εμποριο και ο τουρισμος ειναι μεγαλυτερος προς τα εκει, οπως και το χρημα
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγω παλι Δια που δεν ειμαι των μυστικων υπηρεσιων θα ελεγα ρωσικων σπουδων.
Το εμποριο και ο τουρισμος ειναι μεγαλυτερος προς τα εκει, οπως και το χρημα
Δύσκολο το δίλημμά. Ο Παΐσιος προφήτευσε ότι οι Ρώσοι θα νικήσουν τους Τούρκους, θα πεθάνουν κάτι εκατομμύρια Τούρκοι και οι Ρώσοι θα μας παραχωρήσουν την Κωνσταντινούπολη. Οπότε θα είναι πρόβλημα: να διαλέξει η κοπέλα τα τούρκικα ή τα ρωσικά;

1646410640989.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,622 μηνύματα.
ναι σωστα το ειπε , δεν ξερω ομως τι θα παιξει μετα την εισβολη στην ουκρανια, παει την προφητεια πισω.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ναι σωστα το ειπε , δεν ξερω ομως τι θα παιξει μετα την εισβολη στην ουκρανια, παει την προφητεια πισω.
Λες να μας τα χάλασε ο Κούλης; Λες αφού πήραμε το μέρος της Ουκρανίας να μας θυμώσουν οι Ρώσοι και να μη μας δώσουν την Πόλη; Αχ βρε Κούλη τι μας έκανες!

1646411927876.png
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εγω με μεταφραση και τουριστικά σκέφτομαι να ασχοληθω, προτιμω τα ρωσικα απο αυτο που σπουδαζω τωρα ομως δεν ξερω κατα ποσο καλη ιδεα θα ηταν να πεταξω ολες μου τις προσπαθειες και να παω σε μια σχολη που γνωριζω λιγα για εκείνη
Δηλαδη φοβαμαι μηπως ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα
Τωρα βεβαια αν δεν περασω στην ρωσικων θα κατσω εδω που ειμαι
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Και αν τελικά πας εκεί και δεν σου αρέσει και αυτή η γλώσσα? Ποια ήταν η αρχική σου επιλογή στις πανελλήνιες?
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Και αν τελικά πας εκεί και δεν σου αρέσει και αυτή η γλώσσα? Ποια ήταν η αρχική σου επιλογή στις πανελλήνιες?
Η Ρωσικης γλωσσας ηταν η πρωτη μου επιλογή στις πανελλήνιες
Αμφιβαλλω πως θα αλλαξω γνωμη για αυτη, εχω κολλημα απο μικρη και ειδη γνωριζω τα βασικα της γλωσσας
 

Melinda Flower

Νεοφερμένος

Η Melinda Flower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η Ρωσικης γλωσσας ηταν η πρωτη μου επιλογή στις πανελλήνιες
Αμφιβαλλω πως θα αλλαξω γνωμη για αυτη, εχω κολλημα απο μικρη και ειδη γνωριζω τα βασικα της γλωσσας
Εγώ να δείς τι κόλλημα εχώ με την Ρωσική φιλολογία αλλα δυστυχώς πέρασα στο τμήμα Μεσογειακών Σπουδών το οποίο βρίσκεται στην πόλη μου την Ρόδο!! Μαθαίνω τουρκικά και ακολούθησα την κατεύθυνση Γλωσσολογία Νοτιοανατολικής Μεσογείου.Παρ'ολα αυτά ακόμα σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριές όταν τελειώσω την σχολή που φοιτώ και να εγκατασταθώ μόνιμα στην Αθήνα! Πάντα υπάρχει λύση και κανενα πτυχίο δεν πάει χαμένο!!
 

Melinda Flower

Νεοφερμένος

Η Melinda Flower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ να δείς τι κόλλημα έχω με την Ρωσική φιλολογία αλλα δυστυχώς πέρασα στο τμήμα Μεσογειακών Σπουδών το οποίο βρίσκεται στην πόλη μου την Ρόδο!! Μαθαίνω τουρκικά και ακολούθησα την κατεύθυνση Γλωσσολογία Νοτιοανατολικής Μεσογείου.Παρ'ολα αυτά ακόμα σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριές όταν τελειώσω την σχολή που φοιτώ και να εγκατασταθώ μόνιμα στην Αθήνα! Πάντα υπάρχει λύση και κανενα πτυχίο δεν πάει χαμένο!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top