Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών vs Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών - έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα;

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι ο Μηχανολογος Μηχανικος πρεπει να μπορει και στην πραξη να χρησιμοποιει τον τορνο και τις αλλες εργαλειομηχανες. Αυτο δεν ειναι ομως παντα εφικτο στο πολυτεχνειο διοτι αφενος ειμαστε πολλοι και δεν μπορει ο καθενας να εξασκηθει στις μηχανες και αφετερου ειναι επικινδυνο γιατι μπορει να προκληθει κανενα ατυχημα ( τα μεταλλικα αποβλιττα που εκσφενδονιζονται μπορουν να σκοτωσουν) γι αυτο τα χρησιμοποιουν κατα κυριο λογο εμπειροι τεχνιτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην μπερδεύετε τους Μηχανολόγους Μηχανικούς με τους μηχανικούς αυτοκινήτων κλπ Και ναι τα περισσότερα που θα μάθεις στο πολυτεχνείο είναι θεωρητικά, για να σου δώσουν ισχυρό υπόβαθρο για έπειτα (έρευνα, μεταπτυχιακά κοκ)
Και ναι ο μηχανικός θα σχεδιάσει την μηχανή ή οτιδήποτε και ο τεχνίτης θα κάνει την πρακτική δουλειά. Δηλαδή νομίζεται πως ένας που τελειώνει ΗΜΜΥ και είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, αν τον βάλετε ξέρει να σας φτιάξει όλα τα ηλεκτρολογικά; Μην τρελαθούμε δηλαδή άλλο πολυτεχνείο άλλο τεχνικό σχολείο.

Πάρτε ένα δείγμα από κατεργασίες: https://courseware.mech.ntua.gr/ml26076/ και https://courseware.mech.ntua.gr/ml26065/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην μπερδεύετε τους Μηχανολόγους Μηχανικούς με τους μηχανικούς αυτοκινήτων κλπ Και ναι τα περισσότερα που θα μάθεις στο πολυτεχνείο είναι θεωρητικά, για να σου δώσουν ισχυρό υπόβαθρο για έπειτα (έρευνα, μεταπτυχιακά κοκ)
Και ναι ο μηχανικός θα σχεδιάσει την μηχανή ή οτιδήποτε και ο τεχνίτης θα κάνει την πρακτική δουλειά. Δηλαδή νομίζεται πως ένας που τελειώνει ΗΜΜΥ και είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, αν τον βάλετε ξέρει να σας φτιάξει όλα τα ηλεκτρολογικά; Μην τρελαθούμε δηλαδή άλλο πολυτεχνείο άλλο τεχνικό σχολείο.

Πάρτε ένα δείγμα από κατεργασίες: https://courseware.mech.ntua.gr/ml26076/ και https://courseware.mech.ntua.gr/ml26065/

Βασικα εκανα πλακα πριν μ'αυτα που ειπα ...
Αλλα μιας και μιλησες για ΗΜΜΥ ... την πλακετα με τα τρανζιστορ τους αντιστατες κτλ ο τεχνιτης θα την φτιαξει?
Η μηπως πραγματα που στηριζονται πανω στην ρομποτικη και την νανοτεχνολογια ο τεχνιτης θα τα φτιαξει??
Κομματακι ακυρο μου ακουγετε ... να μπορει ο τεχνιτης και να μην μπορει ο μηχανικος τουλαχιστον πανω σε τετοια πραγματα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Βασικα εκανα πλακα πριν μ'αυτα που ειπα ...
Αλλα μιας και μιλησες για ΗΜΜΥ ... την πλακετα με τα τρανζιστορ τους αντιστατες κτλ ο τεχνιτης θα την φτιαξει?
Η μηπως πραγματα που στηριζονται πανω στην ρομποτικη και την νανοτεχνολογια ο τεχνιτης θα τα φτιαξει??
Κομματακι ακυρο μου ακουγετε ... να μπορει ο τεχνιτης και να μην μπορει ο μηχανικος τουλαχιστον πανω σε τετοια πραγματα :hmm:
Ο τεχνίτης συντηρεί και επισκευάζει.Η δουλειά του υπαγορεύεται από τον μηχανικό με οδηγίες και συνεχή επίβλεψη.Αυτό ισχύει για όλους τους μηχανικούς.Μπορεί να φαίνεται περίεργο αλλά αυτά που κάνει ο τεχνίτης πολλές φορές δεν μπορεί να τα κάνει ένας μηχανικός.Φυσικά ισχύει και το αντίθετο.Άλλη φιλοσοφία έχει η δική του δουλειά και άλλη του μηχανικού.Όσο για μια συσκευή που φτιάχνεται κλπ ναι ο τεχνικός την κατασκευάζει.Έχει τα σχέδια από τον μηχανικό,χρησιμοποιεί διάφορα εργαλεία κλπ και δουλεύει στα εργοστάσια παραγωγής ή και αλλού.Μην περιμένετε ως μηχανικοί να ασχοληθείται με χειρωνακτικές εργασίες.Δεν είναι αυτή η δουλειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εμενα παλι μου φαινεται οτι λιγες ελπιδες εχω να περασω πολυτεχνειο και ας εχω 1000 μορια διαφορα...

τι να πω εχω απελπιστει μ αυτα που ακουω εδω μεσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
εμενα παλι μου φαινεται οτι λιγες ελπιδες εχω να περασω πολυτεχνειο και ας εχω 1000 μορια διαφορα...

τι να πω εχω απελπιστει μ αυτα που ακουω εδω μεσα....

Γη καλει μιχαλη!! Επαναλαμβανω!! Γη καλει μιχαλη!!:what:
Καμια ανταποκριση ... Μιας και εισαι μαλλον σε αλλο μακρινο κοσμο ...:attack:
Τι λες ωρε!!! αν ανεβει πολυτεχνικη σχολη 1000 μορια θα χαλασει το συστημα ... αν ειναι δυνατον!!!:warning:
Εδω εχουμε ελπιδες εμεις που δεν ειμαστε ουτε 200 μορια πανω απο την περσυνη βαση και τις εχεις χασει εσυ???:rucrazy::rucrazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε παιδια εχω ακουσει εδω μεσα τοσα πολλα που τι να πωΖ???μακαρι παντως να μην ανεβει καθολου για να ειμαστε ευχαριστημενοι ολοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
ρε παιδια εχω ακουσει εδω μεσα τοσα πολλα που τι να πωΖ???μακαρι παντως να μην ανεβει καθολου για να ειμαστε ευχαριστημενοι ολοι

ρε συ ουτε το εθνος δεν εδωσε ανοδο 1000 μορια σε σχολη ... φαντασου:jumpy:
Cool!!:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μηπως εχει καποιος το σηγκεκριμενο λινκ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ε όχι και χίλια μόρια! Τα πεντακόσια είναι ήδη ουτοπική άνοδος! Και να ξέρεις πως οι εφημερίδες φέρνουν πάντα την καταστροφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ειδα το αρθρο και τα ψιλοεπεξα θα δουμε ομως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ηρέμησε βρε! Εγώ είμαι 500 πάνω από τη βάση των ΗΜΜΥ του ΕΜΠ και ήδη πανηγυρίζω! Και δεν είμαι και σε οικογένεια πολυτέκνων! Και μην προσπαθήσεις να πάρεις δείγμα μαθητών από τα παιδιά του forum! Τα περισσότερα παιδιά εδώ απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι πολύ ψαγμένα! Καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση! Εύχομαι να είμαστε συμφοιτητες! :no1:(Αν και δεν έχω διαλέξει ακόμα ανάμεσα σε μηχ. και ημμυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!μηχ μηχ ειναι η επιλογη μου τελικα!(καλα οχι και τοσο σιγουρα)!
-----------------------------------------
Ηρέμησε βρε! Εγώ είμαι 500 πάνω από τη βάση των ΗΜΜΥ του ΕΜΠ και ήδη πανηγυρίζω! Και δεν είμαι και σε οικογένεια πολυτέκνων! Και μην προσπαθήσεις να πάρεις δείγμα μαθητών από τα παιδιά του forum! Τα περισσότερα παιδιά εδώ απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι πολύ ψαγμένα! Καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση! Εύχομαι να είμαστε συμφοιτητες! :no1:(Αν και δεν έχω διαλέξει ακόμα ανάμεσα σε μηχ. και ημμυ)

:s:s:s:s:s:s ουπσ δν το ειχα δει....


εσυ μιλας για ~19500...ελεος!αμα δν περασεις εσυ εκει που θες ποιος θα περασει??/εγω?????:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ τελικά διάλεξα ημμυ! Μολίς έφτιαξα μηχανογραφικό. Όποτε συμφοιτητές ακριβώς δεν θα είμαστε, ελπίζω όμως γειτονάκια στο ΕΜΠ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Δε θα πιάσει ο ίδιος ο μηχανολόγος τόρνο ποτέ στα χέρια του.
Έλεος ρε παιδιά.Το παραδέχομαι ότι είμαι άσχετη με το επάγγελμα.Αλλά μπορεί και να χρειαστεί να πιάσει(τι είναι ο τόρνος?).Αν χρειαστεί δηλαδή, τι θα πείτε?Α,δε μπορώ,εγώ είμαι διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός,δεν ασχολούμαι με χαμαλίκια.Πώς κάνετε έτσι?Λες και θα σας φύγει κανένας πόντος από το καλσόν.Και όταν κάποιος πριν αναφέρθηκε στις ανέσεις που ακολουθούν έναν τίτλο σπουδών,προφανώς δεν είναι άνεση το να είσαι επιφορτισμένος με το πνευματικό κομμάτι του πράγματος.Απλά δε λερώνεις τα χέρια σου,το άγχος όμως,πιστεύω,θα είναι μεγαλύτερο.
Πάντως,από γνωστό μου που εξασκεί το επάγγελμα,δεν τον βλέπω μονίμως με ένα υφάκι μέχρι εκεί πάνω κι ένα σχέδιο ανα χείρας.Επειδή ασχολείται με έργα της Δ.Ε.Η. και σε στύλους έχει ανεβεί και όλα.
Όλα αυτά απλώς για μια διαφορετική οπτική,μήπως τα πράγματα δεν είναι τελικά όπως τα περιμένετε και χρειαστεί να τα απομυθοποιήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Έλεος ρε παιδιά.Το παραδέχομαι ότι είμαι άσχετη με το επάγγελμα.Αλλά μπορεί και να χρειαστεί να πιάσει(τι είναι ο τόρνος?).Αν χρειαστεί δηλαδή, τι θα πείτε?Α,δε μπορώ,εγώ είμαι διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός,δεν ασχολούμαι με χαμαλίκια.Πώς κάνετε έτσι?Λες και θα σας φύγει κανένας πόντος από το καλσόν.Και όταν κάποιος πριν αναφέρθηκε στις ανέσεις που ακολουθούν έναν τίτλο σπουδών,προφανώς δεν είναι άνεση το να είσαι επιφορτισμένος με το πνευματικό κομμάτι του πράγματος.Απλά δε λερώνεις τα χέρια σου,το άγχος όμως,πιστεύω,θα είναι μεγαλύτερο.
Πάντως,από γνωστό μου που εξασκεί το επάγγελμα,δεν τον βλέπω μονίμως με ένα υφάκι μέχρι εκεί πάνω κι ένα σχέδιο ανα χείρας.Επειδή ασχολείται με έργα της Δ.Ε.Η. και σε στύλους έχει ανεβεί και όλα.
Όλα αυτά απλώς για μια διαφορετική οπτική,μήπως τα πράγματα δεν είναι τελικά όπως τα περιμένετε και χρειαστεί να τα απομυθοποιήσετε.


τα παραπανω εργαλεια προυποθετουν εμπειρια στην χρηση και οπωσδηποτε δν μπορει ο μηχανικος να τα χρησιμοποιει οποτε του κατεβει...ειτε πρεπει να ασχοληθει μαυτα και να τα μαθει ειτε δν τ αξουμπαει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Είναι σαν να λες στον Πολιτικό Μηχανικό πως θα χρειαστεί να χτίσει. :P Μπορεί να ξέρει για μπετά αλλά δεν θα φτιάξει κιόλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ε δεν έγινε και τίποτα να λερώσει και λίγο τα χέρια του ο μηχανικός (πολιτικός, μηχανολόγος, ηλεκτρολόγος)! Αυτή είναι κατά τη γνώμη μου και η ομορφιά αυτών των επαγγελμάτων! Η άμεση επαφή με το αντικείμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Να τα λερωσει οκ, το θεμα στην περιπτωση του Μηχανολογου ειναι να μην τα κοψει σε κανενα μηχανουργικο μηχανημα....black humour :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Να τα λερωσει οκ, το θεμα στην περιπτωση του Μηχανολογου ειναι να μην τα κοψει σε κανενα μηχανουργικο μηχανημα....black humour :P

Τοσο αδεξιος ... ντροπηη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top