Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Κόρινθος)

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
https://www.google.gr/maps/@37.9377...m4!1e1!3m2!1sTpWgO5tmKuq0xaeXkYqIUg!2e0?hl=en

Πάνω από το κατάστημα "Ηλεκτρονική", αντί του Bowling που βλέπεις, είναι πλέον το συγκεκριμένο τμήμα. Δε γνωρίζω για το επίπεδο διδασκαλίας του τμήματος κλπ., η πληροφόρηση θα ήταν καλοδεχούμενη. Ωστόσο, το θεωρώ κατάντια να μιλάμε για πανεπιστημιακά τμήματα σε εγκαταστάσεις υποδεέστερες ακόμα και από πολλά γραφεία οικογενειακών επιχειρήσεων. Επίσης, θεωρώ εντελώς παράλογο, και το αποδίδω σε κομματικά συμφέροντα, το γεγονός ότι υπάρχουν διασπασμένα πανεπιστήμια, ειδικά το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου έχει 1-2 τμήματα σε 5 διαφορετικές πόλεις. Το επιχείρημα της "ενίσχυσης της τοπικής οικονομίας" είναι αστείο, κατά την ταπεινή μου άποψη, όταν μιλάμε για το πανεπιστήμιο. Εκτός του γεγονότος ότι δεν το βρίσκω πολύ χαριτωμένο το κράτος να εμφανίζεται σωτήρας των τοπικών κοινωνιών με τις τσέπες και τις ζωές των πολιτών, τα ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν είναι θέρετρα. Όπου χωριό και πανεπιστήμιο δεν υφίσταται αλλού, εδώ βλέπουμε σε αρκετές πόλεις 30.000 κατοίκων. Φυσικά ελάχιστοι θα επέλεγαν οικειοθελώς να πάνε σε τέτοια πόλη για σπουδές. Πρέπει, όμως, να επιβαρύνουν οικονομικά την οικογένειά τους για να πάνε στο χωριό να σπουδάσουν, αντί τα κεντρικά πανεπιστήμια, στις πόλεις στις οποίες ήδη κατοικούν οι φοιτητές, να μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες τους (αν οι ίδιοι βεβαίως, πληρούν ορισμένες ακαδημαϊκές προϋποθέσεις). Έστω, αφού υπάρχουν περιφερειακά πανεπιστήμια, ας τα συμμαζέψουν σε κάποιο/-α campus/-es όπως της Κρήτης (χωρίς να είναι υπόδειγμα, αφού μιλάμε για 3 campuses, τα 2 όμως στην ίδια πόλη, τουλάχιστον υπάρχουν εγκαταστάσεις και είναι πιο μαζεμένο συγκριτικά με άλλα).

Συγγνώμη για την δημοσίευση, καθώς δεν αφορά φυσικά αποκλειστικά το συγκεκριμένο τμήμα. Αφορά, βεβαίως, και αυτό. Μου έδωσε το ερέθισμα να εκθέσω τον συλλογισμό μου σχετικά με την παράλογη (κατ'εμέ) κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Για να μιλήσω, όμως, και για το τμήμα, θα πω το εξής:
Εγώ είμαι από Αθήνα, είναι βέβαιο ότι θα συμπληρώσω μηχανογραφικό με το 10% για να αλλάξω σχολή. Είναι πολύ πιθανό να παραμείνω στην Αθήνα, σε άλλο τμήμα ιδίου αντικειμένου. Όμως, επειδή σκέφτομαι και τμήματα πολιτικής επιστήμης, και 1) κατά πάσα πιθανότητα δεν έχω αρκετά μόρια για το τμήμα του ΕΚΠΑ - 2) παίζεται αν έχω αρκετά μόρια για το τμήμα του Παντείου, για το οποίο ούτως ή άλλως δεν ενθουσιάζομαι όμως, σκέφτηκα σε ποια πόλη θα επέλεγα το τμήμα (καθώς εκτός φοβερού απροόπτου πιάνω τις υπόλοιπες πόλεις, εκτός Θεσσαλονίκης). Αν και το τμήμα της Πελοποννήσου στην Κόρινθο είναι πολύ πιο κοντά για μένα εν συγκρίσει με το Ρέθυμνο και την Κομοτηνή, είναι πολύ πιθανότερο να επιλέξω κάποια από τις δύο τελευταίες πόλεις (το Ρέθυμνο, συγκεκριμένα) για τις σπουδές μου, λόγω του σκεπτικού μου, το οποίο εξέθεσα πιο πάνω. Να πάω να κάνω μάθημα πάνω από την "Ηλεκτρονική" δε θέλω, θεωρώ πως προσβάλλει την ακαδημαϊκή εκπάιδευση (όπως και η διάσπαση του πανεπιστημίου σε πολλά κομμάτια, δε μιλάμε σαφώς για ανεξάρτητα campuses αλλά για διάσπαρτα τμήματα εδώ και εκεί). Δημοτικά σχολεία έχουν δικούς τους μεγάλους χώρους - πόσο λίγη βαρύτητα μπορεί το κράτος να δίνει στην τριτοβάθμια για να λειτουργούν στο νοίκι;

Εν κατακλέιδι, αν και ακόμη δεν έχω αποφασίσει ούτε το αντικείμενο που θα επιλέξω, άρα η κατάστασή μου είναι ρευστή, το σκεπτικό μου το εξέθεσα. Βεβαίως, θα ήθελα πληροφορίες για τα τμήματα για τα οποία ενδιαφέρομαι, όμως προς το παρόν, αν μιλάμε για αυτό το αντικείμενο, πράγματι παρά την απόσταση βρίσκομαι πιο κοντά στο τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης. Άσε που (παραλίγο να μην το αναφέρω αλλά είναι σημαντικό), όταν μιλάμε για πολύ μικρές πόλεις, δεν είναι το ίδιο να υπάρχουν 8-10 τμήματα, και το ίδιο να υπάρχουν 2. Αν έχει πολλούς φοιτητές, θα παλεύεται περισσότερο η κατάσταση πιστεύω για όποιον πάει - ακόμα και αν είναι σαν εμένα που δεν τα πάω καλά με το clubbing και τους τρόπους διασκέδασης πολλών νέων. Πόσω μάλλον στην Κόρινθο, όπου, απ'όσο ξέρω, επειδή πάρα πολλοί φοιτητές είναι από Αθήνα, επιλέγουν να πηγαινοέρχονται με τον προαστιακό όποτε πάνε (δε θα χρησιμοποιήσω τον όρο "καθημερινά" - ανάλογα την περίσταση), οπότε ακόμα λιγότεροι φοιτητές στην πόλη. Εκεί οφείλεται και η μεγάλη διαφορά στη βάση του τμήματος της Κορίνθου εν συγκρίσει με Ρέθυμνο και Κομοτηνή, η οποία δεν υπάρχει (ή και η σχέση αντιστρέφεται) όταν βλέπουμε άλλες πόλεις της Πελοποννήσου (π.χ. Ιστορία στην Καλαμάτα).

Οποιαδήποτε πληροφορία για το τμήμα, δεκτή. Ίσως και πολλοί να κρίνουν, ακόμα και γνωρίζοντας τις καταστάσεις, ότι προτιμούν να σπουδάσουν στη συγκεκριμένη πόλη (γιατί μίλησα για πόλεις, για τα τμήματα δε γνωρίζω όπως είπα). Απλώς νομίζω πως, προσωπικά, θα το απέφευγα εκτός απροόπτου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

Πέρασαν χρόνια και δεν είδαμε να συμμαζεύονται τα τμήματα σε συγκεκριμένες πόλεις και κατάλληλες εγκαταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά αυτό το τμήμα μου έχει κινήσει την περιέργεια. ΄Οταν κοιτάξεις το σάιτ του τμήματος καθώς και σχετικές αναρτήσεις στο διαδίκτυο, όλα φαίνονται μια χαρά. Καλοί (καλά βιογραφικά) και δραστήριοι (διοργάνωση εκδηλώσεων, πρόσκληση καθηγητών ξένων πανεπιστημίων για ομιλίες, παρουσίαση βιβλίων κτλ) καθηγητές, καλό πρόγραμμα σπουδών. Από την άλλη σε κάθε πρόταση κατάργησης τμημάτων, το συγκεκριμένο τμήμα φιγουράρει πάντα πρώτο-πρώτο. Οι φοιτητές που επιτυγχάνουν σε αυτό χρησιμοποιούν κάθε τρόπο (μετεγγραφές, 10%, ξανά πανελλαδικές) για να φύγουν. Θα μου πει κάποιος ότι η Κόρινθος σίγουρα δεν είναι φοιτητούπολη, ιδιαίτερη "ζωή" δεν υπάρχει στην πόλη, το συντριπτικό ποσοστό των Αθηναίων πηγαινοέρχεται (1 ώρα δρόμος είναι) αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται. Επίσης υπάρχουν φήμες ότι οι καθηγητές στην προσπάθειά τους να ανταγωνιστούν τα υπόλοιπα αδελφά τμήματα καταλήγουν να γίνουν "βασιλικότεροι του βασιλέως" με αποτέλεσμα να έχουν υπερβολικές απαιτήσεις από τους φοιτητές. Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι ψέματα. Μακάρι να υπήρχε εδώ κάποιος φοιτητής του τμήματος να μας διαφωτίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τα κομματικά συμφέροντα έχουν πλήξει την τριτοβάθμια εκπαίδευση, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις Πανεπιστημίων όπως της Πελοποννήσου που μιλάμε για λίγα και διάσπαρτα τμήματα χωρίς κτηριακές (αν όχι και ακαδημαϊκές) υποδομές. Θα ήθελα κι εγώ να πληροφορηθώ σχετικά με το συγκεκριμένο τμήμα, διότι πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει να το προτιμήσει κάποιος από άλλο περιφερειακό τμήμα. Ως πόλη για φοιτητική ζωή, η Κόρινθος σίγουρα δε λέει πολλά, έχει μόνο δύο τμήματα και, όπως είπες, η πλειονότητα των φοιτητών ακούγεται πως είναι από Αθήνα και πηγαινοέρχεται (από όσους πράγματι πηγαίνουν, πάντα). Ωστόσο, ιδιαίτερα αν δε μένεις κοντά σε προαστιακό, μπορεί να είναι υπερβολικά χρονοβόρη η μετακίνηση. Εμένα θα μου έπαιρνε πάνω από 2 ώρες, ενδεχομένως 2,5, δεν είναι και λογικό να τρως 4-5 ώρες σε καθημερινή βάση για μετακίνηση. Γι'αυτό εξαρχής έτεινα προς το τμήμα της Κρήτης από τα αντίστοιχα περιφερειακά τμήματα, λόγω πόλης και πανεπιστημίου. Οποιαδήποτε πληροφορία, βέβαια, καλοδεχούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο: Αν καταργηθεί ένα πανεπιστημιακό τμήμα, οι φοιτητές του στέλνονται σε συγκεκριμένο αντίστοιχο τμήμα ή μπορεί να διασκορπιστούν βάσει τόπου διαμονής; (Όχι πως θα έπρεπε κανείς να υπολογίζει εκεί, αλλά είναι χρήσιμη πληροφορία αν γνωρίζει κάποιος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όταν καταργείται ένα τμήμα απλά σταματάει να παίρνει νέους εισακτέους. Όσοι είναι ήδη στη σχολή από εκεί θα πάρουν πτυχίο. Τουλάχιστον αυτό ξέρω από τμήμα που έκλεισε στο Πανεπιστήμιό που σπουδάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποια από τα καταργούμενα τμήματα συνεχίζουν να υπάρχουν ως μεταβατικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα δεχτούν νέους φοιτητές αλλά θα συνεχίσουν τη λειτουργία τους μέχρι την αποφοίτηση των ήδη εγγεγραμμένων φοιτητών (ορίζεται χρονικό όριο που θα πρέπει οι φοιτητές να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους). Σε άλλη περίπτωση τα τμήματα μετονομάζονται και εντάσσονται σε συγκεκριμένες σχολές με παρεμφερές αντικείμενο είτε του ίδιου Πανεπιστημίου είτε άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top