Τμήμα Ωκεανογραφίας και Θαλάσσιων Βιοεπιστημών

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπερα!Εδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες με τη πρώτη χρονιά να εχω περάσει στο τμημα ζωικής παραγωγής στο γεωπονικό αθηνών.
Στο μηχανογραφικο μου αποφάσισα να δηλώσω ολα τα βιολογικά, καθώς και το τμήμα βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών στα Ιωάννινα και Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας στη Λάρισα.Μου φανηκαν όμως πολυ ενδιαφεροντα τα μαθήματα του παραπάνω τμήματος και μου εκανε έπληξη η τοσο χαμηλή βάση της (ισως οφειλεται στις συνθήκες του νησιού) Θελω οποιος ξερει να με ενημερωσει σχετικα με αυτη τη σχολη και να μου εξηγησει αν για καποιον που ενδιαφερεται για υδροβιολογια και ωκεανογραφία,αν είναι καλυτερο να πάω σε μια απο τις παραπάνω βιολογικές η βιοχημικές σχολες ή να μεινω στο γεωπονικο και σε οποιοδηποτε απο αυτά να κάνω ενα μεταπτυχιακό σε υδάτινα οικοσυστήματα η να πάω κατευθείαν σε αυτη τη σχολή
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου !



Στα 2 αυτά θέματα, συζητείται αναλυτικά το συγκεκριμένο τμήμα και υπάρχει αναλυτικός οδηγός σπουδών.

Γενικότερα, θα πρότεινα Βιολογία να σπουδάσεις και να κινηθείς προς τον συγκεκριμένο κλάδο σπουδών.

Βέβαια, υπάρχει Βιολογία του Ανθρώπου και Βιολογικές Επιστήμες (Γενική Βιολογία) για σπουδές. Στα τμήματα Βιολογίας της Ελλάδας υπάρχουν διάφοροι τομείς εντός των πτυχίων, που είναι μια χαρά.

Μία φίλη πάντως σπούδασε Marine Biology με πτυχίο Βιολογίας. Βέβαια, έχει πολλά μεταπτυχιακά σχετικά με αυτά που αναφέρεις, προσωπικά προτείνω Marine Biology που είναι αρκετά ξεκάθαρο και εμπερικλείει και διάφορες άλλες ειδικεύσεις στο συγκεκριμένο τομέα. Acquatic Ecology, Marine Biotechnology κλπ.

Το σημαντικό είναι πως το πτυχίο Βιολογίας σε όλα αυτά είναι που γίνεται αποδεκτό σίγουρα. Ζητείται να έχεις επαφή με Βιολογία σε πρώτη μοίρα και με οικολογία κλπ, πράγματα που υπάρχουν στα πτυχία Βιολογίας.

Στο Γεωπονικό έχεις περάσει μαθήματα πώς τα πας; Και από αυτό μπορείς να ασχοληθείς ...

Επίσης, το πτυχίο Ωκεανογραφίας σε περιορίζει συγκριτικά με τη Βιολογία πολύ.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Όσον αφορά το τμήμα ωκεανογραφίας και θαλάσσιων βιοεπιστημών του πανεπιστημίου αιγαίου είναι ένα αρκετά καλό τμήμα

Πρώτα από όλα βρίσκεται στη Μυτιλήνη σε μια πόλη αρκετά γραφική και ζωντανή όπου πιστεύω θα περάσεις αρκετά καλά και το καλύτερο; Βρίσκεται σε νησί και το τμήμα έχει δικό του εξοπλισμό μέχρι και βάρκα για να δείτε αυτά που σας διδάσκουν στη θάλασσα
αρχείο λήψης (5).jpg
687379c3e3255bc4ef180ff7bb0bc722_XL.jpg


Σχετικά με τα εργαστήρια και τους εξοπλισμούς σε διαβεβαιώνω ότι έχουν αρκετά καλό εξοπλισμό. Το τμήμα διαθέτει Drone, Βάρκα, εξοπλισμό θαλάσσης και ό,τι χρειαστείτε για να γίνει το μάθημα καλύτερα. Περισσότερες πληροφορίες εδώ https://www.mar.aegean.gr/index.php?pg=1&lang=gr

Σχετικά με την γεωπονία, όντας φοιτητής γεωπονίας φυτικής ή αγροτικής οικονομίας (θα δείξει που θα κινηθώ) και έπειτα από ψάξιμο σε συμβουλεύω να ακολουθείς με αυτό που θες πραγματικά, επειδή βλέπω ότι ανακατεύεις τα βιολογικά με τα γεωπονικά, τις βιοτεχνολογίες και την Ωκεανογραφία σε συμβουλεύω να πάρεις μια ανάσα και να σκεφτείς έπειτα από ψάξιμο τι είναι αυτό που θες πραγματικά


Καταρχάς όσον αφορά την γεωπονία κατεύθυνσης ζωικής παραγωγής:
Είναι μια καλή και παραδοσιακή σχολή, όπως λέει και η φίλη μου η Λένω, είναι από τα επαγγελματα του μέλλοντος. Επειδή μου είπες ότι πέρασες στη ζωική παραγωγή, από ότι ξέρω μπορείς να κινηθείς προς τη πλευρά της ιχθυοκαλλιέργιας. Αν δεν κάνω λάθος πριν λίγα χρόνια το τμήμα σου ονομαζόταν ζωικής παραγωγής και ιχθυοκαλλιέργιες οπότε θα ασχοληθείς με την θάλασσα και τα ψάρια.
αρχείο λήψης (6).jpg

Ωκεανογραφία:
Αυτό το τμήμα που είναι το μοναδικό στην Ελλάδα είναι ένα αρκετά σύγχρονο τμήμα όπου συναντάτε αρκετά στο εξωτερικό. Οι προοπτικές είναι καλές. Από αυτό το τμήμα μπορείς να γραφτείς στο ΓΕΩΤΕΕ ως ιχθυολόγος, να γίνεις ερευνητής ή να διδάσκεις σε γυμνάσια και λύκεια. Γενικά θα είσαι βιολόγος της θάλασσας


Βιολογία:
Ασχολείται με την ζωή, τα φυτά, τα ζώα, τους μικροοργανισμούς κτλ, είναι καλό τμήμα με μέτριες προοπτικές στην Ελλάδα και αρκετές στο εξωτερικό.


Βιοτεχνολογία:
Επίσης ένα αρκετά καλό τμήμα με καλές προοπτικές.

Η συμβουλή μου:
Επειδή είσαι φοιτητής στο ΓΠΑ στο τμήμα ζωικής παραγωγής και από αυτά που με λες λίγο δυσκολεύομαι να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει από αυτό το τμήμα. Όπως είπε και ο Viedo υπάρχουν εναλλακτικές με μεταπτυχιακά σε αυτό που θες. Σχετικά με την βιοτεχνολογία σου συνιστώ το τμήμα στη Λάρισα και όχι στο ΓΠΑ διότι αν πας στο ΓΠΑ πιο πολύ γεωπόνος θα είσαι παρά βιοτεχνολόγος λόγω μαθημάτων και εξειδίκευσης στη γενετική αγροτικών προϊόντων (δεν είναι κακό όμως καλύτερα της Λάρισας διότι μέσα σε 4 χρόνια μπορεί να αποφασίσεις να ασχοληθείς με κάτι άλλο πέρα από την γεωργία). Επειδή δεν ξέρω το κίνητρο σου και θες να αλλάξεις τμήμα, δεν μπορώ να σου πω που να πας, αλλά μπορώ να σου δώσω συμβουλές και ότι άλλο χρειαστείς μπορείς να το ρωτήσεις όμως να ξέρεις όπου και να πας τα μαθήματα θα είναι πάνω κάτω τα ίδια με το ίδιο θέμα όμως αν θες τόσο πολύ να ασχοληθείς με την θάλασσα σου συνιστώ να σκεφτείς το τμήμα Ωκεανογραφίας λίγο παραπάνω από τα άλλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γενικα το marine biologist παιζει αρκετα στο εξωτερικο και ειναι παρα πολυ ενδιαφερον τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα. Η αληθεια ειναι ομως πως στην Ελλαδα ειναι σκουρα τα πραγματα.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Άμα θέλεις Ωκεανογραφία θα πρότεινα να πας αμέσως τμήμα Ωκεανογραφίας αλλά άμα σου αρέσει γενικά η Βιολογία και η Θαλάσσια Βιολογία λίγο παραπάνω τότε δες και τμήματα Βιολογίας. Στην Βιολογία έχει αρκετά μαθήματα για Θαλάσσια Οικολογία ανάλογα και σε πιο πανεπιστήμιο της Ελλάδας πας θα προσφέρουν και κάτι διαφορετικό από Θαλάσσια Οικολογία στο 3ο και 4ο έτος. Αλλά στο Βιολογικό πριν καν μελετήσεις Θαλάσσια Βιολογία θα πρέπει πρώτα να περάσεις από όλους τους τομείς της Βιολογίας, δηλαδή Βοτανική, Ζωολογία, Μοριακή, Γενετική, Εξέλιξη, Φυσιολογία, Οικολογία. Αν σε τραβάνε όλα αυτά ή τα περισσότερα από αυτά πιστεύω θα σε ικανοποιήσει η σχολή Βιολογίας αλλά αν τα περισσότερα δεν σε ενδιαφέρουν και θέλεις πιο άμεσα να σπουδάσεις Ωκεανογραφία τότε το τμήμα στην Μυτιλήνη προσφέρει αυτά που θες μαζί με επαγγελματικά δικαιώματα παρόμοια της Βιολογίας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα!Εδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες με τη πρώτη χρονιά να εχω περάσει στο τμημα ζωικής παραγωγής στο γεωπονικό αθηνών.
Στο μηχανογραφικο μου αποφάσισα να δηλώσω ολα τα βιολογικά, καθώς και το τμήμα βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών στα Ιωάννινα και Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας στη Λάρισα.Μου φανηκαν όμως πολυ ενδιαφεροντα τα μαθήματα του παραπάνω τμήματος και μου εκανε έπληξη η τοσο χαμηλή βάση της (ισως οφειλεται στις συνθήκες του νησιού) Θελω οποιος ξερει να με ενημερωσει σχετικα με αυτη τη σχολη και να μου εξηγησει αν για καποιον που ενδιαφερεται για υδροβιολογια και ωκεανογραφία,αν είναι καλυτερο να πάω σε μια απο τις παραπάνω βιολογικές η βιοχημικές σχολες ή να μεινω στο γεωπονικο και σε οποιοδηποτε απο αυτά να κάνω ενα μεταπτυχιακό σε υδάτινα οικοσυστήματα η να πάω κατευθείαν σε αυτη τη σχολή

Από ο,τι κατάλαβα μπήκες στη διαδικασία να ξαναδώσεις Πανελλαδικές επειδή επιθυμούσες την εισαγωγή σου στη Βιολογία.
Αν όντως ισχύει αυτό, τότε να μείνεις πιστός στον στόχο σου και να δηλώσεις κατά προτεραιότητα όλα τα Τμήματα Βιολογίας!
΄Οταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου, είμαι σίγουρη ότι θα έχεις αποφασίσει σε ποιον ακριβώς τομέα θα θέλεις να εξειδικευτείς.
Μην αποσυντονίζεσαι τελευταία στιγμή!
Αυτό που κάνεις μου θυμίζει τις περιπτώσεις φοιτητών που έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους στην προετοιμασία έχοντας στόχο ένα συγκεκριμένο αντικείμενο σπουδών και επειδή συγκέντρωσαν περισσότερα μόρια, πείθονται από τα φροντιστήρια και το οικογενειακό περιβάλλον να δηλώσουν Τμήματα που θεωρούνται "καλύτερα"! (Μεγάλο λάθος!)
 

παιδι για κλαματα

Νεοφερμένος

Ο παιδι για κλαματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδη για ζαμπονοκοπτικη το βλεπω να δινω, εχει επαγγελματικη αποκατασταση το τμημα Ωκεανογραφιας και θαλασσιων βιοεπιστημων η το πτυχιο θα τω χω για διακοσμητικο;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Επειδη για ζαμπονοκοπτικη το βλεπω να δινω, εχει επαγγελματικη αποκατασταση το τμημα Ωκεανογραφιας και θαλασσιων βιοεπιστημων η το πτυχιο θα τω χω για διακοσμητικο;
Κανενα πτυχίο δεν είναι για διακοσμητικό. Τετοιο θρεντ ειχα κάνει και εγω πέρυσι, αλλα κατέληξα στο τμημα Περιβάλλοντος που είναι πιο γενικό (κι αν μου αρέσει η ωκεανογραφια σαν μαθημα, επιλεγω την σωστή κατεύθυνση και κανω μεταπτυχιακό πανω σε αυτο). Στην Ελλάδα, οποιοδήποτε πτυχίο ειναι θετικής κατεύθυνσης και απαιτει ερευνα, ειναι λιγο δυσκολο να το αξιοποιήσεις σωστα. Θα βρεις λύσεις αλλα στο εξωτερικό θα είναι παντα περισσότερες.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Memetchi πες τη γνωμη σου για το νησι που ανηκει το εν λογω τμημα.. αχαχαχ

Περα απο τη πλακα ολα τα πτυχια ειναι χρησιμα. Ειχα γνωστο που πηγε με πτυχιο ιχθυοκαλλιεργειας στην Ιταλια και βγαζει αρκετα χρηματα. Στην Ελλαδα τα ισοπεδωνουμε ολα. Ωστοσο να περασεις κατι που αγαπας
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
@Memetchi πες τη γνωμη σου για το νησι που ανηκει το εν λογω τμημα.. αχαχαχ

Περα απο τη πλακα ολα τα πτυχια ειναι χρησιμα. Ειχα γνωστο που πηγε με πτυχιο ιχθυοκαλλιεργειας στην Ιταλια και βγαζει αρκετα χρηματα. Στην Ελλαδα τα ισοπεδωνουμε ολα. Ωστοσο να περασεις κατι που αγαπας

Θα σου πει ο αραχτός γύπας φραπεδιάρης Έλληνας που έχει άποψη για ΟΛΑ:
- ιχθυέμπορας θα πάω να γίνω;

Λες και ο ιχθυέμπορας είναι ένα εύκολο επάγγελμα. :wheel:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Θα με πείτε πολύ κακό, αν πω ότι ξέρω κάποιον κουρέα που έχει μεταπτυχιακό στην ωκεανογραφία;

unnamed55.gif
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πει ο αραχτός γύπας φραπεδιάρης Έλληνας που έχει άποψη για ΟΛΑ:
- ιχθυέμπορας θα πάω να γίνω;

Λες και ο ιχθυέμπορας είναι ένα εύκολο επάγγελμα. :wheel:
Πριν 10 χρόνια και συγκεκριμένα το 2011 όταν έδινα πανελλήνιες, τα επαγγέλματα του Κοινωνικού λειτουργού και του ψυχολόγου, όχι μόνο δεν ακουγόνταν αλλά τα θεωρούσαν και άχρηστα από πάνω.

Όταν η Ελλάδα εντάχθηκε στις χώρες υποστήριξης του Μεταναστευτικού-Προσφυγικού, αυτα τα επαγγέλματα μέχρι σήμερα εδώ και μια 5ετια είναι τα πιο περιζήτητα. Κάνουν αμοκ οι υποψήφιοι να περνάνε εκεί μέσω Πανελληνίων , καθώς τοποθετήθηκαν και στα σχολεία.

ΑΝ σε λίγα χρόνια, το τμήμα ωκεανογραφίας ανοίξει με μια προοπτική στην Ελλάδα, τότε δεν θα το κοροιδεύουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top