Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ευχαριστο.Εχω μπει στην ιστοσελίδα απλα θελω πληροφοριες απο φοιτητες να μου πουνε πως ειναι τα πραγματα εκει.Γιατι αντιμετωπιζουν και κατι προβληματα με θεμα χρηματοδοτησης και στεγασης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
αα οκ δε το καταλαβα νομιζα πως ενοουσες γενικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ευχαριστο.Εχω μπει στην ιστοσελίδα απλα θελω πληροφοριες απο φοιτητες να μου πουνε πως ειναι τα πραγματα εκει.Γιατι αντιμετωπιζουν και κατι προβληματα με θεμα χρηματοδοτησης και στεγασης!!
ψαξε μηπως εχει καποια σχετικη ομαδα στο fecebook ωστε να ερθεις επαφη με παιδια-φοιτητες του τμηματος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greedypala

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η φιλη μου σπουδαζει εκει. Η σχολή στην αρχή δεν της αρεσε (κτιριακες εγκαταστασεις, ακυροι καθηγητες) αλλα τωρα που συνηθισε της αρεσει πολυ. έχει μεγάλο ενδιαφέρον για όποιον ενδιαφέρεται. τώρα τους βάλανε να σκηνοθετήσουν δικη τους ταινια ως εργασια!! και έχουν και δωρεαν εισοδο σε κινηματογραφους!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Η φιλη μου σπουδαζει εκει. Η σχολή στην αρχή δεν της αρεσε (κτιριακες εγκαταστασεις, ακυροι καθηγητες) αλλα τωρα που συνηθισε της αρεσει πολυ. έχει μεγάλο ενδιαφέρον για όποιον ενδιαφέρεται. τώρα τους βάλανε να σκηνοθετήσουν δικη τους ταινια ως εργασια!! και έχουν και δωρεαν εισοδο σε κινηματογραφους!!! :P
Ναι έχω ακούσει για κάτι μικροπροβλήματα σχετικά με τις εγκαταστασεις..
Αλλα θέλω πολυ να περασω εκει 1η μου επιλογη θα είναι...

ρε παιδια δεν υπαρχει καποιος απο ΑΠΘ που να ξερει λιγα πραγματα για αυτο το τμημα??

κανεις?????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Απο οτι εμαθα εδω και ενα χρονο μεταφερθηκε επιτελους το τμημα στο δικο του καινουριο κτιριο και ακουσα οτι ειναι απο τα πιο ομορφα κτιρια ελληνικου πανεπιστημιου..Καποιος που σπουδαζει εκει για να μας πληροφορησει πως κυλανε τα πραγματα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6Marina9

Νεοφερμένος

Η Μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ηθελα απλα να ρωτησω, η σχολη αυτη ειναι καλη? εννοω αξιζει? Γιατι θελω πολυ να παω αλλα ακουσα πωσ δεν εχει δασκαλους και δεν χρηματοδοτηται... κατι τετοια. Ξερει κανεισ τπτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ηθελα απλα να ρωτησω, η σχολη αυτη ειναι καλη? εννοω αξιζει? Γιατι θελω πολυ να παω αλλα ακουσα πωσ δεν εχει δασκαλους και δεν χρηματοδοτηται... κατι τετοια. Ξερει κανεισ τπτ?

Το αν αξίζει η σχολή, μόνο εσυ το ξέρεις. Απο τη στιγμή που σε ενδιαφέρει, θές να ασχοληθείς επαγγελματικά με τον κινηματογράφο, μην το σκέφτεσαι.
Ούτως ή άλλως σε όποια σχολή και να περάσεις, ελάχιστοι είναι δάσκαλοι, οι περισσότεροι είναι απλώς καθηγητές. Η λέξη χρηματοδότηση μου είναι άγνωστη και θα παραμείνει άγνωστη για τα επόμενα χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosbots

Νεοφερμένος

Ο giorgosbots αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι τεχνολοχική κατεύθυνση και θέλω να δηλώσω την σχολή κινηματογράφου. Μπορώ να την δηλώσω από την συγκεκριμένη κατεύθυνση; Υπάρχει ακόμα στο 2ο πεδίο; Ξέρει κανείς τι ισχυεί? ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν κατεβάσεις το μηχανογραφικό 2010, θα τη δεις στο 2ο πεδίο στη θέση 188.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
σχεδιαζω να αλλαξω σχολη με το 10% και απο πολιτικες επιστημες να παω κινηματογραφικη σχολη! για πειτε μου γνωμες? ειναι σωστο αυτο που κανω? ξερει κανεις καμια πληροφορια για την κινηματογραφικη σχολη θεσσνικης? θετικα αρνητικα? κλπ κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η σχολή είναι καλύτερη από τις αντίστοιχες ιδιωτικές ως προς το χαρτί (φυσικά οι ιδιωτικές έχουν έχουν περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές και ίσως μαθαίνεις την δουλειά καλύτερα). Όταν άνοιξε το τμήμα είχε όλα τα φόντα να πάει καλά, τα τελευταία χρόνια το τμήμα είναι υπό διάλυση. Μειωμένη χρηματοδότηση, έλλειψη καθηγητών, έλλειψη υποδομών. Επίσης οι παραγωγοί προτιμάνε να εμπιστευτούν απόφοιτους ιδιωτικών σχολών και για να κάνεις κάτι από αυτή την σχολή είναι αρκετά δύσκολο αφού ο ανταγωνισμός είναι παρά πολύ μεγάλος.

Οι πολιτικές επιστήμες είναι και αυτή μια σχολή με πολύ μεγάλη ανεργία παρόλα αυτά είναι σαφώς καλύτερες από το τμήμα κινηματογράφου. Βρίσκω καλύτερο να πας στην σχολή αυτή όταν έχει ήδη τελειώσει μία γιατί το επαγγελματικό σου μέλλον είναι πολύ αβέβαιο σε αυτή την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παπί

Νεοφερμένος

Ο Παπί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά, θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση. Η ''Σχολή Κινηματογράφου Θεσαλλονίκης'' που βλέπω στο μηχανογραφικό (1ο και 2ο Πεδίο) είναι το ίδιο πράγμα με το ''Τμημα Κινηματογράφου Σχολης Καλών Τεχνών ΑΠΘ'' (https://www.film.auth.gr/index.php) ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδια αν εχει περασει καποιος στη σχολη Κινηματογραφου ας μας ενημερωσει και μας που ενδιαφερομαστε..ειναι ακομα "υπο διαλυση" η σχολη? Γενικα πως ειναι τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Και γω ενδιαφερομαι για τη σχολη... σιγουρα θα τη δηλωσω! ας μας δωσει καποιος πληροφοριες παρακαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melissanthi

Νεοφερμένος

Η Melissanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απο οτι εμαθα εδω και ενα χρονο μεταφερθηκε επιτελους το τμημα στο δικο του καινουριο κτιριο και ακουσα οτι ειναι απο τα πιο ομορφα κτιρια ελληνικου πανεπιστημιου..Καποιος που σπουδαζει εκει για να μας πληροφορησει πως κυλανε τα πραγματα?????
Επειδή και εγώ την έχω αυτή την σχολή ως πρώτη επιλογή, άκουσα την φήμη για αλλαγή κτηρίου. Δεν έχει γίνει ακόμα και νομίζω, ούτε και του χρόνου! Αλλά επειδή ήμουν περίεργη να δω πως είναι το επισκέφτηκα και θα σου διηγηθώ την ιστορία! Πήγα λοιπόν πενταήμερη Θεσσαλονίκη, μπήκα σε ένα ταξί με τις φίλες μου και ο ταξιτζής δεν ήξερε που ακριβώς είναι και του λέμε κάπου στην Σταυρούπολη. Φτάνουμε που λες, και βλέπω από το παράθυρο μια γειτονιά και ένα κτήριο σαν εργοστάσιο, ΚΙΤΡΙΝΟ και γεμάτο graffiti. Παίρνω μια βαθιά ανάσα και περνάω την σκουργιασμένη καγκελόπορτα. Μέσα, στον 1ο όροφο ήταν κάτι παιδιά που έκαναν εικαστικά και είχαν καμβάδες στο πάτωμα. Τους ρώτησα που είναι το τμήμα Κινηματογράφου και μου είπαν στον 2ο όροφο. Και εδώ αρχίζει το τραγελαφικό κομμάτι. Μπαίνουμε στο ασανσέρ το οποίο είναι ΘΕΟΡΑΤΟ, σαν σε οικοδομή και φτάνουμε στον 2ο όροφο αλλά στην πόρτα του ασανσέρ έχει την πινακιδούλα που συνηθίζουν να έχουν και έγραφε 3ος όροφος!!! Σκάσαμε στα γέλια. Εγώ είχα πάθει ένα σοκ( και αυτό συνεχίστηκε ) αλλά προσπαθούσα να το δω θετικά. Με το που περνάς τις πόρτες, αριστερά είναι οι τουαλέτες και παραδίπλα η κουζίνα. Οφείλω να ομολογήσω ότι πιο βρώμικη κουζίνα δεν έχω δει. Ο νεροχύτης γεμάτος με βρώμικα ποτήρια καφέ και στα ράφια παντού χαρτιά που να γράφουν, πλένεται τα ποτήρια και φέρνεται από το σπίτι σας. Ο χώρος πολύ μικρός ενώ οι "αίθουσες" διδασκαλίας στην πραγματικότητα είναι δωμάτια και είναι πολύ μικρά. Τέλος, κάτι που μου έκανε εντύπωση ήταν ένα χαρτί σε κάθε πόρτα των αιθουσών διδασκαλίας. Σε ένα λοιπόν, που έγραφε "Μεγάλο Studio" έγραφε κάποιος από κάτω με στυλό "και καλά"!!!! Χαχαχα ήταν πολύ αστείο εκείνη την στιγμή. Ωστόσο όταν βγήκα και φύγαμε έβαλα τα κλάματα γιατί φαίνεται ότι το περίμενα πολύ διαφορετικό. Απελπισία σκέτη, όμως οι κολλητές μου στο τέλος για να σταματήσω τα κλάματα μου είπαν ότι δεν είναι οι εγκαταστάσεις που παίζουν ρόλο, αλλά τα μαθήματα. Εγώ βέβαια δεν έχω ιδέα από αξία μαθημάτων και καθηγητών. Ελπίζω να σε βοήθησα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
καταλαβαα... φανταστικη σχολη... απογοητευτικα και γω τωρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
παιδια αυτες οι φημες για την αλλαγη κτιριου... απο ποτε υπαρχουν?

γιατι αυτό το βιντεάκι ειναι απο το 2009 και λέει οτι εχουν αλαξει κτιριο!

αλλα απ'οτι λεει η Melissanthi.... μαλλον δεν ισχυει :/
για δετε ;)



p.s : Melissanthi αυτο το κτιριο που δειχνει το video ελεγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Και ήθελα να το δηλώσω πολύ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Κρίμα ένα τόσο ενδιαφέρον αντικείμενο να μην έχει σοβαρή πανεπιστημιακή εκπροσώπιση στην Ελλάδα.Φαίνεται ότι σπουδές όπως ο κινηματογράφος και η ιστορία της τέχνης είναι πολυτέλεια για την Ελλάδα σε αντίθεση με το εξωτερικό.Παρόλα αυτά τμήματα ιστορίας-αρχαιολογίας αλλά και φιλολογικά,θεατρικά τμήματα προσφέρουν μαθήματα ιστορίας κινηματογράφου.Μάλιστα υπάρχει μεταπτυχιακό ατο πανεπιστήμιο Κρήτης πάνω στην ιστορία του κινηματογράφου.Για πιο πρακτική ενασχόληση με τον κινηματογράφο πχ σκηνοθεσία,ντοκυμαντέρ κτλ το εξωτερικό είναι μονόδρομος δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top