Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι το Οικονομικής Επιστήμης (κατεύθυνση Διεθνή οικονομικα) ειναι προτιμότερο από το ΔΕΟΣ (που φαίνεται αρκετά θεωρητικό);

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Πάνο σου προτείνω το Οικονομικής Επιστήμης,το ΔΕΟΣ δεν ξερω αλλα εμεις στην ασοεε το σνομπαρουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πάνο σου προτείνω το Οικονομικής Επιστήμης,το ΔΕΟΣ δεν ξερω αλλα εμεις στην ασοεε το σνομπαρουμε:P

Ευχαριστώ για την άποψή σου.
Είμαι σε δίλλημα, καθώς το ΔΕΟΣ έχει έναν διεθνή χαρακτήρα (τον οποίον και επιθυμώ να έχω στις σπουδές μου) και δέχεται αρκετά λιγότερους φοιτητές συγκριτικά με το Οικονομικής Επιστήμης (ΔΕΟΣ: 135 + υπεράριθμοι, Οικονομικής Επιστήμης: 205 + υπεράριθμοι). Επίσης, τα μαθήματα του ΔΕΟΣ μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, αλλά δεν ξέρω τι αντίκρισμα έχουν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Επι της ουσια το ιδιο ειναι ,απλως το ΔΕΟΣ ειναι 'παρακλάδι' του ΟΕ.Ο αριθμος εισακτεων μην σε επηραζει ως προς τον κορεσμο κλπ,κοιτα καλυτερα να διαλεξεις σχολη και με βαση τις επιλογες που σου δινει ,καθως κατι που σου αρεσει τωρα,μπορει του χρονου να διαπιστωσεις οτι τελικα δεν ηταν τοσο ενδιαφερον και να θες να κινηθεις σε κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Επι της ουσια το ιδιο ειναι ,απλως το ΔΕΟΣ ειναι 'παρακλάδι' του ΟΕ.Ο αριθμος εισακτεων μην σε επηραζει ως προς τον κορεσμο κλπ,κοιτα καλυτερα να διαλεξεις σχολη και με βαση τις επιλογες που σου δινει ,καθως κατι που σου αρεσει τωρα,μπορει του χρονου να διαπιστωσεις οτι τελικα δεν ηταν τοσο ενδιαφερον και να θες να κινηθεις σε κατι αλλο

Έχεις δίκιο. Μάλλον αρχές Ιουλίου θα πρέπει να σκεφτώ αρκετά για τις σχολές που θα δηλώσω!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα, αισίως τελείωσα την θητεία μου πριν λίγες μέρες και ετοιμάζω τα επόμενα μου βήματα. :P Έχω κάνει αναστολή σπουδών, οπότε ουσιαστικά έχω ''παγώσει'' τυπικά στο 1ο εξάμηνο.

Σκέφτομαι να κόψω την αναστολή για να ξεκινήσω να παρακολουθώ τον Φεβρουάριο τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου, αφού όποιον φοιτητή του οικονομικού του ΟΠΑ έχω ρωτήσει, μου έχει πει πως τα μαθήματα 1ου και 2ου εξαμήνου δεν σχετίζονται, παρά την ομοιότητα των τίτλων τους.

Οπότε σκεφτόμουν αν είναι εφικτό να δώσω τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου τον Ιούνιο, και αυτά του 1ου εξαμήνου να τα δώσω είτε τον Σεπτέμβριο, είτε κατά τη διάρκεια του 2021-2022. Εσείς τί θα μου προτείνατε; Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα αν τον Ιούνιο όντας τυπικά 1ο εξάμηνο δώσω τα μαθήματα του 2ου, σωστά;

Συγνώμη αν κούρασα, ελπίζω να καταλάβατε περίπου σε τι φάση βρίσκομαι :lol:
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Η στατιστική 2 είναι ουσιαστικά η 1 αλλά πιο αυστηρή , τα μαθηματικά 2 έχουν μικρή σχέση με τα μαθηματικά 1 και ασχολούνται κυρίως με γραμμική άλγεβρα. Η οικονομική ανάλυση 2 δεν έχει σχέση με την 1 (Η 1 είναι εισαγωγή στη μικροοικονομική και η 2 στην μακροοικονομική). Οπότε τα δίνεις χωρίς πρόβλημα.

Για τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου ό,τι θες κάνε αλλά επειδή είσαι καλός παίχτης εσύ (έκανες στρατό πριν τις σπουδές) κάτσε διάβασε τον Αύγουστο και δώστα Σεπτέμβρη (τα έχεις δηλώσει όμως; ) και βάλε στόχο να τελειώσεις τα μαθήματα στα 3 έτη, δεν είναι τίποτα μόνο 36 μαθήματα έχει η σχολή.
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν έχω δηλώσει τίποτα, είμαι σε αναστολή ακόμη, γι'αυτό ρώτησα αν μπορώ να δώσω τον Σεπτέμβριο. Να τελειώσω το καλοκαίρι του '24 και με βαθμό μου φαίνεται κομματάκι ακατόρθωτο, αλλά το παλεύουμε και βλέπουμε.

Απλά επειδή δεν έχω παρακολουθήσει κυριολεκτικά καμία παράδοση δεν ξέρω αν βγαίνουν μόνο με προσωπική προσπάθεια τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου για να πω ότι θα τα αφήσω για μετά.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα συ έλεγα να αποφύγεις το ΔΕΟΣ καθώς δεν έχει ταυτότητα ως τμήμα αν και θεωρείται αντίστοιχο με αυτά των οικονομικών και θα μάθεις πολλά καλύτερα να τελειώσεις ένα καθαρό τμήμα.
Ως απόφοιτος του Οικονομικής Επιστήμης με κατεύθυνση Οικονομική Επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικά δεν θεωρώ ότι κανείς κοιτάζει την κατεύθυνσή σου αλλά κυρίως το πτυχίο σου και το μαστερ σου. Αν θες μετά μπορείς να κάνεις με business analytics ή management. Το Οικονομικής Επιστήμης επίσης έχει πιο "καθαρά" οικονομικά και εφαρμοσμένα δεν μπλέκεις με δίκαια και πολιτική επιστήμη. Επίσης, αφού δικαιούσαι και 3 επιλογής από άλλο τμήμα μπορείς αν σε ευχαριστεί να πάρεις 3 μαθήματα από το ΔΕΟΣ.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα συ έλεγα να αποφύγεις το ΔΕΟΣ καθώς δεν έχει ταυτότητα ως τμήμα αν και θεωρείται αντίστοιχο με αυτά των οικονομικών και θα μάθεις πολλά καλύτερα να τελειώσεις ένα καθαρό τμήμα.
Ως απόφοιτος του Οικονομικής Επιστήμης με κατεύθυνση Οικονομική Επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικά δεν θεωρώ ότι κανείς κοιτάζει την κατεύθυνσή σου αλλά κυρίως το πτυχίο σου και το μαστερ σου. Αν θες μετά μπορείς να κάνεις με business analytics ή management. Το Οικονομικής Επιστήμης επίσης έχει πιο "καθαρά" οικονομικά και εφαρμοσμένα δεν μπλέκεις με δίκαια και πολιτική επιστήμη. Επίσης, αφού δικαιούσαι και 3 επιλογής από άλλο τμήμα μπορείς αν σε ευχαριστεί να πάρεις 3 μαθήματα από το ΔΕΟΣ.
Γεια σου συνάδελφε, νομίζω απαντάς σε μήνυμα που έχει γραφτεί χρόνια πριν.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Όντως ναι....κοίτα παλιά στατιστική 2 έβαζε τα ίδια θέματα ιούνιο και σεπτέμβρη ....ναι αν έχεις κάνει δήλωση χειμερινού μπορείς να τα δώσεις σεπτέμβρη του 1ου αν δεν έχεις κάνει δήλωση δε γίνεται....για το β εξάμηνο έχεις κάνει δήλωση ή όχι γιατί λες οτι είσαι σε αναστολή
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Την έκοψα την αναστολή, παρακολουθώ κανονικά, κι από χθες άνοιξαν οι δηλώσεις μαθημάτων για το εαρινό εξάμηνο.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Για το χειμερινό είχες κάνει δήλωση?
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δυστυχώς όχι, σκέφτομαι να κάνω λίγο bootlicking μπας και μου τα δηλώσει η γραμματεία για Σεπτέμβριο αλλά δεν ελπίζω πολλά :P
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Όχι όχι δεν γίνεται αυτό δυστυχώς!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top