Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας)

Sidewinter

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
και στο τμημα της κομοτηνης πρεπει να δωσεις αγγλικα :)
Και όμως δεν νομίζω να είναι έτσι.Έχω ψάξει στο ιντερνετ και βρίσκω πάντα να γράφουν την σχολή του Παντείου,του Πειραιά και της Μακεδονίας.Δεν αναφέρει τις άλλεσ σχολές διεθνών και ευρωπαικών σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Διεθνών ευρωπαικών σχέσεων και ανάπτυξης λέγεται στην Κομοτηνή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leilah

Νεοφερμένος

Η leilah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειπατε πως εφοσον η σχολη αλλαξε ονομα και δεν περιεχει το οικονομικο θα αλλαξει λογικα και πεδιο.. μηπως ξερει κανεις ποτε προκειται περιπου να γινει αυτο? το προλαβαινω εγω ως μαθητρια β'λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sidewinter

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Διεθνών ευρωπαικών σχέσεων και ανάπτυξης λέγεται στην Κομοτηνή:)
το ζητούμενο είναι αν αγγλικά έχουν μόνο οι σχολές του πειραιά,του παντέιου και της θεσσαλονίκης μόνο ή όλα τα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διεθνών ευρωπαικών σχέσεων και ανάπτυξης λέγεται στην Κομοτηνή:)
ειμαι αποτ ην κομοτηνη και ξερω κατι παραπανω!το τμημα λεγεται Δ.Ο.Σ.Α.(διεθνων οικονομικων σχεσεων και αναπτυξης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στο ευρωπαικών έκανα λάθος.Μη με σφάξεις:P Aλλά έχει αντιστοιχία με το ΔΕΣ για μεταγραφές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leilah

Νεοφερμένος

Η leilah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εμένα θα με βοηθήσει κανεις??? :what:κανεις??? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sidewinter

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εμένα θα με βοηθήσει κανεις??? :what:κανεις??? :/
Ανακοινώθηκε πως θα παραμείνει στο ίδιο πεδίο.Οπότε ειναι σίγουρο πως φέτος δεν θα υπάρξει καμία τροποποίηση και λογικά αν θα αλλάξει εξαρτάται απο το υπουργείο παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leilah

Νεοφερμένος

Η leilah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aurora_borealis

Νεοφερμένος

Ο aurora_borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα,σαν ονομα ,το τμημα ακουγεται αρκετα ενδιαφερον,θα ηθελα να ειναι αρκετα ψηλα στισ προτιμησεις μου για οταν συνταξω το μηχανογραφικο μου...γνωριζει κανεις τι παιζει με τι σχολη??γενικοτερα με το ΠΑ.ΜΑΚ.,και τι το δικαιωματα εχεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλησπέρα.Ξέθαμα μετά από καιρό.:P

Λοιπόν.Έχω γράψει περίπου 16300 μόρια χωρίς τον βαθμό των Αγγλικών βέβαια,στο 5ο πεδίο.Οι σχολές που με ενδιαφέρουν είναι κυρίως τα 2 οικονομικά της Θεσσαλονίκης.Αν δεν πέσουν οι βάσεις δύσκολα τα πιάνω και τα 2.Ελπίζω να πέσουν δηλαδή.Για οικονομικούς λόγους επίσης δεν θέλω να φύγω από την πόλη μου.Έτσι η εναλλακτική είναι το Διεθνών Σπουδών του ΠΑΜΑΚ,καθώς νομίζω ότι με τα τωρινά δεδομένα είναι ακραίο να μην το πιάσω.

Δεν έχω ακούσει τίποτα για την σχολή είναι η αλήθεια.Με ενδιαφέρει ξεκάθαρα η οικονομική κατεύθυνση όπως προείπα.Αν κάποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία ή σχόλιο είναι ευπρόσδεκτη.

Γενικότερα εμένα τα σχέδια μου είναι Πτυχίο Οικονομολόγου και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό μετ' έπειτα.Νομίζω,το ΔΕΣ δίνει τέτοια δυνατότητα και πτυχίο με δικαιώματα οικονομολόγου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν θες Οικονομικά , μην πας ΔΕΣ :P
Πιάνεις Α.Π.Θ :)
Έχει πολλά μαθήματα που ασχολούνται με πολιτική και αρκετά δίκαια!
Και λίγα οικονομικά :P
Ακόμα και στην Οικονομική Κατεύθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
φετος το τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων μακεδονιας θα πεσει καθολου?
μιας και προβλεπουν κατακορυφη πτωση των βασεων στα οικονομικα τμηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ποσο να πεσει το ερμο... Χωρις τα αγγλικα ειναι γυρω στο 14,5. Αν και φοβαμαι οτι οντως θα πεσει καμια 500αρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
χωρις τα αγγλικα γνωριζω οτι δεν μπορεις να περασεις στο τμημα της θεσσαλονικης!
μονο στης κομοτηνης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ναι ετσι ειναι, αλλα απο τα αγγλικα ανετα παιρνεις 1500 μορια. Αρα λεω 16000 βαση -1500 απο τα αγγλικα, ενα 14500 πρεπει να εχεις γραψει στο 5ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anasparas

Νεοφερμένος

Η anasparas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος που ειναι εντος της σχολης να μας μιλησει??? εγω προσωπικα εχω βγαλει 17 χιλιαδες χωρις τα αγγλικα αλλα δεν θελω να παω οικονομικα (η μιση ελλαδα οικονομικο εχει βγαλει) σκεφτομαι αυτη τη σχολη εδω και καιρο . η αληθεια ειναι πως δεν βρισκω καποα αλλη σχολη που να με ενδιαφερει τοσο σε αυτο το πεδιο .αξιζει ομως τοσα μορια γι αυτη τη σχολη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Κοιτα κατω απο το avatar μου :P Θα προσπερασω την ερωτηση για συσχετισμο μοριων/σχολης. Αν ενδιαφερεσαι για την κατευθυνση διεθνων σχεσεων και διπλωματιας τοτε μπορω να συστησω τη σχολη.
Απο οσο τους εχω γνωρισει μεχρι στιγμης και απο αυτα που ακουω απο μεγαλυτερους, νομιζω οτι το τμημα εχει μερικους απο τους καλυτερους διεθνολογους και κοινωνιολογους στην Ελλαδα. Οκ, φυσικα εχει και στραβοξυλα αλλα νομιζω οτι η γενικη αισθηση ειναι καλη. Επισης το τμημα σου δινει μια ιδεα απο οικονομικα την οποια δε σου δινει ενα τμημα πολιτικων επιστημων. Να σημειωσω ομως οτι αν καποιος (εσυ ειπες δεν θελεις) θελει να γινει οικονομολογος, το ΔΕΣ ειναι το τελευταιο μερος για να το κανει. Απο την οικονομικη κατευθυνση θα παρει χαρτι οικονομολογου, αλλα οικονομολογος δεν θα εχει γινει.

Εσενα τι σε τραβαει σε αυτο το αντικειμενο (διεθνεις σχεσεις)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
δηλαδη απο το τμημα αυτο admiral με απλα λογια?δεν θα βγω οικονομολογος αν και θα παρω χαρτι οικονομολογου?που θα μπορω να δουλεψω?
θα μπορω να μπω στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ή σε καποια τράπεζα ή ακομη να διδασκω αοθ σε φροντιστηρια?ή τι αλλο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
που θα μπορω να δουλεψω?
θα μπορω να μπω στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ή σε καποια τράπεζα ή ακομη να διδασκω αοθ σε φροντιστηρια?ή τι αλλο???
Βασικα... ηλπιζα να εχεις λιγο πιο φιλοδοξα σχεδια. Αν θες να διδασκεις ΑΟΘ μια χαρα ειναι το τμημα. Γενικα γραφεσαι και στο οικονομικο επιμελητηριο, εχεις δικαιωματα οικονομολογου, αλλα αν θελεις να γινεις επιστημονας και οχι απλα να βγαζεις κανα ψιλο για να ζησεις τοτε να προτιμησεις αλλο οικονομικο. Εκτος και αν το εχεις ψαξει και σου ταιριαζει απολυτα το προγραμμα σπουδων που προσφερεται, δηλαδη τα Διεθνη Οικονομικα. Για παραδειγμα, αυτος που περασε περσυ πρωτος, ειχε δηλαδη τα μορια για να παει Χρηματοοικονομικη ή Οικονομικο, θελει να παρει την κατευθυνση οικονομικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top