Τοπογράφος, Πολιτικός ή Μηχανολόγος Μηχανικός;

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά συγχαρητήρια σε όλους σας για τις πανελλήνιες! Είμαι αρκετά προβληματισμένος σχετικά με την επιλογή σχολής. Με ενδιαφέρουν κυρίως οι πολυτεχνικές και συγκεκριμένα σκέφτομαι για πολιτικός, τοπογράφος και μηχανολόγος μηχανικός. Έχω συγκεντρώσει αρκετά μόρια ώστε να μπορώ να διαλέξω χωρίς να έχω πρόβλημα εκτός και αν ανέβουν δραματικά οι βάσεις. Θα ήθελα κάποιος ειδικός (και γενικά οποιοσδήποτε γνωρίζει) να μου πει δυο λόγια σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση των ειδικοτήτων που ανέφερα και λίγα πράγματα για το αντικείμενο τους. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε, γιατί είμαι ανάμεσα σε ΕΜΠ και ΑΠΘ, τι να προτιμίσω κατά την γνώμη σας και αν υπάρχουν διαφορές. Όλες οι απόψεις δεκτές ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasntua

Νεοφερμένος

Ο kostasntua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και οι τρεις ειναι πολυ καλες σχολες με ευκολη επαγγελματικη αποκατασταση.Αν θες να δουλεψεις Ελλαδα προτιμησε τοπογραφους και μετα πολιτικους.Στο εξωτερικο μπορεις να διακριθεις και ως μηχανολογος(Στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι λιγο πιο δυσκολα για τους Μηχανολογους.).ΕΜΠ ειναι καλυτερα απο ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eragon

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορείτε λίγο να αναφέρετε τις διαφορές μεταξύ τους και τις επαγγελματικές προοπτικέσ του καθενός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα δεν εχουν σχεδον τιποτα κοινο μεταξυ τους εκτος απο τους τοπογραφους με τους πολιτικους μηχανικους.Ο τοπογρφος μπορει να μετρησει χωραφια(νομιζω ο βασικος ρολος του ειναι αυτος)αλλα ενας πολιτικος μηχανικος μπορει ανετα να του "φαει" την δουλεια.Τωρα ωσον αφορα πολιτικους μηχανικους και ημμυ δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
(Στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι λιγο πιο δυσκολα για τους Μηχανολογους.)

δεν θα το ελεγα αυτο...αντιθετως!τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα για τους πολιτικους μηχανικους!και το γεονος αυτο αποδικνυει το πληθος του καθενος στο ΤΕΕ!πολ μηχ 29000 ενω μηχ μηχ ...οι μισοι!
-----------------------------------------
Πρωτα απο ολα δεν εχουν σχεδον τιποτα κοινο μεταξυ τους εκτος απο τους τοπογραφους με τους πολιτικους μηχανικους.Ο τοπογρφος μπορει να μετρησει χωραφια(νομιζω ο βασικος ρολος του ειναι αυτος)αλλα ενας πολιτικος μηχανικος μπορει ανετα να του "φαει" την δουλεια.Τωρα ωσον αφορα πολιτικους μηχανικους και ημμυ δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους

δεν ειναι αυτος ο βασικος ρολος των τοποογραφων ...οι πολ μηχ εχουν πολλα κοινα δικαιωματα με τους τοπ μηχ με τους πρωτους να εχουν πολυ περισσοτερα!τα δικαιωματα του τοπογραφου εχουν συζητηθει σε αλλο τοπικ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
δεν θα το ελεγα αυτο...αντιθετως!τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα για τους πολιτικους μηχανικους!και το γεονος αυτο αποδικνυει το πληθος του καθενος στο ΤΕΕ!πολ μηχ 29000 ενω μηχ μηχ ...οι μισοι!

Ναι αλλα οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν καμποσες επαγγελματικες διεξοδους σε αντιθεση με τους μηχαχανολογους μηχανικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ναι αλλα οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν καμποσες επαγγελματικες διεξοδους σε αντιθεση με τους μηχαχανολογους μηχανικους

θες να μου τις ονομασεις ?(προς θεου δεν σου κανω επιθεση ετσι...γιατι βλεπω οτι εισαι και μικρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Μπορει να ασχοληθει με στατικες μελετες και κατασκευη κτιριων.Μπορει να υπογραψει με περιορισμους για ηλεκτρολογικα και υδραυλικα.Επισης μπορει να δουλεψει και στη πολεοδομια

ΥΓ:Πρεπει να υπαρχουν και αλλα, ομψς αυτα μου ερχονται τωρα.Και αυτα τα λεω με καθε επιφυλαξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Μπορει να ασχοληθει με στατικες μελετες και κατασκευη κτιριων.Μπορει να υπογραψει με περιορισμους για ηλεκτρολογικα και υδραυλικα.Επισης μπορει να δουλεψει και στη πολεοδομια

το θεμα ειναι οτι με τα ισχυοντα δεδομενα αν δεν υπαρχει ενα υποβαθρο η ικανοτητα,το μπορει δηλ,(και εγω μπορει να τα λεω λιγο χοντροκομενα..ας με συγχωρεσουν οι πολ μηχ του φορουμ)μενει για τους ιδιους!
σωστα ειναι αυτα που λες με τη μονη διαφορα οτι ο πολ μηχ εχει απεριοριστα δικαιωματα για τα υδραυλικα(ο περιορισμος εγκειιται στους μηχ μηχ)!οπως και να εχει...δες τα αντιστοιχα theads αναφορικα με τον μηχ μηχ και θα παρεις την απαντηση σου ή καλυτερα θα διαμορφωσεις μιααποψη με το τι γινεται σε αυτη τη χωρα με τις απλετες ευκαιρειες ανεργιας(..οπου μπορεις να δεις ακομα και ενα μηχ μηχ να σηκωνει 2οροφα)!παντως πληροφοριακα και μονο για να καταλαβεις το που μπορει να ασχοληθει ο μηχ μηχ ...θα σου πω οτι εχω γνωστο μηχ μηχ στελεχος σε γνωστη εταιρεια ρουχων..στη ελλαδα παντα!δες και τα αλλα τοπικ και περιμενω να μου πεις την αποψη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Τι να πω;Εχω απλα μια αποψη για το θεμα ενω εσυ εισαι μεσα στα γεγονοντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
εσυ εισαι μεσα στα γεγονοντα

καλα μη νομιζεις και γω μαθαινω ακομα...τωρα μπαινω στο 2ο ετος μηχ μηχ!και λενε επισης οτι " αν δεν επαινεσεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει"!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγώ είχα το δίλλημα για τοπογράφους και πολιτικούς και κατέληξα στους πολιτικούς γιατί αυτό πραγματικά ήθελα να κάνω και επίσης έχουν μεγαλύτερη "γκάμα" από τοπογράφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Και εγω απο πατρα.Θελω να μπω πρωτα πολιτικος μηχανικος και μετα με κατατακτηριες μηχ μηχανικος(Στην πατρα παντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Και εγω απο πατρα.Θελω να μπω πρωτα πολιτικος μηχανικος και μετα με κατατακτηριες μηχ μηχανικος(Στην πατρα παντα)

εχουμε και αρκετα κοινα!εγω θελω να τελειωσω μηχ μηχ στη πατρα και να περασω στους πολ μηχ αθηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Άρα εσύ Samy επειδή σε βλέπω ενημερωμένο πάνω στο θέμα τι θα μου πρότεινες? (και για ποιο λόγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Καλη επιτυχια "συναδελφε":up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Άρα εσύ Samy επειδή σε βλέπω ενημερωμένο πάνω στο θέμα τι θα μου πρότεινες? (και για ποιο λόγο)

πραγματικα η απαντηση ειναι μια και μονο μια...κανε αυτο που σου αρεσει!οπως ειχε πει καποια κοπελα σε ενα αλλο τοπικ..."προτιμω να εχω στα χερια μου ενα πτυχιο του οποιου η δουλεια με ενδιαφερει ακομα και αν δεν εχω δουλεια"!σκεψου πως θα ηθελες να δεις τον εαυτο σου σε λιγα χρονια και πες μου για να σε βοηθσω!να προσπαθησω τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Φέτος ένας ξάδελφος μου έδινε Πανελλήνιες. Τώρα που ήρθε η στιγμή να κάνει το μηχανογραφικό έχει βρεθεί σε δίλημμα .
Δεδομένου ότι πιάνει και τμήματα πολιτικών μηχανικών αλλά και τοπογράφων ποιο θα προτείνατε ως πρώτη επιλογή;
Δεν μπορεί να αποφασίσει και θα ήθελα να τον βοηθήσω λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Πιο πανω αναφερεται οτι ο πολιτικος υπογραφει με περιορισμο τα υδραυλικα αυτο ειναι τουλαχιστον λανθασμενο μονο ο πολιτικος μηχανικος εχει πληρη δικαιωματα στις υπογραφες εργων με νερα γενικοτερα

Φέτος ένας ξάδελφος μου έδινε Πανελλήνιες. Τώρα που ήρθε η στιγμή να κάνει το μηχανογραφικό έχει βρεθεί σε δίλημμα .
Δεδομένου ότι πιάνει και τμήματα πολιτικών μηχανικών αλλά και τοπογράφων ποιο θα προτείνατε ως πρώτη επιλογή;
Δεν μπορεί να αποφασίσει και θα ήθελα να τον βοηθήσω λίγο.
καλυτερα πολ μηχ απο τοπογραφος κατε εμενα ειναι και θεμα γουστου βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πιο πανω αναφερεται οτι ο πολιτικος υπογραφει με περιορισμο τα υδραυλικα αυτο ειναι τουλαχιστον λανθασμενο μονο ο πολιτικος μηχανικος εχει πληρη δικαιωματα στις υπογραφες εργων με νερα γενικοτερα


καλυτερα πολ μηχ απο τοπογραφος κατε εμενα ειναι και θεμα γουστου βεβαια
Δηλαδή;
Ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα και αποκατάσταση τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top