Τμήμα Μαθηματικών ΕΚΠΑ vs Πληροφορικής ΕΚΠΑ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
To HMMY γιατί πάντα το βάζετε πρώτο στην επιλογή; :P

Επειδή βγαίνεις μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και οι μηχανικοί σκίζονται από λεφτά και δουλειά (στην Ελλάδα).
Με τις εισφορές από τα ταμεία, μάλλον βγαίνουν και (-).
Ευτυχώς, που το εξωτερικό τους ανοίγει τις αγκάλες γιατί όντως πολλά παιδιά είναι πολύ δυνατά μυαλά και το αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα ότι και να σπουδάσεις, στην Ελλάδα δεν σκίζεσαι στα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν σκίζεσαι στα λεφτά σίγουρα, αλλά οι μηχανικοί πρέπει να πληρώνουν είτε δουλεύουν είτε όχι στο ταμείο τους. Άρα, ξεκινούν από το (-) και όχι από το 0. Αυτό είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Για την αίγλη του όνοματος και μόνο βάζουμε ΗΜΜΥ. σε λίγους αρέσει το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δηλαδή άλλα Τμήματα δεν έχουν αίγλη στο όνομα; Τι εννοείς αίγλη του ονόματος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
ΗΜΜΥ.... Το λες και γεμίζει το στόμα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εγώ ειμαι κατά αυτής της άποψης και δε θα δηλώσω ΗΜΜΥ δηλαδή και να έπιανα ΕΜΠ πάλι θα το σκεφτόμουν. πολλά μαθήματα και λίγη ουσία πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Καθίστε βρε δείτε προγράμματα σπουδών και αφήστε ονόματα και (τάχα) κύρος. Λεφτά δεν σου δίνει καμιά σχολή, εσύ τα προσφέρεις στον εαυτό σου σε όποια σχολή και αν μπεις και στρωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thodos

Νεοφερμένος

Ο Thodos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας , παιδιά. Ένας και εγώ από τους πολλούς έδωσα φέτος (Θετική Κατεύθυνση). Έβγαλα 16.647 και δυστυχώς μάλλον δεν πιάνω βιολογία με την οποία έχω πάθος. Θα μου άρεσε πολύ η Βιολογία Κρήτης αλλά τι να κάνουμε .... Το θέμα είναι ότι πλέον αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε δύο σχεδόν σίγουρες σχολές που μάλλον έχω πιάσει. Η μία είναι η Φυσικοθεραπεία και η άλλη η Βιοτεχνολογία. Η φυσικοθεραπεία από τη μία είναι λίγο μακριά από τη βιολογία σε σύγκριση με τη βιοτεχνολογία και έτσι καταλήγω να μου αρέσει περισσότερο (μάλλον) η βιοτεχνολογία. Όμως ακούω από πολλούς ότι η φυσικοθεραπεία έχει περισσότερη ζήτηση, και από την άλλη κανείς δεν έχει βρεθεί να μου πει τι παίζει με τη βιοτεχνολογία και τις προοπτικές της. Για παράδειγμα τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει , αν αποφασίσω να κυνηγήσω ακαδημαϊκή καριέρα θα μπορούσα ;; και όλα τα συναφή. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Βιοχημεία-Βιοτεχνολογία στη Λάρισα εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thodos

Νεοφερμένος

Ο Thodos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όχι είναι το τμήμα Βιοτεχνολογίας στο Γεωπονικό Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σας , παιδιά. Ένας και εγώ από τους πολλούς έδωσα φέτος (Θετική Κατεύθυνση). Έβγαλα 16.647 και δυστυχώς μάλλον δεν πιάνω βιολογία με την οποία έχω πάθος. Θα μου άρεσε πολύ η Βιολογία Κρήτης αλλά τι να κάνουμε .... Το θέμα είναι ότι πλέον αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε δύο σχεδόν σίγουρες σχολές που μάλλον έχω πιάσει. Η μία είναι η Φυσικοθεραπεία και η άλλη η Βιοτεχνολογία. Η φυσικοθεραπεία από τη μία είναι λίγο μακριά από τη βιολογία σε σύγκριση με τη βιοτεχνολογία και έτσι καταλήγω να μου αρέσει περισσότερο (μάλλον) η βιοτεχνολογία. Όμως ακούω από πολλούς ότι η φυσικοθεραπεία έχει περισσότερη ζήτηση, και από την άλλη κανείς δεν έχει βρεθεί να μου πει τι παίζει με τη βιοτεχνολογία και τις προοπτικές της. Για παράδειγμα τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει , αν αποφασίσω να κυνηγήσω ακαδημαϊκή καριέρα θα μπορούσα ;; και όλα τα συναφή. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Η Βιοτεχνολογία είναι πολύ καλή σχολή με μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Οι σπουδές διαρκούν 5 χρόνια και το πτυχίο (στο εξωτερικό τουλάχιστον) είναι αντίστοιχο με μεταπτυχιακό. Τα μαθήματα είναι πάρα πολλά περίπου 60 θεωρίες και άλλα τόσα εργαστήρια. Επίσης η ύλη των εργαστηρίων διαφέρει από αυτήν της θεωρίας και ο βαθμός είναι ξεχωριστός οπότε θα μπορούσε κανείς να πει ότι συνολικά έχει πάνω από 100 μαθήματα. Έχει αρκετά γεωπονικά μαθήματα (με το καινούριο πρόγραμμα σπουδών είναι λιγότερα από παλιά και πολλά είναι επιλογής αλλά και πάλι κάτι γεωπονίες, εντομολογίες κλπ δεν τις γλιτώνεις) οπότε θα πρέπει να σου ψιλοαρέσουν. Έχει σχετικά καλή αποκατάσταση, πιστεύω καλύτερη από τα υπόλοιπα βιολογικά γιατί εμπλέκεται και το κομμάτι της γεωπονίας. Ακαδημαϊκή καριέρα σίγουρα μπορείς να ακολουθήσεις με κάποιο διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thodos

Νεοφερμένος

Ο Thodos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η Βιοτεχνολογία είναι πολύ καλή σχολή με μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Οι σπουδές διαρκούν 5 χρόνια και το πτυχίο (στο εξωτερικό τουλάχιστον) είναι αντίστοιχο με μεταπτυχιακό. Τα μαθήματα είναι πάρα πολλά περίπου 60 θεωρίες και άλλα τόσα εργαστήρια. Επίσης η ύλη των εργαστηρίων διαφέρει από αυτήν της θεωρίας και ο βαθμός είναι ξεχωριστός οπότε θα μπορούσε κανείς να πει ότι συνολικά έχει πάνω από 100 μαθήματα. Έχει αρκετά γεωπονικά μαθήματα (με το καινούριο πρόγραμμα σπουδών είναι λιγότερα από παλιά και πολλά είναι επιλογής αλλά και πάλι κάτι γεωπονίες, εντομολογίες κλπ δεν τις γλιτώνεις) οπότε θα πρέπει να σου ψιλοαρέσουν. Έχει σχετικά καλή αποκατάσταση, πιστεύω καλύτερη από τα υπόλοιπα βιολογικά γιατί εμπλέκεται και το κομμάτι της γεωπονίας. Ακαδημαϊκή καριέρα σίγουρα μπορείς να ακολουθήσεις με κάποιο διδακτορικό.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Παιδιά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι φυσικά αποδεκτή και απαραίτητη! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Καλησπέρα συγκεντρωσα 16345 μόρια φέτος πολύ πιο χαμηλά απ'όσο υπολόγιζα απο απροσεξία στα μαθηματικά. Είμαι τώρα ανάμεσα στα τμήματα
1) Μαθηματικο ΕΚΠΑ (γενικά τα μαθηματικά τα έχω στην κορυφή ως επιστήμη και μου αρέσουν πάρα πολύ)
2)Πληροφορικής ΕΚΠΑ (με την προυπόθεση οτι θα πέσει γύρω στα 400 μόρια)
3)ΗΜΜΥ ξάνθης
4) Επιστημης Υπολογιστών Κρητης
5)ceid Πατρας (Μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης)

Δε μπορώ να σκεφτώ άλλα που με ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή απλώς θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις πάνω στις σχολές αυτές
Το μαθηματικό απλά κάντο μια διαγραφή από το μυαλό σου

Thodos η φυσιοθεραπεία έχει πιο καλή αποκατάσταση. (Το διδακτορικό που σου λέει ο φίλος πιο πάνω θέλει να διαβάζεις από τα 18 μέχρι τα 30-32)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
γιατί τόση μανία την Πληροφορική; Κάθε χρόνο, βγαίνουν χιλιάδες απόφοιτοι και λίγες/-οι θα ξεχωρίσουν. Το πτυχίο, σκέτο, δε λέει απολύτως τίποτα, πρέπει διαβάσεις άπειρο extra υλικό, να χτίσεις ένα δυνατό portfolio + να έχεις επαγγελματική εμπειρία κάποιων χρόνων, για να πάρεις καλά φράγκα. Και λέγοντας καλά φράγκα, ταβάνι το 1.5k. Δεν ξέρω, αξίζει τόσο διάβασμα (εκτός-εντός σχολής + "ισόβια")...;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατί τόση μανία την Πληροφορική; Κάθε χρόνο, βγαίνουν χιλιάδες απόφοιτοι και λίγες/-οι θα ξεχωρίσουν. Το πτυχίο, σκέτο, δε λέει απολύτως τίποτα, πρέπει διαβάσεις άπειρο extra υλικό, να χτίσεις ένα δυνατό portfolio + να έχεις επαγγελματική εμπειρία κάποιων χρόνων, για να πάρεις καλά φράγκα. Και λέγοντας καλά φράγκα, ταβάνι το 1.5k. Δεν ξέρω, αξίζει τόσο διάβασμα (εκτός-εντός σχολής + "ισόβια")...;;
Τιποτα απο αυτα δεν ισχυει στο απολυτο, λιγοι θα ξεχωρισουν αλλα πολλοι θα βρουν δουλεια. Πολλες δουλειες θα δοθουν σε τυπους με λιγα πραγματα περαν του πτυχιου. Δεν πρεπει να διαβασεις απειρο extra υλικο, πρεπει να διαβασεις λιγο και συνηθως ειναι ευκολοτερο απο τα μαθηματα της σχολης(εκτος αν εισαι καμμενος και γραφεις lisp interperters 4fun ή κάτι τέτοιο, σπανιότατο). Τωρα αυτο με τα καλα γκαφρα ισχυει πως μετα απο λιγα χρονια ο μισθος θα ανεβει αρκετα αλλα αυτο γινεται σε σχεδον καθε δουλεια. Για το μισθο εχεις δικιο αλλα ετσι κ αλλιως τι να περιμενεις στην κομμουνιστικη Ελλαδα, στις χωρες του εξωτερικου που κρατιουνται ακομα μπορεις να ζησεις αρκετα καλο επιπεδο ζωης δουλευοντας φυσιολογικες ωρες και σε καλες συνθηκες.

Επισης υπαρχει διαφορα στο framing που πρεπει να εχεις. Η εκτος και εντος σχολης συνεχης αυτοεκπαιδευση ειναι θετικο στοιχειο για καποιον που κανει καποιο STEM related επαγγελμα(μηχανικοι, αρχιτεκτονες, ακαδημαικοι κλπ ειναι το ιδιο). Αν θες να ασχοληθεις καπως με τον τομεα της πληροφορικης καλο ειναι να μη κοιτας τη δουλεια ως ανταλλαγη χρηματων για ωρα. Οχι πως δε μπορεις να το κανεις καθε αλλο, απλως η ζωη σου θα ειναι μιζερη. Υπαρχουν επαγγελματα οπως του λογιστη, βιβλιοθηκαριου, καθηγητη στη πρωτοβαθμια και παρα πολλα αλλα που μαθαινονται σχετικα ευκολα τα πρωτα χρονια και μετα εισαι φουλ ρομποτ, καλυτερη επιλογη αν σκεφτεται καποιος ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το μαθηματικό απλά κάντο μια διαγραφή από το μυαλό σου

Thodos η φυσιοθεραπεία έχει πιο καλή αποκατάσταση. (Το διδακτορικό που σου λέει ο φίλος πιο πάνω θέλει να διαβάζεις από τα 18 μέχρι τα 30-32)

Ρε φίλε πάνω που είχα κατασταλάξει με γ**** με μια ξερή πρόταση χωρίς επιχειρηματολογία. Το ανέβασα για να πάρω γνώμες και μόνο γνώμες για τα τμήματα δεν πηρα. Θεωρώ οτι οι βάσεις που σου δίνει το μαθηματικό (με την προυποθεση οτι θα ειμαι ένα φοιτητης με προγραμμα και δε θα κανω τη νυχτα μέρα , όλο το εξάμηνο) ειναι τόσο στέρεες που σου δίνον κυριολεκτικά πααρα πολλές δυνατότητες μεταπτυχιακών και επαγγελματικής ανέλιξης. Πρόσφατα πληροφορήθηκα ότι ένας γνωστός,γνωστού δούλευε ως αναλυτής σε καζίνο ( φαντάζομαι θα πλήρωνε καλά) με πτυχίο μαθηματικού...πόσο ωραία δουλεία ακούγεται..! Και δεν σταματάει εδώ: Φυσική, Πληροφορική, Οικονομία,Κλιματολογία-Μετεωρολογια,Ηδη έχει αρχίσει η μαθηματική μοντελοποιήση σε κλάδους βιολογιας κλπ κλπ.
Ποιος λεει οποτε οτι θα βγω καθηγητής? Αν δε το κηνυγησεις και δε το αγαπησεις θα καταλήξεις να γινεις ένα με τη μαζα, και ας αποτύχω αλλα τουλάχιστον ελπίζω να δούλεψα πολυ πριν το πω αυτο. Και κακώς το μαθηματικό το έχουμε στην ελλαδα συνυφασμένο με την εκπαίδευση, ΠΟλΥ ΚΑΚΩΣ. θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου γιατι δυστυχώς έχω το πολύ ένα 10ημερο μέχρι να οριστικοποιησω το μηχανογραφικό και ακόμα δεν έχω ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας. Εδωσα πανελληνιες φετος απο θεωρητικη κατευθυνση και συγκεντρωσα 15.300 μορια( 18.1 λατινικα, 17.1 ιστορια, 14.1 εκθεση, 12.9 αρχαια) χωρις φροντιστηριο. Δεν ειμαι ευχαριστημενη καθως δεν φτανουν τα μορια για τις σχολες που με ενδιαφεραν ( ψυχολογια, αγγλικη φιλολογια , νομικη). Δεν ξέρω τι να βαλω στο μηχανογραφικο μου ως πρωτη επιλογη .. απο αυτες που μπορω να εισαχθω με τα μορια μου και να μου αρεσει ειναι η φιλολογια αλλα οχι αθηνας , για την οποια αν την βαλω θα περιμενω για μεταγραφη στην αθηνα. Δεν ξερω τι να κανω να γραφτω στην σχολη της φιλολογιας και να την σπουδασω ( δεν ξερω αν θα μου αρεσει τοσο) ή να ξαναδωσω εχοντας κρατησει θεση στο πανεπιστημιο ?? Οσοι εχετε δωσει 2η φορα πως ήταν? Ειμαι πολυ μπερδευμενη αυτην την στιγμη καθως αν ξαναδωσω δεν ξερω αν θα εχω την απαραιτητη ψυχολογια και δυναμη. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ρε φίλε πάνω που είχα κατασταλάξει με γ**** με μια ξερή πρόταση χωρίς επιχειρηματολογία. Το ανέβασα για να πάρω γνώμες και μόνο γνώμες για τα τμήματα δεν πηρα. Θεωρώ οτι οι βάσεις που σου δίνει το μαθηματικό (με την προυποθεση οτι θα ειμαι ένα φοιτητης με προγραμμα και δε θα κανω τη νυχτα μέρα , όλο το εξάμηνο) ειναι τόσο στέρεες που σου δίνον κυριολεκτικά πααρα πολλές δυνατότητες μεταπτυχιακών και επαγγελματικής ανέλιξης. Πρόσφατα πληροφορήθηκα ότι ένας γνωστός,γνωστού δούλευε ως αναλυτής σε καζίνο ( φαντάζομαι θα πλήρωνε καλά) με πτυχίο μαθηματικού...πόσο ωραία δουλεία ακούγεται..! Και δεν σταματάει εδώ: Φυσική, Πληροφορική, Οικονομία,Κλιματολογία-Μετεωρολογια,Ηδη έχει αρχίσει η μαθηματική μοντελοποιήση σε κλάδους βιολογιας κλπ κλπ.
Ποιος λεει οποτε οτι θα βγω καθηγητής? Αν δε το κηνυγησεις και δε το αγαπησεις θα καταλήξεις να γινεις ένα με τη μαζα, και ας αποτύχω αλλα τουλάχιστον ελπίζω να δούλεψα πολυ πριν το πω αυτο. Και κακώς το μαθηματικό το έχουμε στην ελλαδα συνυφασμένο με την εκπαίδευση, ΠΟλΥ ΚΑΚΩΣ. θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου γιατι δυστυχώς έχω το πολύ ένα 10ημερο μέχρι να οριστικοποιησω το μηχανογραφικό και ακόμα δεν έχω ιδέα

Συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου.
Μαθηματικό δαγκωτό και άσε κάποιους να λένε τις αμπελοσοφίες τους.
Αν του γουστάρεις, κυνήγησέ το!
Η καλή βάση των μαθηματικών είναι ασυναγώνιστη, με τεράστιες προοπτικές μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top