Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης (ΔΙΠΑΕ)

pitsikos

Νεοφερμένος

Ο pitsikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για σας παιδια ειμαι μαθητης της 3ης λυκειου και ως επομενο εχω ψαξει περι του θεματος.Λιπον και εμενα μοθ αρεσουν τα αυτοκινηα και γενικος η μηχανολογια.Τελος απο το φροντιστηριο μ μας εδωσαν ενα βιβλειο με ολες τις σχολες της ελλαδας. εχοντας μαζι μια περιγραφη της καθε σχολης ,τις βασεις και τελος μια βαθμολογια αναλογα με την αποροφητικοτητα των αποφητων σε καθε σχολη με αριστα το 5.Λιπον το Τει οχηματων ειναι βαθμολογιμενο με 5 και οπου εχω ρωτησει (σχετικα ατομα) μου εχουν πει τα καλητερα. https://www.e-paideia.net/programofstudies/item.asp?c=-1&p=1&i=36739&ix=0 .το link αυτο θα σου δωσει μια ιδεα για το με τη θα ασχοληθεισ αν τελικα αθτη ειναι η επιλογη σου.Τελος θα σου προτινα να διαλεξεισ μια σχολη που εκτος απο το να σου αρεσει να εχει βατεσ βασεις για τισ δινατοτητες σου και σιμαντικοτερα να μπορεις να τελειωσεις μην καταληξεισ 35 χρονων φοιτητης( σε περιπτοση που περνας).Τελος απο την εμπηρεια μ στην αγορα λογο φιλων ξαδελφια κτλπ Γενικοσ απο Τ.ε.ι. βρησκεις πολυ πιο ευκολα δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristidis

Νεοφερμένος

Ο aristidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ 1 Κ 5 ΠΕΔΙΟ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αλλά εδώ αντιφάσκεις.Από τη μια λες ότι ο μηχανολόγος δεν θα μπορέσει να βρει δουλειά κάπου με το μεταπτυχιακό του αλλά ο απόφοιτος τει οχημάτων κάπου θα βρει να κάνει πρακτική.Αυτό πάλι πώς γίνεται?Έχει περισσότερα προσόντα or what?

Δεν αντιφάσκει καθόλου ο φίλος!Η 6μηνη πρακτική άσκηση στα ΤΕΙ πραγματοποιείται υποχρεωτικά κατά τη διάρκεια του 8ου εξαμήνου μαζί με την πτυχιακή εργασία προφανώς αυτό εννοεί,τους τοποθετεί δηλαδή το ίδιο το ΤΕΙ στη θέση...και λογικό είναι οι καλοί (και όχι μόνο) να διατηρούνται στη δουλειά...
Και φυσικά ο απόφοιτος ΤΕΙ Οχημάτων έχει πολύ περισσότερες γνώσεις πάνω στο αυτοκίνητο από εσένα και εμένα,που έχει κάνει καμιά 40ρια μαθήματα πάνω σ'αυτό...
Εδώ να πω κάτι προσωπικά σε εσένα,επειδή βλέπω ότι έχεις μια εμμονή στο θέμα "Μεταπτυχιακό"...τα μεταπτυχιακά προσφέρουν εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο και ΔΕΝ αποτελούν "upgrade" του βασικού τίτλου σπουδών (στην Ελλάδα τουλάχιστον)...συνεπώς μεταπτυχιακό θα ακολουθήσει κάποιος απόφοιτος πιο γενικού κύκλου σπουδών (π.χ. απόφοιτος Οικονομικών Επιστημών να εξειδικευτεί στα Χρηματοοικονομικά ή Μηχανολόγος Μηχανικός (με γνώσεις γενικής μηχανολογίας) σε κάποιο συγκεκριμένο κλάδο)...ο απόφοιτος ΤΕΙ έχει ΗΔΗ την εξειδίκευση (στο αυτοκίνητο στην προκειμένη περίπτωση)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
το ΤΕΙ Οχημάτων έχουν αναγνωρισμένα δικαιώματα? γτ νομίζω ότι τα ΤΕΙ Μηχανολογίας δεν έχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Φίλε SierraCosworth αν θες να μπεις στο πολυτεχνείο για να κάνεις καριέρα στα οχήματα θα σου πρότεινα να μπεις στους ΗΜΜΥ και να ειδικευτείς στη ηλεκτρικές μηχανές και στα ηλεκτρικά οχήματα γενικά. Ζούμε σε μια εποχή όπου τα αμάξια γύρω σου είναι τα περισσότερα με πετρέλαιο (βενζίνη) και κάποια υβριδικά. Σε 20 χρόνια οπότε και θα είσαι μεγάλος (πρώτα ο Θεός βέβαια) όλα τα αμάξια θα είναι ηλεκτρικά (δηλαδή αυτοκίνητα με ηλεκτρική μηχανή τα οποία θα φορτίζουν όπως το κινητό σου ή ακόμα καλύτερα πατώντας φρένο και στις κατηφόρες) και θα υπάρχουν πολύ λίγα υβριδικά που θα τα έχουν οι "χαζοί". Αυτά που σου λέω δεν είναι επιστημονική φαντασία, αλλά πραγματικότητα που με τον καιρό θα δεις ότι θα επιβεβαιώνομαι. Οπότε σου προτείνω να έρθεις στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ ή άλλου πολυτεχνείου ή πολυτεχνικής σχολής και να ειδικευτείς στις ηλεκτρικές μηχανές και βέβαια στα ηλεκτρονικά ισχύος. Βέβαια είσαι μικρός ακόμα ωστόσο να σκέφτεσαι και αυτή την ιδέα στο μυαλό σου.
Stella X
Άμα δεν είμαστε σίγουροι για κάποια πράγματα καλό είναι να μην τα λέμε, ειδικά όταν είναι πληροφορίες σε ένα παιδί 16 χρονών που ψάχνετε επαγγελματικά.
Καταρχάς από ΕΠΑΛ σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μπεις Πολυτεχνείο με πανελλήνιες παρά μόνο ΤΕΙ. Για να μπεις Πολυτεχνείο πρέπει να δώσεις πανελλήνιες από Ενιαίο Λύκειο.
Επίσης οι μηχανολόγοι μηχανικοί δεν κάνουν πάσης φύσεως μηχανές. Ειδικά τις Ηλεκτρικές Μηχανές, τις κάνουν απλά σαν κουτιά. Αυτοί που τις μελετάνε και τις ερευνούν αυτές, αλλά και τα ηλεκτρικά οχήματα είναι οι ΗΜΜΥ με τα εξής μαθήματα:
Ηλεκτρικές Μηχανές Ι
Ηλεκτρικές Μηχανές ΙΙ
Μεταβατική Κατάσταση Λειτουργίας Ηλεκτρικών Μηχανών
Κατασκευή Ηλεκτρικών Μηχανών
Συστήματα Ελέγχου Ηλεκτρικών Μηχανών
Συστήματα Ειδικών Ηλεκτρικών Κινητήρων
Ηλεκτρονική Ισχύος Ι
Ηλεκτρονική Ισχύος ΙΙ
Περισσότερα για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα εδώ.
Οπότε φιλαράκο SierraCosworth αφού σου αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική πήγαινε θετική ή καλύτερα τεχνολογική κατεύθυνση στο Ενιαίο Λύκειο και σε περιμένουμε στους ΗΜΜΥ για την μελέτη των ηλεκτρικών οχημάτων του μέλλοντος.
Ότι με χρειαστείς μη διστάσεις να μου το ζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Stella X
Άμα δεν είμαστε σίγουροι για κάποια πράγματα καλό είναι να μην τα λέμε, ειδικά όταν είναι πληροφορίες σε ένα παιδί 16 χρονών που ψάχνετε επαγγελματικά.
Καταρχάς από ΕΠΑΛ σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μπεις Πολυτεχνείο με πανελλήνιες παρά μόνο ΤΕΙ. Για να μπεις Πολυτεχνείο πρέπει να δώσεις πανελλήνιες από Ενιαίο Λύκειο.
Επίσης οι μηχανολόγοι μηχανικοί δεν κάνουν πάσης φύσεως μηχανές. Ειδικά τις Ηλεκτρικές Μηχανές, τις κάνουν απλά σαν κουτιά. Αυτοί που τις μελετάνε και τις ερευνούν αυτές, αλλά και τα ηλεκτρικά οχήματα είναι οι ΗΜΜΥ με τα εξής μαθήματα:
Ηλεκτρικές Μηχανές Ι
Ηλεκτρικές Μηχανές ΙΙ
Μεταβατική Κατάσταση Λειτουργίας Ηλεκτρικών Μηχανών
Κατασκευή Ηλεκτρικών Μηχανών
Συστήματα Ελέγχου Ηλεκτρικών Μηχανών
Συστήματα Ειδικών Ηλεκτρικών Κινητήρων
Ηλεκτρονική Ισχύος Ι
Ηλεκτρονική Ισχύος ΙΙ
Περισσότερα για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα εδώ.

Από το 2009 οι τελειόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. Ομάδας Β' (που έχουν παρακολουθήσει δηλαδή αυτή την ομάδα μαθημάτων στη Γ' τάξη) έχουν το δικαίωμα να εισαχθούν σε όλα τα ΑΕΙ!
Αν επιθυμούν μπορούν να παρακολουθήσουν την Ομάδα Α' για εισαγωγή μόνο σε τμήματα ΤΕΙ...
Όλα τα ξέρεις!Μ'αρέσει που κράζεις και την κοπέλα!:lol::lol::lol:

Αυτά που καταγράφεις είναι απλώς μαθήματα,τα οποία και ο Μηχανολόγος Μηχανικός τα διδάσκεται ως ένα βαθμό (όπως και άλλες ειδικότητες) και μπορούν να καλυφθούν και με το παραπάνω με τις αντίστοιχες Μεταπτυχιακές Σπουδές...δεν σημαίνει ότι μόνο οι Ηλεκτρολόγοι έχουν αυτό το "προνόμιο"...

Υ.Γ. Φέρ'τε μου κολλήριο δεν αντέχω άλλο!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Από το 2009 οι τελειόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. Ομάδας Β' (που έχουν παρακολουθήσει δηλαδή αυτή την ομάδα μαθημάτων στη Γ' τάξη) έχουν το δικαίωμα να εισαχθούν σε όλα τα ΑΕΙ!
Αν επιθυμούν μπορούν να παρακολουθήσουν την Ομάδα Α' για εισαγωγή μόνο σε τμήματα ΤΕΙ...
Όλα τα ξέρεις!Μ'αρέσει που κράζεις και την κοπέλα!:lol::lol::lol:

Αυτά που καταγράφεις είναι απλώς μαθήματα,τα οποία και ο Μηχανολόγος Μηχανικός τα διδάσκεται ως ένα βαθμό (όπως και άλλες ειδικότητες) και μπορούν να καλυφθούν και με το παραπάνω με τις αντίστοιχες Μεταπτυχιακές Σπουδές...δεν σημαίνει ότι μόνο οι Ηλεκτρολόγοι έχουν αυτό το "προνόμιο"...

Υ.Γ. Φέρ'τε μου κολλήριο δεν αντέχω άλλο!:lol:
Καταρχάς φίλε ψυχραιμία. Δεν έχω εχθρικές διαθέσεις με κανέναν απλά δεν μου αρέσει η λάθος πληροφόρηση και ειδικά σε μαθητές.
Όταν μιλάς σε forum καλό είναι να μιλάς με link και ειδικά σε τέτοια θέματα.
Συνεπώς στο θέμα μας. Στο επίσημο site του υπουργείου παιδείας υπάρχει η εξής σελίδα για τα ΤΕΕ (ακόμα δεν το έχει αλλάξει σε ΕΠΑΛ). Σε αυτή την σελίδα υπάρχει το εξής link:
Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Θέματα Εγγραφών το οποίο λέει:
Οι κάτοχοι απολυτηρίου ημερησίου Επαγγελματικού
Λυκείου (ΕΠΑΛ) από το σχολικό έτος 2008−2009 μπο−
ρούν να εισάγονται κατά το αμέσως επόμενο ακαδημα−
ϊκό έτος από το σχολικό έτος που αποφοίτησαν:
α) Είτε σε σχολές και σε τμήματα των Πανεπιστημίων,
των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ), της
Ανωτάτης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκ−
παίδευσης (ΑΣΠΑΙΤΕ), των Ανωτέρων Σχολών Τουριστι−
κής Εκπαίδευσης (ΑΣΤΕ), των Ανωτάτων Στρατιωτικών
Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, των Στρατιωτικών Σχολών
Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, των Σχολών
της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, των
Σχολών της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού, καθώς και
των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών, ύστερα από
συμμετοχή τους σε πανελλαδικές εξετάσεις, διεκδικώ−
ντας τις ίδιες θέσεις με όσους εξετάζονται πανελλαδικά
το ίδιο έτος σε μαθήματα της τελευταίας τάξης του
ημερησίου Γενικού Λυκείου.
Οι υποψήφιοι εξετάζονται συνολικά σε έξι (6) μαθήμα−
τα από αυτά που διδάσκονται στην τελευταία τάξη, εκ
των οποίων τα δύο (2) είναι ειδικότητας και τα τέσσερα
(4) γενικής παιδείας. Για την εισαγωγή σε Σχολές και
Τμήματα του 5ου επιστημονικού πεδίου, οι υποψήφιοι
εξετάζονται σε επτά (7) μαθήματα, πέντε (5) γενικής
παιδείας και δύο (2) ειδικότητας. Στα μαθήματα γενικής
παιδείας οι υποψήφιοι εξετάζονται σε κοινά θέματα με
τα αντίστοιχα μαθήματα γενικής παιδείας και κατεύ−
θυνσης των υποψηφίων του Γενικού Λυκείου.
β) Είτε σε σχολές και τμήματα των Τεχνολογικών
Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, γνωστικών αντικειμένων αντί−
στοιχων ή συναφών με τα γνωστικά αντικείμενα των
ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ, της Ανωτάτης Σχολής Παιδα−
γωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, των Ανωτέρων
Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, των Στρατιωτικών
Σχολών Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, της
Σχολής Αστυφυλάκων, των Σχολών της Ακαδημίας
Εμπορικού Ναυτικού, ύστερα από συμμετοχή τους σε
πανελλαδικές εξετάσεις και σε ποσοστό θέσεων επί
του συνολικού αριθμού εισακτέων για τις ανωτέρω σχο−
λές, που ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής
Παιδείας και Θρησκευμάτων και του κατά περίπτωση
αρμόδιου Υπουργού.
Οι υποψήφιοι εξετάζονται σε δύο (2) μαθήματα γενικής
παιδείας και σε δύο (2) μαθήματα ειδικότητας.
2. Η εξέταση στα μαθήματα ειδικότητας των περι−
πτώσεων α΄ και β΄ της παραγράφου 1 γίνεται σε κοινά
θέματα.
3. Θέσεις της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 του
παρόντος άρθρου, που τυχόν δεν πληρώνονται μετα−
φέρονται και προστίθενται στις θέσεις των υποψηφίων
της περίπτωσης α΄ του παρόντος άρθρου.
Βλέπεις πουθενά να λέει ΑΕΙ ή κάτι τέλος πάντων που να πιστοποιεί το δικαίωμα πρόσβασης σε πολυτεχνικές σχολές;

Αυτά που σου είπα για τους Μηχανολόγους Μηχανικούς μου τα έχει πει ένας συμφοιτητής μου Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός που μπήκε με κατατακτήριες στους ΗΜΜΥ και παρακολουθούμε μαζί το μάθημα Κατασκευή Ηλεκτρικών Μηχανών. Ωστόσο αν δεν μας πιστεύεις ορίστε και ο οδηγός σπουδών των Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ από το επίσημο site της σχολής. Άμα ψάξεις εκεί λοιπόν θα δει ότι δεν υπάρχει ούτε ένα μάθημα ηλεκτρικών μηχανών. Το μόνο που βρήκα είναι το εξής μάθημα στο 8 εξάμηνο, το οποίο βέβαια δεν ενδιαφέρει τον SierraCosworth:
(2.5.16.8) Αιολική Ενέργεια [8o ΕΜΜ (Υ), ΜΜΜΜ]
Εισαγωγή στις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας. Μετεωρολογικά στοιχεία ανέμου. Αιολικό Δυναμικό. Τύποι
και υποσυστήματα ανεμοκινητήρων. Αεροδυναμική σχεδίαση ανεμοκινητήρων οριζοντίου και κατακόρυφου
άξονα. Στατική και δυναμική φόρτιση ανεμοκινητήρων. Ηλεκτρικές μηχανές ανεμοκινητήρων και
συνεργασία με το σύστημα ηλεκτρικής ενέργειας. Επιλογή θέσης εγκατάστασης ανεμοκινητήρων. Ανάλυση
αεροδυναμικής συμπεριφοράς και βέλτιστη σχεδίαση αιολικών πάρκων. Πρακτικά στοιχεία επιλογής
ανεμοκινητήρων. Εφαρμογές. Οικονομικά μεγέθη ανεμοκινητήρων.
Διδάσκων: Α. Ζερβός

Τέλος οι μηχανολόγοι άμα θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό στις ηλεκτρικές μηχανές τότε μπορούν μόνο στη σχολή των ΗΜΜΥ στο εξής μεταπτυχιακό:
Παραγωγή και Διαχείριση Ενέργειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ρε φίλε,τα Πολυτεχνεία δεν είναι "Πανεπιστήμια";;;Είναι κάτι "διαφορετικό" ας πούμε;

Δηλαδή κατά τη δική σου εκδοχή,δε θα μπορούν να μπαίνουν στο ΕΜΠ (καθότι "Πολυτεχνείο") αλλά θα μπορούν να μπαίνουν στο ΑΠΘ (καθότι Πολυτεχνική Σχολή "Πανεπιστημίου") ;;;!!!
Ακόμη και όταν αναφερόμαστε σε "Πανεπιστήμια",εννοείται πως έχουμε συμπεριλάβει και τα Πολυτεχνεία μέσα...
Anyway μπορείς να δεις αν ψάξεις τις φετινές βάσεις εισαγωγής απόφοιτων ΕΠΑ.Λ. προς επιβεβαίωση...

Για το άλλο,ναι έχεις δίκιο,εγώ μίλησα για το δικό μου τμήμα (ΤΕΙ) που κάνουμε "Ηλεκρικές Μηχανές"...τέλοσπάντων,θέλω να σου πω ότι οι έλλειψη γνώσεων πάνω σε έναν τομέα "καλύπτεται" με ένα MSc,δεν είναι ανάγκη να ξαναφοιτήσεις σε σχολη 5 ετών!:jumpy:
Ε καλά,το ότι διεξάγει το δικό σου τμήμα σχετικό ΠΜΣ δεν σημαίνει ότι δεν διεξάγουν κάτι αντίστοιχο και άλλα τμήματα,Μηχανολόγων και όχι μόνο,αν όχι στην Ελλάδα τουλάχιστον στο εξωτερικό...
Μου κάνει εντύπωση διότι,έχεις ένα ιδιαίτερο ύφος,σαν να προσπαθείς να "διαφημίσεις" το τμήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ρε φίλε,τα Πολυτεχνεία δεν είναι "Πανεπιστήμια";;;Είναι κάτι "διαφορετικό" ας πούμε;

Δηλαδή κατά τη δική σου εκδοχή,δε θα μπορούν να μπαίνουν στο ΕΜΠ (καθότι "Πολυτεχνείο") αλλά θα μπορούν να μπαίνουν στο ΑΠΘ (καθότι Πολυτεχνική Σχολή "Πανεπιστημίου") ;;;!!!
Ακόμη και όταν αναφερόμαστε σε "Πανεπιστήμια",εννοείται πως έχουμε συμπεριλάβει και τα Πολυτεχνεία μέσα...
Anyway μπορείς να δεις αν ψάξεις τις φετινές βάσεις εισαγωγής απόφοιτων ΕΠΑ.Λ. προς επιβεβαίωση...

Για το άλλο,ναι έχεις δίκιο,εγώ μίλησα για το δικό μου τμήμα (ΤΕΙ) που κάνουμε "Ηλεκρικές Μηχανές"...τέλοσπάντων,θέλω να σου πω ότι οι έλλειψη γνώσεων πάνω σε έναν τομέα "καλύπτεται" με ένα MSc,δεν είναι ανάγκη να ξαναφοιτήσεις σε σχολη 5 ετών!:jumpy:
Ε καλά,το ότι διεξάγει το δικό σου τμήμα σχετικό ΠΜΣ δεν σημαίνει ότι δεν διεξάγουν κάτι αντίστοιχο και άλλα τμήματα,Μηχανολόγων και όχι μόνο,αν όχι στην Ελλάδα τουλάχιστον στο εξωτερικό...
Μου κάνει εντύπωση διότι,έχεις ένα ιδιαίτερο ύφος,σαν να προσπαθείς να "διαφημίσεις" το τμήμα!
Όχι, όχι. Θέλω να βοηθήσω το παιδί που του αρέσουν τα οχήματα. Λοιπόν
οι απόφοιτοι του ΕΠΑΛ ούτε είχαν ούτε θα έχουν ποτέ δικαίωμα για εισαγωγή σε ΑΕΙ. Πράγματι κάποια κυβέρνηση τα άλλαξε, ωστόσο δεν πέρασε.
https://www.esos.gr/index.php?option...7-25&catid=235:2009-12-01-11-46-50&Itemid=813
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κάτσε ρε φίλε,φέτος δεν εισήχθησαν απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. στα ΑΕΙ;;;
Και τώρα τους το "πήραν πίσω";;;!!!

Αν ισχύει ούτε στην Uganda δε γίνεται αυτό!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Κάτσε ρε φίλε,φέτος δεν εισήχθησαν απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. στα ΑΕΙ;;;
Και τώρα τους το "πήραν πίσω";;;!!!

Αν ισχύει ούτε στην Uganda δε γίνεται αυτό!!!:lol:
Εντάξει δεν είμαι παντογνώστης. Ωστόσο δεν νομίζω να εισήχθησαν για κανέναν λόγο απόφοιτοι επάλ σε ΑΕΙ και ειδικά στο ΕΜΠ. Μα δεν γίνεται να συγκρίνονται άτομα για να μπουν σε μια σχολή του ΑΕΙ με διαφορετικά κριτήρια (Γενικό Λύκειο - ΕΠΑΛ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καταρχάς,ούτε εγώ ούτε εσύ είμαστε αρμόδιοι να κρίνουμε το επίπεδο του Γενικού Λυκείου και του ΕΠΑ.Λ.,ειδικά από ΕΠΑ.Λ. ούτε απ'έξω δεν έχω περάσει γι'αυτό δεν κρίνω...και μη μου μιλάς για "επίπεδο" στο Γενικό γιατί θα βάλω τα γέλια (στα φροντιστήρια τρέχαμε για τα στοιχειώδη)...

Οι βάσεις εισαγωγής για Πανεπιστήμια και ΤΕΙ με το 90% γράφουν και για απόφοιτους ΕΠΑ.Λ. Ομάδας Β',θα επανέλθω όταν το διασταυρώσω...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σήμερα βρήκα αυτό:

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11460&subid=2&pubid=8810822

Με ημερομηνία 9/12...δε νομίζω 9 μέρες μετά (:jumpy:) να άλλαξαν τόσο τα δεδομένα και να μην ακούστηκε το παραμικρό!Το άρθρο απ'το esos πιθανώς να έκανε κάποιο λάθος στην κατηγορία (αναφέρει τμήματα ΤΕΙ αντίστοιχου πεδίου επομένως "Ομάδα Α" πιθανώς να εννοούσε)...

Όσο για τα περί "ισοτιμίας",τα ΕΠΑ.Λ. χορηγούν Απολυτήριο ισότιμο με αυτό του Γενικού Λυκείου και επιπλέον πτυχίο ειδικότητας (επιπέδου 3) με το οποίο μπορείς φυσικά να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος...
Κι εφόσον όντως έχουν δικαίωμα εισαγωγής σε όλα τα τμήματα,καλό είναι να το προτιμήσουν οι μαθητές...
Εμείς έτσι κι αλλιώς είχαμε Τ.Ε.Ε. τότε δεν είχαμε άλλη επιλογή!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklis1

Νεοφερμένος

Ο iraklis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να πω μερικά πράγματα σχετικά με διάφορα θέματα που αναφέρθηκαν στο forum. Ενημερωτικά σας λέω ότι είμαι Πτ. Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε με περισσότερα από 12 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας και προσεχώς κάτοχος Master in Engineering Design and Manufacture.

1ον) Σκεφτείτε καλά τι σας αρέσει να σπουδάσετε. Καλώς εχόντων των πραγμάτων η επαγγελματική σας ζωή θα διαρκέσει περίπου 40 χρόνια. Όλο αυτό το διάστημα η φύση της καθημερινότητας σας θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό στις επιλογές που θα κάνετε τώρα. Αν το επάγγελμα που θα διαλέξετε δεν σας γοητεύει και δεν σας συναρπάζει τότε η δουλειά σας θα είναι ένα καθημερινό μαρτύριο, δεν θα είστε καλοί σε αυτό που κάνετε και στην τελική δεν θα καταφέρετε και πολλά γιατί θα σας φάει ο ανταγωνισμός «λάχανο». Απεναντίας αν σας αρέσει αυτό που κάνετε τότε θα το κάνετε καλά και πάντα θα έχετε δουλειά και θα υπερτερείτε του ανταγωνισμού.
Τώρα όποιος ενδιαφέρεται για τα οχήματα, τότε η Σχολή Οχημάτων του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Από αυτήν την σχολή θα βγεις Πτ. Μηχανικός ανώτατης εκπαίδευσης και όχι τεχνίτης, μηχανουργός ή οτιδήποτε άλλο. Οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος έχουν σαφέστατα υπέρτερες γνώσεις πάνω στα οχήματα από οποιονδήποτε άλλο. Για να δεις τα μαθήματα της σχολής μπορείς να επισκεφτείς την σελίδα https://www.vt.teithe.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=32&Itemid=12

2ον) Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν έχει ακόμα επισήμως κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Αλλά ως Πτυχιούχος Μηχανικός Οχημάτων θα μπορείς να εργαστείς χωρίς πρόβλημα σε θέσεις όπως: Υπεύθυνος ΚΤΕΟ, Υπεύθυνος Συνεργείου, Υπεύθυνος Αντιπροσωπείας Αυτοκινήτων, Καθηγητής σε Τεχνικά Λύκεια (εφόσον τελειώσεις και την ΑΣΠΑΙΤΕ), Υπεύθυνος Παραγωγής, Μελέτης, Σχεδιασμού και ανάπτυξης (R&D) σε εταιρείες που ασχολούνται με την κατασκευή, μεταποίηση, μετατροπή πάσης φύσεως οχημάτων και γεωργικών μηχανημάτων και φυσικά στην ΕΛΒΟ. Επίσης θα μπορείς άνετα να εργαστείς σε τεχνικές-κατασκευαστικές εταιρείες σε θέσεις οι οποίες απαιτούν κάποιες γενικές γνώσεις μηχανικού όπως: Μηχανικός Πωλήσεων, Τεχνική Υποστήριξη , Διοικητικό Προσωπικό, Μελέτες, Ποιοτικός Έλεγχος κλπ. Σου λέω από πρώτο χέρι ότι έχω γνωρίσει πτυχιούχους αυτής της ειδικότητας σε όλες τις παραπάνω θέσεις εργασίας.
Όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτής της σχολής μπορείτε να δείτε το σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος που προωθεί το ΥΠΕΠΘ στην παρακάτω σελίδα :
https://195.251.109.42/panaretos/wp-content/uploads/2009/12/Michanikon-Klostoyf-Ochimaton-TechnAerosk-Petreleou.pdf

3ον) Μια φιλική συμβουλή σε όλους τους μαθητές, φοιτητές και φρέσκους Πτυχιούχους-Διπλωματούχους: Αφήστε το μεταπτυχιακό για αργότερα. Στην αγορά εργασία μετράει πολύ περισσότερο η προϋπηρεσία πάρα το μεταπτυχιακό, τουλάχιστον στην αρχή. Πιστέψτε με οι εργοδότες θα προτιμήσουν αυτούς που έχουν π.χ. 3 χρόνια προϋπηρεσία παρά αυτούς που έχουν μεταπτυχιακό και καθόλου εμπειρία. Προσωπική συμβουλή σκεφτείτε για μεταπτυχιακό αφού πρώτα συμπληρώσετε 3 ή ακόμα καλύτερα 5 χρόνια προϋπηρεσίας. Τότε , εκτός των άλλων θα έχετε καλύτερη εικόνα για το τι σας αρέσει περισσότερο και για το τι μεταπτυχιακό θα σας βοηθήσει περισσότερο επαγγελματικά.

4ον) Σε καμία περίπτωση από ΕΠΑΛ δεν μπορείς να μπεις σε Πανεπιστήμιο παρά μόνο σε ΑΤΕΙ.

5ον) Έτσι για τους τύπους να αναφέρω ότι δεν υπάρχουν υπομηχανικοί. Η Σχολή Υπομηχανικών ανήκε στο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ) και έχει περίπου 30 χρόνια που έχει κλείσει. Δεν έχει καμία σχέση με τα ΑΤΕΙ. Οι απόφοιτοι μηχανικοί των ΑΤΕΙ έχουν τον τίτλο του Πτυχιούχου …….Μηχανικού Τ.Ε. και είναι απόφοιτοι ανώτατης εκπαίδευσης. Από την εμπειρία μου σας λέω ότι ο τίτλος του Μηχανικού ΑΤΕΙ είναι τις περισσότερες φορές συγκριτικό πλεονέκτημα στην ανεύρεση εργασίας και λίγες φορές θα αποτελέσει μειονέκτημα για να πάρετε μια θέση στον ιδιωτικό τομέα. Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω γνωρίσει άνεργο μηχανικό ΑΤΕΙ , πράγμα που δυστυχώς δεν ισχύει και για τους Διπλωματούχους Μηχανικούς στον ίδιο βαθμό. Επίσης στην αγορά εργασίας υπάρχει πλέον διάχυτη η αντίληψη ότι οι Μηχανικοί ΑΤΕΙ είναι και ικανοί και αποδοτικοί και κυρίως αποτελεσματικοί ( και δυστυχώς όλα αυτά με μικρότερο μισθό από τους συναδέλφους Διπλωματούχους). Αντίθετα οι περισσότεροι εργοδότες έχουν την γνώμη ότι οι Διπλωματούχοι συμπεριφέρονται ως «αριστοκράτες» και πολλοί δεν καταδέχονται να ασχοληθούν με εργασίες θεωρούν ότι δεν είναι αντίστοιχες του «υψηλού» τους επιπέδου. Βέβαια για να μην παρεξηγηθώ αυτό έχει να κάνει με την προσωπική συμπεριφορά του καθένα μας. Αυτό όμως που είναι απολύτως σίγουρο και σας το επιβεβαιώνω και εγώ από την δική μου εμπειρία είναι ότι σαν υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα όλοι οι Μηχανικοί Διπλωματούχοι και Πτυχιούχοι ανταγωνίζονται (συναγωνίζονται αν θέλετε) επί ισοις όροις. Στον ιδιωτικό τομέα μετράνε αποκλειστικά οι πραγματικές γνώσεις και ικανότητες που έχει ο καθένας μας και μέσα σε μια ιδιωτική εταιρεία δεν πρόκειται να μας γλιτώσει κανένα πτυχίο αν είμαστε ανίκανοι.

6ον) Τέλος είναι γεγονός ότι οι ειδικότητες των Μηχανικών ΑΤΕΙ που συμπίπτουν με αυτές των Πανεπιστημίων έχουν κατά πολύ λιγότερα ή και καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό πρακτικά καθιστά αδύνατο για έναν Μηχανικό ΑΤΕΙ να κάνει μελέτες για μεγάλα έργα ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αυτος το κομμάτι της αγοράς όμως είναι τόσο κορεσμένο που πιστέψτε με ΔΕΝ θέλετε να ασχοληθείτε με αυτό. Ούτε οι νέοι Διπλωματούχοι Μηχανικοί έχουν πολλές ελπίδες να βγάλουν μεροκάματο της προκοπής ανοίγοντας δικό τους Τεχνικό Γραφείο. Για την ακρίβεια οι περισσότεροι κλείνουν τα γραφεία τους και ψάχνουν δουλειά σε μεγάλες εταιρείες. Τέλος όσον αφορά τις μελέτες για τα δημόσια μεγάλα έργα , είναι αφελής οποιοσδήποτε Μηχανικός είτε Διπλωματούχος (που έχει απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα) είτε Πτυχιούχος , αν νομίζει ότι μπορεί να αρπάξει δημόσια έργα από τους μεγάλους «καρχαρίες». Τέλος να αναφέρω ότι το ΥΠΕΠΘ προωθεί σχετικά Π.Δ που θα κατοχυρώνουν δίκαια επαγγελματικά δικαιώματα για τους Μηχανικούς ΑΤΕΙ. Πληροφορίες στην σελίδα https://ypepth.opengov.gr/panaretos/?cat=25


Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα αυτά που σαν ανέφερα με κάθε φιλική διάθεση προς όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Φίλε Businessman. Πραγματικά μου γέννησες πολλές απορίες.
Καταρχάς εγώ δεν είπα ότι υπάρχει διαφορά στα απολυτήρια του Λυκείου με του ΕΠΑΛ.
Είπα ότι δεν μπορεί οι μαθητές να συγκρίνονται με διαφορετικό τρόπο για εισαγωγή σε ΑΕΙ. Δηλαδή δεν μπορεί ο ένας να δίνει ας πούμε μαθηματικά κατεύθυνσης Γ Λυκείου και ο άλλος μαθηματικά ΙΙ του ΕΠΑΛ. Οι πανελλήνιες για αυτό υπάρχουν. Για να δίνουν όλοι τα ίδια μαθήματα με την ίδια ύλη και τα ίδια θέματα. Αυτό φαίνεται και σε κάποιο σημείο στο link σου:
Η εξέταση στα μαθήματα Γενικής Παιδείας είναι κοινή με τους υποψηφίους του ημερήσιου Γενικού Λυκείου.
Ωστόσο υπάρχουν πολλά link που υποστηρίζουν τα λεγόμενά σου και πολλά τα δικά μου. Ποιος έχει δίκιο; Μακάρι να έχουμε και οι δύο δίκιο και να έχουμε μπερδευτεί το οποίο είναι και το πιο πιθανό.
Από το link που μας δίνεις φαίνεται ότι έχεις δίκιο, αλλά από το δικό μου φαίνεται ότι έχω εγώ και συμφωνεί μαζί μου και ο iraklis1.
Και ρωτάω. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει με σιγουριά τι γίνεται να μας πει εδώ. Και όταν λέω με σιγουριά εννοώ να έχει περάσει ο ίδιος με αυτόν το τρόπο σε ΑΕΙ ή ένας φίλος του που το είδε με τα ίδια του τα μάτια, γιατί εγώ από τον Businessman το άκουσα πρώτη φορά. Δεν θέλω να μας πει κάποιος έχω ακούσει ... κ.τ.λ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Tι να πω ρε φίλε δεν ξέρω,εσύ το άκουσες πρώτη φορά από μένα,εγώ το είχα ως δεδομένο (:jumpy:) δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον μαθητή ή απόφοιτο ΕΠΑ.Λ. να μας το επιβεβαιώσει και ακόμη και από την εγκύκλιο πάλι μας δημιουργούνται "κενά" και απορίες!
Πάντως υποθέτω ότι λίγοι απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. κάνουν τον "κόπο" να δώσουν τα πολλά μαθήματα της Ομάδας Β' γι'αυτό ίσως να υπάρχει η εντύπωση των δεν έχουν αυτό το δικαίωμα...
Λοιπόν αύριο θα πάρω τηλέφωνο ένα Κ.Ε.Π. ή κάπου στο ΥΠ.Ε.Π.Θ. να μας διαφωτίσουν!Άντε να δούμε!:D

@iraklis1
Προσυπογράφω τα περισσότερα από τα λεγόμενά σου,με μια διαφωνία...το ότι μια αγορά είναι "κορεσμένη" ΔΕΝ σημαίνει ότι πρέπει να σκεφτόμαστε κατά αυτό τον τρόπο και να χαϊδεύουμε ή να δικαιολογούμε αυτό το έγκλημα και τους 5-10 τενεκέδες,για το συμφέρον των οποίων στερούνται πολλοί συμπολίτες μας (κι εσύ ο ίδιος) βασικά ανθρώπινα δικαιώματα,όπως το δικαίωμα στην εργασιά πάνω στην ειδικότητά σου...
Και δε μου λες (για να μιλήσουμε και για Μηχανολόγους Τ.Ε.) πως συναγωνίζεσαι επί ίσοις όροις τον απόφοιτο Πολυτεχνείου από τη στιγμή που δεν έχεις δικαίωμα επίβλεψης έργου;;;Άντε να μου πεις για τις μελέτες πάει στα κομμάτια,δεν σου κόβουν τα φτερά χωρίς επίβλεψη;Πως συναγωνίζεσαι με επαγγελματικά δικαιώματα εργοδηγού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
@iraklis1
πως συναγωνίζεσαι επί ίσοις όροις τον απόφοιτο Πολυτεχνείου από τη στιγμή που δεν έχεις δικαίωμα επίβλεψης έργου;;;Άντε να μου πεις για τις μελέτες πάει στα κομμάτια,δεν σου κόβουν τα φτερά χωρίς επίβλεψη;Πως συναγωνίζεσαι με επαγγελματικά δικαιώματα εργοδηγού;

διάβασε το νέο Π.Δ και θα αλλάξεις γνώμη , δικαίωμα για μελέτη , επίβλεψη και κατασκευή πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Στέφανε έχεις την εντύπωση ότι αυτό το προσχέδιο που διάβασες το έχουν υπογράψει ή θα το υπογράψουν;Μέχρι τώρα περιμέναμε άλλα και τώρα μας "σερβίρουν" καινούργια,χρόνο κερδίζουν!Συγνώμη για το ύφος αλλά βλέπω ότι είσαι πτυχιούχος άρα έχεις κάποια ηλικία,πως είναι δυνατόν να μπερδεύεσαι έτσι;Άλλο το Προεδρικό Διάταγμα και άλλο το Σχέδιο Π.Δ.!
Δυστυχώς φίλε μου 27 χρόνια τώρα αυτό γίνεται...
Η πραγματικότητα είναι διαφορετική και άδικη,δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Φίλε kkantoutsis και οι υπόλοιποι,

Σήμερα το πρωί τηλεφώνησα στο Γραφείο Ενημέρωσης Πολιτών του Υπουργείου Παιδείας,καθώς και σε ένα ΚΕ.ΣΥ.Π. εδώ στη Θεσσαλονίκη...
Το συμπέρασμα:

Οι απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. Ομάδας Β' (όπως σου είπα) εισάγονται σε ΟΛΑ τα τμήματα των ΑΕΙ (ΝΑΙ και σε Πολυτεχνείο:P) σε ποσοστό θέσεων 90% των ημερησίων...
Με λίγα λόγια ανταγωνίζονται τους απόφοιτους Γενικού Λυκείου για τις ίδιες θέσεις!Πλέον οι "καλύτεροι" των ΓΕ.Λ. και των ΕΠΑ.Λ. πετυχαίνουν τις σχολές υψηλής ζήτησης και τις διεκδικούν επί ίσοις όροις!

Έτσι εξηγείται και το γεγονός πως δεν "βλέπεις" παιδιά από ΕΠΑ.Λ. στο τμήμα σου (υψηλόβαθμο γαρ),διότι πολλά παιδιά από τα ΕΠΑ.Λ. δεν ασχολούνται και ακολουθούν τον εύκολο δρόμο (Ομάδα Α'),άλλα πάνε απλώς για το πτυχίο της ειδικότητας και το απολυτήριο...και μένουν κάποια λίγα παιδιά (μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού) που έχουν βλέψεις,τα οποία όμως συναγωνίζονται με τα "θηρία" (μαθητές Γενικού Λυκείου δηλαδή:D)...

Συνεπώς καταλήγουμε πως έχουν το δικαίωμα να εισαχθούν...από εκεί και πέρα τι θα κάνουν δικό τους θέμα!:P

Επίσης φαίνεται πως είχα δίκιο...είδες τι "ζημιά" μπορεί να κάνει ένα άρθρο που προφανώς μπέρδεψε τις "ομάδες μαθημάτων"...και λυπούμαι γιατι κι εγώ τυγχάνω αναγνώστης αυτής της ιστοσελίδας και πραγματικά αυτός που έγραψε αυτή την ανοησία και την έχει να "δεσπόζει" σε κεντρικό σημείο του site,είναι για τα σκυλιά...

Αν δεν μπορείτε κάποιοι κύριοι "δημοσιογράφοι" να κάνετε τη δουλειά σας σωστά να πάτε σπίτια σας!!!

Συμβουλή:
Όσοι είστε νέοι ακόμα σκεφτείτε σοβαρά τη λύση του ΕΠΑ.Λ.!Και στη σχολή που θέλετε θα εισαχθείτε (αν διαβάσετε βέβαια) και θα έχετε και την ειδικότητα!
Εμείς δυστυχώς δεν τα προλάβαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Φίλε Businessman.
Ήρθε η ώρα να ξεκαθαρίσει το ζήτημα 100%.
Πράγματι είχες δίκιο.
Οι απόφοιτοι ΕΠΑΛ (ομάδα Β) έχουν δικαίωμα για εισαγωγή σε όλες τις σχολές και τα τμήματα ΑΕΙ-ΤΕΙ της Ελλάδας.
Ωστόσο πρέπει να σημειώσουμε κάτι.
Σε αυτό το σημείο του επίσημου site του υπουργείου παιδείας το πρώτο link είναι ένα αρχείο που λέει αναλυτικά για το θέμα.
Και λέει:
Α) ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΠΕΔΙΑ – ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ - ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Οι Σχολές και τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης είναι κατανεμημένα σε πέντε (5) επιστημονικά πεδία, όπως αυτά έχουν οριστεί από τη νομοθεσία που ισχύει για το Γενικό Λύκειο. Οι υποψήφιοι εξετάζονται υποχρεωτικά σε πανελλαδικό επίπεδο σε έξι (6) ή επτά (7) μαθήματα, ως ακολούθως :
α) τρία (3) υποχρεωτικά μαθήματα της ομάδας Β που είναι η Νεοελληνική Γλώσσα, τα Μαθηματικά II (Μαθηματικά Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης του Γενικού Λυκείου) και η Φυσική II (Φυσική Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης του Γενικού Λυκείου)
β) ένα (1) μάθημα που επιλέγει ο μαθητής από τα πέντε (5) μαθήματα επιλογής : Ιστορία του Νεότερου και του Σύγχρονου Κόσμου, Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής, Βιολογία I (Βιολογία Γενικής Παιδείας ), Βιολογία II (Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης ), Αρχές Οικονομικής Θεωρίας . Στην περίπτωση που ο μαθητής επιθυμεί να είναι υποψήφιος για το 5ο επιστημονικό πεδίο τότε υποχρεωτικά επιλέγει δύο (2) μαθήματα και συγκεκριμένα τα «Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής» και τις «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας». Σε αυτή την περίπτωση ο υποψήφιος εξετάζεται πανελλαδικά σε επτά (7) μαθήματα.

γ) δύο (2) μαθήματα ειδικότητας που αντιστοιχούν στον κύκλο, τον τομέα και την ειδικότητα που ακολουθεί στο ΕΠΑ.Λ. που φοιτά, όπως περιγράφονται στο συνημμένο πίνακα I.
Η εξέταση των τριών υποχρεωτικών μαθημάτων της ομάδας Β και των μαθημάτων επιλογής είναι κοινή με τους υποψηφίους του ημερήσιου ή εσπερινού Γενικού Λυκείου αντίστοιχα, δηλαδή στην ίδια εξεταστέα ύλη, και σε κοινά θέματα που ορίζει η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων και διέπεται από τη νομοθεσία των πανελλαδικών εξετάσεων του Γενικού Λυκείου. Οι εξετάσεις στα μαθήματα γενικής παιδείας θα διεξάγονται σε Γενικό Λύκειο της οικείας Διεύθυνσης Δ.Ε. που θα ορίζεται με απόφαση του Διευθυντή Δ.Ε.
Πιο αναλυτικά τα πέντε (5) επιστημονικά πεδία, τα εξεταζόμενα μαθήματα ανά πεδίο και οι συντελεστές βαρύτητας των μαθημάτων περιγράφονται στο συνημμένο πίνακα III.
Τα δύο μαθήματα ειδικότητας της ομάδας Α΄ και της ομάδας Β΄ των ημερησίων ΕΠΑ.Λ. θα εξετάζονται σε ΕΠΑ.Λ. που θα ορίζονται με απόφαση του Διευθυντή Δ.Ε. σε κοινά θέματα για όλους τους υποψηφίους και των δύο ομάδων.
Οπότε Businessman με απλά λόγια για να μπεις ας πούμε ΗΜΜΥ ΕΜΠ, θα δώσεις 4 μαθήματα μαζί με τους μαθητές του Λυκείου: Μαθηματικά Κατεύθυνσης (1.3 βαρύτητα), Φυσική Κατεύθυνσης (0.7 βαρύτητα), Έκθεση και μάθημα επιλογής γενικής παιδείας. Τα άλλα δύο είναι τα εξής προς επιλογή σου:
1) Χημεία και Βιολογία αν πας θετική κατεύθυνση στο Ενιαίο Λύκειο.
2) Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον και Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών αν πας στον κύκλο πληροφορικής και υπηρεσιών της τεχνολογικής κατεύθυνσης στο Ενιαίο Λύκειο.
3) Χημεία - Βιοχημεία και Ηλεκτρολογία αν πας στον κύκλο τεχνολογίας και παραγωγής της τεχνολογικής κατεύθυνσης στο Ενιαίο Λύκειο.
4) Ηλεκτροτεχνία ΙΙ και Ηλεκτρικές Μηχανές αν είσαι στην ειδικότητα των Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων στο ΕΠΑΛ.
Οπότε Businessman το μόνο που γλυτώνεις άμα πας να μπεις από ΕΠΑΛ στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ είναι ας πούμε το ΑΟΔΕ και ΑΕΣΠΠ, δύο μαθήματα που όλοι σχεδόν γράφουν 20.
Τελικά ξεκαθάρισε το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top