Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Γειά σας σε όλη την παρέα,τα πράγματα που αναφερόνται μπορώ να πω οτι είναι πολυ ενδιαφέροντα και επείδη φένεστε καλλιεργημένα και σοβαρά άτομα θα ήθελα να με συμβουλέψετε για κάποια θέματα.Λοίπον το 2006 έβγαλα 16.208 και αντί να πάω στο στατιστικής πειραιά,πήγα στο Πάντειο στο περιφερειακής και οικονομικής ανάπτυξης(τ.ο.π.α).Για μένα ήταν το τεράστιο λάθος της ζωής μου ,οχι γιάτι η σχολή μου δεν έχει ενδιαφέρον αλλά γιατί είχα αρκετή έφεση στα μαθηματικά και θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε μία πιο δύσκολη σαν αυτή του Ο.Π.Α. Στη σχολή μου έχω πάρει τα μαθήματα της οικονομετρίας και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί με την ιδέα κάποια στιγμή να μπορέσω να γίνω εκτιμητής ακινήτων.Είμαι 4ο έτος και τελειώνω αυτή την στιγμή και θα ήθελα να κάνω ένα καλό μεταπτυχιακό.Θα με δεχτούν στο μεταπτυχιακό του Ο.Π.Α ?θα μπορέσω να ανταπεξέλθω?θα με βοηθήσει στην πόρεια μου ως οικονομέτρης?θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη του στατιστικού αν είναι δυνατόν.....ευχαριστώ πολύ

Υπάρχει ένα μάστερ στο τμήμα : Στατιστικές μέθοδοι στην Κτηματαγορά.
Πρέπει να μιλάς γι'αυτό. Θα σου πω το εξής.

Είναι πολύ χρήσιμο για όσους δουλεύουν στην στεγαστική πίστη σε τράπεζες. Γνωρίζω σίγουρα, ότι έκαναν προσπάθειες έτσι ώστε αυτός ο τίτλος να συνοδεύεται από έγκριση των ορκοτών εκτιμητών. Δεν ξέρω αν πέτυχαν τον σκοπό τους. Καλύτερα να ρωτήσεις την γραμματεία.

Δεν νομίζω να μην σε δεχτούν, από την στιγμή που πληρώνεις 10000 και έχουν λίγες αιτήσεις. Το επίπεδο στατιστικής δεν είναι πολύ υψηλό, οπότε μην σε φοβίζει αυτό. Σαν πρόγραμμα σπουδών είναι φανταστικό, αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτει σε αυτό που θες.

Από εκεί και πέρα, αν σε ενθουσιάζει η οικονομετρία τόσο πολύ, που δεν περιορίζεται στα ακίνητα σου προτείνω εξωτερικό. Απλά είναι πολύ δύσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter_topa

Νεοφερμένος

Ο dexter_topa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πιστεύω είναι μια καλή περίπτωση αυτο το μεταπτυχιακό.Πιστεύεις μετράει πολύ στην αγορά εργασίας?Ποιο μεταπτυχιακό κατα την γνώμη σου είναι εφικτό να κάνει κάποιος με περίπου 6,5 και προφισενσι εντός και εκτός συνόρων και να έχει τρομερό αντίκτιπο στην αγορά εργασίας?Το διάβασμα που δεν έχω κάνει όλα τα φοιτιτικά μου χρόνια λέω να το κάνω στο μεταπτυχιακό γιατί όπως είπες και εσύ για τον ευατό σου είσουν ένας τουρίστας όπως εγώ!!Το ρισκ μανατζεμεντ αξίζει εντός συνόρων?είναι δύσκολο?μου το προτίνεις?

ευχαριστώ και πάλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Πιστεύω είναι μια καλή περίπτωση αυτο το μεταπτυχιακό.Πιστεύεις μετράει πολύ στην αγορά εργασίας?Ποιο μεταπτυχιακό κατα την γνώμη σου είναι εφικτό να κάνει κάποιος με περίπου 6,5 και προφισενσι εντός και εκτός συνόρων και να έχει τρομερό αντίκτιπο στην αγορά εργασίας?Το διάβασμα που δεν έχω κάνει όλα τα φοιτιτικά μου χρόνια λέω να το κάνω στο μεταπτυχιακό γιατί όπως είπες και εσύ για τον ευατό σου είσουν ένας τουρίστας όπως εγώ!!Το ρισκ μανατζεμεντ αξίζει εντός συνόρων?είναι δύσκολο?μου το προτίνεις?

ευχαριστώ και πάλι....

Νομίζω πως δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό στην Ελλάδα. Καλύτερα να ψάξεις αν τελικά πήραν την έγκριση από τους ορκωτούς. Αν έγινε αυτό, αξίζει. Αν σε ενδιαφέρει τράπεζα, στεγαστικά, τότε είναι μια καλή λύση. Επειδή είναι part-time σου προτείνω πρώτα να βρεις δουλειά και μετά να το ξεκινήσεις.

Από εκεί και πέρα η οικονομετρία αξίζει, αλλά σε διδακτορικό επίπεδο. Μπορείς να κάνεις και σε ΑΕΙ της Ελλάδας. Δηλαδή αν κάνεις το μεταπτυχιακό της ΑΣΟΕΕ στην οικονομική θεωρία (το οποίο έχει πολύ θεωρία), μετά μπορείς να κάνεις διδακτορικό στην οικονομετρία. Μην περιμένεις να βρεις πολλές δουλειές να ζητάνε οικονομέτρες. Αλλά δεν στο προτείνω.

Τώρα ότι έχει να κάνει με Real Estate μεταπτυχιακό, σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού νομίζω πως σου κάνει. Πλέον έχει εξειδικευτεί.
π.χ.
https://www.cass.city.ac.uk/masters/courses/mscreal/index.html

https://www2.lse.ac.uk/graduateProspectus2010/taughtProgrammes/MScRealEstateEconomicsAndFinance.aspx

https://www.reading.ac.uk/Study/courses/taught/mscrealestate.aspx

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter_topa

Νεοφερμένος

Ο dexter_topa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια...για το ρισκ μανατζεμεντ δεν μου είπες μόνο..ακσίζει?ύπαρχει τέτοιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια...για το ρισκ μανατζεμεντ δεν μου είπες μόνο..ακσίζει?ύπαρχει τέτοιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα?

Δεν υπάρχει τέτοιο μάστερ εδώ όχι. Φυσικά και αξίζει.

Σου προτείνω:

https://www.icmacentre.ac.uk/study_and_research/msc_financial_risk_management

Να πας εκεί. Βγαίνεις με πολύ καλά εφόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter_topa

Νεοφερμένος

Ο dexter_topa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα έψαξα αρκετά όλα αυτά τα μεταπτυχιακά που μου έστειλες και ευχαριστώ πολυ....το θέμα ειναι ότι είναι πανάκριβα δηλαδή κοστίζουν 15.000λιρες ,το θέμα είναι αμα μου παρέχουν εστία που δεν το νομίζω..άρα +10.000λιρες.δηλαδή περίπου 36.000ευρο!!!!!!!είναι πολλά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τα έψαξα αρκετά όλα αυτά τα μεταπτυχιακά που μου έστειλες και ευχαριστώ πολυ....το θέμα ειναι ότι είναι πανάκριβα δηλαδή κοστίζουν 15.000λιρες ,το θέμα είναι αμα μου παρέχουν εστία που δεν το νομίζω..άρα +10.000λιρες.δηλαδή περίπου 36.000ευρο!!!!!!!είναι πολλά.....[/qu


το θεμα ειναι ποσο καιρο θα κανεις να βγαλεις τα 36 χιλιαρικα μεσω της μετεπειτα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Τα έψαξα αρκετά όλα αυτά τα μεταπτυχιακά που μου έστειλες και ευχαριστώ πολυ....το θέμα ειναι ότι είναι πανάκριβα δηλαδή κοστίζουν 15.000λιρες ,το θέμα είναι αμα μου παρέχουν εστία που δεν το νομίζω..άρα +10.000λιρες.δηλαδή περίπου 36.000ευρο!!!!!!!είναι πολλά.....[/qu


το θεμα ειναι ποσο καιρο θα κανεις να βγαλεις τα 36 χιλιαρικα μεσω της μετεπειτα εργασιας.

Κοίτα, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να πας φαντάρος. Μόλις τελειώσεις. Αν το αφήσεις, άστε να πάνε...

Μετά όσοι πάνε εκεί, σε αυτά τα μεταπτυχιακά τους κρατάνε με μισθάρες, και μετά από καμιά 2ετία, διαρπαγματεύεσαι την επιστροφή σου στην Ελλάδα με έναν καλό μισθό. End of story.

Αν είσαι μπατίρης, σαν κι μένα, που το εξωτερικό μπορώ να το δω μόνο από φωτογραφίες, και ειδικά τα μεταπτυχιακά του, θα αρκεστείς σε ένα μεταπτυχιακό εδώ, και με το σταυρό στο χέρι, θα εισαχθείς στην ελληνική πραγματικότητα.

Είπαμε ζούμε σε ένα δίκαιο, δημοκρατικό κόσμο, ο πλούσιος και ο φτωχός έχουν τα ίδια δικαιώματα σε υγεία, παιδεία, εργασία κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter_topa

Νεοφερμένος

Ο dexter_topa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και εγώ με δάνειο θα πάω μην νομίζεις.....αλλα το θέμα είναι αμα έχω ή μπορώ να αποκτήσω τις βάσεις να το τελειώσω γιατί το ρισκ μανατζεμεντ έχει πολύ στατιστική που εμείς δεν κάναμε αρκετή στη σχολή μας.Ποιος όμως μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα βρώ δουλειά αμέσως στην Αγγλία μετά το μαστερ?υπάρχει και μία οικονομική κρίση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Και εγώ με δάνειο θα πάω μην νομίζεις.....αλλα το θέμα είναι αμα έχω ή μπορώ να αποκτήσω τις βάσεις να το τελειώσω γιατί το ρισκ μανατζεμεντ έχει πολύ στατιστική που εμείς δεν κάναμε αρκετή στη σχολή μας.Ποιος όμως μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα βρώ δουλειά αμέσως στην Αγγλία μετά το μαστερ?υπάρχει και μία οικονομική κρίση....

Τους καλούς αποφοίτους του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού τους αρπάζουν αμέσως.

Το ICMA Centre είναι ουσιαστικά ένα κέντρο σπουδών, φτιαγμένο και στελεχωμένο από μεγάλες τράπεζες, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο.

Κατά την διάρκεια των σπουδών, σε παρακολουθούν στενά, και τους καλούς δεν τους αφήνουν να φύγουν.

Όπως και να έχει, προσωπικά, πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα γενικότερα με τα μαθηματικά και στατιστική.

Ίσως να το σκεφτείς καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τους καλούς αποφοίτους του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού τους αρπάζουν αμέσως.

Το ICMA Centre είναι ουσιαστικά ένα κέντρο σπουδών, φτιαγμένο και στελεχωμένο από μεγάλες τράπεζες, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο.

Κατά την διάρκεια των σπουδών, σε παρακολουθούν στενά, και τους καλούς δεν τους αφήνουν να φύγουν.

Όπως και να έχει, προσωπικά, πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα γενικότερα με τα μαθηματικά και στατιστική.

Ίσως να το σκεφτείς καλύτερα...
ρε παιδια απο την 20η του γεναρη εχει να γραψει καποιος κτ πανω στο θεμα???απ τοτε που αλλαξε τοαι σκουλ νομιζω οι επισκεψεις εχουν μειωθει δραματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στο χέρι μας είναι λοιπόν να το επαναφέρουμε στη μορφή που ξέραμε ;)
Ενδιαφέρεσαι για κάτι συγκεκριμένο πάνω στη Στατιστική? Ο statistikos συνεχίζει και μπαίνει αρκετά συχνά, αν δε ρωτάτε τίποτα τι να πει κι αυτός! :P
By the way, σκέφτομαι να παρακολουθήσω στο νέο εξάμηνο Εφαρμοσμένες πιθανότητες και στατιστική, με συνδιδασκαλία του κ.Δελλαπόρτα (αν και θα προτιμούσα να κάνει κάποιος άλλος καθηγητής από αυτόν που ρώτησαν τις πιθανότητες) από το τμήμα της Στατιστικής. Σχολιάκια? Αξίζει σαν μάθημα? Γιατί σαν καθηγητής μου λένε όλοι τα καλύτερα και μου έχουν κινήσει την περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
κοιτα...οτι θελω σαν τρελλοσ να σπουδασω στατιστικη ειναι δεδομενο..αυτο που δεν ξερω ειναι τι παιζει με τν στατιστικη κ ασφαλιστικη πειραια...αν ειναι καλο η οχι...απ ολους ακουω οτι η στατιστικη οπα ειναι καλυτερη και εχω αγχωθει διοτι αν χτυπα ξυλο δεν περασω εκει τ θα κανω?να παω παπει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εμ τι θα κάνεις? Θα ξαναδώσεις πανελλήνιες? Οι αναποδιές στο πρόγραμμα είναι. Καλύτερα να σπουδάσεις αυτό που αγαπάς σε ένα πανεπιστήμιο που δεν είναι το τοπ σε αυτό που θες, παρά να συμβιβαστείς με κάτι άσχετο. Εκτός κι αν θες τόοοοσο πολύ πια ΟΠΑ ώστε να ρισκάρεις να ξαναδώσεις. Too much, δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherouvim

Νεοφερμένος

Ο Cherouvim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κοιτα...οτι θελω σαν τρελλοσ να σπουδασω στατιστικη ειναι δεδομενο..αυτο που δεν ξερω ειναι τι παιζει με τν στατιστικη κ ασφαλιστικη πειραια...αν ειναι καλο η οχι...απ ολους ακουω οτι η στατιστικη οπα ειναι καλυτερη και εχω αγχωθει διοτι αν χτυπα ξυλο δεν περασω εκει τ θα κανω?να παω παπει???

Βασικά είχα απαντήσει και σε ένα παλιότερο post στην αρχή του θέματος. Έχω τελειώσει τις σπουδές στο Παπεί στο τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής. Επέιδή γνωρίζω πολλά άτομα και από το ΟΠΑ που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους στη στατιστική θα πω μερικά πράγματα.
  • Θεωρώ ότι η στατιστική του Παπεί είναι καλύτερη σε σύγκριση με το ΟΠΑ για το λόγο, ότι στο ΟΠΑ διδάσκονται 8 εξάμηνα μαθήματα στατιστικής χωρίς κανένας λόγο. Τόση στατιστική δεν χρειάζεται για να γίνεις στατιστικός. Στο Παπεί έχει εξίσου πολλά μαθήματα όμως μπαίνεις και στο αντικείμενο των ασφαλειών το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς στη ζωή σου με δύο τομείς είτε τη στατιστική είτε τις ασφάλειες (και δεν εννοώ να γίνεις απλός ασφαλιστικός πράκτορας), σε αντίθεση με το ΟΠΑ.
  • Το Παπεί διαθέτει μερικούς από τους καλύτερους καθηγητές στατιστικής. Φυσικά υπάρχουν και κάνα δυο που χαλάνε την πιάτσα, αλλά και παλι θεωρώ μέσα απο συζητήσεις ότι έχουν καλύτερη μεταδοτικότητα και είναι πολύ πιο κοντά στο φοιτητή.
  • Δεν είναι τυχαίο ότι πολλά άτομα έρχονται για μεταπτυχιακό "Εφαρμοσμένης Στατιστικής" στο Παπαεί και δεν πάνε στο ΟΠΑ.
Συγκεντρωτικά, για να γίνεις στατιστικός δεν χρειάζεσαι τόσο μαθήματα στατιστικής όπως αυτά στο ΟΠΑ. Θεωρώ βάσει εμπειρίας και από τον τομέα της εργασίας μου διότι δουλεύω στην ΕΣΥΕ, αν γνωρίζεις, περιγραφική στατιστική, ελέγχους σημαντικότητας, πολυμεταβλητή ανάλυση, μεθόδους δειγματοληψίας και up to date στατιστικά πακέτα (SPSS, R και SAS) είσαι πάρα πολύ καλά.

Δεν υπάρχει τέτοιο μάστερ εδώ όχι. Φυσικά και αξίζει.

Σου προτείνω:

https://www.icmacentre.ac.uk/study_and_research/msc_financial_risk_management

Να πας εκεί. Βγαίνεις με πολύ καλά εφόδια.
Στο συγκεκριμένο κομμάτι φίλε μου κάνεις λάθος. Μεταπτυχιακό στο Risk Management υπάρχει εδώ και τρία χρόνια και αυτό είναι στο τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής στο Παπεί. Επειδή το περίμενα και εγώ χρόνια να βγεί πρωτού ξεκινήσω στην Εφαρμοσμένη Στατιστική. Είναι δυνατό μάλιστα μεταπτυχιακό για δύο λόγους. Το όνομα για όποιον ενδιαφέρεται να ψάξει είναι "Αναλογισμός και Διοίκηση Κινδύνου"
  • Διδάσκονται πολλά και δυνατά μαθήματα διοίκησης κινδύνου. Είναι στα ελληνικά με αρκετά μαθήματα και στα αγγλικά και δεν χρειάζεται αναγνώριση από κρατικές υπηρεσίες όπως τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού.
  • Παράλληλα διδάσκονται μαθήματα αναλογισμού. Όπως είναι γνωστό για να πάρει κάποιος την άδεια του αναλογιστή χρειάζεται να εξεταστεί στο υπουργείο εμπορίου σε 8 μαθήματα. Στο Παπεί διδάσκονται και τα 8 αν θυμάμαι από τα 8 συν μερικά ακόμη χρήσιμα μαθήματα. Την περίοδο της εξεταστικής ο φοιτητής εξετάζεται στα 3 από τα 8 σε επίπεδο σχολής. Τα υπόλοιπα 5 δεν τα εξετάζεται ο φοιτητής σε επίπεδο πανεπιστημίου, αλλά στο υπουργείο εμπορίου. Ο βαθμός που θα πάρει σε κάθε μάθημα στο υπουργείο είναι και ο αντίστοιχος βαθμός στο μάθημα σε επίπεδο σχολής. Συνεπώς για να πάρει κάποιος το μεταπτυχιακό τίτλο θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει επιτυχώς και αυτά τα 5 μαθήματα. Έχοντας περάσει ήδη 5 μαθήματα, θα χρειάζεται άλλά τρία να περάσει επιτυχώς στο υπουργείο ώστε να πάρει και την άδεια του αναλογιστή. Ο λόγος για τον οποίο δεν εξετάζονται και τα 8 στο υπουργείο είναι ότι αντιδρά η ένωση αναλογιστών (δε μπορεί κάποιος μέσα από ένα μεταπτυχιακό και μόνο να παίρνει άδεια αναλογιστή), και επίσης δεν έχει πάρει το ίδιο το μεταπτυχιακό τη σχετικά έγκριση από το υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο κομμάτι φίλε μου κάνεις λάθος. Μεταπτυχιακό στο Risk Management υπάρχει εδώ και τρία χρόνια και αυτό είναι στο τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής στο Παπεί. Επειδή το περίμενα και εγώ χρόνια να βγεί πρωτού ξεκινήσω στην Εφαρμοσμένη Στατιστική. Είναι δυνατό μάλιστα μεταπτυχιακό για δύο λόγους. Το όνομα για όποιον ενδιαφέρεται να ψάξει είναι "Αναλογισμός και Διοίκηση Κινδύνου"
  • Διδάσκονται πολλά και δυνατά μαθήματα διοίκησης κινδύνου. Είναι στα ελληνικά με αρκετά μαθήματα και στα αγγλικά και δεν χρειάζεται αναγνώριση από κρατικές υπηρεσίες όπως τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού.
  • Παράλληλα διδάσκονται μαθήματα αναλογισμού. Όπως είναι γνωστό για να πάρει κάποιος την άδεια του αναλογιστή χρειάζεται να εξεταστεί στο υπουργείο εμπορίου σε 8 μαθήματα. Στο Παπεί διδάσκονται και τα 8 αν θυμάμαι από τα 8 συν μερικά ακόμη χρήσιμα μαθήματα. Την περίοδο της εξεταστικής ο φοιτητής εξετάζεται στα 3 από τα 8 σε επίπεδο σχολής. Τα υπόλοιπα 5 δεν τα εξετάζεται ο φοιτητής σε επίπεδο πανεπιστημίου, αλλά στο υπουργείο εμπορίου. Ο βαθμός που θα πάρει σε κάθε μάθημα στο υπουργείο είναι και ο αντίστοιχος βαθμός στο μάθημα σε επίπεδο σχολής. Συνεπώς για να πάρει κάποιος το μεταπτυχιακό τίτλο θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει επιτυχώς και αυτά τα 5 μαθήματα. Έχοντας περάσει ήδη 5 μαθήματα, θα χρειάζεται άλλά τρία να περάσει επιτυχώς στο υπουργείο ώστε να πάρει και την άδεια του αναλογιστή. Ο λόγος για τον οποίο δεν εξετάζονται και τα 8 στο υπουργείο είναι ότι αντιδρά η ένωση αναλογιστών (δε μπορεί κάποιος μέσα από ένα μεταπτυχιακό και μόνο να παίρνει άδεια αναλογιστή), και επίσης δεν έχει πάρει το ίδιο το μεταπτυχιακό τη σχετικά έγκριση από το υπουργείο.
βγαινοντας ως αποφοιτος απο το παπει στατιστικης θελω να μ απαντησεις αν ειναι δυνατον σε παρακαλω στα εξης ερωτηματα
1ον-->συγκεκριμενα απο την στατιστικη παπει το αντικειμενο της μετεπειτα δουλειας ενος αποφοιτου κινειται στον χωρο των οικονομικων(ως ευρυτερος κλαδος,οχι απαραιτητα αναφερομενος στο αντιστοιχο τμημα)??αν οχι,τοτε που κινειται??
2ον-->οι προοπτικες εργασιας ειναι μετριες,καλες ή πολυ καλες??
3ον-->υπαρχει προνομιακη μεταχειρηση των αποφοιτων στατιστικης οπα σε σχεση με αυτους του παπει απο την ως τωρα εμπειρια σου??(οταν λεω προνομιακη μεταχειρηση εννοω σε διαφορες θεσεις να ζητειται πτυχιο οπα και οχι παπει,ή να προτιμωνται οι οπα απο τους παπει σε θεσεις πανω στο γνωστικο τους αντικειμενο
4ον-->οπα στατιστικης και παπει στατιστικης τι διαφορες εχουν ωσ προς το γνωστικο αντικειμενο(ρωταω γιατι η μια σχολη βρισκεται στο 5ο πεδιο και η αλλη στο 2ο)
ελπιζω να μην σε κουραζω με τις ερωτησεις μου...μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα(με τρελαινει θα ελεγα!!) να ασχοληθω με την στατιστικη αλλα ως τωρα δεν εχω εξακριβωσει τι ακριβως κανει ο πτυχιουχος μολισ τελειωσει τη σχολη..σε ευχαριστω προκαταβολικα cherouvim
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Να σημειώσω εδώ ότι η στατιστική είναι πραγματικά μια χαώδης επιστήμη. Γενικότερα η στατιστική έχει να κάνει με την συλλογή, επεξεργασία και ανάλυση των δεδομένων και την τελική συναγωγή συμπερασμάτων από αυτά. Από εκεί και πέρα, γίνεται εξειδίκευση σε τομείς όπως βιοστατιστική, οικονομετρία, δημογραφία, ψυχομετρία, κοινωνική στατιστική, περιβαλλοντολογική στατιστική, ... Σαν επιστήμη είναι απίστευτα χρήσιμη αν και στην Ελλάδα ακόμα δεν έχει δει ανάπτυξη, γιατί υπάρχει λίγη εώς καθόλου γνώση για το τι μπορεί να προσφέρει. Στις ΗΠΑ πάντως βρίσκεται ανάμεσα στις 10 καλύτερες επιλογές για καριέρα βάση 5 κριτηρίων. Παραθέτω την έρευνα :

https://www.careercast.com/jobs/content/ten-best-jobs-2010-jobs-rated

Επίσης στην Ελλάδα για να σε θεωρήσει η αγορά ως στατιστικό εκτός από το bachelor χρειάζεται να έχεις και master.

Η διαφορά της ΑΣΟΕΕ σε σχέση με το ΠΑΠΕΙ ή το ΠΑΝ. ΑΙΓΑΙΟΥ, νομίζω ότι έχει να κάνει με το πρόγραμμα σπουδών, αφού μπορείς να επιλέξεις μαθήματα και από τα υπόλοιπα τμήματα της σχολής όπως πληροφορική, οικονομικό, οδε, μαρκετινγκ, ακόμα και λογιστική!! Δηλαδή σου ανοίγει περισσότερους ορίζοντες για ένα μεταπτυχιακό σε άλλη επιστήμη. Αν τώρα θέλεις να εξειδικευτείς σαν αναλογιστής είναι καλύτερα να επιλέξεις το ΠΑΝ.ΑΙΓΑΙΟΥ ή το ΠΑΠΕΙ, αν και η ΑΣΟΕΕ προσφέρει 5 μαθήματα γι΄αυτή την επιλογή.

Τα μαθήματα στατιστικής που προσφέρονται από το ΟΠΑ δεν είναι υπερβολικά πολλά, αλλά τα αναγκαία αν θες να εξειδικευτείς στη στατιστική. Ανάλογα βέβαια τον τομέα που κάποιος θέλει να προχωρήσει.

Τώρα ορισμένα αρνητικά από το τμήμα :
Δεν διδάσκεται το Νο1 πρόγραμμα ανάλυσης δεδομένων SAS που το ζητάνε οι περισσότερες εταιρείες στον κόσμο, βέβαια διδάσκονται SPSS, MINITAB, MATLAB, EVIEWS και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια R/SPLUS.
Θεωρώ αδιανόητο να μην υπάρχει επιλογή από το τμήμα στατιστικής μαθήματος βάσεων δεδομένων, μπορείς να επιλέξεις από την πληροφορική, αλλά και πάλι νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό ένα τέτοιο μάθημα.
Θα μπορούσε να υπήρχε επιλογή ακόμα και για γλώσσες προγραμματισμού (τόσοι καθηγητές πληροφορικής βρίσκονται στην σχολή!!)
Το πρόγραμμα σπουδών πιθανότατα χρειάζεται μικροαλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Βασικά είχα απαντήσει και σε ένα παλιότερο post στην αρχή του θέματος. Έχω τελειώσει τις σπουδές στο Παπεί στο τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής. Επέιδή γνωρίζω πολλά άτομα και από το ΟΠΑ που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους στη στατιστική θα πω μερικά πράγματα.
  • Θεωρώ ότι η στατιστική του Παπεί είναι καλύτερη σε σύγκριση με το ΟΠΑ για το λόγο, ότι στο ΟΠΑ διδάσκονται 8 εξάμηνα μαθήματα στατιστικής χωρίς κανένας λόγο. Τόση στατιστική δεν χρειάζεται για να γίνεις στατιστικός. Στο Παπεί έχει εξίσου πολλά μαθήματα όμως μπαίνεις και στο αντικείμενο των ασφαλειών το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς στη ζωή σου με δύο τομείς είτε τη στατιστική είτε τις ασφάλειες (και δεν εννοώ να γίνεις απλός ασφαλιστικός πράκτορας), σε αντίθεση με το ΟΠΑ.
  • Το Παπεί διαθέτει μερικούς από τους καλύτερους καθηγητές στατιστικής. Φυσικά υπάρχουν και κάνα δυο που χαλάνε την πιάτσα, αλλά και παλι θεωρώ μέσα απο συζητήσεις ότι έχουν καλύτερη μεταδοτικότητα και είναι πολύ πιο κοντά στο φοιτητή.
  • Δεν είναι τυχαίο ότι πολλά άτομα έρχονται για μεταπτυχιακό "Εφαρμοσμένης Στατιστικής" στο Παπαεί και δεν πάνε στο ΟΠΑ.
Συγκεντρωτικά, για να γίνεις στατιστικός δεν χρειάζεσαι τόσο μαθήματα στατιστικής όπως αυτά στο ΟΠΑ. Θεωρώ βάσει εμπειρίας και από τον τομέα της εργασίας μου διότι δουλεύω στην ΕΣΥΕ, αν γνωρίζεις, περιγραφική στατιστική, ελέγχους σημαντικότητας, πολυμεταβλητή ανάλυση, μεθόδους δειγματοληψίας και up to date στατιστικά πακέτα (SPSS, R και SAS) είσαι πάρα πολύ καλά.





Στο συγκεκριμένο κομμάτι φίλε μου κάνεις λάθος. Μεταπτυχιακό στο Risk Management υπάρχει εδώ και τρία χρόνια και αυτό είναι στο τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής στο Παπεί. Επειδή το περίμενα και εγώ χρόνια να βγεί πρωτού ξεκινήσω στην Εφαρμοσμένη Στατιστική. Είναι δυνατό μάλιστα μεταπτυχιακό για δύο λόγους. Το όνομα για όποιον ενδιαφέρεται να ψάξει είναι "Αναλογισμός και Διοίκηση Κινδύνου"
  • Διδάσκονται πολλά και δυνατά μαθήματα διοίκησης κινδύνου. Είναι στα ελληνικά με αρκετά μαθήματα και στα αγγλικά και δεν χρειάζεται αναγνώριση από κρατικές υπηρεσίες όπως τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού.
  • Παράλληλα διδάσκονται μαθήματα αναλογισμού. Όπως είναι γνωστό για να πάρει κάποιος την άδεια του αναλογιστή χρειάζεται να εξεταστεί στο υπουργείο εμπορίου σε 8 μαθήματα. Στο Παπεί διδάσκονται και τα 8 αν θυμάμαι από τα 8 συν μερικά ακόμη χρήσιμα μαθήματα. Την περίοδο της εξεταστικής ο φοιτητής εξετάζεται στα 3 από τα 8 σε επίπεδο σχολής. Τα υπόλοιπα 5 δεν τα εξετάζεται ο φοιτητής σε επίπεδο πανεπιστημίου, αλλά στο υπουργείο εμπορίου. Ο βαθμός που θα πάρει σε κάθε μάθημα στο υπουργείο είναι και ο αντίστοιχος βαθμός στο μάθημα σε επίπεδο σχολής. Συνεπώς για να πάρει κάποιος το μεταπτυχιακό τίτλο θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει επιτυχώς και αυτά τα 5 μαθήματα. Έχοντας περάσει ήδη 5 μαθήματα, θα χρειάζεται άλλά τρία να περάσει επιτυχώς στο υπουργείο ώστε να πάρει και την άδεια του αναλογιστή. Ο λόγος για τον οποίο δεν εξετάζονται και τα 8 στο υπουργείο είναι ότι αντιδρά η ένωση αναλογιστών (δε μπορεί κάποιος μέσα από ένα μεταπτυχιακό και μόνο να παίρνει άδεια αναλογιστή), και επίσης δεν έχει πάρει το ίδιο το μεταπτυχιακό τη σχετικά έγκριση από το υπουργείο.

Το μεταπτυχιακό που αναφέρεις δεν είναι πάνω στην χρηματοοικονιμική διαχείριση κινδύνων αλλά στον αναλογισμό και την διοικητική κινδύνων. Δηλαδή δεν σου δίνει τίποτα πάνω σε κίνδυνο πιστωτικό, αγοράς, συναλλαγματικό. Αν θες να γίνεις αναλογιστής είναι ότι καλύτερο στην αγορά. Άρα δεν ισχύει αυτό που είπες. Ούτως ή άλλως το Risk Management δεν χρειάζεται να το συσχετίσεις με αναλογισμό αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο. Δεν μπορείς να έρχεσαι εδώ και να λες σε ένα παιδί που θέλει να αχοληθεί με το Risk Management, να πάει να σπουδάσει Συνταξιοδοτικά, Δημογραφία,αναλογιστικά μαθηματικά. Αυτό ακόμη και αν δεν δηλώνει ασχετοσύνη, είναι τουλάχιστον αστείο. Αν ήταν έτσι θα σου έλεγε γουστάρω να γίνω αναλογιστής...

Επειδή εργάζεσαι στην ΕΣΥΕ που έχει πάνω από 10 χρόνια να βγάλει προκύρηξη μέσω ΑΣΕΠ, και όλοι μπαίνουν με πλάγιους τρόπους θεωρώ ότι η γνώμη σου όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα και την φιλοσοφία των σπουδών τουλάχιστον δεν μπορεί να παρθεί σοβαρά, με όλο τον σεβασμό στο άτομο σου. Αυτά που λες ότι χρειάζονται είναι υπέρ-αρκετά στην ΕΣΥΕ. Στον ιδιωτικό τομέα ίσως να χρειαστείς κάτι παραπάνω. Όπως και να έχει είναι μια πολύ καλή αρχή.

Το τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ από του ΠΑΠΕΙ είναι σαφώς πιο οργανωμένο λόγω μάλλον καθηγητών και ιδρύματος, είναι πιο ποσοτικοποιημένο και έχει λιγότερα υποχρεωτικά μαθήματα, που σημαίνει ότι έχεις περισσότερες κατευθύνσεις να πάρεις. Και φυσικά το ανέκδοτο με τις ασφαλιστικές δεν ισχύει διότι όποιος θέλει παρακαολουθεί μαθήματα και εξειδικεύεται σε αυτά με αντίθεση με του ΠΑΠΕΙ στο οποίο είναι υποχρεωτικά. Τέλος, να σου τονίσω, αν δεν το ξέρεις, πως στα μεταπτυχιακά της ΑΣΟΕΕ, υπάρχουν αρκετοί από το τμήμα του ΠΑΠΕΙ. Λογικό το βρίσκω όπως και να έχει.

Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι μέχρι το 2001 που επιτρεπόταν, έκαναν αιτήσεις λαοθάλασσα φοιτητών του τμήματος του ΠΑΠΕΙ ώστε να πάρουν μεταγραφή στο ΟΠΑ. Έτσι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούριοι...

Στο ένα τμήμα του ΟΠΑ, δεν εισάγονται καν της Θεωρητικής, στο ΠΑΠΕΙ αποφοιτούν κιόλας...

Από εκεί και πέρα, τα πτυχία θεωρούνται ισότιμα, και αν κάποιος το γουστάρει και διαβάζει μπορεί να προοδεύσει και από τα δύο.

Εγώ έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση το τμήμα της Σάμου, το οποίο κατά την προσωπική μου άποψη, είναι ένα από τα κορυφαία της Ελλάδας.

Να σημειώσω εδώ ότι η στατιστική είναι πραγματικά μια χαώδης επιστήμη. Γενικότερα η στατιστική έχει να κάνει με την συλλογή, επεξεργασία και ανάλυση των δεδομένων και την τελική συναγωγή συμπερασμάτων από αυτά. Από εκεί και πέρα, γίνεται εξειδίκευση σε τομείς όπως βιοστατιστική, οικονομετρία, δημογραφία, ψυχομετρία, κοινωνική στατιστική, περιβαλλοντολογική στατιστική, ... Σαν επιστήμη είναι απίστευτα χρήσιμη αν και στην Ελλάδα ακόμα δεν έχει δει ανάπτυξη, γιατί υπάρχει λίγη εώς καθόλου γνώση για το τι μπορεί να προσφέρει. Στις ΗΠΑ πάντως βρίσκεται ανάμεσα στις 10 καλύτερες επιλογές για καριέρα βάση 5 κριτηρίων. Παραθέτω την έρευνα :

https://www.careercast.com/jobs/content/ten-best-jobs-2010-jobs-rated

Επίσης στην Ελλάδα για να σε θεωρήσει η αγορά ως στατιστικό εκτός από το bachelor χρειάζεται να έχεις και master.

Η διαφορά της ΑΣΟΕΕ σε σχέση με το ΠΑΠΕΙ ή το ΠΑΝ. ΑΙΓΑΙΟΥ, νομίζω ότι έχει να κάνει με το πρόγραμμα σπουδών, αφού μπορείς να επιλέξεις μαθήματα και από τα υπόλοιπα τμήματα της σχολής όπως πληροφορική, οικονομικό, οδε, μαρκετινγκ, ακόμα και λογιστική!! Δηλαδή σου ανοίγει περισσότερους ορίζοντες για ένα μεταπτυχιακό σε άλλη επιστήμη. Αν τώρα θέλεις να εξειδικευτείς σαν αναλογιστής είναι καλύτερα να επιλέξεις το ΠΑΝ.ΑΙΓΑΙΟΥ ή το ΠΑΠΕΙ, αν και η ΑΣΟΕΕ προσφέρει 5 μαθήματα γι΄αυτή την επιλογή.

Τα μαθήματα στατιστικής που προσφέρονται από το ΟΠΑ δεν είναι υπερβολικά πολλά, αλλά τα αναγκαία αν θες να εξειδικευτείς στη στατιστική. Ανάλογα βέβαια τον τομέα που κάποιος θέλει να προχωρήσει.

Τώρα ορισμένα αρνητικά από το τμήμα :
Δεν διδάσκεται το Νο1 πρόγραμμα ανάλυσης δεδομένων SAS που το ζητάνε οι περισσότερες εταιρείες στον κόσμο, βέβαια διδάσκονται SPSS, MINITAB, MATLAB, EVIEWS και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια R/SPLUS.
Θεωρώ αδιανόητο να μην υπάρχει επιλογή από το τμήμα στατιστικής μαθήματος βάσεων δεδομένων, μπορείς να επιλέξεις από την πληροφορική, αλλά και πάλι νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό ένα τέτοιο μάθημα.
Θα μπορούσε να υπήρχε επιλογή ακόμα και για γλώσσες προγραμματισμού (τόσοι καθηγητές πληροφορικής βρίσκονται στην σχολή!!)
Το πρόγραμμα σπουδών πιθανότατα χρειάζεται μικροαλλαγές.

Αδερφέ, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ο κάθε υποψήφιος, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να κοιτάξει και να συγκρίνει τους οδηγούς σπουδών από τα αντίστοιχα τμήματα. Από εκεί και πέρα εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε λέγοντάς σας τα θετικά και τα αρνητικά που συναντήσαμε στις σπουδές μας.
Τώρα για το πιο είναι "καλύτερο", το 88% θα σου πουν αυτό στο οποίο αποφοίτησαν και χωρίς δικαιολόγηση. Για τα άλλα δύο τμήματα δεν έχω ίδια αντίληψη για να πω με βεβαιότητα την κατάσταση που επικρατεί. Το τμήμα της Σάμου φαίνεται αρκετά ζόρικο, όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών, αλλά είναι κάτω στις προτιμήσεις λόγω της έδρας του.

Για τα μεταπτυχιακά που αναφέρθηκαν παραπάνω, στο ΠΑΠΕΙ γίνονται απογευματινές ώρες ενώ στην ΑΣΟΕΕ πρωινές, οπότε λογικό είναι κάποιος που εργάζεται να προτιμήσει το ΠΑΠΕΙ.

Η ΑΣΟΕΕ είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμιά σε οργάνωση για τα ελληνικά δεδομένα.

Η Στατιστική σαν επιστήμη μόνο ανάπτυξη έχει να συναντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ο κάθε υποψήφιος, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να κοιτάξει και να συγκρίνει τους οδηγούς σπουδών από τα αντίστοιχα τμήματα. Από εκεί και πέρα εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε λέγοντάς σας τα θετικά και τα αρνητικά που συναντήσαμε στις σπουδές μας.
Τώρα για το πιο είναι "καλύτερο", το 88% θα σου πουν αυτό στο οποίο αποφοίτησαν και χωρίς δικαιολόγηση. Για τα άλλα δύο τμήματα δεν έχω ίδια αντίληψη για να πω με βεβαιότητα την κατάσταση που επικρατεί. Το τμήμα της Σάμου φαίνεται αρκετά ζόρικο, όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών, αλλά είναι κάτω στις προτιμήσεις λόγω της έδρας του.

Για τα μεταπτυχιακά που αναφέρθηκαν παραπάνω, στο ΠΑΠΕΙ γίνονται απογευματινές ώρες ενώ στην ΑΣΟΕΕ πρωινές, οπότε λογικό είναι κάποιος που εργάζεται να προτιμήσει το ΠΑΠΕΙ.

Η ΑΣΟΕΕ είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμιά σε οργάνωση για τα ελληνικά δεδομένα.

Η Στατιστική σαν επιστήμη μόνο ανάπτυξη έχει να συναντήσει.

Σε διορθώνω εδώ. Στην ΑΣΟΕΕ γίνονται απογευματινά μαθήματα. Στο ΠΑΠΕΙ νομίζω πρωινά. Και εγώ έτσι πήρα το μάστερ από ΟΠΑ. Τα full-time γίνονται πρωί, τα part-time απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top