Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,106 μηνύματα.
Καλώς ήρθες!!
Να σου πω και εγώ, ότι δεν χρειάζεσαι να ανησυχείς μιας που ο Τάκης(η καθηγητάρα του Προγραμματισμού! :P), έχει φροντίσει και για εσάς που προέρχεστε απο θετική κατεύθυνση.. Άλλωστε, μην νομίζεις ότι είναι και κάτι το πολύ δύσκολο.. Κάποια μαθηματάκια χρειάζονται ώστε να μπεις στην φιλοσοφία του αλγορίθμου και μετά είναι όλα οκ..
Όσο για τα μαθήματα.. Πιθανότατα ναι, θα τα βρεις ενδιαφέροντα, αρκεί βέβαια και ο καθηγητής που θα πετύχεις..
Το σίγουρο είναι ότι το τμήμα είναι πολύ καλό, και γι αυτό ακριβώς θέλει κάποια παρακολούθηση-προσοχή..
(Μην περιμένεις να περάσεις μαθήματα με διάβασμα μόνο στην εξεταστική όπως κάποιοι νομίζαμε δηλαδή :whistle:..)
Αυτά..
Ότι άλλη απορία έχεις, θα είμαστε εδώ-εκεί..Προσφέρουμε και ξεναγήσεις, για να μην χαθείς:P (εγώ την πρώτη μέρα ψάχνοντας τη σχολή μέχρι το Μαθηματικό πάνω είχα φτάσει:redface:)
Καλή σου σταδιοδρομία λοιπόν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Καλώς ήρθες!!
Να σου πω και εγώ, ότι δεν χρειάζεσαι να ανησυχείς μιας που ο Τάκης(η καθηγητάρα του Προγραμματισμού! :P), έχει φροντίσει και για εσάς που προέρχεστε απο θετική κατεύθυνση.. Άλλωστε, μην νομίζεις ότι είναι και κάτι το πολύ δύσκολο.. Κάποια μαθηματάκια χρειάζονται ώστε να μπεις στην φιλοσοφία του αλγορίθμου και μετά είναι όλα οκ..
Όσο για τα μαθήματα.. Πιθανότατα ναι, θα τα βρεις ενδιαφέροντα, αρκεί βέβαια και ο καθηγητής που θα πετύχεις..
Το σίγουρο είναι ότι το τμήμα είναι πολύ καλό, και γι αυτό ακριβώς θέλει κάποια παρακολούθηση-προσοχή..
(Μην περιμένεις να περάσεις μαθήματα με διάβασμα μόνο στην εξεταστική όπως κάποιοι νομίζαμε δηλαδή :whistle:..)
Αυτά..
Ότι άλλη απορία έχεις, θα είμαστε εδώ-εκεί..Προσφέρουμε και ξεναγήσεις, για να μην χαθείς:P (εγώ την πρώτη μέρα ψάχνοντας τη σχολή μέχρι το Μαθηματικό πάνω είχα φτάσει:redface:)
Καλή σου σταδιοδρομία λοιπόν!:)

Χαχαχ επικο παιδια με το μαθηματικο :P !!Λοιπον παιδια ειστε τελειοι και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!Δεν εχω σκοπο να χασω μαθημα :-) Απο εργαστηρια τι λεει το τμημα;Τα περασατε τα μαθηματα το α και β εξαμηνου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,106 μηνύματα.
Χαχαχ επικο παιδια με το μαθηματικο :P !!Λοιπον παιδια ειστε τελειοι και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!Δεν εχω σκοπο να χασω μαθημα :-) Απο εργαστηρια τι λεει το τμημα;Τα περασατε τα μαθηματα το α και β εξαμηνου;;
Εργαστήρια έχεις σε δύο μαθήματα του Α' εξαμήνου:
Στον Προγραμματισμό, οπού η παρουσία σου δεν είναι υποχρεωτική αλλά, για το καλό της προόδου σου και της εξάσκησης σου πρέπει να παρακολουθείς..!
Επίσης εργαστήριο έχει και η Λογική Σχεδίαση, η οποία ασχολείται με το μικρότερο κομμάτι του hardware ας πούμε (ολοκληρωμένα κυκλώματα). Σε αυτό το μάθημα το εργαστήριο είναι υποχρεωτικό (έχεις περιθώριο 1 ή 2 απουσιών στο εξάμηνο, δεν θυμάμαι καλά..), και στην τελική εξέταση του μαθήματος πιάνει 30% ενώ η θεωρία το υπόλοιπο 70%..
(Αν εννοείς τι έχουμε από "υποδομές", δεν ξέρω, μιας που σε 3 εργαστήρια μπήκαμε σαν πρωτοετείς όλοι..)

(Εμένα άσε με, είμαι ρεμάλι, δεν έχω περάσει πολλά..:(:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εργαστήρια έχεις σε δύο μαθήματα του Α' εξαμήνου:
Στον Προγραμματισμό, οπού η παρουσία σου δεν είναι υποχρεωτική αλλά, για το καλό της προόδου σου και της εξάσκησης σου πρέπει να παρακολουθείς..!
Επίσης εργαστήριο έχει και η Λογική Σχεδίαση, η οποία ασχολείται με το μικρότερο κομμάτι του hardware ας πούμε (ολοκληρωμένα κυκλώματα). Σε αυτό το μάθημα το εργαστήριο είναι υποχρεωτικό (έχεις περιθώριο 1 ή 2 απουσιών στο εξάμηνο, δεν θυμάμαι καλά..), και στην τελική εξέταση του μαθήματος πιάνει 30% ενώ η θεωρία το υπόλοιπο 70%..
(Αν εννοείς τι έχουμε από "υποδομές", δεν ξέρω, μιας που σε 3 εργαστήρια μπήκαμε σαν πρωτοετείς όλοι..)

(Εμένα άσε με, είμαι ρεμάλι, δεν έχω περάσει πολλά..:(:redface:)

Ενταξει ειναι μεχρι να μπεις στο κλιμα (ετσι ακουω) μετα τον 2ο χρονο θα ειναι καλυτερα τα πραγματα!Και κατι τελευταιο!Ενα μαθημα που ειδα οτι υπαρχει με τιτλο "Βαλκανικη και Συγχρονη Ιστορια" τι σχεση εχει με την σχολη;;;Οταν το ειδα ενοιωσα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,106 μηνύματα.
Ενταξει ειναι μεχρι να μπεις στο κλιμα (ετσι ακουω) μετα τον 2ο χρονο θα ειναι καλυτερα τα πραγματα!Και κατι τελευταιο!Ενα μαθημα που ειδα οτι υπαρχει με τιτλο "Βαλκανικη και Συγχρονη Ιστορια" τι σχεση εχει με την σχολη;;;Οταν το ειδα ενοιωσα:

Καμία.. Απλά γεμίζει το πρόγραμμα σπουδών ως μάθημα "Γενικής Παιδείας"..
Πρέπει να το περάσεις, όπως ένα κανονικό μάθημα, αλλά ο βαθμός του δεν μετράει στο πτυχίο.
Εμείς φέτος έπρεπε να κάνουμε μία(για να πάρουμε 5) ή δύο (για 7), εργασίες των 1200 λέξεων για να το περάσουμε. (Μια ώρα μέσα σε όλο το εξάμηνο παρακολούθησα το μάθημα..)
Εύκολες εργασίες είναι που με λίγο ψάξιμο από Google ή/και με χρήση του συγγράμματος που έχει προτείνει ο καθηγητής βγαίνουν.
(Όλα βέβαια ανάλογα και με το αν θα πετύχεις τον ίδιο καθηγητή που είχαμε εμείς ή αν θα αλλάξει..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Καμία.. Απλά γεμίζει το πρόγραμμα σπουδών ως μάθημα "Γενικής Παιδείας"..
Πρέπει να το περάσεις, όπως ένα κανονικό μάθημα, αλλά ο βαθμός του δεν μετράει στο πτυχίο.
Εμείς φέτος έπρεπε να κάνουμε μία(για να πάρουμε 5) ή δύο (για 7), εργασίες των 1200 λέξεων για να το περάσουμε. (Μια ώρα μέσα σε όλο το εξάμηνο παρακολούθησα το μάθημα..)
Εύκολες εργασίες είναι που με λίγο ψάξιμο από Google ή/και με χρήση του συγγράμματος που έχει προτείνει ο καθηγητής βγαίνουν.
(Όλα βέβαια ανάλογα και με το αν θα πετύχεις τον ίδιο καθηγητή που είχαμε εμείς ή αν θα αλλάξει..)

Αφου δεν μετραει καθολου στο πτυχιο ποιο ειναι το νοημα να παρει 7 αντι για 5;;;:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,106 μηνύματα.
Αφου δεν μετραει καθολου στο πτυχιο ποιο ειναι το νοημα να παρει 7 αντι για 5;;;:Ρ
Επίσης κανένα.. Εγώ πάντως έκανα και τις δύο γιατί για ευνόητους λόγους :whistle::whistle: φοβόμουνα μην δεν μετρήσει η μία οπότε δεν το πέρναγα..
Τελικά πήρα κανονικά 7 όμως..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Επίσης κανένα.. Εγώ πάντως έκανα και τις δύο γιατί για ευνόητους λόγους :whistle::whistle: φοβόμουνα μην δεν μετρήσει η μία οπότε δεν το πέρναγα..
Τελικά πήρα κανονικά 7 όμως..:P

Χχαχα ωραιος :-) Αρα παει και ενα μαθημα λιγοτερο αμα εχουμε τον ιδιο καθηγητη!φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ!!Με κατατοπισες και με το παραπανω για την σχολη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infiniteloop

Νεοφερμένος

Ο infiniteloop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ηρθε παλι αυτη η εποχη του χρονου, σε ενα μηνα γραφουμε ! Ως υποψηφιος φοιητης αυτου του τμηματος ειπα να αναβιωσω λιγο το topic ! Αυτο που με ενδιαφερει ειναι
1) Γινεται δουλια εκει μεσα ή ειναι συνεχια καταληψεις και απεργιες?
2) Οι καθηγητες πως ειναι?
3) Η σχολη ειναι αναγνωρισμενη στο εξωτερικο?
4) Αληθευει οι ειναι δυσκολη σε σχεση με αλλες του κλαδου της πληροφορικης ?
5) Οσοι αποφοιτησατε τι κανατε μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε.Είμαι φοιτητής στο τμήμα ,2ο εξάμηνο και πιστεύω πως μπορώ να σου πω κάποια πράματα σχετικά με αυτό απαντώντας σε κάποια απ τα ερωτήματά σου βάσει των όσων έχω δει εώς τώρα και των όσων έχω ακούσει γενικά.(Ίσως το 5ο δεν μπορώ να το απαντήσω).

1)Το φαινόμενο των καταλήψεων το συναντάς παντού σχεδόν στην Ελλάδα,είτε πρόκειται για δευτεροβάθμια,είτε για τριτοβάθμια εκπαίδευση.Ωστόσο ,στο τμήμα μας γίνεται αρκετή δουλειά και ήδη απ ' το πρώτο εξάμηνο μαθαίνεις αρκετά βασικά πράγματα,ίσως και κάποια πιο προχωρημένα.Εργασίες πολλές,σχεδόν κάθε 2-3 βδομάδες σε κάθε μάθημα.Εισαγωγή στον προγραμματισμό όπου διδάσκεται η γλώσσα C ,μόνο εισαγωγικό μάθημα δεν θα το θεωρούσα,αφού η δυσκολία του και ο φόρτος εργασίας/διαβάσματος είναι μεγάλος,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν εσύ ασχολείσαι,δεν θα τα καταφέρεις.

2)Όλοι οι καθηγητές λίγο πολύ έχουν αρκετά καλές γνώσεις με σπουδές σε μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού ,αλλά και της Ελλάδας, καθώς και συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα.Το σημαντικότερο όμως κατά τη γνώμη μου είναι πως είναι συνεργάσιμοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν τους φοιτητές.

3)Απ'όσο γνωρίζω η σχολή έχει αναγνωρισημότητα στο εξωτερικό,κυρίως λόγω της εικόνας που έχει διαμορφώσει το τμήμα (φοιτητές,καθηγητές) προς τα έξω.Μάλιστα ,for the record,σύμφωνα με αξιολογήσεις από το εξωτερικό το τμήμα κατατάσσεται στα 100 καλύτερα τμήματα του κόσμου,με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό περί της αναγνωρισημότητας.

4)Την δυσκολία άλλων σχολών πληροφορικής δεν την γνωρίζω ,όμως περί του τμήματος στο οποίο βρίσκομαι μπορώ να σου πω πως την δυσκολία του θα την καταλάβεις απ τις πρώτες μέρες που θα ξεκινήσουν τα μαθήματα.Η πληροφορική όπως και να 'χει είναι μία δύσκολη και ενδιαφέρουσσα επιστήμη.

Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφοριές και στο site του τμήματος ,αλλά και των υπολοίπων αντίστοιχων σχολών ώστε να συγκεντρώσεις όσες πληροφορίες χρειάζεσαι πρωτού κάνεις την επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μολις περασα στη σχολη αυτη με 17141 μορια. Εννοειται πως εχω τρελαθει απο τη χαρα μου αλλα θα μπορουσε καποιος του τμηματος να με πληροφορησει για τα μαθηματα και γενικα το κλιμα της σχολης???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
θα περάσετε καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Καλά ξενύχτια να 'χετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Τι εννοειτε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Τι εννοειτε???

Ντάξει μη τρομάζεις, απλά γενικά θα έχεις αρκετή δουλειά, από άποψη εργασιών που με το χρόνο θα αυξάνεται εκθετικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takatakaros

Νεοφερμένος

Ο takatakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τι εννοειτε???

Ντάξει μη τρομάζεις, απλά γενικά θα έχεις αρκετή δουλειά, από άποψη εργασιών που με το χρόνο θα αυξάνεται εκθετικά :P

χαχα θα καλοπεράσουμε φίλε! :clapup::D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Δε πτοουμαστε μελλοντικε συναδελφε!!! :D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Κοιταγα το προπτυχιακο προγραμμα σπουδων και αναρωτιωμουν. Ξενη γλωσσα μαθημα δε υπαρχει στο τμημα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Κοιταγα το προπτυχιακο προγραμμα σπουδων και αναρωτιωμουν. Ξενη γλωσσα μαθημα δε υπαρχει στο τμημα???

Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλησπερα και παλι συναδελφοι. Εχω μια απορια. Στο μελλον εγω θελω να ασχοληθω με δικτυα και τηλεπικοινωνιες οποτε παω με χιλια για ειδικευση 5. Αναρωτιωμουν απο τοτε και μετα θα εχω προγραμματιστικα μαθηματα( δηλαδη εγγραφη κωδικων και ετσι) η ασχολουμε με harware και θεωρια πανω σε δικτυα και τηλεπικοινωνιες? Επειδη δε με τραβαει ο προγραμματισμος πολυ για αυτο. Παρακαλω απαντηστε! Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top