Τομέας Ηλεκτρονικής vs τομέας Πληροφορικής

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
ποια ειναι αυτη ρε παιδια που εγινε μοντελο? Το αξιζε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Θελω να απαντησω στον theo_17 γιαυτο π ειπε για τις σχολες Αυτοματισμου.Εμεις φιλε μου εχουμε μονο τις σχολες Αυτοματισμου απο τον δικο σας τομεα.Εσεις εχετε σχεδον ολες μη σου πω και ολες τις σχολες που εχουμε και εμεις.
Και νομιζω οποιο παιδι ειναι στον τομεα πληροφορικης θα σκεφτει λογικα και δν θα διαλεξει Σχολες Αυτοματισμου γιατι δν εχουν καμια σχεση με την ειδικοτητα μας οπως και εσεις με τα τμηματα πληροφρορικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Τελικα σε αυτο το φορουμ βρηκα την υγειά μου που λεμε!!!!!!
Χοντρικα Οι ηλεκτρονικοι Εχουν τις Βασεις να συνεχισουν σε σχολη Πληροφορικής γιατι κανουν μικροεπεξεργαστες/μικροελεγκτες μνημες και ειναι σε θεση
να κατανουν πληρως την λειτουργια του hardware κομματιου του η/υ
Επισης κανουν δικτυα που ειναι κοινο μαθημα και στις δυο ειδικοτητες
Προγραματισμο ξερουν να κανουν αφου χρησιμοποιούν μικροελεγκτες.
Πιστευω πως εχουν τις βασεις να συνεχισουν!
Βεβαια αυτο ειναι μια μεγαλη κουβεντα γιατι και οι ηλεκτρολογοι κανουν προγραματισμο
(οχι C++ και java αλλα κανουν)

Κι εμενα π.χ. με ενοχλει το γεγονος οτι θα κανω 2 χρονια ηλεκτρολογος αντι για ηλεκτρονικος
και οτι θα δωσω Β ομαδας πανελληνιες αλλα παιρνω καποιες γνωσεις παραπανω
που στο μελλον(ποιος ξερει?) ίσως φανουν χρησιμες!


Παντως εγω να ξερετε οτι ειμαι κατα καθε ειδους εξετασεων και συνδεσης της τριτοβαθμιας με το λυκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim mag

Νεοφερμένος

Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
δηλαδη ο ηλεκτρονικος τομεας (σαv τομεασ)ειναι ευκολος η δυσκολος;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ευκολος η δυσκολος φιλε μου...!! Αν δεν δωσεις προσοχη και διαβασεις δυσκολα θα σου φανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ειναι αναλογα και τι σου αρεσει
Εγω πχ ειμαι ηλεκτρολογων αλλα ηθελα ηλεκτρονικων
Την πληροφορικη την απεκλεισα γιατι αν και εχει πολλα κοινα μαθηματα με τους ηλεκτρονικους
...να δεν τα παω και πολυ καλα με κωδικες και
δομημενους προγραμματισμους..... οποτε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ε και εγω ειχα καποια ανασφαλει με τον προγραμματισμο στην αρχη αλλα μετα συνηθισα! Δεν ξυπνας μια μερα και ξερεις προγραμματισμο! Σιγα-σιγα και με την ωρα τους ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
παιζει ρολο και η κλιση του καθενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ενταξει ναι σιγουρα....Εγω αν με ρωτουσες τι ειναι η πληροφορικη πριν 3 χρονια θα σου ελεγα ανοιγεις τον Η/Υ κουνας το ποντικι περα δωθε και γραφεις!! Καμια σχεση οταν πηγα ΕΠΑ.Λ και διαλεξα τον τομεα της πληροφορικη!!!!
Δεν λεω μα αρεσει αυτο π κανω τωρα αλλα δεν με φανταζομουν για πληροφορικαριο να σου πω την αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγω δεν μπορω με τιποτα να γραψω σωστο προγραμμα
html ναι αλλα προγραμμα πολυ δυσκολα
εσυ ας πουμε θα μπορουσες να επιδιορθωσεις ενα πενηνταρακι παπακι?
εγω με τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Html να σου πω την αληθεια δεν την θυμαμαι τωρα καλα,αλλα αν την κοιταξω θα τη θυμηθω! Γενικα μου αρεσε περυσι αυτο το μαθημα (μαθαμε και το Dreamweaver) και ειχαμε φτιαξει μια ιστοσελιδα του σχολειου μας.Μην φανταστεις κατι το ιδιαιτερο απλα πραγματακια αλλα μου αρεσε γενικα η ολη φαση περυσι σε αυτο το μαθημα!
Εγω καλα καλα δεν ξερω τι ειναι το πενηνταρακι θα το φτιαξω κιολας??! :P
Πλακιτσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ναι ητανε καλος ο Καθηγητης......Δεν το εχω ακουστα το NVU :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim mag

Νεοφερμένος

Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
δλδ καποιος που θελει εκπαιδευτικος ηλεκτρονικης και τεχνικος ιατρικων οργανων ειναι εντελως το αντιθετο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
το αντιθετο απο τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
για να λυθουν κι εδω ορισμενες αποριες:


Ο Ηλεκτρολογος ασχολειται με χαμηλες συχνοτητες και με υψηλες τασεις (200volt-300kilovolt) κατα κανονα
Εξαιρεση στον κανονα αποτελουν τα δικτυα ETHERNET για τα οποια ειναι υπευθυνοι οι ηλεκτρολογοι και οχι οι πληροφορικαριοι οπως πιστευεται, που ειναι δικτυα υψισυχνα και χαμηλης τασης....

Ο Ηλεκτρονικος ασχολειται με υψισυχνα και συνηθως χαμηλης τασης (εως 50-60βολτ) ρευματα
Εξαιρεση αποτελουν οι Ηλεκτρονικες λυχνιες οπου μπορει να εχουμε και τασεις ως 63 kilovolt
Και ειναι Αρμοδιος για τις κεραιες (οπου λανθασμενα απο τους περισσοτερους πιστευεται πως ειναι αρμοδιος ο ηλεκτρολογος)

Ο πληροφορικαριος ασχολειται με την πληροφορια (οπως λεει και το ονομα του)
Η δουλεια του ειναι τα προγραμματα ή καλυτερα το λογισμικό
καθως και οτιδηποτε εχει να κανει με υποστηριξη(οχι εγκατασταση) δικτυων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top