Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών: ΠΑ.ΠΕΙ. vs ΠΑ.ΜΑΚ. vs Πάντειο

vivus

Νεοφερμένος

Ο vivus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όσους δίνανε φέτος πανελλήνιες ή προετοιμάζονταν για την εξεταστική τους σε μια τόσο δύσκολη χρονιά. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα σημασία έχει ότι προσπαθήσατε και ο χρόνος ανταμείβει αυτούς που προσπαθούν.
Έδωσα κι εγώ φέτος πανελλήνιες (ήμουν στο πεδίο ανθρωπιστικών σπουδών) και σκέφτομαι τώρα να βάλω ως πρώτη επιλογή την σχολή διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών κι έχω κάποιες απορίες. Έχω διαβάσει διάφορα, έχω δει τα προγράμματα σπουδών και των τριών πανεπιστημίων και ξέρω περί τίνους πρόκειται, όμως, δεν ξέρω ποιο από τα τρία πανεπιστήμια (ΠαΠει, ΠαΜακ, Πάντειο) θεωρείται καλύτερο και, αν δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό, ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ τους;
Επίσης, έχω διαβάσει ότι από το ΠαΠει επιλέγοντας την κατάλληλη κατεύθυνση αποκτάς και δικαιώματα οικονομολόγου. Ισχύει; Κι αν ισχύει, τα μαθήματα μαθηματικών και οικονομικών απαιτούν γνώσεις που εμείς της θεωρητικής δεν έχουμε ή ξεκινάνε από το 0;
Ακόμα, έχω διαβάσει ότι αποφοιτώντας από το συγκεκριμένο τμήμα του ΠαΜακ αποκτάς και πτυχίο στους υπολογιστές. Το ίδιο συμβαίνει και με τα άλλα δύο πανεπιστήμια; Τέλος, οι ξένες γλώσσες στη σχολή ξεκινάνε κι αυτές από το 0;

Αυτά θέλω να ρωτήσω προς το παρόν. Θα επανέλθω αργότερα αν σκεφτώ κάτι άλλο.
Θα το εκτιμούσα αν απαντούσαν και φοιτητές/απόφοιτοι των σχολών αυτών για να πουν την εμπειρία τους σχετικά με τη σχολή ή τις επαγγελματικές προοπτικές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top