Τμήμα Χημείας vs Χημικών Μηχανικών

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Στρατιωτικες εφαρμογες εννοω γενικοτερα και ενα αλλο καλο τα φορενσικς για εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
με στρατιωτικές εφαρμογές πως ασχολούμαι δηλαδή? υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό? και μετά μπαίνω στο στρατό?
Το φορενσικς δεν μου πολύ αρέσει απ' ότι διάβασα. Εσύ ποιο τμήμα θα μου πρότεινες μιας και κατάλαβες περίπου τι θέλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Στο προτεινα το forensic chemistry γιατι εχω ασχοληθει με ενα κομματι και το βρισκω σουπερ. Να αξιοποιεις την επιστημονικη γνωση για να συμβαλλεις στην επιλυση ενος εγκληματος και να αποδωθει δικαιοσυνη. Σαν ιδεα ειναι εξαιρετικη. Γουστα ειναι αυτα βεβαια. Σαν πρωτο πτυχιο θα τελειωσεις κατι απο τα 3 που σκεφτεσαι και μετα εξειδικευεσαι. Μπορεις να δεις επισης και τη σχολη σσας φαρμακευτικο και μετα να πας εξωτερικο με ολα πληρωμενα για ερευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μάλλον το μπέρδεψα, εγώ κατάλαβα ότι είναι η χρήση της χημείας στην ιστορία. Θεωρείς ότι από όλα τα τμήματα θα έχω τις ίδιες προοπτικές? Αυτό που μου είπε ο καθηγητής ότι από χημικός μηχανικός έχω περιορισμένο αντικείμενο απασχόλησης ισχύει? Εσύ ποιό τμήμα τελείωσες? Όντως με αυτή την έννοια πάντως ακούγεται εξαιρετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Eγω εμπ τελειωσα. Κοιτα βασιλακη, ο κανονας λεει οτι αποφασιζεις τι δουλεια θες να κανεις συγκεκριμενα, οχι να ασχολουμαι με τη χημεια. Αυτο ειναι και χομπυ. Και μενα μ αρεσε η ψυχολογια, τα οικονομικα, η μαγειρικη κλπ. Μια δουλεια θα κανω στη ζωη μου ομως. Συγκεκριμενο στοχο πρεπει να εχεις για να κανεις τις απαραιτητες ενεργειες να τον πετυχεις. Μετα βλεπεις ποια σχολη πρεπει να πας και αν ειναι πολλες παραπλησιες, διαλεγεις αυτη με τα περισσοτερα σχετικα μαθηματα. Αν θες να κανεις κατι που σε πρωτο πτυχιο δεν εχει αντιστοιχο, πας εκει που θ αποκτησεις τις καλυτερες βασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Βασιλάκη, πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι το κάθε Τμήμα έχει ένα περιορισμένο εύρος δυνατοτήτων επαγγελματικών. Δεν υπάρχει η τέλεια επιλογή σπουδών. Καλώς ή κακώς υπάρχουν "ειδικεύσεις" μέσα στο πρόγραμμα σπουδών του κάθε Τμήματος σε κάθε επιστήμη (οι οποίες μπορεί και να διαφέρουν ως προς τη δομή / το περιεχόμενο διδακτέας ύλης, από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο) και έτσι ο καθένας επιλέγει εκείνη που τον εκφράζει και πάνω εκεί "χτίζει" τις σπουδές του. Τόσο η Χημεία όσο και η Χημική Μηχανική έχουν δυνατό επιστημονικό προφίλ για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί. Η Χημεία ανήκει στο πλαίσιο των Φυσικών Επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Βασιλάκη, πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι το κάθε Τμήμα έχει ένα περιορισμένο εύρος δυνατοτήτων επαγγελματικών. Δεν υπάρχει η τέλεια επιλογή σπουδών. Καλώς ή κακώς υπάρχουν "ειδικεύσεις" μέσα στο πρόγραμμα σπουδών του κάθε Τμήματος σε κάθε επιστήμη (οι οποίες μπορεί και να διαφέρουν ως προς τη δομή / το περιεχόμενο διδακτέας ύλης, από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο) και έτσι ο καθένας επιλέγει εκείνη που τον εκφράζει και πάνω εκεί "χτίζει" τις σπουδές του. Τόσο η Χημεία όσο και η Χημική Μηχανική έχουν δυνατό επιστημονικό προφίλ για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί. Η Χημεία ανήκει στο πλαίσιο των Φυσικών Επιστημών.
Πεθαινω με εθνικο σταρ!!!!!!!!!!!!!!
νου που μπου, τον εθνικο κομμωτη τον εχεις υποψη? μη το γουγλαρεις, αν τον ξερεις απο μονος σου θελω να δω ποσο διαβασμενος εισαι....!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Απλά ένα εκ των καλύτερων avatar πού έχουν εμφανιστεί στο site. Respect;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μα δεν μπορώ να ξέρω από τώρα με τι επάγγελμα θέλω να κάνω συγκεκριμένα. Εγώ ξέρω ότι απ όλες τις επιστήμες πιο πολύ με ελκύει η χημεία και γι αυτό θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτή, αλλά όπως ξαναείπα στο πρακτικό μέρος. Σίγουρα δεν υπάρχει η τέλεια επιλογή σπουδών αλλά δεν υπάρχουν κάποια τμήματα που ταιριάζουν περισσότερο σε αυτό που ζητάω ή που έχουν περισσότερες διεξόδους?
Εσύ τώρα με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Aσχολουμαι με την ερωτικη χημεια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Secret Life

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ουτε εγω μπορω να επιλεξω μια απο τις δυο σχολες. Μου αρεσουν και οι δυο ομως δεν μπορω να τις ξεχωρισω καλα ακομα. Απο οτι καταλαβα το χημικο δεν συμπεριλαμβανει καθολου μηχανολογια, το χημικο μηχανικο εχει και χημεια αλλα εχει και αλλα μαθηματα τα οποια οπως τα ακουω τωρα μου αρεσουν. Αλλα δεν φτανει αυτο, φοβαμαι πως εαν επιλεξω χημικο μηχανικο και οντως περασω στην σχολη, δεν θα μπορεσω να την βγαλω, οποτε δεν μπορω να παρω οριστικη αποφαση ακομα.

Πως νομιζετε οτι θα μπορουσα να αποφασισω ευκολοτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ουτε εγω μπορω να επιλεξω μια απο τις δυο σχολες. Μου αρεσουν και οι δυο ομως δεν μπορω να τις ξεχωρισω καλα ακομα. Απο οτι καταλαβα το χημικο δεν συμπεριλαμβανει καθολου μηχανολογια, το χημικο μηχανικο εχει και χημεια αλλα εχει και αλλα μαθηματα τα οποια οπως τα ακουω τωρα μου αρεσουν. Αλλα δεν φτανει αυτο, φοβαμαι πως εαν επιλεξω χημικο μηχανικο και οντως περασω στην σχολη, δεν θα μπορεσω να την βγαλω, οποτε δεν μπορω να παρω οριστικη αποφαση ακομα.

Πως νομιζετε οτι θα μπορουσα να αποφασισω ευκολοτερα;

Αν ο παραγοντας που θα καθορισει την επιλογη σου ειναι η ευκολια ... τοχεις χασει το πραγμα
Και οι 2 ειναι δυσκολες θα πρεπει να εισαι καθε μερα στην σχολη και να ασχολεισαι με τα μαθηματα σε ολη την διαρκεια του εξαμηνου.
Απο εκει και περα ,αν θες να ασχοληθεις με χημεια πας χημικο .αν σου αρεσει πιο πολυ ο κλαδος της βιομηχανιας προτιμησε τους χημ μηχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τελικα ειναι διαφορετικο ΠΕ οι χημικοι μηχανικοι απο τους χημικους ε;αν και διδασκουν ιδιο μαθημα
παιρνουν πολυ λιγοτερους ΧΜ στην δευτεροβαθμια.σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
τελικα ειναι διαφορετικο ΠΕ οι χημικοι μηχανικοι απο τους χημικους ε;αν και διδασκουν ιδιο μαθημα
παιρνουν πολυ λιγοτερους ΧΜ στην δευτεροβαθμια.σωστα;

Ο χ.μ πρέπει να πάρει διδακτική επάρκεια από την ΑΣΠΑΙΤΕ, ο χημικός δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρος, οι μηχανικοί γενικά μπορούν να διδάξουν μόνο σε επαγγελματικά λύκεια, μαθήματα της ειδικότητάς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι αυτο για το ΑΣΠΑΙΤΕ το ειχα υποψιν,αλλα νομιζα πως εχουν ιδιο κωδικο με τους χημικους,αλλα οπως ειδα δεν εχουν.συνεπως λογικα θα παιρνουν λιγους ΧΜ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χημικος καλυτερος γιατι πιο γενικη επιστημη και ειναι και σθε που εχει τα καλυτερα μωρα , πολυτεχνιο ολο κατι αντρογυναικες εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top