Τμήμα κινηματογράφου & θεατρικών σπουδών

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Ποια η γνώμη σας για το τμήμα κινηματογράφου και θεατρικών σπουδών ως προς το ενδιαφέρον,την επαγγελματική κατάρτιση και γενικά ότι θεωρείτε εσείς πως πρέπει να πείτε ως πληροφορία παρακαλώ πείτε το!επίσης γνωρίζετε αν υπολειτουργεί κάποια από τις 2 σχολές? :redface:

Ευχαριστώ πολύ!:clapup::clapup::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Τι θες να γινεις;
Σκονηθέτης ή ηθοποιός;
Απο το 1ο(σχολή κινηματογράφου) βγαίνεις σκηνοθέτης, απ' το δεύτερο(θεάτρου) ηθοποιός. [Μόνο απ' της Θεσσαλονίκης νομίζω βγαίνεις ηθοποιός)
Για ΄μενα είναι πολύ φέιλ να πάει κάποιος σε πανεπιστήμιο γι' αυτές τις 2 δουλειές που ανέφερα.
Το καλύτερο είναι να σπουδάσεις κάτι άλλο που σ' αρέσει και παράλληλα να πας σε μια δραματική σχολή ή σε ενα ΙΕΚ για σκηνοθεσία/υποκριτική.
Γιατί το να σπαταλήσεις 4 χρόνια σε ενα πανεπιστήμιο, σε κάτι που δεν έχει και τεράστια αποκατάσταση (μιας και έχουμε γεμίσει με τούρκικα σίριαλ και πλέον δεν γυρίζεται καμία ελληνική ταινία-σειρά) είναι ανώφελο. Ασε που στις ιδιωτικές δραματικές σχολές έχουν και τα κονέ να σε προωθήσουν. Στο πανεπιστήμιο ποιος θα σε προωθήσει; Ο καθηγητής πανεπιστημίου που δεν έχει ιδέα πως γυρίζεται ενα σήριαλ; :P
Για 'μενα, σπούδασε κάτι άλλο, ωστε σε περίπτωση που βλέπεις οτι δεν έχεις μέλλον ως ηιοποιός/σκηνοθέτης, να έχεις μια καβάτζα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
5 ετη είναι! από το πρώτο δεν μπορείς να κάνεις μόνο αυτά.. ψάξε στη σελ του ΑΠΘ! τι να πω.. δεν ξέρω... πάντως σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Από θεατρικών σπουδών ΔΕΝ γίνεσαι ηθοποιός, αλλά θεατρολόγος. Δηλαδή διδάσκεις ιστορία και θεωρία του θεάτρου. Για να γίνεις ηθοποιός μόνο σε δραματική σχολή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Επειδή θέλω να περάσω σε ένα από τα τμήματα θεατρικών σπουδών, ξέρω πως ηθοποιός μπορείς να βγείς μόνο από το τμήμα Θεάτρου του ΑΠΘ. Απο τα υπολοιπα βγαίνεις θεατρολόγος, κριτικός θεάτρου, καθηγητής σε δραματική σχολή κ.α
Ωστόσο είναι ένα ενδιαφέρον τμήμα. Θα ακούσεις απο πολλούς πως το επάγγελμα αυτό δεν εχει επαγγελματική αποκατάστηση κ.λπ, αλλά αν το αγαπάς και θες πραγματικά να περάσεις εκεί, κάντο. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα κανω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με το ΠΑΜΕ... ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (οδηγός σπουδών):

Οι απόφοιτοι του Τμήματος Κινηματογράφου έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν ως ειδικοί συναρμολόγησης εικόνας, ενδυματολόγοι, ηχολήπτες, κριτικοί τέχνης, σεναριογράφοι, σκηνογράφοι, σκηνοθέτες. Για τα επαγγέλματα αυτά δεν υπάρχουν συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν χρειάζεται, δηλαδή, να τελειώσει κάποιος το Τμήμα Κινηματογράφου για να γίνει σκηνοθέτης, σεναριογράφος κ.λπ., αλλά μπορεί να έχει σπουδάσει οπουδήποτε, σε ιδιωτική ή δημόσια σχολή, και να ασκήσει το επάγγελμα.
Οι απόφοιτοι του τμήματος θα μπορούν βα απασχοληθούν, επιπρόσθετα, στη βασική και στη μέση εκπαίδευση για τη διδασκαλία του κινηματογράφου ή θα μπορούν να εργαστούν στα νεαδημιουργηθέντα καλλιτεχνικά σχολεία.

Από θεατρικών σπουδών ΔΕΝ γίνεσαι ηθοποιός, αλλά θεατρολόγος. Δηλαδή διδάσκεις ιστορία και θεωρία του θεάτρου. Για να γίνεις ηθοποιός μόνο σε δραματική σχολή ;)

Θεατρικών Σπουδών:

Οι απόφοιτοι των συγκεκριμένων τμημάτων έχουν τη δυνατότητα να απασχοληθούν ως εκφωνητές, ως θεατρολόγοι, ως κριτικοί τέχνης, ως σεναριογράφοι, ως ηθοποιοί και ως σκηνοθέτες. Διευκρινίζουμε ότι, μόνο το τμήμα Θεάτρου Θεσσαλονίκης έχει ειδική κατεύθυνση Δραματικής Τέχνης, όπου προσφέρονται μαθήματα υποκριτικής και μπορούν να οδηγήσουν τους αποφοίτους στην απευθείας ενασχόληση με την ηθοποιία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Σύμφωνα με το ΠΑΜΕ... ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (οδηγός σπουδών):

Οι απόφοιτοι του Τμήματος Κινηματογράφου έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν ως ειδικοί συναρμολόγησης εικόνας, ενδυματολόγοι, ηχολήπτες, κριτικοί τέχνης, σεναριογράφοι, σκηνογράφοι, σκηνοθέτες. Για τα επαγγέλματα αυτά δεν υπάρχουν συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν χρειάζεται, δηλαδή, να τελειώσει κάποιος το Τμήμα Κινηματογράφου για να γίνει σκηνοθέτης, σεναριογράφος κ.λπ., αλλά μπορεί να έχει σπουδάσει οπουδήποτε, σε ιδιωτική ή δημόσια σχολή, και να ασκήσει το επάγγελμα.
Οι απόφοιτοι του τμήματος θα μπορούν βα απασχοληθούν, επιπρόσθετα, στη βασική και στη μέση εκπαίδευση για τη διδασκαλία του κινηματογράφου ή θα μπορούν να εργαστούν στα νεαδημιουργηθέντα καλλιτεχνικά σχολεία.



Θεατρικών Σπουδών:

Οι απόφοιτοι των συγκεκριμένων τμημάτων έχουν τη δυνατότητα να απασχοληθούν ως εκφωνητές, ως θεατρολόγοι, ως κριτικοί τέχνης, ως σεναριογράφοι, ως ηθοποιοί και ως σκηνοθέτες. Διευκρινίζουμε ότι, μόνο το τμήμα Θεάτρου Θεσσαλονίκης έχει ειδική κατεύθυνση Δραματικής Τέχνης, όπου προσφέρονται μαθήματα υποκριτικής και μπορούν να οδηγήσουν τους αποφοίτους στην απευθείας ενασχόληση με την ηθοποιία.

Γενικά μη δίνετε πολλή βάση στον οδηγό σπουδών. Καλύτερα να έρχεστε σε επαφή με φοιτητές ή/και πτυχιούχους ή/και με τη γραμματεία του Τμήματος για πρακτικές πληροφορίες όπως αυτές. Η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη...και πόσο μάλλον με την οργάνωση που έχουμε στη χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά μη δίνετε πολλή βάση στον οδηγό σπουδών. Καλύτερα να έρχεστε σε επαφή με φοιτητές ή/και πτυχιούχους ή/και με τη γραμματεία του Τμήματος για πρακτικές πληροφορίες όπως αυτές. Η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη...και πόσο μάλλον με την οργάνωση που έχουμε στη χώρα μας.

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά τον συγκεκριμένο οδηγό σπουδών δεν τον ξέθαψα από κανά μπαούλο στην σοφίτα. Αντίθετα, εκδίδεται κάθε χρόνο και συνεπώς οι πληροφορίες που συμπεριλαμβάνονται είναι έγκαιρες , αφού ανανεώνονται συνεχώς. Και επίσης, καλό θα ήταν να ψάχνετε και πέντε πράγματα πριν ασκήσετε κριτική. Οι συγγραφείς του βιβλίου είναι γνωστοί στον χώρο του Επαγγελματικού Προσανατολισμού, έρευνές τους δημοσιεύονται σε εφημερίδες και περιοδικά (ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, ΤΑ ΝΕΑ, ΤΟ ΒΗΜΑ, κ.α.), οργανώνουν σεμινάρια για την ορθή πληροφόρηση των ενδιαφερομένων κτλ.

Προσωπικά, έχοντας παρακολουθήσει δύο σεμινάριά τους, μπορώ να πω πως ήμουν πολύ ικανοποιημένη από το επίπεδο των γνώσεών τους και μοιράστηκαν μαζί μας χρήσιμες πληροφορίες όχι μόνο για τις προπτυχιακές σπουδές, αλλά και για τις μεταπτυχιακές κοκ τόσο σε εθνικό επίπεδο όσο και σε διεθνές.

Και κάτι σημαντικό: Οι πληροφορίες του οδηγού σπουδών είναι έγκυρες, δεδομένου ότι κανείς δε τις έχει αμφισβητήσει μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πάντως αυτό που ξέρω από εμπειρία φίλης μου (σπουδάζει στο τμήμα θεατρικών σπουδών του ΕΚΠΑ) είναι ότι βγαίνεις θεατρολόγος και όχι ηθοποιός. Δηλαδή, όπου και να διαβάσεις (κι αυτό έχω διαβάσει πολλάκις κι εγώ), είναι ότι ηθοποιοί θεωρούνται αυτοί που έχουν τελειώσει κάποια ιδιωτική ή δημόσια (Εθνικό/ΚΘΒΕ) δραματική σχολή.
Για το τμήμα Θεάτρου δεν έχω ακούσει ότι βγαίνεις ηθοποιός, αν και ξέρω ότι υπάρχουν μαθήματα υποκριτικής σε όλα τα εξάμηνα και μουσικής και κινησιολογίας (αλλά πιο περιορισμένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Πάντως αυτό που ξέρω από εμπειρία φίλης μου (σπουδάζει στο τμήμα θεατρικών σπουδών του ΕΚΠΑ) είναι ότι βγαίνεις θεατρολόγος και όχι ηθοποιός. Δηλαδή, όπου και να διαβάσεις (κι αυτό έχω διαβάσει πολλάκις κι εγώ), είναι ότι ηθοποιοί θεωρούνται αυτοί που έχουν τελειώσει κάποια ιδιωτική ή δημόσια (Εθνικό/ΚΘΒΕ) δραματική σχολή.
Για το τμήμα Θεάτρου δεν έχω ακούσει ότι βγαίνεις ηθοποιός, αν και ξέρω ότι υπάρχουν μαθήματα υποκριτικής σε όλα τα εξάμηνα και μουσικής και κινησιολογίας (αλλά πιο περιορισμένα)

Χωρίς να είμαι σίγουρος το πτυχίο απ' το εκπα είναι Bachelor of Fine Arts in Theatre Studies ενώ του ΑΠΘ είναι Bachelor in Performing Arts, γιατί στο ΑΠΘ κάνεις υποκριτική και βγαίνεις ηθοποιός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
σορρυ παιδιά το τμήμα θεάτρου στη θεσ/νικάρα εννοούσα... από εκεί βγαίνεις καιιι ηθοποιός αυτό είναι σίγουρο...
σας ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top