Τμήμα Οικονομικών Επιστημών και επαγγελματική αποκατάσταση

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα
Εχω περασει και εχω δηλωσει το τμημα οικονομικων επιστημων του απθ..πιο πριν εχω δηλωσει εφαρμοσμενη πληροφορικη παμακ στην οποια ισως περναω
Θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πανω στην αποκατασταση των οικονομικων γιατι εχω ακουσει οτι ειναι κορεσμενος κλαδος..καθως σκεφτομαι να ξαναδωσω για πληροφορικη αφου υπαρχει ζητηση για προγραμματιστες απλα δε ξερω αν θα μαρεσει κ ισως δεν αξιζει
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπερα
Εχω περασει και εχω δηλωσει το τμημα οικονομικων επιστημων του απθ..πιο πριν εχω δηλωσει εφαρμοσμενη πληροφορικη παμακ στην οποια ισως περναω
Θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πανω στην αποκατασταση των οικονομικων γιατι εχω ακουσει οτι ειναι κορεσμενος κλαδος..καθως σκεφτομαι να ξαναδωσω για πληροφορικη αφου υπαρχει ζητηση για προγραμματιστες απλα δε ξερω αν θα μαρεσει κ ισως δεν αξιζει


Ότι υπάρχει κορεσμός στους οικονομολόγους είναι γεγονός ,αλλά που δεν υπάρχει ;
Από οικονομική επιστήμη μπορείς να κανείς παπάδες αν το γουστάρεις και το κηνυγισεις .Να έχεις στο νου σου ότι θα χρειαστείς κατά 99% κάποιο μεταπτυχιακό γιατί σαν τμήμα είναι πολύ γενικό αλλά με δυνατό ποσοτικό υπόβαθρο !
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλησπέρα! :happy:

Αρχικά, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια από τις δύο σχολές που αναφέρεις σε ενδιαφέρει πραγματικά σαν επιστήμη. Έχεις μπει καθόλου στη διαδικασία να κοιτάξεις προγράμματα σπουδών, για να αποκτήσεις μία γενική ιδέα των μαθημάτων που θα διδαχθείς στη σχολή;

Αναφορικά με το τμήμα οικονομικών επιστημών, θα ξεκινήσω λέγοντας πως στην Ελλάδα έχουμε μία στρεβλή εικόνα του επαγγέλματος. Δυστυχώς, κατατάσσουμε τα περισσότερα επαγγέλματα κάτω από την ταμπέλα "Οικονομολόγος". Η πραγματικότητα είναι διαφορετική, μιας και υπάρχει (κανονικά) διάκριση μεταξύ του Economist, του Accountant, Financial Analyst κ.ο.κ. Τα επαγγέλματα που ανέφερα παραπάνω έχουν αρκετά διαφορετικές συνθήκες στην αγορά εργασίας, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Οι λογιστές και οι αναλυτές έχουν παραδοσιακά λιγότερη ανεργία και καλύτερες απολαβές από τους οικονομολόγους.
Το θετικό με την σχολή οικονομικών επιστημών είναι ότι μέσω αυτής αποκτάς ένα γενικό υπόβαθρο, γνωρίζεις λίγο από τους περισσότερους από αυτούς τους κλάδους και μπορείς αργότερα με ένα μεταπτυχιακό/πρακτική άσκηση να εστιάσεις σε κάποιο από αυτά.
Αν ξέρεις ωστόσο, ότι ένα από τα παραπάνω επαγγέλματα σε ενδιαφέρει περισσότερο (προτιμάς δηλαδή να γίνεις Λογιστής από ό,τι αναλυτής), τότε θα έπρεπε να εστιάσεις εξ' αρχής σε πιο ειδικευμένες σπουδές προτιμώντας είτε το ΟΠΑ είτε το ΠΑ.ΜΑΚ.

Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής έχει και αυτό αρκετά οικονομικά μαθήματα, αλλά από όσο γνωρίζω, αυτά σε καμία περίπτωση δεν προσεγγίζονται με το ίδιο βάθος αλλά και επιμέλεια (από τους φοιτητές). Είναι σίγουρα όμως μία πολύ ενδιαφέρουσα σχολή.

Ελπίζω να έχω απαντήσει σε κάποιες από τις ερωτήσεις σου. Η γενική συμβουλή μου, είναι να ψάξεις αρκετά, για να βρεις αυτό που σε ενθουσιάζει περισσότερο. Το Internet σου δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τις σχολές, αξιοποίησέ το!

Αν έχεις κάποιες πιο ειδικές απορίες σχετικά με τις σχολές οικονομικών επιστημών, εδώ είμαστε ^^
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ότι υπάρχει κορεσμός στους οικονομολόγους είναι γεγονός ,αλλά που δεν υπάρχει ;
Από οικονομική επιστήμη μπορείς να κανείς παπάδες αν το γουστάρεις και το κηνυγισεις .Να έχεις στο νου σου ότι θα χρειαστείς κατά 99% κάποιο μεταπτυχιακό γιατί σαν τμήμα είναι πολύ γενικό αλλά με δυνατό ποσοτικό υπόβαθρο !

Μεταπτυχιακο θα παιξει σιγουρα..ευχαριστω για την απαντηση

Καλησπέρα! :happy:

Αρχικά, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια από τις δύο σχολές που αναφέρεις σε ενδιαφέρει πραγματικά σαν επιστήμη. Έχεις μπει καθόλου στη διαδικασία να κοιτάξεις προγράμματα σπουδών, για να αποκτήσεις μία γενική ιδέα των μαθημάτων που θα διδαχθείς στη σχολή;

Αναφορικά με το τμήμα οικονομικών επιστημών, θα ξεκινήσω λέγοντας πως στην Ελλάδα έχουμε μία στρεβλή εικόνα του επαγγέλματος. Δυστυχώς, κατατάσσουμε τα περισσότερα επαγγέλματα κάτω από την ταμπέλα "Οικονομολόγος". Η πραγματικότητα είναι διαφορετική, μιας και υπάρχει (κανονικά) διάκριση μεταξύ του Economist, του Accountant, Financial Analyst κ.ο.κ. Τα επαγγέλματα που ανέφερα παραπάνω έχουν αρκετά διαφορετικές συνθήκες στην αγορά εργασίας, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Οι λογιστές και οι αναλυτές έχουν παραδοσιακά λιγότερη ανεργία και καλύτερες απολαβές από τους οικονομολόγους.
Το θετικό με την σχολή οικονομικών επιστημών είναι ότι μέσω αυτής αποκτάς ένα γενικό υπόβαθρο, γνωρίζεις λίγο από τους περισσότερους από αυτούς τους κλάδους και μπορείς αργότερα με ένα μεταπτυχιακό/πρακτική άσκηση να εστιάσεις σε κάποιο από αυτά.
Αν ξέρεις ωστόσο, ότι ένα από τα παραπάνω επαγγέλματα σε ενδιαφέρει περισσότερο (προτιμάς δηλαδή να γίνεις Λογιστής από ό,τι αναλυτής), τότε θα έπρεπε να εστιάσεις εξ' αρχής σε πιο ειδικευμένες σπουδές προτιμώντας είτε το ΟΠΑ είτε το ΠΑ.ΜΑΚ.

Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής έχει και αυτό αρκετά οικονομικά μαθήματα, αλλά από όσο γνωρίζω, αυτά σε καμία περίπτωση δεν προσεγγίζονται με το ίδιο βάθος αλλά και επιμέλεια (από τους φοιτητές). Είναι σίγουρα όμως μία πολύ ενδιαφέρουσα σχολή.

Ελπίζω να έχω απαντήσει σε κάποιες από τις ερωτήσεις σου. Η γενική συμβουλή μου, είναι να ψάξεις αρκετά, για να βρεις αυτό που σε ενθουσιάζει περισσότερο. Το Internet σου δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τις σχολές, αξιοποίησέ το!

Αν έχεις κάποιες πιο ειδικές απορίες σχετικά με τις σχολές οικονομικών επιστημών, εδώ είμαστε ^^
Εχω ψαξει πολυ στο ιντερνετ κ ομολογω οτι δε μπορω να καταληξω καπου..δε ξερω αν στην πραξη οσα διαβαζω θα μ αρεσουν..μαλλον προς λογιστικη με βλεπω αν ακολουθησω τα οικονομικα αλλα προτιμησα του απθ και οχι το λογιστικης κ χρηματοοικονομικης καθως θα θελα να δω περισσοτερες πτυχες του κλαδου και να δω τι προτιμω μεσα στη σχολη..αλλωστε θα υπαρξει μεταπτυχιακο ..ευχαριστω παντως βοηθησες..και μια αλλη απορια ..για να εχω τη δυνατοτητα να διδαξω αοθ πρεπει να κανω κατι εξτρα η αρκει το πτυχιο;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
@Tisfo, συγχαρητήρια και καλή επιτυχία με τις σπουδές σου, για να διδάξεις θα πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα και να δώσεις εξετάσεις σε αυτά τα μαθήματα για να αποκτήσεις το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας, σε εμάς αυτό ισχύει είμαι ΕΚΠΑ, ψάξε στην ιστοσελίδα της σχολής που έχεις επιλέξει.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εχω ψαξει πολυ στο ιντερνετ κ ομολογω οτι δε μπορω να καταληξω καπου..δε ξερω αν στην πραξη οσα διαβαζω θα μ αρεσουν..μαλλον προς λογιστικη με βλεπω αν ακολουθησω τα οικονομικα αλλα προτιμησα του απθ και οχι το λογιστικης κ χρηματοοικονομικης καθως θα θελα να δω περισσοτερες πτυχες του κλαδου και να δω τι προτιμω μεσα στη σχολη..αλλωστε θα υπαρξει μεταπτυχιακο ..ευχαριστω παντως βοηθησες..και μια αλλη απορια ..για να εχω τη δυνατοτητα να διδαξω αοθ πρεπει να κανω κατι εξτρα η αρκει το πτυχιο;

Η απάντηση είναι ότι εξαρτάται πού θες να διδάξεις. Αν ο στόχος σου είναι το δημόσιο, τότε θα πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια, δίνοντας εξετάσεις στο τέλος για να αποκτήσεις την επάρκεια. Αν ενδιαφέρεσαι να απασχολείς σε ιδιωτικούς φορείς, ή ως ιδιώτης, τότε κάνεις μία αίτηση στον ΕΟΠΠΕΠ, για να σου χορηγηθεί η άδεια διδασκαλίας. =)
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Η απάντηση είναι ότι εξαρτάται πού θες να διδάξεις. Αν ο στόχος σου είναι το δημόσιο, τότε θα πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια, δίνοντας εξετάσεις στο τέλος για να αποκτήσεις την επάρκεια. Αν ενδιαφέρεσαι να απασχολείς σε ιδιωτικούς φορείς, ή ως ιδιώτης, τότε κάνεις μία αίτηση στον ΕΟΠΠΕΠ, για να σου χορηγηθεί η άδεια διδασκαλίας. =)
Κυριως για ιδιωτικο τομεα ενδιαφερομαι καθως ειναι δυσκολο να μπεις στο δημοσιο και δε μαρεσει σαν ιδεα..μια τελευταια απορρια..το τμημα οικονομικων επιστημων ξερεις αν εχει τα ιδια δικαιωματα με αυτο της λογιστικης και χρηματοοικονομικης του παμακ; δηλαδη θα προτιμησουν καποιον που εμβαλε εκεινη τη σχολη για λογιστη;
Υποθετουμε οτι θα εχω κι ενα μεταπτυχιακο σχετικα με τη λογιστικη
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κυριως για ιδιωτικο τομεα ενδιαφερομαι καθως ειναι δυσκολο να μπεις στο δημοσιο και δε μαρεσει σαν ιδεα..μια τελευταια απορρια..το τμημα οικονομικων επιστημων ξερεις αν εχει τα ιδια δικαιωματα με αυτο της λογιστικης και χρηματοοικονομικης του παμακ; δηλαδη θα προτιμησουν καποιον που εμβαλε εκεινη τη σχολη για λογιστη;
Υποθετουμε οτι θα εχω κι ενα μεταπτυχιακο σχετικα με τη λογιστικη


Aδερφέ θα σου μιλήσω σαν απόφοιτος τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΤΕΙ ( Πρώην ΤΕΙ). Λοιπόν, ο αποφοιτος οικονομικων επιστημων και ο αποφοιτος λογιστικςη και χρηματοοικονομικης του παμακ εχει απεριοριστα επαγγελματικα δικαιωματα, εγγραφεσαι στο οικονομικο επιμελητηριο και απο τις 2 σχολες. Με τη πρωτη σχολη, ανοιγεις επιπλεον κλαδους, οπως πχ χρηματιστηριακες εταιρειες και κλπ. Επισης αποκτας και απο τις 2 σχολες την άδεια λογιστή Α κατηγορίας.

Εγώ που τελείωσα ΤΕΙ το 2015, η διαφορά μου από εσάς τους ΑΕΙ ήταν ότι για 3 χρόνια έπρεπε να κάνω προυπηρεσία, για να πάρω την Α κατηγορια λογιστή, γιατί ως απόφοιτος ΤΕΙ ξεκινούσα από τη Β. Αυτή ήταν η διαφορά μας. Τώρα αν με ρωτήσεις αν έκανα κάτι μετά. Ίσως κάνω ένα ΜΒΑ, αλλά κράτα αυτά που σου τόνισαν τα παιδιά πιο πάνω

Για απάντηση προς την ερωτησή σου. Θα προτιμήσουν τη Λογιστική και χρηματοοικονομική απόφοιτο για θέση λογιστή
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κυριως για ιδιωτικο τομεα ενδιαφερομαι καθως ειναι δυσκολο να μπεις στο δημοσιο και δε μαρεσει σαν ιδεα..μια τελευταια απορρια..το τμημα οικονομικων επιστημων ξερεις αν εχει τα ιδια δικαιωματα με αυτο της λογιστικης και χρηματοοικονομικης του παμακ; δηλαδη θα προτιμησουν καποιον που εμβαλε εκεινη τη σχολη για λογιστη;
Υποθετουμε οτι θα εχω κι ενα μεταπτυχιακο σχετικα με τη λογιστικη


Ναι. Όπως σου είπαν και πιο πάνω, με την αποφοίτησή σου και από τα δύο τμήματα, μπορείς να κάνεις εγγραφή στο οικονομικό επιμελητήριο και να κάνεις αίτηση για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή-φοροτέχνη. Αρχικά, δηλαδή με το πτυχίο σου, είσαι λογιστής Β' τάξης, ενώ μετά από κάποια χρόνια αποδεδειγμένης απασχόλησης στον κλάδο, παρακολουθείς κάτι σεμινάρια (διαδικτυακά πλέον), δίνεις εξετάσεις (ολίγον τι αστείες, ομολογουμένως) και αποκτάς την άδεια Α' τάξης, που σου δίνει δικαίωμα υπογραφής σε διπλογραφικά βιβλία (τα λεγόμενα Γ' τάξης).

Αναφορικά και με την μετέπειτα απασχόληση, από την στιγμή που μιλάμε για λογιστική, αυτό που ενδιαφέρει τον εν δυνάμει εργοδότη σου, είναι να γνωρίζεις την δουλειά, δηλαδή να αφιερώσει όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο στην εκπαίδευσή σου. Οπότε, με δεδομένο ότι προς τα εκεί προσανατολίζεσαι, θα σου πρότεινα από την σχολή κιόλας, να προσπαθήσεις να κάνεις πρακτική άσκηση κάθε καλοκαίρι, είτε σε γραφεία είτε σε εταιρείες.



Επίσης, καλό θα ήταν να έχεις υπ' όψιν σου ότι τόσο τα μεταπτυχιακά στη λογιστική, όσο και στην ελεγκτική είναι από τα ακριβότερα (αν όχι τα πιο ακριβά) στην Ελλάδα. Αυτό το σημειώνω, γιατί σε βλέπω αρκετά αποφασισμένο για το μεταπτυχιακό, οπότε σε περίπτωση που το οικονομικό παίζει κάποιο ρόλο, θα πρέπει να το προγραμματίσεις και ανάλογα.
Τέλος, αν τελικά σε τραβήξει το Finance σαν κλάδος, μην κάνεις μεταπτυχιακό. Αντ' αυτού, προτίμησε να διαβάσεις ΠΟΛΥ για αρκετό καιρό, προκειμένου να δώσεις εξετάσεις για την παγκόσμια πιστοποίηση CFA. Είναι η πιο γνωστή πιστοποίηση για Financial Analysts παγκοσμίως, είναι notoriously δύσκολη με ποσοστό επιτυχίας 43%, αλλά ανοίγει πολλές πόρτες, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. =)

Αυτά στα λέω μόνο επειδή ρωτάς και θες να έχεις μία ευρεία εικόνα του κλάδου. Πραγματικά πιστεύω, ότι είναι πολύ νωρίς για να σκέφτεσαι μεταπτυχιακό/ή κάτι αντίστοιχο. Τα δεδομένα στη σχολή θα σου αλλάξουν σίγουρα γνώμη. Πολλοί συμφοιτητές μου μπήκαν πορωμένοι με finance και μετά δεν ήθελαν να το ακούνε, ή το αντίστροφο.

Πρόσεχε στη σχολή σου, παρακολούθησε μαθήματα (δηλαδή μην πατάς μόνο στην εξεταστική) και θα καταλάβεις τι σου αρέσει και σε τι είσαι καλός =)

Καλή αρχή, εύχομαι ^^
 
Τελευταία επεξεργασία:

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με βοηθησατε πολυ!
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Για μελλοντικούς υποψήφιους φοιτητές οικονομικών σχολών θα σας πω το εξής. Ο αδερφός μου αποφάσισε στα 25 να σπουδάσει στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Διοίκηση Επιχειρήσεων, έδωσε φέτος το τελευταίο μάθημα, δίνει παράλληλα το πρώτο μάθημα στο MBA στον τομέα του Μάρκετινγκ νομίζω, από κορυφαίο Βρετανικό Πανεπιστήμιο που κάνει μαθήματα στην Ελλάδα για αυτό το μεταπτυχιακό και δουλεύει σε Ιταλική Πολυεθνική στον τομέα των τροφίμων, σε ένα νέο τμήμα. Μην ακούτε τις σειρήνες για ανεργία στους Οικονομολόγους, κάντε αυτό που γουστάρετε και παλέψτε να εμπλουτίσετε το βιογραφικό σας με δουλειές - όχι καφετέριες. Ο αδερφός μου έχει δουλέψει στο τμήμα πωλήσεων πολλών εταιρειών, κάποιες από αυτές πολυεθνικές, χωρίς να έχει μπάρμπα στην Κορώνη. Μόνο με τις ικανότητες του. Σταματήστε να είστε απαισιόδοξοι, γιατί έτσι όντως θα γίνετε άνεργοι. Σωστές επιλογές, ρίσκα και σωστό timing αυτό χρειάζεστε και αυτό χρειαζόμαστε.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μελλοντικούς υποψήφιους φοιτητές οικονομικών σχολών θα σας πω το εξής. Ο αδερφός μου αποφάσισε στα 25 να σπουδάσει στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Διοίκηση Επιχειρήσεων, έδωσε φέτος το τελευταίο μάθημα, δίνει παράλληλα το πρώτο μάθημα στο MBA στον τομέα του Μάρκετινγκ νομίζω, από κορυφαίο Βρετανικό Πανεπιστήμιο που κάνει μαθήματα στην Ελλάδα για αυτό το μεταπτυχιακό και δουλεύει σε Ιταλική Πολυεθνική στον τομέα των τροφίμων, σε ένα νέο τμήμα. Μην ακούτε τις σειρήνες για ανεργία στους Οικονομολόγους, κάντε αυτό που γουστάρετε και παλέψτε να εμπλουτίσετε το βιογραφικό σας με δουλειές - όχι καφετέριες. Ο αδερφός μου έχει δουλέψει στο τμήμα πωλήσεων πολλών εταιρειών, κάποιες από αυτές πολυεθνικές, χωρίς να έχει μπάρμπα στην Κορώνη. Μόνο με τις ικανότητες του. Σταματήστε να είστε απαισιόδοξοι, γιατί έτσι όντως θα γίνετε άνεργοι. Σωστές επιλογές, ρίσκα και σωστό timing αυτό χρειάζεστε και αυτό χρειαζόμαστε.


H ανεργία φίλε μου, δημιουργείται γιατί κάποιοι θέλουν να γινουν μανατζερ χωρις προυπηρεσία, θελουν να γινουν διευθυντάδες και να μπουν στο δημόσιο χωρίς κανένα ένσημο. Βλέπουν ότι ο άλλος προχωράει και σου λεει κατσε να πω οτι εχει βισμα για να τον τριγκάρω. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει εξέλιξη. Τα οικονομικά , και δη τα λογιστικά δεν θα πεθανουν ΠΟΤΕ, ΑΛΛΆ στην Ελλάδα δεν υπάρχει εξέλιξη. Τα βλέπεις και στο Δημόσιο πως τα έκαναν με τους μισθούς και καλά έκαναν. ΕΔΏ ΒΛΈΠΩ ΠΑΙΔΙΆ ΠΟΥ δαπάνησαν ποσες χιλιάδες ευρώ για να κάνουν εξω μαστερ και τους βλεπω και γυρνανε πισω. Η επενδυση τους πηγε τσάμπα
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Χαίρετε και από μένα! Δίνω πανελλήνιες φέτος στην κατεύθυνση Οικονομίας και Πληροφορικής. Στόχος μου είναι κυρίως οι οικονομικές σχολές χωρίς να αποκλείω βέβαια αυτές που με κάποιο τρόπο συνδυάζουν μια πτυχή της Οικονομικής Επιστήμης ή τη Διοίκηση Επιχειρήσεων με την Πληροφορική (βλέπε ΔΕΤ). Το θέμα είναι ότι βρίσκομαι σε δίλημμα. Ενώ προσανατολιζόμουν προς τα ελληνικά Πανεπιστήμια, ένας ξάδερφος μου μού πρότεινε να κοιτάξω και μερικά του εξωτερικού. Να σημειώσω πως σπουδάζει Οικονομική Επιστήμη (νομίζω με κατεύθυνση την Πολιτική Οικονομία) στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης στη Γερμανία. Έτσι και εγώ μετά από εκτεταμένη έρευνα κατέληξα σε μερικά πανεπιστήμια το οποία πληρούν τις δικές μου προϋποθέσεις και τα οποία εδρεύουν στην Ολλανδία και στη Γερμανία. Το δίλημμα λοιπόν έγκειται στην τελική μου επιλογή. Πανελλήνιες θα δώσω εν πάσει περιπτώσει καθώς δεν έχω σκοπό να αποκλείσω καμία επιλογή.

Κάποιοι εύλογα θα αναρωτηθούν αν σκέφτομαι τα πανεπιστήμια του εξωτερικού αποκλειστικά και μόνο λόγω της προτροπής του ξαδέρφου μου. Η απάντηση είναι ένα μεγάλο και ξεκάθαρο όχι. Φυσικά και πυροδότησε το ενδιαφέρον μου, η σοβαρή εξέταση της συγκεκριμένης προοπτικής όμως συνιστά προϊόν μιας διαπίστωσης που επετεύχθη στην πορεία της έρευνας μου. Αντιλήφθηκα πως σε αντίθεση με τα ελληνικά πανεπιστήμια, τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού (πχ LMU, Erasmus University) παρέχουν στους απόφοιτους τους σημαντικά περισσότερες ευκαιρίες διασύνδεσης και δικτύωσης, αφού και οι ίδιες οι πόλεις στις οποίες εδρεύουν (Μόναχο, Ρότερνταμ) αποτελούν μερικούς από τους σημαντικότερους οικονομικούς "πνεύμονες" της Γηραιάς Ηπείρου. Και αυτό ακριβώς με βάζει σε αμφιβολίες. Επιχειρήματα του τύπου "Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν έχουν καλό επίπεδο σπουδών" βεβαίως και τα ακούω βερεσέ, οπότε λάβετε υπόψη πως δεν επηρεάζουν την απόφαση μου. Βέβαια εδώ πρέπει να σημειώσω πως τα προαναφερθέντα πανεπιστήμια είναι, με εξαίρεση τα γνωστά αγγλικά, από τα καλύτερα στον τομέα των οικονομικών.

Σπίτι δε διατηρώ σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη όπου πιθανώς να καταλήξω αν όντως σπουδάσω εδώ. Οπότε το κόστος διαβίωσης είναι σχετικά το ίδιο είτε παραμείνω είτε όχι στην Ελλάδα. Έχω την αμέριστη στήριξη των γονιών μου να πράξω αυτό που θεωρώ το καλύτερο για μένα, ευτυχώς. Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο αν βγάλω τα απαραίτητα μόρια να επιλέξω ΣΣΑΣ, χωρίς όμως να είναι πολύ πιθανό.

Αφού παρέθεσα λοιπόν τις σκέψεις μου, θα ήθελα αν γίνεται οι σχετικοί με τον τομέα των Οικονομικών να μου πουν τη γνώμη τους και να μου δώσουν ενδεχομένως κάποιες συμβουλές. Σας ευχαριστώ και μόνο για τον κόπο να το διαβάσετε όλο αυτό. ^^


Ίσως το μήνυμα αυτό να βρίσκεται σε λάθος θρεντ. Αν όντως ισχύει αυτό σόρρυ συντονιστές.:redface: :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Χαίρετε και από μένα! Δίνω πανελλήνιες φέτος στην κατεύθυνση Οικονομίας και Πληροφορικής. Στόχος μου είναι κυρίως οι οικονομικές σχολές χωρίς να αποκλείω βέβαια αυτές που με κάποιο τρόπο συνδυάζουν μια πτυχή της Οικονομικής Επιστήμης ή τη Διοίκηση Επιχειρήσεων με την Πληροφορική (βλέπε ΔΕΤ). Το θέμα είναι ότι βρίσκομαι σε δίλημμα. Ενώ προσανατολιζόμουν προς τα ελληνικά Πανεπιστήμια, ένας ξάδερφος μου μού πρότεινε να κοιτάξω και μερικά του εξωτερικού. Να σημειώσω πως σπουδάζει Οικονομική Επιστήμη (νομίζω με κατεύθυνση την Πολιτική Οικονομία) στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης στη Γερμανία. Έτσι και εγώ μετά από εκτεταμένη έρευνα κατέληξα σε μερικά πανεπιστήμια το οποία πληρούν τις δικές μου προϋποθέσεις και τα οποία εδρεύουν στην Ολλανδία και στη Γερμανία. Το δίλημμα λοιπόν έγκειται στην τελική μου επιλογή. Πανελλήνιες θα δώσω εν πάσει περιπτώσει καθώς δεν έχω σκοπό να αποκλείσω καμία επιλογή.

Κάποιοι εύλογα θα αναρωτηθούν αν σκέφτομαι τα πανεπιστήμια του εξωτερικού αποκλειστικά και μόνο λόγω της προτροπής του ξαδέρφου μου. Η απάντηση είναι ένα μεγάλο και ξεκάθαρο όχι. Φυσικά και πυροδότησε το ενδιαφέρον μου, η σοβαρή εξέταση της συγκεκριμένης προοπτικής όμως συνιστά προϊόν μιας διαπίστωσης που επετεύχθη στην πορεία της έρευνας μου. Αντιλήφθηκα πως σε αντίθεση με τα ελληνικά πανεπιστήμια, τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού (πχ LMU, Erasmus University) παρέχουν στους απόφοιτους τους σημαντικά περισσότερες ευκαιρίες διασύνδεσης και δικτύωσης, αφού και οι ίδιες οι πόλεις στις οποίες εδρεύουν (Μόναχο, Ρότερνταμ) αποτελούν μερικούς από τους σημαντικότερους οικονομικούς "πνεύμονες" της Γηραιάς Ηπείρου. Και αυτό ακριβώς με βάζει σε αμφιβολίες. Επιχειρήματα του τύπου "Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν έχουν καλό επίπεδο σπουδών" βεβαίως και τα ακούω βερεσέ, οπότε λάβετε υπόψη πως δεν επηρεάζουν την απόφαση μου. Βέβαια εδώ πρέπει να σημειώσω πως τα προαναφερθέντα πανεπιστήμια είναι, με εξαίρεση τα γνωστά αγγλικά, από τα καλύτερα στον τομέα των οικονομικών.

Σπίτι δε διατηρώ σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη όπου πιθανώς να καταλήξω αν όντως σπουδάσω εδώ. Οπότε το κόστος διαβίωσης είναι σχετικά το ίδιο είτε παραμείνω είτε όχι στην Ελλάδα. Έχω την αμέριστη στήριξη των γονιών μου να πράξω αυτό που θεωρώ το καλύτερο για μένα, ευτυχώς. Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο αν βγάλω τα απαραίτητα μόρια να επιλέξω ΣΣΑΣ, χωρίς όμως να είναι πολύ πιθανό.

Αφού παρέθεσα λοιπόν τις σκέψεις μου, θα ήθελα αν γίνεται οι σχετικοί με τον τομέα των Οικονομικών να μου πουν τη γνώμη τους και να μου δώσουν ενδεχομένως κάποιες συμβουλές. Σας ευχαριστώ και μόνο για τον κόπο να το διαβάσετε όλο αυτό. ^^


Ίσως το μήνυμα αυτό να βρίσκεται σε λάθος θρεντ. Αν όντως ισχύει αυτό σόρρυ συντονιστές.:redface: :P

Φινεύς, καλώς ήρθες στο φορουμ, διάβασα το μήνυμα σου και επειδή σπουδάζω οικονομικά στο ΕΚΠΑ ήθελα να σου γράψω όχι απαραίτητα για τα οικονομικά αλλά γενικά για τον τρόπο δηλαδή με τον οποίο βλέπεις τις σπουδές στον οικονομικό τομέα. Αρχικά θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις μέσω των οικονομικών να κάνεις και για ποιο λόγο θέλεις να σπουδάσεις κάτι τέτοιο, είναι πολύ σημαντικό να απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα, έχεις δώσει επιλογές εξωτερικού, Ελλάδας, στρατιωτική σχολή. Καταλαβαίνω ότι είναι περίεργο να γνωρίζεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις σε αυτήν την ηλικία καθώς ιδιαίτερα στα οικονομικά αλλά και γενικότερα οι συνθήκες αλλάζουν, πολλά αλλάζουν και όταν εσύ θα αποφοιτήσεις εάν καταφέρεις με το καλό να περάσεις σε κάποια οικονομική σχολή. Γι αυτό θα πρότεινα να ασχοληθείς να μάθεις περισσότερα για τα τμήματα των οικονομικών σχολών στην Ελλάδα, το εξωτερικό, διαβάζοντας τα προγράμματα σπουδών, μιλώντας με άτομα που έχουν σπουδάσει στο τμήμα που σε ενδιαφέρει, μπορείς και μέσω της unique minds που αποτελείται από φοιτητές από πολυτεχνείο, οπα, εκπα να μάθεις εκ των έσω( δηλαδή από τους ίδιους τους φοιτητές των τμημάτων) και δωρεάν, υπάρχουν επίσης ημέρες γνωριμίας με τα πανεπιστήμια στο ΕΚΠΑ γνωρίζω ότι γίνεται κάποιες ημερομηνίες που καθορίζεται απο το πανεπιστημιο( θα πρέπει να μπαίνεις στην ιστοσελίδα του καποδιστριακού ανα τακτα χρονικά διαστήματα για να ενημερώνεσαι), επίσης υπάρχει το 100mentors, εφόσον είσαι στο σχολείο καθηγητές μπορούν να σας βοηθήσουν.
Επίσης εφόσον ο ξάδερφος σου σπουδάζει έξω, θα μπορούσες όταν θα το επισκεπτόσουν εάν είχες ψαξει νωρίτερα κάποια events του πανεπιστημίου με σκοπό να δεις το πανεπιστήμιο και γιατί όχι να παρακολουθήσεις και το μάθημα που σε ενδιαφέρει. Γενικά χρειάζεται προσπάθεια από εσένα να κατανοήσεις τι θέλεις, τις δυνατότητες σου.
Εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα και θέλεις να ακολουθήσεις καριέρα στο εξωτερικό είναι μία επιλογή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή θα σπουδάσεις στο εξωτερικό θα γίνεις απευθείας επιτυχημένος, σίγουρα υπάρχουν ευκαιρίες, βλέπεις πολλά πράγματα, όμως εάν εσύ δεν έχεις την κατάλληλη νοοτροπία φοιτητή( και εννοώ ότι διαβάζεις, ενημερώνεσαι, συμμετέχεις) τότε και οι ευκαιρίες να υπάρχουν δεν θα μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτές γιατί θα υπάρχουν άλλοι που θα έχουν αντριφήσει περισσότερο στο αντικείμενο. Γι΄αυτό αναφέρω ότι θα ήταν καλό πρώτα να σκεφθείς και να ανναρρωτηθείς γιατί θέλεις να σπουδάσεις κάτι τέτοιο, ποιοι είναι οι στόχοι, εάν αγαπάς αυτό που θέλεις να κάνεις θα αφιερώσεις χρόνο για να μάθεις, να ενημερώνεσαι και αυτό θα σε ξεχωρίσει, γιατί πολλοί σπουδάζουν οικονομικά ο καθένας όμως ακολουθεί διαφορετικό δρόμο με βάση τα ενδιαφέροντα του, δεν υπάρχει ένας δρόμος.
Έτσι λοιπόν ακόμα και εάν σπουδάσεις στην Ελλάδα στο τμήμα που σε ενδιαφέρει μπορεί εμφανώς να μην έχει τις διασυνδέσεις με ένα ξένο πανεπιστήμιο εάν όμως εσύ το κυνηγήσεις θα βρεις το δρόμο σου, πουθενά δεν θα είναι στρωμένα με ροδοπέταλλα ο δρόμος σου, χρειάζεται προσπάθεια από εσένα και καθαρό μυαλό. Έχω δει άτομα από ΤΕΙ να καταφέρνουν να γίνονται δεκτοί σε κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, εκεί που κάποιος θα τους θεωρούσε αποτυχημένους επειδή πέρασαν σε ΤΕΙ, και άλλα με σπουδές στο εξωτερικό να γυρίζουν πίσω από τον 1ο χρόνο επειδή δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις.
Σχετικά με το τμήμα των Οικονομικών της ΣΣΑΣ ακούγεται ότι συγκριτικά με άλλα τμήματα είναι πιο εύκολο και γενικά η συνέχεια των αποφοίτων είναι κατα κάποιο τρόπο εύκολη, με σταθερό μισθό. Το πλεονέκτημα σε αυτήν την σχολή είναι ότι παίρνεις παράλληλα και το πτυχίο ενώ βρίσκεσαι στο στρατό, έχεις κάνει το στρατιωτικό σου και πληρώνεσαι. Όμως και εδώ υπάρχουν οι άνθρωποι που έχουν βαρεθεί την ρουτίνα της καθημερινότητας και θέλουν να φύγουν όταν δεν θα χρειάζεται να πληρώσουν αποζημίωση και να κάνουν κάτι άλλο έξω. Υπάρχουν πολλά, γι αυτό αναφέρω έχει σχέση με το τι θέλεις να κάνεις, τον χαρακτήρα σου( ακόμα και στη ΣΣΑΣ που αρκετο χρονο έχουν στο πανεπιστήμιο κάποιοι δεν μπορούν να ανταποκριθουν στη καθημερινοτητα, υπάρχουν και πλεονεκτήματα και μειωνεκτήματα σε όλα εσύ θα αποφασίσεις, βλέπε μακροπρόθεσμα).
Επίσης πρέπει να σκεφθείς ότι τα Αγγλικά και η αντίστοιχη γλώσσα σε κάθε πόλη του εξωτερικού είναι σημαντικό να μπορείς να μιλάς και να καταλαβαίνεις άψογα, θα πρέπει να δεις πως είναι η ζωή εκεί, εάν εσένα θα σου άρεσε να μείνεις για 4 χρόνια περίπου, θα ήταν καλό με κάποιο summer school, ταξίδια να δεις και αυτό, εάν είσαι προσαρμοστικός. Επίσης εάν θες να σπουδάσεις έξω θα πρέπει να δεις τις διαδικασίες, προθεσμίες, χρειάζεται προετοιμασία όπως ένας καλος μο λυκείου, εξωσχολικές δραστηριότητες, και είναι καλό που εγραψες τωρα για να τα σκεφθεις αυτα και να πράξεις αναλόγως έχοντας χρόνο. Διοργανώνονται πολλλέ εκδηλώσεις σχετικά με τις σπουδές στο εξωτερικό όπως Γαλλία, Βρετανία, κοίτα και για υποτροφίες και για Ελλάδα και για Εξωτερικό.
Αυτα μου έρχονται στο μυαλό, δες ξερω εαν εχω ξεχασει κατι, σιγουρα έχω γραψει πολλά ελπίζω να σε βοηθήσουν αλλά είναι πράγματα που εάν δεν τα ξέρεις μπορεί να σε προβληματίσουν όταν δεν θα έχεις χρόνο για να προετοιμαστείς όπως θα έπρεπε. υπάρχει επίσης και το ΙΒ αλλά δεν ξέρω πολλά γι αυτό καλό είναι να το ψάξεις.
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να μην σε αγχωνουν όλες αυτές οι πληροφορίες, είναι καλό να γνωρίζεις τι χρειαζεται να κάνεις για να πετυχους τους στόχους και χωρις προετοιμασία και προνοητικοτητα δεν γινεται τίποτα, ασχολησου με τον εαυτό σου, επένδυσε σε εσένα και όπως είχα διαβάσει '' Γίνε τόσο καλός, ώστε να μην σε αγνοήσουν''.
Η επιλογή είναι δική σου, είναι δικη σου η ζωή, κάνε ότι καλύτερο μπορείς είσαι στην αρχή και ακόμα και εαν αποφασίσεις κάτι δεν θα έρθει και το τέλος του κόσμου, εμπειρίες είναι όλα,μαθήματα, μαθαίνεις, εξελίσσεσαι και προχωράς.
Καλή επιτυχία και εύχομαι τα καλύτερα, να είσαι καλά, καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.
 

PapaLui

Νεοφερμένος

Ο PapaLui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα ,

Θα ηθελα να κανω μια γενικη ερωτηση
Τα πανεπιστημια οικονομικων επιστημων ειναι ολα ιδια μεταξυ τους η τα τμηματα του ΕΚΠΑ και ΟΠΑ διαφερουν απο τα υπολοιπα και παραλληλα μεταξυ τους ( αναφερομαι στο ΟΠΑ και στο ΕΚΠΑ )
Εαν μπω σε καποιο τμημα οικονομικων επιστημων πχ τριπολης μπορω μετα να παρω μεταγραφη η να ξαναδωσω πανελλαδικες για να συνεχισω στο τμημα του ΟΠΑ η ΕΚΠΑ ;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπερα ,

Θα ηθελα να κανω μια γενικη ερωτηση
Τα πανεπιστημια οικονομικων επιστημων ειναι ολα ιδια μεταξυ τους η τα τμηματα του ΕΚΠΑ και ΟΠΑ διαφερουν απο τα υπολοιπα και παραλληλα μεταξυ τους ( αναφερομαι στο ΟΠΑ και στο ΕΚΠΑ )
Εαν μπω σε καποιο τμημα οικονομικων επιστημων πχ τριπολης μπορω μετα να παρω μεταγραφη η να ξαναδωσω πανελλαδικες για να συνεχισω στο τμημα του ΟΠΑ η ΕΚΠΑ ;
Τι εννοείς διαφέρουν; Επειδή οι περισσότεροι εκπλήσσονται με το όνομα της σχολής. Οικονομικής Επιστήμης VS Οικονομικών Επιστημών. Πάντως ναι, μπορείς να πάρεις μεταγραφή.
 

PapaLui

Νεοφερμένος

Ο PapaLui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οικονομικης επιστημης και οικονομικων επιστημων ειναι τα ιδια ακριβως τμηματα ;
Δηλαδη ΟΠΑ και ΕΚΠΑ ειναι τα ιδια απλως αλλαζει η περιοχη ;
Και εστω οτι παιρνω μεταγραφη , η μεταγραφη θα γινει στο τμημα Οικονομικων Επιστημων στο ΕΚΠΑ σωστα ; ( και οχι στο ΟΠΑ επειδη ειναι Οικονομικης Επιστημης )
Θεωρησε τα μορια δεδομενα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Οικονομικης επιστημης και οικονομικων επιστημων ειναι τα ιδια ακριβως τμηματα ;
Δηλαδη ΟΠΑ και ΕΚΠΑ ειναι τα ιδια απλως αλλαζει η περιοχη ;
Και εστω οτι παιρνω μεταγραφη , η μεταγραφη θα γινει στο τμημα Οικονομικων Επιστημων στο ΕΚΠΑ σωστα ; ( και οχι στο ΟΠΑ επειδη ειναι Οικονομικης Επιστημης )
Θεωρησε τα μορια δεδομενα
Όχι, αν επαρκούν τα μόρια μεταγραφής σου αλλά και οι θέσεις του τμήματος μπορείς να περάσεις ακόμα και ΑΣΟΕΕ. Είναι ακριβώς ίδια όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα, απλά η ΑΣΟΕΕ δεν έχει τόσο θεωρητικά μαθήματα και έχει μια ''αίγλη'' παραπάνω. Βέβαια, πολλές φορές με έχει κάνει η ΑΣΟΕΕ να αμφιβάλλω για το αν είναι το καλύτερο τμήμα ή όχι (έχω την αδελφή μου ΑΣΟΕΕ στο οικονομικό και έχω μια αποψη παραπάνω :P).
 

PapaLui

Νεοφερμένος

Ο PapaLui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εστω οτι του χρονου ξαναδινω και καταφερω να περασω ΟΠΑ η ΕΚΠΑ θα συνεχισω απο την αρχη σαν πρωτοετης ; ( Ενω στο αλλο τμημα οικονομικων επιστημων της επαρχιας εχω περασει τα μαθηματα του πρωτου και του δευτερου εξαμηνου )
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εστω οτι του χρονου ξαναδινω και καταφερω να περασω ΟΠΑ η ΕΚΠΑ θα συνεχισω απο την αρχη σαν πρωτοετης ; ( Ενω στο αλλο τμημα οικονομικων επιστημων της επαρχιας εχω περασει τα μαθηματα του πρωτου και του δευτερου εξαμηνου )
Από την αρχή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top