Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΠΑ.ΜΑΚ. ή ΟΔΕ;

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Από Σεπτέμβρη πρώτα ο Θεός θα είμαι τρίτη λυκείου και θα ετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες. Είμαι από επαλ στον τομέα των οικονομικών και σκέφτομαι να δηλώσω την συγκεκριμένη σχολή ή του οδε. Ποια είναι καλύτερη; Θέμα μαθημάτων, αποκατάστασης κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Από Σεπτέμβρη πρώτα ο Θεός θα είμαι τρίτη λυκείου και θα ετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες. Είμαι από επαλ στον τομέα των οικονομικών και σκέφτομαι να δηλώσω την συγκεκριμένη σχολή ή του οδε. Ποια είναι καλύτερη; Θέμα μαθημάτων, αποκατάστασης κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Λοιπόν και από τα δυο τμήματα μπορείς να καταλήξεις ακριβώς στην ίδια θέση .
Αν είσαι σίγουρος πως θες να ασχοληθείς με χρηματοοικονομικά ή λογιστική να πας λοχρη .Αν είσαι λίγο σε σκέψη όπως τα περισσότερα παιδιά στα 18 και ακόμα το ψάχνεις και δεν ξέρεις τι ακριβώς θες να ακολουθήσεις τότε προτείνω να πας οδε που είναι πολύ καλός μπαλαντέρ .
Οι προοπτικές όσον αφορά τη λογιστική είναι ότι θα βρεις σχετικά εύκολα δουλειά είτε ασχοληθείς με φοροτεχνικά κτλπ ή auditing.Τωρα όσον αφορά τα χρηματοοικονομικά κατά τη γνώμη μου είναι με διαφορα πολύ πιο ενδιαφέροντα απτή βαρετή (για μένα ,το τονίζω ) λογιστική.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. πιστεύεις πως με το πτυχίο της οδε θα μπορέσω να βρω τόσο εύκολα όσο με τη λογιστική;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα,
και σε άλλο θέμα είχαμε την συζήτηση για ΛΟΧΡΗ με Οικονομικά όμως. Εδω είναι με Διοίκηση Επιχειρήσεων. Η διοίκηση είναι γενικός τίτλος σπουδών κολλάει σχεδόν παντού. Το ΛΟΧΡΗ πιο συγκεκριμένο. Είναι θέμα γούστου και τι έχεις στόχος να κάνεις αργότερα. Και τα 2 έχουν καλή αποκατάσταση, ίσως η Λογιστική καλύτερη :).
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. πιστεύεις πως με το πτυχίο της οδε θα μπορέσω να βρω τόσο εύκολα όσο με τη λογιστική;
Η αλήθεια είναι ότι το λοχρη έχει καλύτερη αποκατάσταση γιατί είναι και πολύ περισσότερο εξειδικευμένο
Το ερώτημα είναι το αν εσυ είσαι σίγουρη ότι θες να ασχοληθείς με Accounting / finance ;
Από την άλλη αν πας οδε μπορείς να καταλήξεις παντού ,από hr ,πληροφοριακά συστήματα ,accounting ,finance ειδικά με το κατάλληλο μεταπτυχιακό .
Αν είσαι σίγουρη για το τι θες να κανείς να πας λοχρη αλλιώς μην πας λοχρη μόνο και μόνο επειδή έπιασες τα μόρια γιατί μπορεί να το μετανιώσεις
Το οδε είναι πολύ πιο γενικό και ευέλικτο σαν τμήμα
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας☺️ η αλήθεια είναι πως η αρχική σκέψη, είναι να σπουδάσω για αρχή Οδε, να δω τι θα μ αρέσει μέσα στη σχολή(μαθήματα κλπ) και μετα να εξειδικευτω μέσω μεταπτυχιακό στη λογιστική για παράδειγμα. Θα ήταν καλός συνδυασμός ο συγκεκριμένος;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας☺ η αλήθεια είναι πως η αρχική σκέψη, είναι να σπουδάσω για αρχή Οδε, να δω τι θα μ αρέσει μέσα στη σχολή(μαθήματα κλπ) και μετα να εξειδικευτω μέσω μεταπτυχιακό στη λογιστική για παράδειγμα. Θα ήταν καλός συνδυασμός ο συγκεκριμένος;
Ναι σίγουρα άλλωστε παραδοσιακά ο απόφοιτος οδε γίνεται λογιστής απλώς έχει και άλλες διεξόδους
Εγώ πχ έτυχε να μου αρέσει το αντικείμενο που σπουδάζω γιατί πίστεψε με στη γ λυκείου δεν είχα ιδέα τι είναι λογιστική ή χρηματοοικονομικά
Επίσης αν θες ένα πιο ποσοτικοποιημένη και γενικό υπόβαθρο δες και το οικονομικής επιστήμης απλώς εκεί θα διδαχθείς ελάχιστη λογιστική
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εσύ τι σπουδάζεις αν επιτρεπεται; Ναι , έχω σκεφτεί και το οικονομικής επιστήμης, γιατί γενικά ψάχνω αρκετά, απλά το οδε και το λοχρη, μου φάνηκαν πιο ενδιαφέροντα σε σχέση με το οικονομικό
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εσύ τι σπουδάζεις αν επιτρεπεται; Ναι , έχω σκεφτεί και το οικονομικής επιστήμης, γιατί γενικά ψάχνω αρκετά, απλά το οδε και το λοχρη, μου φάνηκαν πιο ενδιαφέροντα σε σχέση με το οικονομικό
Χρηματοοικονομικά και τραπεζική διοικητική στο παπει είμαι
Εγώ αυτό που θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου θα έψαχνα να βρω κάποιον που δουλεύει σε παρόμοια πόστα και θα τον ρώταγα διαφορα πράγματα
Και δεν εννοώ τον φοροτεχνικο της γειτονιάς σου αλλά κάποιον που δουλεύει σε κάποια εταιρία ίσως ελεγχτηκη,τράπεζα ή κάποια επιχείρηση
Πάντως αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για κάποιο μεταπτυχιακό ή δεν έχεις όρεξη να σε φάνε τα θρανία :whistle: Τότε να πας λοχρη ασυζητητί
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι σίγουρα, αν τελικά διαλέξω οδε ή οικονομικό θα χρειαστεί εξειδίκευση μέσω μεταπτυχιακού.. αλλά απτήν άλλη φοβάμαι λιγάκι να πάω απευθείας λοχρη 😏
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι σίγουρα, αν τελικά διαλέξω οδε ή οικονομικό θα χρειαστεί εξειδίκευση μέσω μεταπτυχιακού.. αλλά απτήν άλλη φοβάμαι λιγάκι να πάω απευθείας λοχρη 😏
Αν φοβάσαι από θέμα αποκατάστασης δεν υπάρχει λόγος :).
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Όχι δεν με φοβίζει η αποκατάσταση, ξέρω πως έχει καλή, αυτο που με φοβίζει είναι πως ναι μεν μου αρέσει η λογιστική γιατί κάνουμε στο σχολείο, αλλά δεν είμαι και 100% πως στη ζωή μου θέλω να ασχοληθώ με αυτό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όχι δεν με φοβίζει η αποκατάσταση, ξέρω πως έχει καλή, αυτο που με φοβίζει είναι πως ναι μεν μου αρέσει η λογιστική γιατί κάνουμε στο σχολείο, αλλά δεν είμαι και 100% πως στη ζωή μου θέλω να ασχοληθώ με αυτό.
Ααα μάλιστα, αυτό είναι το βασικότερο που πρέπει να λάβεις υπόψιν. Η διοίκηση επιχειρήσεων σου προσφέρει ευρύτερη γκάμα επιλογών από το ΛΟΧΡΗ (συμπεριλαμβανομένου και αυτού αν κάνεις ένα μεταπτυχιακό).
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι αυτό σκέφτομαι κάτι γενικό για αρχή και μετά εξειδίκευση.. σε ευχαριστώ πολύ πάντως ☺️
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ναι σίγουρα, αν τελικά διαλέξω οδε ή οικονομικό θα χρειαστεί εξειδίκευση μέσω μεταπτυχιακού.. αλλά απτήν άλλη φοβάμαι λιγάκι να πάω απευθείας λοχρη 😏
Όχι δεν με φοβίζει η αποκατάσταση, ξέρω πως έχει καλή, αυτο που με φοβίζει είναι πως ναι μεν μου αρέσει η λογιστική γιατί κάνουμε στο σχολείο, αλλά δεν είμαι και 100% πως στη ζωή μου θέλω να ασχοληθώ με αυτό.
απο ποτε κανείς στο σχολείο λογιστική ;
Δεν είμαι τόσο παλιός :wheel:
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πηγαίνω σε ΕΠΑΛ☺️
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι ναι κάνουμε.. η αλήθεια είναι πως έχω καλή σχέση με τα μαθηματικά.. θα με δυσκολέψουν σε όποια οικονομική σχολή και αν μπω, ή απευθύνεσαι αποκλειστικά για λοχρη;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ναι ναι κάνουμε.. η αλήθεια είναι πως έχω καλή σχέση με τα μαθηματικά.. θα με δυσκολέψουν σε όποια οικονομική σχολή και αν μπω, ή απευθύνεσαι αποκλειστικά για λοχρη;
Η αλήθεια είναι παντού θα έχεις μαθήματα του στυλ μαθηματική ανάλυση 1,2 στατιστικές και οικονομετρία
Κυρίως στα δυο πρώτα θα έχεις θέμα που κατά μια έννοια είναι η συνέχεια των μαθηματικών προσανατολισμού γ λυκείου
Τώρα στα αλλά δεν θα χρειαστείς κάτι φοβερό (τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο ,μετά ούτε εγώ ξέρω τι παίζει )
Με προσωπική προσπάθεια και διάβασμα δεν είναι κάτι που πρέπει να σε αποθαρρύνει πάντως ειδικά αφού λες πως έχεις καλή σχέση με τα μαθηματικά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top