Τμήμα Χημείας vs Χημικών Μηχανικών

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
στην πρωτη λυκειου ο καθηγητης που μου εκανε χημεια ηταν χημικος μηχανικος.απο οτι μου ειπε, ενας χημικος μηχανικος ειναι πιο πολυ μηχανολογος παρα χημικος...μαλιστα στο πανεπιστημιο λεει δεν ειχαν πολλα μαθηματα χημειας
-----------------------------------------
αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν καποιος ακουει χημικος μηχανικος φανταζεται οτι κανει παρα πολυ χημεια, εν αντιθεσει ομως κανουν περισσοτερο μαθηματικα και φυσικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
στην πρωτη λυκειου ο καθηγητης που μου εκανε χημεια ηταν χημικος μηχανικος.απο οτι μου ειπε, ενας χημικος μηχανικος ειναι πιο πολυ μηχανολογος παρα χημικος...μαλιστα στο πανεπιστημιο λεει δεν ειχαν πολλα μαθηματα χημειας
-----------------------------------------
αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν καποιος ακουει χημικος μηχανικος φανταζεται οτι κανει παρα πολυ χημεια, εν αντιθεσει ομως κανουν περισσοτερο μαθηματικα και φυσικη...

Δεν ισχύει με την καμία αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν ισχύει με την καμία αυτό.

Συμφωνώ με τον who. Οι χημικοί μηχανικοί είναι επιστημοναράδες στη χημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
τι σχεση εχει το ειναι επιστημοναραδες...δεν τους αμφισβητησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γεια σας!!!! Ξέρω ότι είναι νωρίς αλλά θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες σχετικά με την σχολή Χημικών Μηχανικών αν γινεται???? :bye::bye::bye: Γενικά πιστέυω πως η μεγαλύτερη βλακεία με αυτή τη σχολή είναι το ότι ανήκει στο τέταρτο πεδίο που δεν εχει χημεία ενώ είναι ΧΗΜΙΚΩΝ μηχανικών:jumpy::jumpy::jumpy:!!!!!!! Εσείς τι λέτε???? Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες ???? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!:thanks: Απαραίτητες Διευκρινίσεις α) Είμαι από τη Θεσσαλονίκη β)Εγώ πάντως από θετική θα πάω :P!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας!!!! Ξέρω ότι είναι νωρίς αλλά θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες σχετικά με την σχολή Χημικών Μηχανικών αν γινεται???? :bye::bye::bye: Γενικά πιστέυω πως η μεγαλύτερη βλακεία με αυτή τη σχολή είναι το ότι ανήκει στο τέταρτο πεδίο που δεν εχει χημεία ενώ είναι ΧΗΜΙΚΩΝ μηχανικών:jumpy::jumpy::jumpy:!!!!!!! Εσείς τι λέτε???? Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες ???? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!:thanks: Απαραίτητες Διευκρινίσεις α) Είμαι από τη Θεσσαλονίκη β)Εγώ πάντως από θετική θα πάω :P!!!!!

Τμήματα Χημικών Μηχανικών υπάρχουν 3 στην Ελλάδα. Στο ΕΜΠ, ΑΠΘ και στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Παλαιότερα υπήρχε και στο ΔΠΘ αλλά καταργήθηκε για να δημιουργηθεί το τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος.

Όπως το λέει και η λέξη οι χημικοί μηχανικοί ασχολούνται με την χημική βιομηχανία. Οι απόφοιτοι εγγράφονται στο Τεχνικό Επιμελητήριο και μπορούν να εργστούν σε φαρμακοβιομηχανίες, βιομηχανίες παραγωγής ποτών και τροφίμων, βιομηχανίες παραγωγής απορρυπαντικών και καθαριστικών προϊόντων. Επίσης μπορούν να εργστούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες εκπονώντας περιβαλλοντικές μελέτες, μελέτες βιομηχανιών και χημικοτεχνικές μελέτες. Η κύρια ασχολία τους είναι οτιδήποτε έχει σχέση με επεξεργασία αστικών λυμάτων και βιομηχανικών αποβλήτων (στερεών και υγρών), αερίων ρύπων και εγκαταστάσεις επεξεργασίας νερού. Μπορούν να εργαστούν ως καθηγητές διδάσκοντας χημεία και συναφή μαθήματα στη Δευτεροβάθμια, Μεταδευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσια, Ενιαία και Επαγγελματικά Λύκεια, Φροντιστήρια, ΙΕΚ, Κέντρα ελευθέρων σπουδών, ΑΕΙ, ΤΕΙ, Ιδιωτικά κολλέγια κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alch3M1St

Νεοφερμένος

Ο Alch3M1St αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο χημικός μηχανικός είναι μηχανικός διεργασιών είτε αυτές οι διεργασίες είναι χημικές (κυρίως με χρήση καταλυτών), είτε φυσικές (π.χ. απόσταξη, ξήρανση), είτε βιοχημικές (π.χ. ενζυμικές). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την χρήση χημικών μηχανικών όπου έχουμε παραγωγή προϊόντων με τέτοιου είδους διεργασίες (δηλαδή σε όλες).


Πρόγραμμα σπουδών:
Τα πρώτα δυο έτη οι φοιτητές παίρνουν θεμελιώδεις θεωρητικές γνώσεις από φυσική, μαθηματικά και χημεία (όπως επίσης φυσικοχημείες, θερμοδυναμικές, φαινόμενα μεταφοράς, μηχαωικές) . Στο τρίτο αρχίζουν και μπαίνουν καθαρά στο νόημα των διεργασιών και συνδυάζουν όλες τις "θεωρητικές" γνώσεις. Στο τέλος διαλέγουν και κατευθύνσεις ανάλογα με αυτό που τους ταιριάζει πιο πολύ χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στο πτυχίο τους θα έχουν και πιο περιορισμένα επαγγελματικά διακαιώματα.


Όσον αφορά την Χημεία:
Οι χημικοί μηχανικοί γνωρίζουν βασική χημεία (οργανική, ανόργανη, αναλυτική), φυσικοχημείες (και θερμοδυναμική) + εξαντλητικά εργαστήρια πάνω σε αυτά τα μαθήματα οπότε έχουν πολύ καλή αντίληψη όσον αφορά την ύλη, τις καταστάσεις της και τις μετατροπές ή παραγωγή της.


Όσον αφορά Μαθήματα επιλογής:
Όποιος θέλει να ασχοληθεί με τριτοβάθμια έχει ένα πακέτο μαθημάτων επιλογής Παιδαγωγικών Ι, ΙΙ, ΙΙΙ τα οποία αν περάσει έχει το δικαίωμα να συμμετέχει.

Επίσης έχει πακέτο μαθημάτων οικονομικών (εισαγωγή σε οικονομία, μικροοικονομία,μακροοικονομία, επιχειρησιακή έρευνα, Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων, logistics, Τεχνολογική και Επιχειρηματική Στρατηγική, Προσομοίωση Επιχειρηματικών Αποφάσεων-το γνωστό bussiness game που έχουν σε σχολές οικονομικών) το οποίο δίνει άλλη διάσταση στην σχολή δηλαδή να φεύγει από την καθαρά επιστημονική.

Φυσικά υπάρχουν και άλλες επιλογές τις οποίες δεν αναφέρω.


Είμαι πτυχιούχος χημικός μηχανικός εύχομαι να ξεκαθάρισα λίγο το τι είναι και τι κάνουν οι χημικοί μηχανικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotirisk

Νεοφερμένος

Ο sotirisk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χωρίς να γνωρίζω το πρόγραμμα σπουδών των Χημικών Μηχανικών, ο Χημικός (ό,τι και να λέμε) κάνει μόνο Χημεία. Και όταν λέμε μόνο, εννοούμε ΜΟΝΟ.
Έχει και κάποια άλλα μαθηματάκια (Φυσικές, Μαθηματικά, Πληροφορική κλπ.) αλλά είναι σχετικά δευτερεύοντα.

Αντίθετα ένας Χημικός Μηχανικός, κάνει και άλλα πράγματα πλην της Χημείας, οπότε θεωρώ ότι δεν είναι δυνατόν να έχει την ίδια πληρότητα με το Χημικό, όσον αφορά τη Χημεία.

Σαν επαγγελματική αποκατάσταση, το ΤΕΕ είναι σαφώς ένα μεγάλο πλεονέκτημα λόγω κατοχύρωσης επαγγελματικών δικαιωμάτων κλπ κλπ, οπότε μάλλον συμφέρει. Επίσης αν κοιτάς για Αθήνα, το τμήμα του ΕΜΠ θεωρείται πιο εύκολο από το Πανεπιστημιακό.

Ο καλύτερος χαρακτηρισμός (χωρίς να τον ασπάζομαι, απλά τον αναφέρω) για Χημικό Μηχανικό που έχω ακούσει είναι:
"Χημικός - Γυναικολόγος - Μηχανικός" (για να σατυρίσει το ότι τα κάνει όλα και . . . συμφέρει :) ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Γνωρίζετε τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση των χημικών μηχανικών? Περισσότερο έχω ακούσει αρνητικά και μάλιστα ένας γνωστός μας είπε ότι η σχολή αυτή δημιούργήθηκε όταν ιδρύθηκε η Ε.Κ.Ο και υπήρχε μεγάλη ανάγκη, ενώ τώρα η σχολή έχει κατά κάποιο τρόπο ξεμείνει. Για μένα θα ήταν η ιδανική επιλογή αφού έχει χημεία, που είναι η αγαπημένη μου θετική επιστήμη, αλλά και μαθηματικά, φυσική, πληροφορική που επίσης μου αρέσουν. Γενικά είμαι κάπως "λίγο απ'όλα":P Ως σίγουρη λύση έχω το χημικό και ακόμα σκέφτομαι και το βιολογικό(αν το πιάσω γιατί είμαι 16 μόρια κάτω). Μη μου πείτε "αν αυτό σου αρέσει ακολούθα το ή αν είσαι καλός θα πετύχεις". Το ξέρω ότι αυτά ισχύουν, αλλά δεν είμαι και τρελαμένος με τη σχολή, ωστόσο νομίζω πως είναι αυτή που μου ταιριάζει περισσότερο. Δείτε το λοιπόν πιο ψυχρά το θέμα.

ΥΓ. Καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέο μέλος:)

Kαμιά απάντηση ρε παιδιά, pls? Η χημικών μηχανικών είναι μια σχολή που πιάνω σίγουρα και μου αρέσει, αλλά σας είπα για τα αρνητικά που έχω ακούσει. Ειδικά αν έχετε κανένα γνωστό απόφοιτο της σχολής ακόμα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ο καλύτερος χαρακτηρισμός (χωρίς να τον ασπάζομαι, απλά τον αναφέρω) για Χημικό Μηχανικό που έχω ακούσει είναι:
"Χημικός - Γυναικολόγος - Μηχανικός" (για να σατυρίσει το ότι τα κάνει όλα και . . . συμφέρει :) ).

:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannists

Νεοφερμένος

Ο giannists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
φίλε νοισι μαν τα ίδια ακούω κι εγώ και θα ήθελα πάρα πολύ μία απάντηση.. σύν τοις άλλοις σε κάτι στατιστικά του τεε που είχα δεί, από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης ήταν χαμηλότερα από κάθε άλλο μηχανικο.. γενικώς το θέμα της αποκατάστασης είναι λίγο θολό, για μένα τουλάχιστον, αφού όταν ρωτάω έρχομαι αντιμέτωπος με τα δύο άκρα: οι μεν μου λένε ότι σφύζουν από επαγγέλματα και πως παντού χρειάζονται χημικοί μηχανικοί και ότι βρίσκουν παντού και καλοπληρωμένες εργασίες και οι δε μου λένε να μην πάω διότι δε βρίσκω δουλειά ούτε με κυάλια.... δε ξέρω ποιους να ακούσω και είμαι πολύ διστακτικός σχετικά με το θέμα... τι να κάνω? παίζει κανένας χημικός μηχανικός να βοηθήσει εδώ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nulispa

Νεοφερμένος

Ο nulispa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
φιλε και γω τα ιδια με σενα ακουω. αλλα επειδη γνωριζω αρκετους χημικους μηχανικους , ολοι ειναι πολυ καλα 'πιασμενοι'. και στο κατω κατω ειναι μηχανικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πλεον αρχιζει να γινεται αστικος μυθος η αποκατασταση των χημικων μηχανικων. Τα εχουμε αναφερει ξανα σε άλλα θεματα. Υπαρχει αρκετη ετεροαπασχοληση στον κλαδο στην Ελλαδα, αλλά ειναι δεδομενο οτι τα αμεσως επομενα χρονια θα ακολουθησει μεγαλη ανθηση ακομη και στην Ελλαδα (ενεργεια, περιβαλλον, τροφιμα κ.λπ.). Δε γνωριζω πολλους κλαδους που μπορουν να προσφερουν τοσες διαφορετικες διεξοδους οσο των χημικων μηχανικων. Αλλά ουτως ή αλλως η ανεργια δεν ειναι τοσο μεγαλη, για ρωτηστε γιατρους, δικηγορους, οικονομολογους κ.λπ. κ.λπ. να σας πουν τι ανεργια αντιμετωπιζουν και αν στους κλαδους τους ειναι καλυτερα τα πραγματα.


Εξαλλου οποιος θελει να ανοιχτει λιγο περισσοτερο, υπαρχει παντα η λυση του εξωτερικου στο οποιο οι χημ. μηχ. ειναι οι πιο καλοπληρωμενοι μηχανικοι με μεγαλη διαφορα (μιλαω ειδικα για Βρετανια και ΗΠΑ που γνωριζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Εξαλλου οποιος θελει να ανοιχτει λιγο περισσοτερο, υπαρχει παντα η λυση του εξωτερικου στο οποιο οι χημ. μηχ. ειναι οι πιο καλοπληρωμενοι μηχανικοι με μεγαλη διαφορα (μιλαω ειδικα για Βρετανια και ΗΠΑ που γνωριζω).

Αυτο ισχυει...παιρνουν πολυυ καλα λεφτα..ειδικα σε αυτες τις χωρες ...οπου υπαρχει αναπτυγμενη βιομηχανια(τροφιμων ,φαρμακων κλπ)!Και παιδια ξεκολληστε..με τους "μηχανικους"(βλεπω πολυ συχνα ..."ενταξει μηχανικος ειναι..ολο και καπου θα απασχοληθει-αγνοωντας το γεγονος οτι μπορει να ετεροαπασχολειται-!)!ΔΕν ειναι πολυμηχανηματα να κανουν οτι τους πουν...πλεον με τετοια κριση που εχει καταπλακωσει τους ελληνες δεν προκειται να προσληφθει μηχανικος αν υπαρχει καποιος που να μπορει να κανει το ιδιο με λιγοτερα λεφτα..και ας μην ειναι μηχανικος!φιλικα παντα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ο χημικος μηχανικος ειναι στο 4ο πεδιο και ο χημικος (σκετο) στο 2ο?

και ποσα μορια πρεπει να πιασεις στο καθενα για να περασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Φίλε περίπου η φετινή βάση των Χημικών στο Πανεπιστήμιο των Αθηνών θα κινηθεί γύρω στο 17800 ενω των χημικών μηχανικών στο 18400-18500 . (σύμφωνα με προβλέψεις του τύπου) .

Πέρυσι ήταν 17344 νομίζω για την Αθήνα οι Χημικοί και
179++ οι χημικοί μηχανικοί .

Φυσικά υπάρχουν και οι χημικοί μηχανικοί πάτρας που χρειάζονται πολύ λιγότερο ενω φυσικά και το τμήμα χημείας Ιωαννίνων που δεν είναι και τόσο απαιτητικό λόγω προφανούς γεωγραφικής θέσης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirios

Νεοφερμένος

Ο spirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά μπορεί κανείς να μου πει πιο απ' τα 2 έχει περισσότερη ζήτηση στην αγορά ; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φίλε περίπου η φετινή βάση των Χημικών στο Πανεπιστήμιο των Αθηνών θα κινηθεί γύρω στο 17800 ενω των χημικών μηχανικών στο 18400-18500 . (σύμφωνα με προβλέψεις του τύπου) .

Πέρυσι ήταν 17344 νομίζω για την Αθήνα οι Χημικοί και
179++ οι χημικοί μηχανικοί .

Φυσικά υπάρχουν και οι χημικοί μηχανικοί πάτρας που χρειάζονται πολύ λιγότερο ενω φυσικά και το τμήμα χημείας Ιωαννίνων που δεν είναι και τόσο απαιτητικό λόγω προφανούς γεωγραφικής θέσης .

Αν εννοείς ότι δεν είναι απαιτητικό από άποψης μορίων εισαγωγής, συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ερωτηση:ο χημικος μηχανικος ασχολειται κατα κυριο λογο με χημεια??
δηλαδη εγω που ειμαι τεχνολογικη,(και ασχετος με την χημεια) θα τα βρω σκουρα εκει μεσα??
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
ερωτηση:ο χημικος μηχανικος ασχολειται κατα κυριο λογο με χημεια??
δηλαδη εγω που ειμαι τεχνολογικη,(και ασχετος με την χημεια) θα τα βρω σκουρα εκει μεσα??
:thanks:
Έχω μία φίλη που σπουδάζει Χημικός Μηχανικός στο ΕΜΠ και θυμάμαι μου είχε πει ότι σε καλύτερη θέση είναι τα παιδιά από την Τεχνολογική γιατί ξέρουν Προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top