Τομέας Ιατρικών Εργαστηρίων

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
γεια σας..δινω φετος πανελληνιες...ενδιαφερομαι για το τμημα ιατρικων εργαστηριων..σπουδαζει καποιος απο εσας σε αυτο το τμημα??η εχει ακουσει κατι?θα μου ηταν ευαριστο αν με βοηθουσατε...επαγγελαμτικη αποκατασταση??βαθμος δυσκολιας της σχολης?ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η Βεατρίξ είναι φοιτήτρια. Θα την ειδοποιήσω να καταθέσει τον οβολό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Καλημερα!

εγω σπουδαζω στο τμημα ιατρικων εργαστηριων λαρισας! οι πτυχιοουχοι των τμηματων ιατρικων εργαστηριων αποκτουν τις απαραιτητες επιστημονικες και τεχνολογικες γνωσεις, για να εργαστουν σε φορεις που παρεχουν υπηρεσιες σχετικες με το γνωστικο τους αντικειμενο ειτε στο δημοσιο τομεα ειτε στον ιδιωτικο τομεα και ειδικοτερα στα εξης εργαστηρια: μικροβιολογικο, βιοχημικο, αιματολογικο, αιμοδοσιας-τραπεζα αιματος, ανοσολογικο, πυρινικης ιατρικης, ορμονολογικο, ενδοκρινολογικο, τοξικολογικο, παθολογοανατομικο-ογκολογικο, κυτταρολογικο, γενετικης, μοριακης βιολογιας, πειραματοζωων.

οι πτυχιουχοι των ιατρικων εργαστηριων εκτελουν ολες τις εργαστηριακες εξετασεις, κατοπιν εντολης των διευθυντων των ιατρικων εργαστηριων. εφαρμοζουν ολες τις συγχρονες επιστημονικες μεθοδους που εχουν σχεση με την εκτελεση των εργαστηριακων εξετασεων, αξιολογουν το ποιοτικο αποτελεσμα αυτων(τεχνογνωσια) και ο ρολος τους ειναι υπευθυνος και παραλληλος με το ρολο των αλλων επιστημονων του εργαστηριου.

ειδικοτερα:

  • δινουν οδηγιες στους εξεταζομενους για την καταλληλη προετοιμασια τους και τη σωστη συλλογη του δειγματος για την εκαστοτε εξεταση.
  • δυναται να προβαινουν στη ληψη βιολογικων δειγματων.
  • προλαμβανουν τα δειγματα που προσκομιζονται στο εργαστηριο.
  • προετοιμαζουν τα προς εξεταση δειγματα.
  • παρασκευαζουν ολα τα απαραιτητα υλικα, αντιδραστηρια και διαλυματα.
  • παρασκευαζουν επιχρησματα και εκτελουν τεχνικες χρωσεων.
  • προετοιμαζουν και ελεγχουν καθε ειδους οργανο και μηχανημα που προκειται να χρησιμοποιησουν.
  • αναλαμβανουν υπευθυνα και υπογραφουν την εκτελεση του τεχνολογικου μερους ολων των εργαστηριακων εξετασεων που πραγματοποιουν.
ενδεικτικα μερικα απο τα μαθηματα των τμηματων ειναι:

  • ανατομικη (ευκολη σχετικα:P)
  • φυσιολογια(ευκολη:P)
  • γενικη μικροβιολογια(δυσκολουτσικη-ακομα χρωσταω τη θεωρια:redface:)
  • πειραματοζωα(ευκολα)
  • μαθηματικα(ακομα τα χρωσταω:pfff:)
  • ιατρικη φυσικη(δυσκολουτσικη)
  • θρεπτικα υποστρωματα(το αγαπημενο μου μαθημα!:D)
  • ανοργανη χημεια
  • ιστοπαθολογια(στο δικο μας τει ειναι 4 στο συνολο και ειδικα η πρωτη δεν περνιεται με τιποτα! ολοι σχεδον τη χρωσταμε!)
  • κλινικη χημεια
  • ανοσολογια
  • ιολογια
  • μυκητολογια
  • παρασιτολογια
  • αιμοληψιες(εδω θα τρυπιεστε μεταξυ σας μεχρι να μαθετε να παιρνετε αιμα:P)
  • αιμοδοσια
  • εφαρμογες πληροφορικης(τη θεωρια την περασα με τη βοηθεια του ζωρζετου απο πανω!:hug:)
  • κ.α.
τα μαθηματα της σχολης αμα διαβασεις περνιουνται τα περισσοτερα. εγω να σου πω την αληθεια δυσκολευομαι αλλα ημουν απο θεωρητικη κατευθυνση και επισης βαριεμαι να διαβασω σωστα! θυμαμαι να διαβασω 2-3 μερες πριν αρχισει η εξεταστικη παντα!:redface: απο αποψη επαγκελματικης αποκαταστασης οποιον εχω ρωτησει μου χει πει οτι προς το παρον αυτο το επαγκελμα ειναι απο τα λιγα που εχουν ζητηση μαζι με τη νοσηλευτικη. η αληθεια ειναι πως η σχολη δε μου αρεσε και τοσο αλλα ο κυριος λογος που την επελεξα ειναι επειδη ολοι μου ελεγαν οτι εχει ζητηση και προοπτικες. αν σαρεσει παντως το αντικειμενο των σπουδων δε θα εχεις προβλημα. εγω ειμαιι απλα του πιο θεωρητικου και δε τρελαινομαι για τη σχολη, αλλα δε βαριεσαι, υγεια να εχουμε και ολα καλα!:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ..γιατι μου εδωσες πολλες πληροφοριες..τα μαθηματα φαινονται ενδιαφερον αλλα και δυσκολα καποια!!!!η σχολη εχει πολυ χημεια????γιατι δεν μου αρεσει καθολου κ ειμαι κ τεχνολογικη..η σχολη ειναι μεσα στην πολη?η λαρισα?ειναι ωραια πολη?παιρνεις αστικο για να πας στην σχολη?ναι οντως εχω ακουσει κ γω οτι ειναι πλεον απο τις λιγες σχολες που εχουν ζητηση..κ για αυτον τον λογο ενδιαφερομαι κιολας...μαζι κ η νοσηλευτικη..σ ενα απο τα 2 τμηματα θα μπω..ευχαριστω ησουν πολυ κατοτοπιστικη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
η σχολη ειναι λιγο εξω απο την πολη και αναγκαστικα παιρνω αστικο. οσοι μενουν σε μια περιοχη εκει κοντα πανε και με τα ποδια αμα θελουνε! αμα μενεις κεντρο παντως χρειαζεσαι οπως και δηποτε αστικο! χημεια εχει το πρωτο εξαμηνο (εργαστηριο και θεωρια) και μετα εχει βιοχημεια 1,2 και κλινικη χημεια 1,2,3,4! ξερω σε χαλασα ε?? :P η λαρισα ειναι ωραια πολη για φοιτητικη ζωη! ουτε πολυ μεγαλη να χανεσαι, ουτε και πολυ μικρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω!ποση ωρα ειναι με το αστικο?και αυτοι που μενουν κοντα στν σχολη ειναι δηλαδη σαν θεσσαλονικη_σινδος?και το βραδυ πως γυρνανε αυτοι που μενουν εξω απο την λαρισα?:eek:λυνω τις αποριες μου,,μιας και εισαι η μονη που απαντησες..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω!ποση ωρα ειναι με το αστικο?και αυτοι που μενουν κοντα στν σχολη ειναι δηλαδη σαν θεσσαλονικη_σινδος?και το βραδυ πως γυρνανε αυτοι που μενουν εξω απο την λαρισα?:eek:λυνω τις αποριες μου,,μιας και εισαι η μονη που απαντησες..!

εεε κανα 20λεπτο! καλα τωρα μη μου λες αποστασεις μεταξυ περιοχων θεσσαλονικης, γιατι εγω ειμαι πειραιωτακι και δε ξερω απο κει.:P καλα μη φανταστεις πολυ εξω απο το κεντρο. η μεγαλυτερη αποσταση εκτος κεντρου σε φοιτητοπεριοχες να ναι 10 λεπτα με το αστικο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ που τους έχω δει στο νοσοκομείο έχουν πάρα πολυ δουλειά αφού γενικά ετοιμάζουν όλες τις καλλιεργιες και τις αιματολογικές εξετάσεις του νοσοκομείου ετοιμάζουν κάτι δείγματα (νομιζω αναλαμβάνουν και τις καλλιεργιες και γενικές ούρων) και κάτι κυτταρολογικές, παίζουν με κάτι ωραία μηχανήματα που κάνουν ήχο και κάτι άλλα τέτοια (δε ξέρω ακριβώς τι). Γενικά προσφέρουν έργο πολύ περισσότερα από ότι αμοίβονται.

Επίσης έχει μεγάλη γραφειοκρατική δουλειά (πολύ εκνευριστικό πρέπει να είναι αυτό ) και γενικά κάνουν ότι οι μικροβιολόγοι εκτός από τις διαγνώσεις Το μοναδικό κακό της σχολής είναι ότι για την ώρα δεν τους δίνεται η δυνατότητα να κάνουν το δικό τους μικροβιολογικό εργαστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εννοειται οτι η δουλεια ειναι κουραστικη..........ναι οντως...ειναι σπαστικο να μην σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις και συ το δικο σου εργαστηριο..τι περιμενεις..ΕΛΛΑΔΑ....Σημερα παντως προσφερουν πολλοι περισοοτερο εργο απο οτι αμειβονται...εξαρταται βεβαια και απο την δουλεια του καθενος...ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχώς αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σχεδόν όλη την δουλειά την βγάζουν η τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων και στο τέλος την υπογραφή την βάζει ο μικροβιολόγος (ο οποίος θεωρητικά έχει αναλάβει την επίβλεψη).

και καμιά φορά να βοηθήσει και στις αιμοληψίες.Οι τεχνολόγοι δουλεύουν και σε κάτι τμήματα στα νοσοκομεία με πειραματόζωα (δε ξέρω τι ακριβώς γίνεται εκεί). Δεν υπάρχουν ήρεμες μέρες (χωρίς πολύ δουλειά) οι εξετάσεις είναι πάνω κάτω σταθερές ανά ημέρα και το προσωπικό πολύ λιγότερο από ότι θα έπρεπε να υπάρχει.


Ο μισθός κυμαίνεται από 900 και φτάνει κάπου στα 1200 ευρώ (δε ξέρω ακριβώς) αλλά το ωράριο δεν είναι σταθερό ενώ πρέπει να υπάρχει και κάποιο προσωπικό ασφαλείας (στις Κυριακές και τις αργίες). Ο μισθός είναι πολύ μικρός αν αναλογιστείς ότι ένας καθηγητής ή ένας δάσκαλος δημοσίου που έχουν πολύ λιγότερη ευθύνη και πολύ λιγότερο φόρτο εργασίας και περισσότερες μέρες διακοπές παίρνει παραπάνω λεφτά.

Επίσης δε νομίζω ότι θα επιτραπεί ποτέ στην Ελλάδα τα μικροβιολογικά εργαστήρια να ανοίγονται και από τεχνολόγους ή από βιολόγους και χημικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εσυ εχεις τελειωσει νοσηλευτικη????γιατι ενδιαφερομαι και για νοσηλευτικη...ιατρικα εργαστηρια και νοσηλευτικη...για αυατα τα δυο..ναι ειναι πολυ κουραστικη η δουλεια..καταλαβαινω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στη νοσηλευτική μπορεί να είσαι σε εύκολο ή δύσκολο τμήμα (υπάρχουν τμήματα που απλώς κάνεις τα βασικά και άλλα που τρέχεις από το πρωί όλο το 8ωρο και πάλι κάνεις επιλογή αυτών που πρέπει να κάνεις γιατί δε τα προλαβαίνεις όλα). Το κακό είναι ότι πρέπει να συνηθίσεις το ξενύχτι την δουλειά σε διακοπές, αργίες και ο ύπνος να γίνεται σε διαφορετικές στιγμές κάθε μέρα ενώ υπάρχουν και μέρες που κάνεις διπλοβάρδιες (δηλαδή 16 ώρες την μέρα).

Το κακό με την νοσηλευτική είναι ότι δε μπορείς να κάνεις εύκολα μια δικιά σου επιχείρηση, αντίθετα με τα ιατρικά εργαστήρια εάν τους δοθεί η άδεια να ανοίξουν δικό τους εργαστήριο που μάλλον κάποτε δεν αποκλείεται να γίνει θα είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
για την νοσηλευτικη δεν το ηξερα αυτο...οτι καποια ειναι ευκολα κ καποια δυσκολα...ειχα την εντυπωση οτι ολα τα τει ειναι το ιδιο...το κακο με την νοσηλευτικη ειναι οτι εχει κ βαρδιες..εσυ σπουδασες στο αει της αθηνας νοσηλευτικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOCTOR-T

Νεοφερμένος

Ο DOCTOR-T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
για την νοσηλευτικη δεν το ηξερα αυτο...οτι καποια ειναι ευκολα κ καποια δυσκολα...ειχα την εντυπωση οτι ολα τα τει ειναι το ιδιο...το κακο με την νοσηλευτικη ειναι οτι εχει κ βαρδιες..εσυ σπουδασες στο αει της αθηνας νοσηλευτικη?


Λοιπόν Γάτα Είσαι, επειδή παίζει απίστευτη παραπληροφόρηση εδώ μέσα να σε ενημερώσω ότι τα ιατρικά εργαστήρια είναι ένα από τα πλέον κορεσμένα και υποπληρωμένα επαγγέλματα στην Ελλάδα. Η νοσηλευτική είναι επίσης μια μέτρια προοπτική. Αλλά αν πραγματικά θέλεις να γίνεις παρκαδόρος ή πωλητής σε μαγαζί με ρούχα, μη φας 4 χρόνια για να βγάλεις το τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων. Σίγουρα δεν αξίζει. Ότι παραπανίσια πληροφορία θέλεις στείλε μνμ. Και πραγματικά λυπάμαι που δεν δίνονται σωστές πληροφορίες σε νέα άτομα ακόμα και στα fora. Ή για να το πω αλλιώς, αφού ρε μάγκες είστε άσχετοι με το αντικείμενο, οι υπόλοιποι, γιατί δίνετε στο παιδί λάθος πληροφορίες για κάτι που δεν γνωρίζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
για την νοσηλευτικη δεν το ηξερα αυτο...οτι καποια ειναι ευκολα κ καποια δυσκολα...ειχα την εντυπωση οτι ολα τα τει ειναι το ιδιο...το κακο με την νοσηλευτικη ειναι οτι εχει κ βαρδιες..εσυ σπουδασες στο αει της αθηνας νοσηλευτικη?
ναι

Λοιπόν Γάτα Είσαι, επειδή παίζει απίστευτη παραπληροφόρηση εδώ μέσα να σε ενημερώσω ότι τα ιατρικά εργαστήρια είναι ένα από τα πλέον κορεσμένα και υποπληρωμένα επαγγέλματα στην Ελλάδα. Η νοσηλευτική είναι επίσης μια μέτρια προοπτική. Αλλά αν πραγματικά θέλεις να γίνεις παρκαδόρος ή πωλητής σε μαγαζί με ρούχα, μη φας 4 χρόνια για να βγάλεις το τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων. Σίγουρα δεν αξίζει. Ότι παραπανίσια πληροφορία θέλεις στείλε μνμ. Και πραγματικά λυπάμαι που δεν δίνονται σωστές πληροφορίες σε νέα άτομα ακόμα και στα fora. Ή για να το πω αλλιώς, αφού ρε μάγκες είστε άσχετοι με το αντικείμενο, οι υπόλοιποι, γιατί δίνετε στο παιδί λάθος πληροφορίες για κάτι που δεν γνωρίζετε?


ν
Για τα ιατρικά εργαστήρια είπα την άποψη μου ότι πληρώνονται κακά (επειδή στην Ελλάδα υπάρχει ιατροκρατία). Στο δημόσιο οι θέσεις που δίνονται δεν είναι πολλές (αυτο΄όμως δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν) παρόλα αυτά προσφέρονται θέσεις στον ιδιωτικό τομέα καθώς και σε μικροβιολογικά εργαστήρια.

Η νοσηλευτική είναι ίσως το επάγγελμα με την μεγαλύτερη προοσπτική αυτή την στιγμή στην υγεία. Ολα τα δημόσια νοσοκομεία έχουν έλειμμα νοσηλευτικού προσωπικού. Είναι το μοναδικό επάγγελμα που προκηρίζοντια μόνιμες θέσεις ακόμα και τώρα. Αν βγάλεις ειδικά τμήμα πανεπιστημιακό νοσηλευτικής με 12 χρόνια προϋπηρεσίας στο δημόσιο αποκτάς διοικητική θέση (ανώτατος μισθός δημοσίου). Διορίστηκα σε μόνιμη θέση σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας με ένα αρκετά καλό μισθό. Όποιος τελειώσει το πανεπιστήμιο και θέλει να ακολουθήσει ακαδημαική καριέρα (να διδάσκει σε ΤΕΙ ή σε ΑΕΙ) μπορεί να το κάνει πιο εύκολα από όλα τα άλλα επαγγέλματα (υπάρχει έλλειψη ακαδημαικών νοσηλευτών).

Στο ιδιωτικό τομέα σε παίρνουν μέσα σε 2 μήνες. Αν θέλεις πάλι να δουλέψεις ως καθηγητής στην δευτεροβάθμια μπορείς σχετικά εύκολα.


Doctor Τ προφανώς εσύ λες αερολογίες και φαίνεται πως δεν ξέρεις ή απλά τρολάρεις..... και όχι όλοι οι άλλοι. Αν δεν έχει η νοσηλευτική προοπτική τότε πιο επάγγελμα έχει; Εσύ το μοναδικό που έκανες είναι να κρίνεις τις απόψεις των άλλων με αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DOCTOR-T

Νεοφερμένος

Ο DOCTOR-T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οι τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων πληρώνονται κοντά στα 1100 ευρώ κατά μέσο όρο στο δημόσιο. Είναι όσο άσχημα πληρωμένοι είναι όλοι οι Έλληνες και για αυτό που κάνουν τα λεφτά είναι φυσιολογικά. Στον ιδιωτκό τομέα πληρώνονται από 700-1000 ευρώ συνήθως με 1-2 Σάββατα το μήνα. Το δημόσιο βγάζει 1 "μεγάλη" προκήρυξη για τεχνολόγους κάθε 3-5 χρόνια, στην οποία παίρνει περίπου 20-30 άτομα σε όλη την Ελλάδα όταν το χρόνο βγαίνουν περίπου 350 νέοι ΑΝΕΡΓΟΙ τεχνολόγοι. Οι ιδιώτες δεν παίρνουν πλέον τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων με 1000 ευρώ μισθό αφού μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους με απόφοιτους Βοηθούς Μικροβιολογικού από ΙΕΚ ή Βιολόγους και Βιοχημικούς, με 700 ευρώ, εκτός από λίγες εξαιρέσεις συνειδητών Βιοπαθολόγων. Έχω προσωπικά περισσότερους από 25 φίλους άνεργους τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων και άλλους τόσους που δουλεύουν σε αλλότρια επαγγέλματα.
Η νοσηλευτική είναι μια μέτρια επιλογή, αν αναλογιστεί κανείς τις 7.000 άνεργων νοσηλευτών που περιμένουν την πρόσληψή τους και το νέο σύστημα "επετηρίδας" που εισήγαγε πρόσφατα η κυβέρνηση.
Με μια απλά ανάγνωση των ποστς έυκολα καταλαβαίνει κανείς ποιος είναι άσχετος με το θέμα και ποιος όχι φλόκο. Προσωπικά έχω τελειώσει Ιατρικά Εργαστήρια (που εσένα σου φαίνονται φωτάκια που παίζουν οι αναλυτές) και τελείωσα την Ιατρική στη συνέχεια. Επίσης δούλεψα ως Καθηγητής επί 4 χρόνια στα ΤΕΙ, στο τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων και επίσης δούλεψα επί 8 χρόνια ως τεχνολόγος στην Ιατρική Σχολή όπου σπούδασα. Το συγκεκριμένο θέμα το ξέρω από προσωπική πείρα καλύτερα από τους περισσότερους και σίγουρα εσύ αποκλείεται να το ξέρεις καλύτερα από εμένα φλόκο. Μερικές φορές η σιωπή είναι χρυσός.
"Γάτα είσαι" σου εύχομαι την καλύτερη επιλογή και να δικαιωθείς ό,τι και αν επιλέξεις. Με ένα απλό googlάρισμα στο "ζητείται τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων" θα καταλάβεις πόσες λίγες είναι οι θέσεις για του χιλιάδες άνεργους τεχνολόγους. Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα ιατρικά εργαστήρια έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Ο μισθός δεν είναι όμως καλός παρόλα προτιμούνται στα εργαστήρια από ότι οι βιοχημικοί και οι βιολόγοι γιατί οι δεύτεροι έχουν πανεπιστημιακό πτυχίο και είναι πιο ακριβοί. Ένας βιοπαθολόγος είναι λογικό να προτιμήσει τους πιο φτηνούς απόφοιτους ΙΕΚ.
Παρόλα αυτά όπου υπάρχουν ιατρικά εργαστήρια (πολυκλινικές, εργαστήρια, κέντρα υγείας) υπάρχει ανάγκη από απόφοιτους ιατρικών εργαστηρίων. Όπως είπα και πριν ο μισθός είναι πολύ μικρότερος από ότι το έργο που προσφέρεται αλλά σε καμία περίπτωση η σχολή δεν παρουσιάζει σοβαρό πρόβλημα επαγγελματικής αποκατάστασης αν την συγκρίνουμε με άλλες σχολές (γιατί έτσι πρέπει να κάνουμε). Όποιος θέλει να βρει δουλειά και είναι ψαγμένος θα βρει δουλειά. Φυσικό είναι αν μεγαλοαστικά κέντρα εξαιτίας του ανταγωνισμού να υπάρχει πρόβλημα εύρεσης εργασιας ¨(αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους).
Στην νοσηλευτική ισχύει πάλι το ίδιο. Νοσηλευτές χρειάζονται παντού παρόλα αυτά όλοι κυνηγούν μια θέση στο δημόσιο .
Είναι το μοναδικό επάγγελμα που θα προκηρυχθούν πολλές θέσεις το 2011. Είναι φυσικό οι Δ.Ε. να έχουν σοβαρό πρόβλημα επαγγελματική αποκατάσταση λόγω του μεγάλου αριθμού. Οι Τ.Ε. έχουν πολύ μικρότερο πρόβλημα και οι Π.Ε. έχουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση στο δημόσιο (αφού η ζήτηση είναι μικρότερη από ότι η προσφορά θέσεων.)
Προβλήματα υπάρχουν αλλά θεωρώ τελείως άδικο να αποτρέπουμε μέλη να ακολουθούν τέτοιες σχολές και να στρέφονται σε οποιαδήποτε άλλη (που κατά την γνώμη μου τα προβλήματα είναι πολύ μεγαλύτερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
μπορουν οι αποφοιτοι απο αυτο το τμημα να συνεχισουν σε μεταπτυχιακο/διδακτορικο επιπεδο? (πανω σε χημεια /βιολογια κλπ) ? Η δεν επαρκουν οι γνωσεις τους για κατι τετοιο (επιφανιακη καλυψη του καθε μαθηματος)
ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ακομη μια απορια:πρσοφερονται μεταπτυχιακα προγραμματα απο το τμημα των ιατρικων εργαστηριων?πως απο τα ιατρικα εργαστηρια πηγαινεις στην ιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ακομη μια απορια:πρσοφερονται μεταπτυχιακα προγραμματα απο το τμημα των ιατρικων εργαστηριων?πως απο τα ιατρικα εργαστηρια πηγαινεις στην ιατρικη?

Λογικά με κατατακτήριες ή πανελλήνιες.

Η μάνα μου έχει τελειώσει Ι.Ι.Ε.Κ. Ιατρικών Εργαστηρίων. Αμέσως μόλις τελείωσε έπιασε δουλειά για 13 χρόνια σε ιδιωτικό ιατρείο και μετά από αυτό, δούλεψε 2 οκτάμηνα σε νοσοκομείο. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις είχε μεγάλο μισθό της τάξης των 1400 ευρώ. (μεγάλος σε σχέση με το πτυχίο της). Η δουλειά παρ' όλα αυτά είναι πολύ δύσκολη και κουραστική, απαιτεί υπομονή και πολύ τρέξιμοοοο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top