Τμημα Οικονομικής και Περοφερειακης Ανάπτυξης Πάντειου η’ Οικονομικές Επιστήμες ΑΠΘ;

EFIANA

Νεοφερμένος

Η EFIANA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τμήμα Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης Πάντειου η’ Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ;
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Και από τα δύο οικονομολόγος βγαίνεις αλλά στην Πάντειο έχει και μαθήματα περιφερειακής επιστήμης. Δεν είναι αμιγώς οικονομικό σε αντίθεση με του ΑΠΘ. Δες τα προγράμματα σπουδών και σύγκρινε. Αν θέλεις να περάσεις συγκεκριμένα Αθήνα η Θεσσαλονίκη συνυπολόγισε το κι αυτό(βέβαια αν θες Αθήνα και θες και τμήμα οικονομικής επιστήμης ψάξε για μεταγραφή στο ΕΚΠΑ η στο ΠΑΠΕΙ που έχουν 0 μόρια βάση αν δεν κάνω λάθος)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλησπέρα, βρίσκομαι στο 2ο έτος του τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τις σπουδές μου εκεί! Το τμήμα έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με 3-4 χρόνια και είναι σε καλύτερη μοίρα πλέον ακόμα και από ''μεγάλα ονόματα ''. Δεν τα λεώ απο το κεφαλι μου υπάρχουν στο σαιτ του τμηματος στην εσωτερικη αξιολογηση. Το μυστικό του τμήματος είναι ο επιπλέον τομέας , ο τομέας της περιφερειακής ανάπτυξης που ανοίγει επιπλέον θέσεις εργασίας(ιδίως στο εξωτερικό). Το τμήμα παρέχει όλα τα ποσοτικά και οικονομικά μαθηματα που ειναι απαραιτητα για να γινεις οικονομολογος και επιπλεον μερικα περιφερειακα μαθηματα για την εξτρα ειδικοτητα! Οι καθηγητές στη πλειονότητα τους είναι αρκετά καλοί και προσιτοί και κάνουν και καλό μάθημα(υπάρχουν και εξαιρέσεις) Επίσης το τμήμα μου πέρσι έλαβε πιστοποίηση από το ACCA ( που είναι επαγγελματικός (διεθνής) φορέας των ορκωτών ελεγκτών)! Είναι μόλις το δεύτερο τμήμα που έχει αυτή τη πιστοποίηση στην Ελλάδα μετά το τμήμα ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,733 μηνύματα.
Είναι λίγο περίεργη η ερώτηση αυτή καθώς μιλάμε για 2 διαφορετικές πόλεις. Αν θέλεις Αθήνα πας στο ΤΟΠΑ αν θέλεις Θεσσαλονίκη πας στο ΑΠΘ.

Το Τμήμα οικονομικής και περιφερειακής ανάπτυξης είναι αρκετά καλό τμήμα για να πάρεις βάσεις και να βγεις στην αγορά εργασίας. Απλά να ξέρεις ότι από τα 40 μαθήματα καθαρά οικονομικά είναι τα 25-27 ενώ καμία 15αρια είναι περιφερειακά μαθήματα με full θεωρία, θεωρία που είναι αρκετά κουραστική. Δες τα προγράμματα σπουδών και δες τι σου αρέσει περισσότερο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
15αρια είναι περιφερειακά μαθήματα με full θεωρία
Πέρα από αυτή τη θεωρία (η οποία μπορεί εν μέρει να εφαρμοστεί στη πράξη) μπορείς να συνδιάσεις μερικά μαθήματα όπως Location Analysis-Urban Economics-Regional Development & Geo-informatics και να βρεθείς σε μια πιο tech θέση

Βέβαια μια τέτοια θέση απαιτεί καλή γνώση μαθηματικών/στατιστικής για να τα βγάλεις πέρα με την χωρική ανάλυση (Προφανώς καλή γνώση της οικονομικής θεωρίας σε όλο το φάσμα της)
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδιά συγνώμη εγώ αυτό που άκουσα είναι πως το τμήμα αυτό το πάντειο είναι από τα χειρότερα στην Ελλάδα και πως οι απόφοιτοί του δεν μπορούν να κοντράρουν σε καμία περίπτωση τους απόφοιτους ΠΑΠΕΙ κ ΟΠΑ στην αγορά εργασίας και καλά καλά από το πάντειο δεν μπορούν να κάνουν και μάστερ λόγω έλλειψης γνώσεων...
Τελικά τι ισχύει? γιατι και γω ενδιαφέρομαι για το τμήμα αυτό στο πάντειο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,733 μηνύματα.
Ρε παιδιά συγνώμη εγώ αυτό που άκουσα είναι πως το τμήμα αυτό το πάντειο είναι από τα χειρότερα στην Ελλάδα και πως οι απόφοιτοί του δεν μπορούν να κοντράρουν σε καμία περίπτωση τους απόφοιτους ΠΑΠΕΙ κ ΟΠΑ στην αγορά εργασίας και καλά καλά από το πάντειο δεν μπορούν να κάνουν και μάστερ λόγω έλλειψης γνώσεων...
Τελικά τι ισχύει? γιατι και γω ενδιαφέρομαι για το τμήμα αυτό στο πάντειο
Καμία σχέση με την πραγματικότητα. Όντως το ΟΠΑ είναι κορυφή στα οικονομικά μην γελιόμαστε και σίγουρα θα λάβεις περισσότερες γνώσεις και καλύτερες ευκαιρίες. Όμως η αγορά εργασίας δεν κοιτάει μόνο πτυχία αλλά το άτομο γενικά, τις γνώσεις που έχει κτλ.

Το τμήμα του Πάντειου κάνει σε καμία 20αρια μαθήματα τα ίδια βιβλία και ύλη με το οικονομική του ΟΠΑ (μαθηματικά, στατιστική, μικρό, Μακρο, οικονομετρία, επενδύσεις κτλ). Αρα οι γνωσεις είναι ακριβώς οι ίδιες. Επίσης, το ΤΟΠΑ έχει πάρει πιστοποίηση από το ACCA που είναι ο κορυφαίος οργανισμός ορκωτών λογιστών παγκόσμιος. Τέλος αν κανείς μια έρευνα στο LinkedIn θα δεις ότι την στιγμή αυτή υπάρχουν από το ΤΟΠΑ 127 άτομα εργάζονται στην Εθνική, 90 άτομα στην Πειραιώς, 97 στην Eurobank και 80 στην Alpha bank ενώ πολλά άτομα είναι στελέχη σε πολυεθνικές. Εκεί που δεν αξίζει καθόλου το ΤΟΠΑ είναι στα μεταπτυχιακά καθώς ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ είναι μονόδρομος.
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,733 μηνύματα.

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,733 μηνύματα.
θα ήταν εφικτό να ασχοληθώ από το ΤΟΠΑ και με analytics?
Σαν πρώτο πτυχίο ναι άνετα. Απλά μετά πρέπει να κανείς ένα μεταπτυχιακό στον κλάδο που θέλεις, βέβαια αυτό γίνεται σε όλα τα τμήματα όχι μόνο με το ΤΟΠΑ. Δηλαδή ακόμα και ΟΠΑ να βγάλεις πάλι θα πρέπει να κανείς μεταπτυχιακό στον κλάδο που θέλεις.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ρε παιδιά συγνώμη εγώ αυτό που άκουσα είναι πως το τμήμα αυτό το πάντειο είναι από τα χειρότερα στην Ελλάδα και πως οι απόφοιτοί του δεν μπορούν να κοντράρουν σε καμία περίπτωση τους απόφοιτους ΠΑΠΕΙ κ ΟΠΑ στην αγορά εργασίας και καλά καλά από το πάντειο δεν μπορούν να κάνουν και μάστερ λόγω έλλειψης γνώσεων...
Εγώ πάντως που είχα μιλήσει με PWC & KPMG ΔΕΝ ασχολήθηκαν καν με το τι πτυχίο έχω και απο που...το μόνο που με ρώτησαν είναι τι θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και απο κει και πέρα μ εξήγησαν τι παροχές θα μ προσφέρουν + να συνεχίσω τη σκληρή δουλειά...τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο...
Πολύ γενικό και αδύναμο θα έλεγα.
βσκ είναι copy paste το προπτυχιακό θα πρέπει κατα τη δική μου άποψη να κάνουν διακριτά τα μεταπτυχιακά προγράμματα με συγκεκριμένα ζητήματα πχ Master in Regional Analysis
θα ήταν εφικτό να ασχοληθώ από το ΤΟΠΑ και με analytics?
Ναι φυσικά και μπορείς...
Στόχευσε σε καλούς βαθμούς σε προγραμματισμό-μαθηματικά-στατιστική-ποσοτικές-οικονομετρία + με τα κατάλληλα μαθήματα θα είσαι πένα! Έχεις όσα εφόδια χρείαζονται + οτι μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου...
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αδύναμο θα έλεγα
γιατί αδύναμο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στόχευσε σε καλούς βαθμούς σε προγραμματισμό-μαθηματικά-στατιστική-ποσοτικές-οικονομετρία + με τα κατάλληλα μαθήματα θα είσαι πένα! Έχεις όσα εφόδια χρείαζονται + οτι μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου...
Είναι εύκολο να γίνει αυτό?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Είναι εύκολο να γίνει αυτό?
Και ναι και οχι...Θέλω να πω άμα διαβάζεις ναι είναι εφικτό...
Μαθηματικά & Προγραμματισμό σου κάνει ένας από τους καλύτερους καθηγητές στο τμήμα στο τρόπο διδασκαλίας και είναι "εύκολο" άμα διαβάζεις να γράψεις 7+
Το ίδιο παίζει και στις ποσοτικές
Τώρα στατιστική σου κάνει κάθε φορά και διαφορετικός οπότε δεν ξέρω...
Εγώ πάντως στα ποσοτικά αυτά μαθήματα έχω 7+ σε όλα (ελπίζω και στις ποσοτικές-έχω βάλει και ρήτρα) και ο λόγος είναι απλός : έχω πρόγραμμα και διαβάζω όλο το εξάμηνο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top