Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ vs Nαυτιλιακών Σπουδών ΠΑΠΕΙ

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, φέτος τέλειωσα τις πανελλήνιες εξετάσεις και αυτή την περίοδο είμαι στην φάση της αναζήτησης σχολών.
Είμαι στο πεδίο οικονομίας και πληροφορικής οπότε μπορώ να δηλώσω σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου.
Στην ουσία τώρα: το δίλημμα μου είναι να δηλώσω πρώτο το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ(ΑΣΟΕΕ) ή το τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς(ΠΑΠΕΙ) .

Είναι αλήθεια πως είμαι μπεδεμένη και δεν μπορώ να τοποθετήσω το ένα τμήμα πάνω από το άλλο μιας και τα ενδιαφέροντά μου καλύπτονται και από τα δύο.

Αυτό της ΑΣΟΕΕ είναι η "ναυαρχίδα" του πανεπιστημίου από ότι λένε,και το τμήμα που δίνει την καλύτερη γνώση της όλης οικονομικής επιστήμης(!!),αλλά ουσιαστικά το μειονέκτημά του είναι ότι δεν βγαίνεις με ευνοικές προοπτικές απασχόλησης(απαραίτητο μεταπτυχιακό).Επίσης υπάρχουν άπειρα τμήματα Οικονομικών Επιστημών ανά όλη την επικράτεια.

Από την αυτό του ΠΑΠΕΙ είναι ένα ανερχόμενο και σχετικά καινούριο τμήμα που θεωρείται από τα καλύτερα του 5ου πεδίου σε πανεπιστημιακούς κύκλους και μη ,μιας και η ναυτιλία είναι ένας κλάδος που πάντα θα "ανθεί".Ο Πειραιάς μάλιστα είναι λιμάνι με μεγάλη "κίνηση" .Από ότι έχω ακούσει έχει πολύ καλές προοπτικές απασχόλησης και είναι επίσης θετικό πως υπάρχει μόνο ένα παρόμοιο τμήμα (αυτό της Χίου).

Έχοντας κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών είμαι ενθουσιασμένη από το περιεχόμενο και των δύο τμημάτων(από τη μια πολιτική οικονομία και μαρξιστική οικονομική και από την άλλη διαχείριση λιμένων και ωκεανογραφία).Συνεπώς είμαι πολύ μπερδεμένη και πραγματικά βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας,όχι τόσο όσον αφορά συμβουλές περί ενδιαφερόντων κλπ,αλλά εμπειρίες,δικές σας γνωμες και απόψεις που έχετε ακούσει για τα 2 συγκεκριμένα τμήματα.Οι σπουδαστές και απόφοιτοι των σχολών αυτών θα βοηθήσουν ιδιαίτερα!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύυ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Aν είναι να μπεις στο Οικονομικής Επιστήμης για τη Μαρξιστική Οικονομική, τότε έχεις αποτύχει σε αυτό που κάνεις. Μιλάμε για καμμένο μάθημα που ούτε οι κομμουνιστές δεν το παίρνουν.
Επίσης, μην κοιτάς τόσο τα προγράμματα σπουδών. Στην πράξη αρκετά μαθήματα είναι αρκετά διαφορετικά από αυτό που νομίζεις.
Πχ μάθημα στο Οικ. Επιστήμης που λέγεται βιομηχανική οργάνωση. Εκεί που νομίζεις ότι θα μάθεις ασκήσεις με βιομηχανικά υποδείγματα, καταλήγεις να αποστηθίζεις ολόκληρα ακατανόητα υποδείγματα, όπως είναι οι αποδείξεις στα μαθηματικά. Ένα άλλο μάθημα, Εφαρμοσμένη Βιομηχανική Οργάνωση, ενώ νομίζεις ότι κάνεις κάτι εφαρμοσμένο, πάλι αποστηθίζεις υποδείγματα.
Το όνομα των μαθημάτων δηλαδή μην σε μπερδεύει. Απλά δες τι σου αρέσει σαν αντικείμενο εργασίας μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Το τμήμα οικονομικής επιστήμης της ασοεε είναι μακράν το καλύτερο τμήμα στην οικονομική επιστήμη. Βρίσκεται και στην ασοεε που είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο στον χώρο των οικονομικών. Τώρα έχω ακούσει ότι είναι αρκετά θεωρητικό και γενικό το τμήμα και όπως είπες και εσύ υπάρχουν πολλά τμήματα οικονομικών επιστημών στην χώρα. Δηλαδή για το συγκεκριμένο τμήμα που είναι αρκετά γενικό ως προπτυχιακό επίπεδο θες σίγουρα μεταπτυχιακό και να έχεις πιθανότητες για μια δουλειά. Από μόνο του δεν σου λέει κάτι. Τώρα για το ναυτιλιακών σπουδών έχω ακούσει καλά λόγια για την επαγγελματική του αποκατάσταση μιας και είναι πιο εξειδικευμένο. Χωρίς να ξέρω τα ενδιαφέροντα σου, θα σου έλεγα το δεύτερο, αλλά είναι καθαρά τι σου αρέσει εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Aν είναι να μπεις στο Οικονομικής Επιστήμης για τη Μαρξιστική Οικονομική, τότε έχεις αποτύχει σε αυτό που κάνεις. Μιλάμε για καμμένο μάθημα που ούτε οι κομμουνιστές δεν το παίρνουν.
Επίσης, μην κοιτάς τόσο τα προγράμματα σπουδών. Στην πράξη αρκετά μαθήματα είναι αρκετά διαφορετικά από αυτό που νομίζεις.
Πχ μάθημα στο Οικ. Επιστήμης που λέγεται βιομηχανική οργάνωση. Εκεί που νομίζεις ότι θα μάθεις ασκήσεις με βιομηχανικά υποδείγματα, καταλήγεις να αποστηθίζεις ολόκληρα ακατανόητα υποδείγματα, όπως είναι οι αποδείξεις στα μαθηματικά. Ένα άλλο μάθημα, Εφαρμοσμένη Βιομηχανική Οργάνωση, ενώ νομίζεις ότι κάνεις κάτι εφαρμοσμένο, πάλι αποστηθίζεις υποδείγματα.
Το όνομα των μαθημάτων δηλαδή μην σε μπερδεύει. Απλά δες τι σου αρέσει σαν αντικείμενο εργασίας μετά.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.Είσαι σπουδαστής-απόφοιτος στο συγκεκριμένο τμήμα;Σαν αντικείμενο εργασίας δεν μπορώ να αποφασίσω όπως είπα εκ των δύο μιας και τα ενδιαφέροντά μου καλύπτονται και από τα δύο τμήματα(είτε δουλεύω σε ναυτιλιακή πχ ως ναυτιλακή οικονομολόγος είτε σε κάποιον τομέα μιας επιχείρηση-λογιστήριο).
Εσύ προσωπικά επειδή βλέπω πως έχεις άποψη περί του τμήματος,τι θα επέλεγες;Προσωπικές γνώμες θέλω να ακούσω.
Όσον αφορά την Μαρξιστική Οικονομική,δεν νομίζω πως απευθύνεται στους "κομμουνιστές" ,αλλά σε οποιονδήποτε ενδιαφέρεται...και δεν καταλαβαίνω τα περί αποτυχίας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή περίπτωση ο διορισμός στους νηογνώμονες διαφόρων κρατών. Δεν ξέρω τι σπουδές απαιτούνται ούτε με τι κριτήρια γίνονται οι διορισμοί αυτοί.΄Οποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Οικονομικής Επιστήμης, μόνο λόγω του ότι θεωρώ ότι η ΑΣΟΕΕ είναι ένα σκαλί πιο πάνω από το ΠΑΠΕΙ.
Αν όμως υπήρχε κάτι με ναυτιλιακά στην ΑΣΟΕΕ ίσως να πήγαινα εκεί.

Από κει και πέρα, και οικ. επιστήμης να βγάλεις, μπορείς κάλλιστα μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Και εγώ αυτά τα δυο τμήματα σκέφτομαι.
Για το ΔΕΟΣ τι λέτε;Είναι σχεδόν ίδιο με το Οικονομικής Επιστήμης από ότι έχω δει με περισσότερη έμφαση στην ΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παπαριά. Και άμα διαλυθεί η ΕΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω ότι το Οικονομικής Επιστήμης ΑΣΟΕΕ είναι θεωρητικό. Ξεχάστε το :) Θέλει να αναπτύξεις πολύ δυνατό ποσοτικό υπόβαθρο, φυσικά χειριζομενος και τα θεωρητικά εργαλεία και γνώσεις σου. Γι'αυτό και άλλωστε τις Θεωρητικής τα παιδιά, δεν την παλεύουν και δυσκολεύονται πάρα πολύ. Δύσκολο τμήμα αλλά πολύ καλό πτυχίο. Μέσος όρος αποφοίτησης είναι λίγο πάνω από 6 χρόνια καί μέσος όρος βαθμολογιων κυμαίνεται στο 6,8-6,9. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά. Είναι ανάλογα όμως τη φύση του προπτυχιακό που θες. Τα Ναυτιλιακα είναι Οικονομικά της Ναυτιλίας. Είναι ένα υποσύνολο όλης της επιστήμης σε ένα συγκεκριμένο κλάδο, που βέβαια αποτελεί πυλώνα της εθνικής μας οικονομίας. Αν θέλεις να εξειδικευτεις, τοτε πήγαινε Ναυτιλιακά, αν θες να μάθεις Οικονομικά, να πας πιο safe δίχως να κλείνεις τους ορίζοντές σου τότε ΑΣΟΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω ότι το Οικονομικής Επιστήμης ΑΣΟΕΕ είναι θεωρητικό. Ξεχάστε το :) Θέλει να αναπτύξεις πολύ δυνατό ποσοτικό υπόβαθρο, φυσικά χειριζομενος και τα θεωρητικά εργαλεία και γνώσεις σου. Γι'αυτό και άλλωστε τις Θεωρητικής τα παιδιά, δεν την παλεύουν και δυσκολεύονται πάρα πολύ. Δύσκολο τμήμα αλλά πολύ καλό πτυχίο. Μέσος όρος αποφοίτησης είναι λίγο πάνω από 6 χρόνια καί μέσος όρος βαθμολογιων κυμαίνεται στο 6,8-6,9. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά. Είναι ανάλογα όμως τη φύση του προπτυχιακό που θες. Τα Ναυτιλιακα είναι Οικονομικά της Ναυτιλίας. Είναι ένα υποσύνολο όλης της επιστήμης σε ένα συγκεκριμένο κλάδο, που βέβαια αποτελεί πυλώνα της εθνικής μας οικονομίας. Αν θέλεις να εξειδικευτεις, τοτε πήγαινε Ναυτιλιακά, αν θες να μάθεις Οικονομικά, να πας πιο safe δίχως να κλείνεις τους ορίζοντές σου τότε ΑΣΟΕΕ.
δε μπορει να σπουδασει ναυτιλιακα και υστερα να κανει μεταπτυχιακο στα οικονομικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Νομίζω πως η guitaramateur το λέει απο την άποψη του να διαλέξει μια σχολή (μιας και οι δυο είναι ενδιαφέρουσες) η οποία μετά την αποφοίτησή της δεν θα της "επιβάλλει" έναν νέο "κύκλο " σπουδών-δηλαδή να σπουδάσει κάτι το οποίο δίχως το μεταπτυχιακό θα της είναι άχρηστο.
Το πτυχίο ναυτιλιακών πχ δεν "συμφέρει" περισσότερο κυρίως απο οικονομική άποψη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δε μπορει να σπουδασει ναυτιλιακα και υστερα να κανει μεταπτυχιακο στα οικονομικα;

όχι αυτό δε θα είναι ορθό. Το μεταπτυχιακό σε εξειδικεύει και το προπτυχιακό πρέπει να είναι πιο γενικό και να σου δίνει τίτλο γενικού οικονομολόγου ώστε να πιάσεις περισσότερες θέσεις στην αγορά εργασίας.

Θεωρητικά γίνεται λένε ότι τα ναυτιλιακά είναι σχολή με καλές προοπτικές αλλά η πιο ασφαλής επιλογή είναι το της ΑΣΟΕΕ και με εξειδίκευση μετά στον τομέα που θέλεις είτε με μεταπτυχιακό είτε με δεύτερο προπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γενικά είναι και τα δύο είναι πολύ καλά τμήματα με θετικές προοπτικές συνεπώς θα σου σινιστουσα να σκεφτείς πιο απο τα δυο θα σε ενδιέφερε πιο πολυ.

Προσωπικα παντως θα διάλεγα το Οικονομικό. Αρχικα το πανεπιστήμιο της ΑΣΟΕΕ είναι ίσως το κορυφαίο στην Ελλαδα, σίγουρα κορυφαίο στον τομέα των Οικονομικών Επιστημών. Επισης το γεγονός ότι το τμήμα των Οικονομικών δεν είναι τόσο εξειδικευμένο όπως αυτό των Ναυτιλιακών είναι ένα ακόμα συν καθώς σου δίνει παραπάνω ευκαιριες στην αγορά εργασίας ενω μπορεις στην συνέχεια να κάνεις κάποιο Μεταπτυχιακό στην Ναυτιλί, στο τομέα των Law & Economics ή ακόμα και ένα MBA, τίτλοι που σου προσφέρουν περιζήτητες ικανότητες.

Βέβαια για να επιστρέψω σε αυτό που σου πα στην αρχή, ένα πτυχίο Οικονομικών το οποίο δεν θα έχεις όρεξη να ''χτισεις'' με ικανότητες όπως ξενες γλώσσες, προγραμματισμό ή και ένα μεταπτυχιακό θα είναι σαφώς κατώτερο ενός πτυχίου Ναυτιλιακών. Υπάρχει και μία οικογενειακή ''παράδοση'' στα οικονομικά και αυτά που σου λέω το βλέπω καθημερινά στον δικό μου μικρόκοσμο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γενικά ναι και τα δυο τμήματα είναι πολύ καλά.
Ποιο είναι το δίλημμα μου τώρα;
Λόγω και της σημερινής οικονομικής κατάστασης θέλω να επιλέξω ένα τμήμα το οποίο μετά την αποφοίτησή μου να μην με υποχρεώνει απαραίτητα όπως είπε ο wannabeconomist να κάνω και σπουδές σε άλλον τομέα.Ιδιαίτερα τα μεταπτυχιακά είναι πολύ ακριβά.

Τι εννοώ;
Να τελειώσω οικονομική επιστήμη και μόλις αποφοιτήσω ουσιαστικά να μην μπορώ να "δουλέψω" πουθενά (ναι οκ θα έχω "τρομερή" γνώση της όλης οικονομίας) και να πρέπει να γεννήσω λεφτά ώστε να εξιδεικευθώ;
Και πείτε πως τα γεννάω τα λεφτά και κάνω μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά.Το πτυχίο οικονομικής επιστήμης δεν "πάει τζάμπα" από την στιγμή που θα μπορούσα να περάσω στο τμήμα Ναυτιλιακών του ΠΑΠΕΙ και να γνωρίσω την επιστήμη των ναυτιλιακών από το προπτυχιακό μου;Και εξίσου ο απόφοιτος ναυτιλιακών σπουδών(εννοείται πως και εκεί γίνεται λόγος για περαιτέρω εξιδείκευση αλλά στον ίδιο τομέα και όχι "μεταπήδηση" από κάτι πολύ γενικό σε κάτι πολύ ειδικότερο) δεν είναι περισσότερο "προτιμητέος" από αυτόν της Ο.Ε με μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά;

Πλέον το όνομα του Πανεπιστημίου δεν με ενδιαφέρει-εξάλλου μικρή διαφορά έχουν (από τη στιγμή που δεν υπάρχει εφάμιλλο τμήμα και στα 2 πανεπιστήμια).
Δυστυχώς ο οικονομικός παράγοντας (εισόδημα) είναι πολύ περιορισμένος και δεν θα ήθελα να σπαταλώ άσκοπα τα χρήματα των γονιών μου εάν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι άλλο εξίσου καλό.

Μπέρδεμαα:(:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Παπαριά. Και άμα διαλυθεί η ΕΕ;

Προφανώς και απαντάς , χωρίς να έχεις καμία ιδέα για το τμήμα.Τα περισσότερα μαθήματα που έχουμε είναι οικονομικής κατεύθυνσης και κατά βάση οικονομολόγος βγαίνεις , απλά έχεις και την επιλογή να ασχοληθείς και με μια πιο Ευρωπαϊκή ή διεθνή κατεύθυνση. Όποιος έχει απορία για το τμήμα να μου στείλει. Γενικά , ρωτήστε άτομα που έχουν μια πείρα με το αντικείμενο μην πετάει ο ένας και ο άλλος ανοησίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
΄Εχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή περίπτωση ο διορισμός στους νηογνώμονες διαφόρων κρατών. Δεν ξέρω τι σπουδές απαιτούνται ούτε με τι κριτήρια γίνονται οι διορισμοί αυτοί.΄Οποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει.

Μιλάς για καριέρα στο εξωτερικό καθαρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εισαι απολυτως σιγουρη οτι θελεις να ασχοληθεις με τα ναυτιλιακα?

Διοτι αν επιλεξεις το δρομο των ναυτιλιακων οι επιλογες σου σε περιπτωση που δεν σου ''βγει'' ειναι πολυ περιορισμενες

Αντιθετα, αν επιλεξεις οικονομικα μπορεις να εξειδικευτεις σε πολλους διαφορετικους τομεις (mba, finance, shipping,banking) αναλογα με τις προτιμησεις σου. Ωστοσο, για ολα τα παραπανω θα χρειαστει να ξοδεψεις κι ενα σεβαστο ποσο, που σε οριζοντα 4-5 ετων μεχρι την αποφοιτηση σου ισως να μπορεσεις να μαζεψεις.

Τα παντα ομω εξαρτωνται απο εσενα, το τι θελεις να κανεις και το ποσο σιγουρη εισαι γι αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Και εξίσου ο απόφοιτος ναυτιλιακών σπουδών(εννοείται πως και εκεί γίνεται λόγος για περαιτέρω εξιδείκευση αλλά στον ίδιο τομέα και όχι "μεταπήδηση" από κάτι πολύ γενικό σε κάτι πολύ ειδικότερο) δεν είναι περισσότερο "προτιμητέος" από αυτόν της Ο.Ε με μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά;

όχι. ο ΟΕ με μεταπτυχιακό θα σαφέστατα πολύ προτιμότερος.

Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω ότι το Οικονομικής Επιστήμης ΑΣΟΕΕ είναι θεωρητικό.

Κανείς δεν έχει αναφέρει ότι το Οικονομικής Επιστήμης είναι θεωρητικό. Έχει τα περισσότερα μαθηματικά (πλην του Στατιστικής) από όλα τα άλλα τμήματα της ΑΣΟΕΕ. Το οικονομικής επιστήμης δεν είναι αποστήθιση κειμένων. Όλα τα μαθήματα έχουν να κάνουν με οικονομικά υποδείγματα, τα οποία σαφώς εμπεριέχουν πολλά μαθηματικά.

Προφανώς και απαντάς , χωρίς να έχεις καμία ιδέα για το τμήμα.Τα περισσότερα μαθήματα που έχουμε είναι οικονομικής κατεύθυνσης και κατά βάση οικονομολόγος βγαίνεις , απλά έχεις και την επιλογή να ασχοληθείς και με μια πιο Ευρωπαϊκή ή διεθνή κατεύθυνση. Όποιος έχει απορία για το τμήμα να μου στείλει. Γενικά , ρωτήστε άτομα που έχουν μια πείρα με το αντικείμενο μην πετάει ο ένας και ο άλλος ανοησίες.

To τμήμα σου είναι ένα απ τα πολλά που έχουν φτιαχτεί πανελλαδικά απλώς και μόνο για να διοριστούν ημέτεροι. Και να μην υπήρχε, δεν θα καταστρεφόντουσαν τα οικονομικά. Μην τρελαθούμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top