Τμήμα Κοινωνιολογίας vs Τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας vs Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Τμήμα Κοινωνιολογίας vs Τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας vs Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης

Ποιο θεωρείτε ότι έχει μια καλή επαγγελματική απασχόληση για το μέλλον;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Νομίζω και οι τρεις σχολές έχουν θέματα με την επαγγελματική αποκατάσταση.

Στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης θα πρέπει να έχεις γνωστούς ώστε να σε βοηθήσουν με την κατοχύρωση θέσης σε κάποιο κανάλι κλπ, αλλά ακόμα και τότε ο μισθός θα είναι μικρός για την δουλειά που θα σου ζητείται να κάνεις.

Τα τελευταία χρόνια αρκετός κόσμος ενδιαφέρθηκε για το Τμήμα Κοινωνιολογίας αλλά πλέον τα πράγματα είναι δύσκολα και για τους δικούς του αποφοίτους απ' ότι έχω καταλάβει, μιας και λόγω της κρίσης πολλοί επέλεξαν να φοιτήσουν εκεί με αποτέλεσμα να κορεστεί ο κλάδος απότομα.

Το Τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας ήταν και είναι από τις ΤΟΡ σχολές στην κατεύθυνση αν και έχει αρκετούς αποφοίτους άνεργους ή σε δουλειές με μισθούς της πλάκας.

Λίγο-πολύ και οι τρεις σχολές είναι στην ίδια βάρκα οπότε όποια κι αν επιλέξεις στο τέλος θα χρειαστεί 100% να κάνεις μεταπτυχιακό (αυτό θεωρείται πλέον δεδομένο απ' όλους μας βέβαια) για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου να βρεις μια καλή δουλειά. Τώρα πάνω σε τι θα είναι αυτό το μεταπτυχιακό θα το αποφασίσεις όταν έρθει ο καιρός γιατί μέσα σε μερικά χρόνια η αγορά εργασίας θα αλλάξει αρκετά.
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Στην αγγλική φιλολογία ότι μεταπτυχιακό και να επιλέξεις στο τέλος δεν καταλήγεις καθηγητής; ενώ στην κοινωνιολογία ας πούμε μπορείς με ένα μεταπτυχιακό να μεταπηδήσεις στον κλάδο της εγκληματολογίας η ακόμα και στα σώματα ασφαλείας. Θέλω να πω δηλαδή ότι στην αγγλική φιλολογία καταλήγεις στην εκπαίδευση θεωρώ ενώ στην κοινωνιολογία μπορείς να ξεφύγεις και να το εξελίξεις αλλιώς.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Στην αγγλική φιλολογία ότι μεταπτυχιακό και να επιλέξεις στο τέλος δεν καταλήγεις καθηγητής; ενώ στην κοινωνιολογία ας πούμε μπορείς με ένα μεταπτυχιακό να μεταπηδήσεις στον κλάδο της εγκληματολογίας η ακόμα και στα σώματα ασφαλείας. Θέλω να πω δηλαδή ότι στην αγγλική φιλολογία καταλήγεις στην εκπαίδευση θεωρώ ενώ στην κοινωνιολογία μπορείς να ξεφύγεις και να το εξελίξεις αλλιώς.
Τελειώνοντας το προπτυχιακό μπορείς να γίνεις καθηγητής/τρια αρκεί να έχεις επιλέξει και περάσει αρκετά μαθήματα διδακτικής. Με πολλές λεπτομέρειες δεν τα γνωρίζω, απλά ότι μου έχει μείνει από παλιότερη έρευνα που είχα κάνει γιατί με ενδιέφερε κι εμένα η σχολή οπότε ελπίζω να μην πετάω κοτσάνες και σε μπερδέψω χειρότερα.

Μεταπτυχιακά υπάρχουν διάφορα αλλά απ' τα "βασικά" θεωρούνται το μεταπτυχιακό στην Γλωσσολογία και το μεταπτυχιακό στην Μετάφραση (σε μερικά τμήματα τα έχω δει να προσφέρονται ως ενιαίο πρόγραμμα αλλά δεν νομίζω να ισχύει παντού).

Δεν ξέρω πως μπορεί κάποιος να μεταπηδήσει στα σώματα ασφαλείας από την Κοινωνιολογία, να σου πω την αλήθεια. Μεταπτυχιακό (ή επιλογή κατεύθυνσης) Εγκληματολογίας έχω ακούσει επίσης ότι είναι από τις ΤΟΡ επιλογές των φοιτητών οπότε πολύ πιθανό να υποφέρει κι αυτός ο κλάδος από κορεσμό.

Προτείνω να αναζητήσεις κάποιον απόφοιτο που θα μπορούσε να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος ή να περιμένεις να απαντήσει κάποιος άλλος απ' το φόρουμ που πιθανώς να ξέρει περισσότερα γιατί εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία με καμιά απ' αυτές τις σχολές.

Μια ερώτηση όμως, τι σε τραβάει στο κάθε τμήμα που ανέφερες;
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
στην αγγλικη φιλολογια δεν με τραβαει κατι απλα θελω να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες, στην κοινωνιολογια με τραβαει η εγκληματολογια και στα μμε η ερευνα
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης θα πρέπει να έχεις γνωστούς ώστε να σε βοηθήσουν με την κατοχύρωση θέσης σε κάποιο κανάλι κλπ, αλλά ακόμα και τότε ο μισθός θα είναι μικρός για την δουλειά που θα σου ζητείται να κάνεις.
Ακόμα αυτό λέμε βρε παιδιά...; Εντάξει, λίγο έλεος δείξτε, στην τελική για όλα τα παιδιά εκεί έξω που έπιασαν δουλειά χωρίς "γνωστό".

Μπορώ να βοηθήσω στο κομμάτι ΜΜΕ, τι εννοείς έρευνα;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ακόμα αυτό λέμε βρε παιδιά...; Εντάξει, λίγο έλεος δείξτε, στην τελική για όλα τα παιδιά εκεί έξω που έπιασαν δουλειά χωρίς "γνωστό".

Μπορώ να βοηθήσω στο κομμάτι ΜΜΕ, τι εννοείς έρευνα;
Έχω συγγενικό πρόσωπο που έχει μπουχτίσει με αυτό το θέμα οπότε μεγάλο κομμάτι της άποψης μου στηρίζεται σ' αυτό. Προς Θεού δεν είχα καμία διάθεση να θίξω ολόκληρο τον κλάδο! Σίγουρα δεν θα λειτουργούσαν αυτά τα τμήματα αν η ανεργία των αποφοίτων τους έφτανε στο 100% απλά είναι γνωστό ότι υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό ανέργων ή ατόμων που τελικά βρήκαν δουλειά έξω απ' τον κλάδο τους.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω συγγενικό πρόσωπο που έχει μπουχτίσει με αυτό το θέμα οπότε μεγάλο κομμάτι της άποψης μου στηρίζεται σ' αυτό. Προς Θεού δεν είχα καμία διάθεση να θίξω ολόκληρο τον κλάδο! Σίγουρα δεν θα λειτουργούσαν αυτά τα τμήματα αν η ανεργία των αποφοίτων τους έφτανε στο 100% απλά είναι γνωστό ότι υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό ανέργων ή ατόμων που τελικά βρήκαν δουλειά έξω απ' τον κλάδο τους.
Εσύ έχεις συγγενικό πρόσωπο, εγώ έχω εμένα και τους φοιτητές μου :) Καταλαβαίνω ότι όλοι έχουμε κάποιον που έχει μια άσχημη εμπειρία αλλά όταν αναμασάμε καραμέλες δεν δίνουμε τελικά τη σωστή εικόνα.

Επίσης, λέω για ακόμα μία φορά, ότι το τμήμα ΕΜΜΕ (και όλα τα τμήματα ΜΜΕ της Ελλάδας) δεν βγάζουν μόνο δημοσιογράφους γιατί πρωτίστως είναι τμήματα επικοινωνίας.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
στην αγγλικη φιλολογια δεν με τραβαει κατι απλα θελω να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες, στην κοινωνιολογια με τραβαει η εγκληματολογια και στα μμε η ερευνα
Έχω δει κάποιος φοιτητές της Αγγλικής εδώ μέσα οπότε ελπίζω να δουν το θέμα και να απαντήσουν.

Μπορείς να την κυνηγήσεις την Εγκληματολογία αφού σου αρέσει. Με την έρευνα στα ΜΜΕ τι εννοεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσύ έχεις συγγενικό πρόσωπο, εγώ έχω εμένα και τους φοιτητές μου :) Καταλαβαίνω ότι όλοι έχουμε κάποιον που έχει μια άσχημη εμπειρία αλλά όταν αναμασάμε καραμέλες δεν δίνουμε τελικά τη σωστή εικόνα.

Επίσης, λέω για ακόμα μία φορά, ότι το τμήμα ΕΜΜΕ (και όλα τα τμήματα ΜΜΕ της Ελλάδας) δεν βγάζουν μόνο δημοσιογράφους γιατί πρωτίστως είναι τμήματα επικοινωνίας.
Σίγουρα. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν και τα φόρουμ, όπου μπορούμε να ποστάρουμε τις ερωτήσεις μας και να βλέπουμε διάφορες απόψεις επί του θέματος μέσα από τις απαντήσεις!

Ξεκάθαρη παράφραση όσων θυμάμαι από μια συζήτηση με αυτό το συγγενικό μου πρόσωπο: το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ διαφέρει απ' αυτά του ΕΚΠΑ και του Παντείου, συγκεκριμένα όσον αφορά το κομμάτι της Επικοινωνίας (η διαφορά φαίνεται και στους τίτλους των τμημάτων). Δεν ξέρω τι αλλαγές μπορεί να έχουν γίνει στα προγράμματα σπουδών, και ίσως να μην ισχύει αυτό που ανέφερα πλέον, οπότε θα αφήσω το θέμα, με όποιες διορθώσεις κάνετε πάνω στο μήνυμα μου, γιατί προφανώς γνωρίζετε τον χώρο καλύτερα και μπορείτε να δώσετε σωστότερες πληροφορίες στην Νεφέλη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
ενώ στην κοινωνιολογία ας πούμε μπορείς με ένα μεταπτυχιακό να μεταπηδήσεις στον κλάδο της εγκληματολογίας η ακόμα και στα σώματα ασφαλείας.

H εγκληματολογία ασχολείται με το έγκλημα ως κοινωνικό φαινόμενο. Για να την ασκήσεις σε μη ακαδημαικό επίπεδο πρέπει να είσαι σε θέση που να μπορείς να χαράξεις κοινωνικές πολιτικές (δηλαδή υπουργός ή άλλο ανώτατο διοικητικό αξίωμα).

Είναι μια παρανόηση που έχει ο περισσότερος κόσμος. Ούτε σε σώματα ασφαλείας ούτε σε ότι άλλες CSI Miami θέσεις μπαίνεις μέσω της εγκληματολογίας. Η μόνη επαγγελματική διέξοδος που σου προσφέρει ένα μεταπτυχιακό εγκληματολογίας είναι η ακαδημαική.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
H εγκληματολογία ασχολείται με το έγκλημα ως κοινωνικό φαινόμενο. Για να την ασκήσεις σε μη ακαδημαικό επίπεδο πρέπει να είσαι σε θέση που να μπορείς να χαράξεις κοινωνικές πολιτικές (δηλαδή υπουργός ή άλλο ανώτατο διοικητικό αξίωμα).

Είναι μια παρανόηση που έχει ο περισσότερος κόσμος. Ούτε σε σώματα ασφαλείας ούτε σε ότι άλλες CSI Miami θέσεις μπαίνεις μέσω της εγκληματολογίας. Η μόνη επαγγελματική διέξοδος που σου προσφέρει ένα μεταπτυχιακό εγκληματολογίας είναι η ακαδημαική.
Συμφωνώ και το γνωρίζω από πολύ κοντινό μου πρόσωπο που έχει τελειώσει (πολύ καλό) μεταπτυχιακό εγκληματολογίας. Άλλη μία διέξοδος είναι κάποιες θέσεις που ανοίγουν στην αστυνομία για πολιτικό προσωπικό με αυτά τα προσόντα ή σε κάποια εγκληματολογικά εργαστήρια (αλλά αυτό φέρνει στο ακαδημαϊκό πάλι).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top