Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών. Έχει αποκατάσταση;

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
1)Μαλλον εσυ δεν εχεις ιδεα απο Ελληνικο συστημα Παιδειας
2)Δεν ειναι συγκεκριμενο μεταπτυχιακο.Τα πραματα ειναι ετσι.Αν ενας αποφοιτος ΤΕΙ κανει μεταπτυχιακο τοτε ειναι σαν να εχει βγαλει Πολυτεχνιο.Για τα δικαιωματα ετσι παει, αφου το δημοσιο του βαζει στους ΠΕ

ρε τρελε μου μια χαρα εχω ιδεα εγω ειμαι ηδη στο πανεπιστημιο εσυ εχεις μπει η ακους οτι παπαρια κυκλοφορει απο δω κ απο κει ?? στο τμημα που ειμαι ουτε καν συμβαινει αυτο π λες, υπαρχει περιπτωση κ να μην παρουν κανεναν με κατακτηριες αν δεν τα καταφερουν να περασουν τα μαθηματα . κ αυτο με το μεταπτυχιακο για δειξε μου πολυτεχνειο η πολυτεχνικη σχολη που να δεχεται αποφοιτους τει . κ τι νομιζεις ασ πουμε οτι με το μεταπτυχιακο απο τε γινεσαι πε? το μεταπτυχιακο αγαπητεμου ειναι απλα μια εξειδικευση στην επιστημη που εχεις ακολουθησει ουτε επαγγελματικα δικαιωματα σου δινει ουτε τπτ . ψαχτα λιγο καλυτερα . φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν ειναι συγκεκριμενο μεταπτυχιακο.Τα πραματα ειναι ετσι.Αν ενας αποφοιτος ΤΕΙ κανει μεταπτυχιακο τοτε ειναι σαν να εχει βγαλει Πολυτεχνιο.Για τα δικαιωματα ετσι παει, αφου το δημοσιο του βαζει στους ΠΕ.

Τι απίστευτο τρολάρισμα είναι αυτό. Κοντεύεις να ξεπεράσεις και τον focko.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ρε τρελε μου μια χαρα εχω ιδεα εγω ειμαι ηδη στο πανεπιστημιο εσυ εχεις μπει η ακους οτι παπαρια κυκλοφορει απο δω κ απο κει ?? στο τμημα που ειμαι ουτε καν συμβαινει αυτο π λες, υπαρχει περιπτωση κ να μην παρουν κανεναν με κατακτηριες αν δεν τα καταφερουν να περασουν τα μαθηματα . κ αυτο με το μεταπτυχιακο για δειξε μου πολυτεχνειο η πολυτεχνικη σχολη που να δεχεται αποφοιτους τει . κ τι νομιζεις ασ πουμε οτι με το μεταπτυχιακο απο τε γινεσαι πε? το μεταπτυχιακο αγαπητεμου ειναι απλα μια εξειδικευση στην επιστημη που εχεις ακολουθησει ουτε επαγγελματικα δικαιωματα σου δινει ουτε τπτ . ψαχτα λιγο καλυτερα . φιλικα
Ποιος στα λεει αυτα ρε φιλαρακι ?
Ετσι γινεται τοσο χρονια ρε ανωνυμε, και συ που ξες τι φαρα ειναι αυτος που μπαινει με κατακτηριες ?
Φιλε δεν λενε οι αλλοι μαλακιες και εμεις ειμαστε σωστοι.Υπαρχει ευνοικρατια στο συστημα Παιδειας τοσα χρονια.
Αν εσυ δεν πιστευεις οκ μαγκια σου ομως, τα πραματα ετσι ειναι.
Υπαρχουν πολλα πολυτεχνικα ιδρυματα που παιρνουν ΤΕΙ.
Εμενα που με ενδιαφερει για Γαλλια ειχα διαβασει οτι τους ενδιαφερει μονο ο βαθμος πτυχιου τελικα και οχι το ιδρυμα.
Επισης αν δεν θες να πας εξωτερικο μπορεις να γραφεις στα μεταπτυχιακα προγραμματα του ΤΕΙ τα οποια γινονται σε συνεργασια με κορυφαια Πανεπιστημια του εξωτερικου (συγκεκριμενα το ΤΕΙ Πειραια εχει μεταπτυχιακο για την ενεργεια το οποιο γινεται σε συνεργασια με το
Heriott Watt Un. της Αγγλίας)
Kαι ναι ετσι παει.
Αν κανεις μεταπτυχιακο γινεσαι ΠΕ.
Δεν ξερω τι ξες εσυ.


Χαχαχα τι θα ελεγες εσυ :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Ποιος στα λεει αυτα ρε φιλαρακι ?
Ετσι γινεται τοσο χρονια ρε ανωνυμε, και συ που ξες τι φαρα ειναι αυτος που μπαινει με κατακτηριες ?
Φιλε δεν λενε οι αλλοι μαλακιες και εμεις ειμαστε σωστοι.Υπαρχει ευνοικρατια στο συστημα Παιδειας τοσα χρονια.
Αν εσυ δεν πιστευεις οκ μαγκια σου ομως, τα πραματα ετσι ειναι.
Υπαρχουν πολλα πολυτεχνικα ιδρυματα που παιρνουν ΤΕΙ.
Εμενα που με ενδιαφερει για Γαλλια ειχα διαβασει οτι τους ενδιαφερει μονο ο βαθμος πτυχιου τελικα και οχι το ιδρυμα.
Επισης αν δεν θες να πας εξωτερικο μπορεις να γραφεις στα μεταπτυχιακα προγραμματα του ΤΕΙ τα οποια γινονται σε συνεργασια με κορυφαια Πανεπιστημια του εξωτερικου (συγκεκριμενα το ΤΕΙ Πειραια εχει μεταπτυχιακο για την ενεργεια το οποιο γινεται σε συνεργασια με το
Heriott Watt Un. της Αγγλίας)
Kαι ναι ετσι παει.
Αν κανεις μεταπτυχιακο γινεσαι ΠΕ.
Δεν ξερω τι ξες εσυ.


ωραια . αντε το δεχομαι πες οτι ισχυει κ ειναι οπως τα λες . τοτε για πες γιατι ολοι οι μηχανικοι των τει κοπτονται εδω και πολλα χρονια για εκδοση επαγγελματικων δικαιωματων κ εισοδο στο τεε κλπ κλπ κ κανουν μαλιστα κ προσφυγες σε διεθνη δικαστηρια κ δεν ξερω γω τι ? γιατι δεν πανε να κανουν ενα μεταπτυχιακο κ να αραξουν την πετσα τους μετα αφου ειναι τοσο απλη η αναγνωριση ως πε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ωραια . αντε το δεχομαι πες οτι ισχυει κ ειναι οπως τα λες . τοτε για πες γιατι ολοι οι μηχανικοι των τει κοπτονται εδω και πολλα χρονια για εκδοση επαγγελματικων δικαιωματων κ εισοδο στο τεε κλπ κλπ κ κανουν μαλιστα κ προσφυγες σε διεθνη δικαστηρια κ δεν ξερω γω τι ? γιατι δεν πανε να κανουν ενα μεταπτυχιακο κ να αραξουν την πετσα τους μετα αφου ειναι τοσο απλη η αναγνωριση ως πε ?
Εισαι σωστος για τις ιστοριες με τα δικαστηρια
Χαμος γινεται:P
Η απαντηση ειναι στο πρωτο ποστ.
Το ΤΕΕ ειναι κλειστο κλαμπ και δεν παιζει να ανοιξει.
Γενικα λειτουργει παρανομα το ΤΕΕ σε οτι αφορα αυτο το θεμα.
Αν και συμφωνω με την τσαντιλα των Πολυτεχνιτων απεναντι στους ΤΕΙ καποια πραματα πρεπει να αναγνωριστουν.
Ο ΣΥΜΑΤΕ τρεχει το ΤΕΕ το οποιο εχει φαει και προστιμο.
Καθηγητης ΤΕΙ μου ειπε οτι ειναι θεμα χρονου να αναγνωριστουν τα δικιαωματα ΤΕΙ
Βεβαια θα μου πεις "τι θα σου ελεγε ?:whistle: " :P
Ηταν και αυτος αποφοιτος ΕΜΠ και ξερει τι πιεση τρωει το ΤΕΕ απο ΣΥΜΑΤΕ και Ευρωπη.
Με λιγα λογια σε οτι αφορα την αναγνωριση των δικαιωματων του Μηχανικου ΤΕΙ απο το ΤΕΕ ισχυει αυτο που λεν "οποιος βαριεται να ζυμωσει δεκα μερες κοσκινιζει"
Σοφος ο λαος
Για το δευτερο σκελος του μηνυματος σου δεν μπορω να σου απαντησω εγω.
Ο αλλος μπορει να μην εχει ορεξη-λεφτα-χρονο-κτλ για μεταπτυχιακο.
Δεν μπορω να ξερω τι παιζεται με τους αλλους
(αν σε ενοχλουν τα μεγαλα γραμματα πες το.Το κανω για να τα βλεπω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ρε φιλε δεν υπαρχει καμια τσαντιλα . αλλα ειλικρινα τωρα τα επαγγελματα δεν ειναι ιδια κ πρεπει να γινει διακριση . δεν γινεται να μου λες οτι ξες μπαινω στο τει με 10 κ πιο κατω, μια ζωη στα σχολεια την εχω βγαλει απλας , πανελληνιες παλι απλας , δλδ πρεπει να ξυνεις αρχιδια κ παλι ισως πιασεις βαθμο για καποιο τει μηχανολογιας πχ , μετα στην σχολη την περνας ζαχαρη κ μην μ πεις κουβεντα γιατι εχω γνωστους κ μικρους κ αποφοιτους κ ξερω κ ατομο που εκανε κ τα δυο(πολυτεχνειο κ τει) κ λεει απλα δεν τιθενται καν θεμα συγκρισης . ε ναι ρε φιλε ουτε ειναι ιδια τα επαγγελματα κ ουτε καν πρεπει να γινουν ειναι σαν να μου λες ο αποφοιτος τει ιατρικων εργαστηριων να κανει ενα μεταπτυχιακο κ να ειναι το ιδιο με εναν ιατρο μικροβιολογο . ε απλα δεν ειναι σωστο κ αξιοκρατικο πως να τ κανουμε . δεν υπαρχει ουτε ζητημα υποτιμησης ουτε τπτ απλα δεν ειναι το ιδιο αυτο προσπαθω να πω κ ουτε θα πρεπει να μπορει να γινει το ιδιο με αλλον τροπο εκτος απο καποια χρονια φοιτησης σε πολυτεχνεια . τωρα τα αλλα που μ λες για τεε συματε ειναι αρες μαρες κουκουναρες , μονο οι υπερφιλελευθεροι τροικανοι αμα πουν κατι να αλλαξει τοτε θα αλλαξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ρε φιλε δεν υπαρχει καμια τσαντιλα . αλλα ειλικρινα τωρα τα επαγγελματα δεν ειναι ιδια κ πρεπει να γινει διακριση . δεν γινεται να μου λες οτι ξες μπαινω στο τει με 10 κ πιο κατω, μια ζωη στα σχολεια την εχω βγαλει απλας , πανελληνιες παλι απλας , δλδ πρεπει να ξυνεις αρχιδια κ παλι ισως πιασεις βαθμο για καποιο τει μηχανολογιας πχ , μετα στην σχολη την περνας ζαχαρη κ μην μ πεις κουβεντα γιατι εχω γνωστους κ μικρους κ αποφοιτους κ ξερω κ ατομο που εκανε κ τα δυο(πολυτεχνειο κ τει) κ λεει απλα δεν τιθενται καν θεμα συγκρισης . ε ναι ρε φιλε ουτε ειναι ιδια τα επαγγελματα κ ουτε καν πρεπει να γινουν ειναι σαν να μου λες ο αποφοιτος τει ιατρικων εργαστηριων να κανει ενα μεταπτυχιακο κ να ειναι το ιδιο με εναν ιατρο μικροβιολογο . ε απλα δεν ειναι σωστο κ αξιοκρατικο πως να τ κανουμε . δεν υπαρχει ουτε ζητημα υποτιμησης ουτε τπτ απλα δεν ειναι το ιδιο αυτο προσπαθω να πω κ ουτε θα πρεπει να μπορει να γινει το ιδιο με αλλον τροπο εκτος απο καποια χρονια φοιτησης σε πολυτεχνεια . τωρα τα αλλα που μ λες για τεε συματε ειναι αρες μαρες κουκουναρες , μονο οι υπερφιλελευθεροι τροικανοι αμα πουν κατι να αλλαξει τοτε θα αλλαξει
Στην Ιατρικη δεν ξερω τι παιζει, μην τα βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι.
Ρε τρελε μου (:P) δεν εχει σημασια το πως εισαγεσαι σε ενα ιδρυμα.
Δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια.
Στην πορεια καποιος θα φανει ειτε ειναι απο ΤΕΙ ειτε ΑΕΙ
.
Το οτι εβγαλες εσυ 18.000+ δεν εχει καμια σχεση με την πορεια σου ως επαγγελματιας.
Μαγκια σου δεν λεω, αλλα δεν εχει σημασια το ποσο εγραψες στις πανελληνιες και ουτε τι εκανες στο δημοτικο.
Και στο κατω κατω χεστηκε ο εργοδοτης Ελληναρας εαν εσυ εφτυσες αιμα για να πετυχεις στην σχολη σου.
Φιλε δεν ξερω τι παιζει για αλλα ΤΕΙ αλλα για της Πατρας και Πειραια εχω ακουσει οτι εινια γ_μει σε τα.
Ειναι αρκετα δυσκολα να τα τελιωσεις.
Αλλα και το επιπεδο σπουδαστων δεν ειναι υψηλο, αλλα γενικα τα μαθηματα ειναι αστα.
Αν μου πεις μονο εναν λογο ωστε να μην ειναι ιδιοι σε καποια θεματα θα σου πω "οκ σωστο"
αλλα το να μου λες οτι δεν πρεπει να εξισωθουν καποια δικαιωματα μονο και μονο επειδη οι φοιτητες ΕΜΠ (π.χ) διαβαζαν στο σχολειο,στο γυμνασιο και λυκειο, επιαναν το γαλα τους, επεφταν για υπνο στις 10 κτλ ενω οι αλητηριοι οι ΤΕΙτζηδες δεν διαβασαν ποτε στην ζωη τους, επιναν Τζονι αντι για γαλα και επεφταν για υπνο στις 4...εεε ειναι λιγο ακυρο και δεν στεκει.
Αυτα μπορει να σου ακουγονται κουκουναρες αλλα ειναι πραγματικα.
Και γω στην αρχη πιστευα οτι απλα οι ΤΕΙτζηδες βραζουν στο ζουμι τους και ζηταν τα αζητητα, αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο και μεηλ σε καθηγητες τοσο στο ΤΕΙ Πειραια οσο και σε καθηγητες ΕΜΠ ειδα οτι απλα το ΤΕΕ κοσκινιζει σε αυτο το θεμα.
Αλλα οσα δεν φερνει ο χρονος τα φερνει η ωρα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ρε φιλε τι ακυριλες πετας τωρα για γαλατα κ δεν ξερω γω τι ??:Pεγω σου λεω πως δεν θα πρεπε να συσχετιζονται τα δυο μεταξυ τους αλλο το ενα κ αλλο το αλλο . ο εργοδοτης που λες να κρινει για μια δουλεια τους μηχανικους του πολυτεχνειου μεταξυ τους . τα τει καποτε οταν ονομαζονταν κατεε εβγαζαν υπομηχανικους κ ηταν καθαρα διακριτος ο ρολος τους απο τους μηχανικους . μετα ομως λογω διαφορων πολιτικων σκοπιμοτητων κ της γενικοτερης σαπιλας που επικρατει αρχισαν τα ρουσφετια ανωτατοποιηση των πρωην κατεε νυν τει προσθηκη χρονων σπουδων κλπ ενω πουθενα δεν προεκυπτε να χρειαζεται να γινει μια τετοια αναβαθμιση ασ την πω . δεν λεω τα προγραμματα φαινονται ενδιαφεροντα κ αρκετα μαθηματα ισως ειναι κ κοινα με τα πολυτεχνεια αλλα εχω την εντυπωση πως αλλιως γινεται στην μια περιπτωση κ αλλιως στην αλλη . κ στα λεω απο προσωπικα παραδειγματα εχω φιλους σε τει μηχανολογιας κ μπορει να κανουμε ενα μαθημα που εχει παρομοια περιγραφη στους οδηγους σπουδων μας αλλα ειναι πολυ πιο απλα στη πραγματικοτητα . αυτο μπορεις να το επιβεβαιωσεις κ μονοσ σου οταν με το καλο μπεις στην τριτοβαθμια εκπαιδευση . αν οι λογοι αυτοι δεν σ αρκουν οκ παω πασο . τεσπα βαρεθηκα να αναλωνομαι σε τετοιες πραγματικα ανουσιες συζητησεις κ ουτε εχω καμια τσαντιλα με κανεναν για να μην παρεξηγουμαι απλα μου φαινεται παραλογο πως να το κανουμε για αυτο καθισα κ στα ειπα :P . αντε κ καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ναι εχουν καποια κοινα και μπορει οντως του Πολυτεχνιου να εμβαθυνουν πιο πολυ αλλα και οι φοιτητες ΑΕΙ δεν εχουν τεχνικες γνωσεις.
Ακομα και φοιτητες με σχετικα πολλα μορια δυσκολευονται να τελειωσουν το ΤΕΙ (στου πειραια ενας ειχε μπει με 17.000+)
Ολοι ειναι χρησιμοι.
Ενας λογος που οι ΤΕΙ δεν γραφονται στο ΤΕΕ ειναι ακριβως η αντιδραση που θα υπαρξει.
Τελος παντων τα πραματα θα φανουν στην πορεια και τοτε τα λεμε.

Μια διευκρινιση
Εγω εβαλα συνειδητα ΤΕΙ Μηχανολογιας αλλα δεν σκοπευω να ασχοληθω ενεργα με το επαγγελμα.
Μπορει σε 1-2 εξαμηνα να το εχω εγκαταλειψει αφου, τελειωσω δεν τελειωσω θα ακολουθησω μουσικες σπουδες.
Οποτε δεν εχω κατι να υποστηριξω.
Προσωπικα χεστηκα αν το ΤΕΕ θα καταταξει τους ΤΕΙδες.
Αλλα απο τι φαινεται αυτο θα κανει στο (μακροπροθεσμο ή βραχυπροθεσμο) μελλον.
Να σαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρεται σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων/διπλωματούχων μηχανικών μπορεί να διαβάσει αυτό το αρχείο:
https://www.teelar.gr/site/files/library/nomos/epaggelmatika%20dikaiomata.pdf.

Πρόσφατα βγήκε ένα Π.Δ. 108/2013 το οποίο ύστερα από διευκρινίσεις αφορά τεχνικές εργασίες εγκατάστασης/συντήρησης και όχι σε επιβλεψη/μελέτη όσο αναφορά τις ηλεκτρολογικές εγκατάστασεις. Συνεπώς η έκδοση επαγγελματικό δικαιωμάτων των αποφοίτων μηχανικών ΤΕΙ εκρεμεί ακόμα, οι οποίοι δουλεύουν σήμερα με τα δικαιώματα των παλαιότερα υπομηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

Για να φτασει ενα αποφοιτος ΤΕΙ το Πολυτεχνιο (σε δικαιωματα) αρκει μονο ενα μεταπτυχιακο.
Τιποτα αλλο.

Eσύ φίλε μηχανολόγος είσαι ;
Σοβαρά ισχύει αυτό ; Δηλαδή με κάποιο μεταπτυχιακό έχω όλα τα δικαιώματα υπογραφής και για μεγάλα έργα ;
Οι μηχανολογοι απο τει δεν γραφονται στο ΤΕΕ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Eσύ φίλε μηχανολόγος είσαι ;
Σοβαρά ισχύει αυτό ; Δηλαδή με κάποιο μεταπτυχιακό έχω όλα τα δικαιώματα υπογραφής και για μεγάλα έργα ;
Οι μηχανολογοι απο τει δεν γραφονται στο ΤΕΕ ;
Εχεις δικαιωμα μονο πανω σε μελετες που αφορουν το μεταπτυχιακο σου.
Δεν ξερω αν εχεις ακριβως τα ιδια με καποιον Πολυτεχνιου
Αλλα τι να κανεις την υπογραφη ?
Σαμπως νομιζεις οτι υπαρχει περιπτωση να ανατεθει μεγαλη κατασκευη (μια γεφυρα πχ) σε ελευθερο επαγγελματια ?
Τις μεγαλες κατασκευες που λες τις αναλαμβανουν οι κατασκευαστηκες εταιριες.
Σιγουρα αν κανεις μεταπτυχιακο αυξονονται κατα πολυ τα δικαιωματα σου.
Μπορει να εχεις ιδια με του Πολυτεχνιου.
Δεν ξερω και να σου πω την αληθεια ψιλο στα @@ μου
Με λιγα λογια δεν εχουν τοσο σημασια τα επαγγελματικα δικαιωματα.
Το θεμα ειναι να βρεις δουλεια.
Και την δουλεια την παιρνει ο καλυτερα καταρτισμενος (και σε θεωρητικες και σε τεχνικες γνωσεις) ειτε απο ΤΕΙ ειτε απο ΑΕΙ.
Με βαση αυτο ο καθενας δημιουργει την μοιρα του.
Και μην νομιζεις στον ιδιωτικο τομεα τα επαγγελματικα δικαιωματα εχουν σχεδον μηδαμινη σημασια.
Ναι οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορουν να γραφτουν στο ΤΕΕ.
Για αυτο εχουν περιορισμενα δικαιωματα σε σχεση μου τους Πολυτεχνιτες.
Στο μελλον πιθανον το ΤΕΕ να τους καταταξει.
Δεν ειμαι μηχανολογος αλλα υποψηφιος για τμημα μηχανολογιας σε ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Με λίγα λόγια το θέμα είναι το ποιος διαθέτει άριστες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, και όχι απο ποια σχολή αποφοίτησε (τει ή πολυτενείο). Σωστά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης των μηχανολόγων από ΤΕΙ και ΑΕΙ. Είναι διαφορετικά πράγματα όπως ο γιατρός και ο βοηθός του ένα πράγμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Με λίγα λόγια το θέμα είναι το ποιος διαθέτει άριστες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, και όχι απο ποια σχολή αποφοίτησε (τει ή πολυτενείο). Σωστά ;
Ακριβως !
Και για του λογου το αληθες αυτο μου το ειπε καθηγητης ΕΜΠ με μεηλ.
Δεν το λεω εγω.
Καλη τυχη


Με λίγα λόγια το θέμα είναι το ποιος διαθέτει άριστες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, και όχι απο ποια σχολή αποφοίτησε (τει ή πολυτενείο). Σωστά ;
Ακριβως !
Και για του λογου το αληθες αυτο μου το ειπε καθηγητης ΕΜΠ με μεηλ.
Δεν το λεω εγω.
Καλη τυχη


Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης των μηχανολόγων από ΤΕΙ και ΑΕΙ. Είναι διαφορετικά πράγματα όπως ο γιατρός και ο βοηθός του ένα πράγμα. :)
Ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.
Μαγκια σου.
Εχω γνωστο ο οποιος ειναι προισταμενος σε τμημα βιομηχανιας.
Μαντεψε τι πτυχιο εχει

Ηλεκτρολογου Μηχανικου ΤΕΙ:D:D
Τα συμπερασματα δικα σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης των μηχανολόγων από ΤΕΙ και ΑΕΙ. Είναι διαφορετικά πράγματα όπως ο γιατρός και ο βοηθός του ένα πράγμα. :)

Οχι ρε. Πιστεύω πως οι εποχές που οι υπομηχανικοί ήταν οι "χαμάληδες" του μηχανικού έχουν περάσει..
Γιατί να κάτσει ο άλλος να παίρνει 700-800 ευρώ κ να κάνει ολη τη δουλειά, και ο διπλωματούχος να τα ξύνει και με μια υπογραφή να παίρνει ολα τα φράγκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εν το μεταξυ το αστειο ειναι οτι παρολο που τα ΤΕΙ εχουν ανωτατοποιηθει καποιοι πιστευουν ακομα οτι βγαζει υπομηχανικους:loltooth:
Δεν ξερω τι παιζοταν την δεκαετια του 80-90 αλλα πλεον δεν παιζει ΤΕΙτζης να δουλεψει σαν τον σκυλο για 700 ευρω και ο αλλος να παιρνει 3000 πχ
Σωστος ο fisher!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μιας και σπουδάζεις σε τει μηχανολογίας, γνωρίζεις να μου πεις τι παραπάνω δικαιώματα έχει ο μηχανολόγος απο πολυτεχνείο ;
Επίσης, υπάχρει κάποιος τρόπος ο απόφοιτος μηχανολογος μηχανικος του ΤΕΙ να αποκτησει τα πληρη επαγγελματικα δικαιωματα του αποφοιτου πολυτεχνειου ; Με μεταπτυχιακα ισως ;

Πολύ απλά πάει σε μια χώρα της Ευρωπαικής Ενωσης που το πτυχίο του αναγνωρίζεται κανονικά ως μηχανολόγος μηχανικός, και μετά μεταφέρει τα επαγγελματικά του δικαιώματα στην Ελλάδα, και το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να τον γράψει. Απαραίτητη προυπόθεση, να κάνει ενα μεταπτυχιακό, γιατί στην Ελλάδα οι μηχανολόγοι του πολυτεχνείου είναι 5 χρόνια, ενώ στο εξωτερικό είναι 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Πολύ απλά πάει σε μια χώρα της Ευρωπαικής Ενωσης που το πτυχίο του αναγνωρίζεται κανονικά ως μηχανολόγος μηχανικός, και μετά μεταφέρει τα επαγγελματικά του δικαιώματα στην Ελλάδα, και το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να τον γράψει. Απαραίτητη προυπόθεση, να κάνει ενα μεταπτυχιακό, γιατί στην Ελλάδα οι μηχανολόγοι του πολυτεχνείου είναι 5 χρόνια, ενώ στο εξωτερικό είναι 4.
Σωστος ο παιχτης.
Το πτυχιο ΤΕΙ αναγνωριζεται στην ευρωπη ως Bachelor (ψαχτε το αν δεν πιστευεται).
Απο αυτη την αποψη το ΤΕΕ λειτουργει παρανομα γιατι απλα παλι δεν θα καταταξει τους ΤΕΙδες.
Κανονικα θα επρεπε η δουλεια να γινεται χωρις μεταπτυχιακο.
Δεν λεω να εχουν ισα δικαιωματα ΤΕΙ-ΑΕΙ προφανως αλλα σε ενα 70-80% να ειναι ιδιοι.
Αυτο κυνηγα ο ΣΥΜΑΤΕ.
Οι Πολυτεχνιτες πρεπει να εχουν ενα χρονο υπερ τους για τις μεγαλες πρωτοτυπες κατασκευες.
(επειδη οπως ειπε ο χαος ειναι 5 χρνια)
Απο κει και περα ειναι πανω κατω ισοι.
Στην Ευρωπη ετσι παει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Πολύ απλά πάει σε μια χώρα της Ευρωπαικής Ενωσης που το πτυχίο του αναγνωρίζεται κανονικά ως μηχανολόγος μηχανικός, και μετά μεταφέρει τα επαγγελματικά του δικαιώματα στην Ελλάδα, και το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να τον γράψει. Απαραίτητη προυπόθεση, να κάνει ενα μεταπτυχιακό, γιατί στην Ελλάδα οι μηχανολόγοι του πολυτεχνείου είναι 5 χρόνια, ενώ στο εξωτερικό είναι 4.

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό. Το πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού τ.ε. αναγνωρίζεται κανονικά σε πολλά ευρωπαικά κράτη.
Το θέμα είναι τα χρήματα για το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top