Τμήμα Χημείας - Πανεπιστήμιο Αθηνών

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γεια χαρά απο μένα .

Φέτος έδωσα και εγώ πανελλήνιες και είνια σχεδόν 100% σίγουρος
ότι θα περάσω στο τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ .

Υπάρχει κανείς φοιτητής ή κανείς σίγουρος για το τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών να μου πει τί συνθήκες επικρατούν εκεί ?

Ποιό είναι το κλίμα , πόσο καλό είναι το τμήμα , τί λένε οι καθηγητές etc ...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . :thanks:

Καμία απάντηση αν ξέρει κανείς ?!

Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Περίμενε φίλε να σου απαντήσει κάποιος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**maRia**

Νεοφερμένος

Η **maRia** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κι εγω εκει περασα!δεν ξερω να σε διαφωτισω,αλλα μια βολτα που πηγα μια χαρα σχολη φαινεται...να ρωτησω κι εγω κατι..αν τυχων ξερει κανεις,γιατι το site δε λεει πολλα...τα μαθηματα ποτε ξεκινουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κι εγω εκει περασα!δεν ξερω να σε διαφωτισω,αλλα μια βολτα που πηγα μια χαρα σχολη φαινεται...να ρωτησω κι εγω κατι..αν τυχων ξερει κανεις,γιατι το site δε λεει πολλα...τα μαθηματα ποτε ξεκινουν??

Xαίρομαι που είμαστε συμφοιτητές !

Οι εγγραφές είναι στις 29/09 στις 9 το πρωί όπως έχει δημοσιευτεί στο site
https://www.chem.uoa.gr .

Τα μαθήματα αργούν να ξεκινήσουν , γιατί το εξάμηνο τελειώνει στις 2 του Οκτώβρη . Οπότε θεού θέλοντος μετά τις εκλογές (δλδ την Δευτέρα υποθέτω ) .

Απο ποια περιοχή είσαι (αν επιτρέπεται) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**maRia**

Νεοφερμένος

Η **maRia** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ωραια ωραια!αντε να αρχισουμε γιατι σκουριασαμε... α!και ειμαι απο Γερακα (επεξηγηση:μετα την αγ.Παρασκευη ειναι,γιατι λιιιγοι ξερουν τον Γερακα ειναι η αληθεια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ωραια ωραια!αντε να αρχισουμε γιατι σκουριασαμε... α!και ειμαι απο Γερακα (επεξηγηση:μετα την αγ.Παρασκευη ειναι,γιατι λιιιγοι ξερουν τον Γερακα ειναι η αληθεια..)

Πολύ καλά . Κατάλαβα . Ναι άντε να ξεκινήσουμε γιατί είναι βαρετό όλο το θέμα της αργοπορίας !

Άντε :bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**maRia**

Νεοφερμένος

Η **maRia** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Al.Nik μιας και εισαι συμφοιτητης μηπως ξερεις τι ειναι τα Α15 ,ΑΝΟΧ ΦΜ3 που εχουμε στο ωρολογιο προγραμμα??:thanks:
-----------------------------------------
ή οποιοσδηποτε αλλος γνωριζει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Al.Nik μιας και εισαι συμφοιτητης μηπως ξερεις τι ειναι τα Α15 ,ΑΝΟΧ ΦΜ3 που εχουμε στο ωρολογιο προγραμμα??:thanks:
-----------------------------------------
ή οποιοσδηποτε αλλος γνωριζει..:)

Η Α15 είναι μια αίθουσα στον 2ο όροφο
ANOX = Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (ή αίθουσα διδασκαλίας του εργαστηρίου)
ΦΜ3 = Φυσικοχημεία (αίθουσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**maRia**

Νεοφερμένος

Η **maRia** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_thiva

Νεοφερμένος

Ο nikos_thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω ακούσει πως το χημικό τμήμα του πανεπιστημίου της αθήνας δεν είναι το καλύτερο ανάμεσα στα υπόλοιπα τμήματα χημείας των υπόλοιπων πανεπιστημίων της Ελλάδας. Ποιό συγκεκριμένα, άκουσα πως ο φοιτητής χρειάζεται γύρω στα 8 χρόνια για να ολοκληρώσει τις σπουδές του. Τις φήμες τις επιβεβαιώνει εως ένα βαθμό και το γεγονός ότι ένας φίλος μου είναι 27-28 χρονών και ξεκίνησε πρόσφατα να κάνει διδακτορικό (που σημαίνει ότι πρόσφατα πήρε και το πτυχίο του).

Αν μπορείτε πείτε μου τι γνωρίζετε γύρω από το θέμα για να γίνει μια σωστή επιλογή ενός καλού πανεπιστημίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Γεια χαρά!:bye:
Δεν έχω γνώμη για το τμήμα αυτό καθαυτό, απλά να ξέρεις ότι ο χρόνος απόκτησης πτυχίου δεν είναι ασφαλής δείκτης για την ποιότητα σπουδών! Ίσα ίσα μπορεί να σημαίνει το αντίθετο,ότι το επίπεδο είναι υψηλό και ίσως πιο δύσκολο γι αυτό αργούν να τελειώσουν. Ξαναλέω όμως ότι δεν γνωρίζω για το τμήμα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κι ενας καθηγητης στην σχολη μου , μου εχει πει το ιδιο παντως . Οτι απο τα ολα τα ελληνικα τμηματα , αυτο του ΕΚΠΑ ειναι το κατωτερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κοιτα γενικα ο χρονος σπουδων δεν ειναι και ο καθοριστικος παραγοντας για την ποιοτητα του τμηματος το οτι αργουν καποιοι σημαινει πς ειναι δυσκολο και απαιτηττικο τμημα αρα μαθαινεις πολλα οποτε και καλο.Προσωπικα ηταν η πρωτη μου επιλογη στο μηχανογραφικο μιας και μ αρεσε πολυ η χημεια.Η αληθεια ειναι πως το τμημα εχει παρα πολυ υψηλη βαση για αυτα που προσφερει(καλα ας μην αρχισω το οτι ειναι απαραδεκτο το οτι για να περασει χημικο αντι να ειναι μαθημα βαρυτητας χημεια ειναι μαθηματικα και φυσικη τεσπα..).Αν σ αρεσει το επαγγελμα και εισαι κοντα στην περιοχη μην εχεις προβλημα μια χαρα θα τα προχωρησεις οτι κι αν ειναι το τμημα το θεμα ειναι να σ αρεσει η επιστημη αυτη και να μπορεις να υποστηριξεις το επαγγελμα αυτο μετα να εχεις δλδ μια ευχερεια με το εργαστηριο κλπ κλπ.Για το Θεσσαλονικης εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα δυσκολο.Παντως σου ξαναλεω αν εχεις μερακι γι αυτο μη το αφηνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_thiva

Νεοφερμένος

Ο nikos_thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχετε απόλυτο δίκιο στο ότι ο χρόνος δεν είναι ο παράγοντας που ρυθμίζει τον βαθμό δυσκολίας ενός τμήματος του πανεπιστημίου.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα αντίστοιχο τμήμα χημικού σε άλλη πόλη που να έχει υψηλό επίπεδο σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argymeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Γενικά μπορώ να σου πω ότι οι σχολές Θετικών Επιστημών στο Ηράκλειο θεωρούνται οι καλύτερες. Για το Χημικό συγκεκριμένα δεν ξέρω λεπτομέρειες. Πάντως το ΕΚΠΑ γενικά είναι λίγο μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και λίγα σου λέω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Έχετε απόλυτο δίκιο στο ότι ο χρόνος δεν είναι ο παράγοντας που ρυθμίζει τον βαθμό δυσκολίας ενός τμήματος του πανεπιστημίου.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα αντίστοιχο τμήμα χημικού σε άλλη πόλη που να έχει υψηλό επίπεδο σπουδών;

Για τη Κρητη ακουγονται πολυ καλα λογια για το επιπεδο των δυνατοτητων που προσφερει,θεωρειται απο τα καλυτερα του κλαδου.Επισης οπως ειπα της Θεσσαλονικης ακουγεται οτι ειναι και πιο δυσκολο,εγω παλι θα σου ξαναπω πως ο καθενας θα σου πει αυτο που ακουσε απο τον τριτο ξαδερφο του αδερφου του μπατζανακη,ειναι πολυ υποκειμενικο το πως το θεωρει κανεις το υψηλο επιπεδο σπουδων.Παντως να ξερεις οτι σε οποιο και να πας το πτυχιο ιδια αξια εχει ειτε θεωρειται "υψηλου επιπεδου" ειτε οχι.Παντως αν βρεις τπτ καλο ενημερωσε μας κι απο δω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
της Θεσσαλονικης ακουγεται οτι ειναι και πιο δυσκολο,
ειναι πολυ δυσκολο οντως αν και δεν ξερω πως ειναι τα υπολοιπα..μια καθηγητρια παντως μας ειπε οτι ειναι το πιο δυσκολο τμημα μετα τους Ηλεκτρολογους Μηχανικους αλλα και σχετικα πιο οργανωμενο σε σχεση με αλλα(παντα σε επιπεδο ΑΠΘ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_thiva

Νεοφερμένος

Ο nikos_thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μάλιστα...Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας!
:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αχ παναγία μου τί διαβάζουν τα ματάκια μου !!!!

Λοιπόν ως φοιτητής του τμήματος Χημεία του ΕΚΠΑ έχω να πω :

@nikos_thiva"Έχω ακούσει πως το χημικό τμήμα του πανεπιστημίου της αθήνας δεν είναι το καλύτερο ανάμεσα στα υπόλοιπα τμήματα χημείας των υπόλοιπων πανεπιστημίων της Ελλάδας."---->Ποιός το λέει αυτό ? Δεν θέλω να αδικήσω τους συναδέλφους χημικούς των άλλων τμημάτων , αλλά το τμήμα χημείας της αθήνας είναι απο τα καλύτερα τμήματα χημείας στην Ελλάδα .
Μάλιστα σας διαβεβαιώ ότι είναι και πολύ δύσκολο τμήμα ! Πολλές ώρες εργαστήρια , απαιτητικοί καθηγητές κτλ .


@taketrance
"Κι ενας καθηγητης στην σχολη μου , μου εχει πει το ιδιο παντως . Οτι απο τα ολα τα ελληνικα τμηματα , αυτο του ΕΚΠΑ ειναι το κατωτερο ."
@argymeg "Πάντως το ΕΚΠΑ γενικά είναι λίγο μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και λίγα σου λέω"
----->
https://www.news4you.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=4%3A2009-05-01-07-19-55&id=7802%3A------------177&Itemid=59
argymeg είσαι δίπλα στο βιολογικό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_thiva

Νεοφερμένος

Ο nikos_thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
AI.Nik μου φαίνεται ότι κρίνεις από πολύ υποκειμενική σκοπιά (μιας και είσαι φοιτητής του ΕΚΠΑ). Το είχα διαβάσει το άρθρο σχετικά με τα 50 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου στα ''ΝΕΑ'' αλλά το ΕΚΠΑ δεν περιέχει μόνο το Χημικό τμήμα...Πάντως για να λες ότι είναι καλό τμήμα πιστεύω ότι ξέρεις κάτι παραπάνω από εμάς που δεν φοιτούμε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top