Τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών vs Φιλολογία

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Λοιπον, θα παω γ λυκειου του χρονου. Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση. Πολυ καλος μαθητης(φετος εβγαλα 19,5). Ομως παρατητηρω οτι τα επαγγελματα του 1ου πεδιου δεν φερουν αμεση επαγγελματικη κατασταση. Ειπα να στραφω αλλου. Σκεφτομουν να παω φιλολογια. Τωρα σκεφτομαι να παω στο ΤΕΙ Ακτινολογιας καθως ηταν κατι που το αγαπουσα απο μικρος.(λογω της μητερας μου που ειναι γιατρος) Οι γονεις μου δεν συμφωνουν λεγοντας οτι δεν πρεπει να χαραμιστω και οτι δεν ειμαι για ΤΕΙ. Δεν καταλαβαινω το κολλημα τους. Τι να κανω? Ποιο θεωρειται πιο ελπιδοφορο επαγγελμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Η άποψη ότι τα ΤΕΙ είναι κατώτερα από τα ΑΕΙ είναι βλακώδης. Πλέον δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όπως υπάρχουν ΤΕΙ στα οποία δε γίνεται καλή δουλειά, υπάρχουν και ΑΕΙ που συμβαίνει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
καλύτερα να μας πεις και τι άλλο σκέφτεσαι γιατί πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω ότι είχες ως όνειρο από μικρός να βγάζεις πλάκες.
από 1ο τι άλλο σε ενδιαφέρει ανεξαρτήτου βαθμού μιας και είσαι θεωρητική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heili scott

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βραχναίικα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εδω μιλαμε για τη δικη σου ζωη κ το δικο σου μελλον.Αν ειναι να κανεις κατι που το αγαπας κ που προφανως εχει μεγαλυτερη αποκατασταση απο τη φιλολογια κ πολλες αλλες πανεπιστημιακες σχολες δεν νομιζω πως το οτι ειναι ΤΕΙ πρεπει να σε εμποδισει.Πλεον οι αποφοιτοι ΤΕΙ εχουν ισοτιμα επαγγελματικα δικαιωματα με τους αποφοιτους των ΑΕΙ.Το επιπεδο των σπουδων δεν διαφερει επισης.Σε ολες τις σχολες απεξαρτητως εκπαιδευτικου ιδρυματος υπαρχουν κακοι καθηγητες κ αυτο δεν αλλαζει.Ξερω ατομα που εφτασαν να ξαναδωσουν πανελληνιες 2 κ 3 φορες γιατι η σχολη που περασαν, παρολο που ηταν σχετικη ή ακομα κ ακριβως αυτο που ηθελαν να κανουν, ειχε την ατυχια να ειναι ΤΕΙ κ στην πορεια το μετανιωσαν.Επισης ξερω παιδια που επελεξαν τη σχολη με βαση τα μορια τους κ οχι το τι τους αρεσει.Πολυ σηντομα τα παρατησαν.Ξερω ομως κ ατομα που "χαραμησαν" τα μορια τους για μια σχολη πολυ χαμηλοτερης βαθμολογιας κ πιστεψε με δεν το εχουν μετανιωσει ουτε μια στιγμη.Μην κανονιζεις λοιπον το μελλον σου με βαση το τι θα πει ο κοσμος ή το ποσο καλος μαθητης εισαι γιατι το πιθανοτερο ειναι οτι θα φτασει η μερα που θα πεις "εκανα λαθος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeloukos_1993

Νεοφερμένος

Ο Aggeloukos_1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια εχω και γω ενα προβλημα...θα παω γ λυκειου ειμαι μετριος μαθητης(14-15 βγαζω)...ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση και ενω θελω να ακολουθησω 5ο πεδιο και να παω λογιστικη καθως ειναι και ο πατερας μου λογιστης και εχω αμεση επαγγελματικη αποκατασταση δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα..συνεπως η πρεπει να κατσω αυτο το χρονο και να μαθω οσα μαθηματικα δεν εμαθα τα προηγουμενα χρονια...η να προσπαθησω για Τ.Ε.Φ.Α.Α..που εχει λιγα μορια..και ειμαι και αθλητης....??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδια εχω και γω ενα προβλημα...θα παω γ λυκειου ειμαι μετριος μαθητης(14-15 βγαζω)...ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση και ενω θελω να ακολουθησω 5ο πεδιο και να παω λογιστικη καθως ειναι και ο πατερας μου λογιστης και εχω αμεση επαγγελματικη αποκατασταση δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα..συνεπως η πρεπει να κατσω αυτο το χρονο και να μαθω οσα μαθηματικα δεν εμαθα τα προηγουμενα χρονια...η να προσπαθησω για Τ.Ε.Φ.Α.Α..που εχει λιγα μορια..και ειμαι και αθλητης....??????
Φιλε αν σου αρεσει η λογιστικη να πας αλλιως μην το κανεις.Δεν ειναι σοφο να πας σε μια σχολη μονο επειδη εχει καλη αποκατασταση.
Οσο για τα μαθηματικα αν εισαι τοσο ασχετος οσο λες τοτε θα εχεις προβληματα.Ειναι δυσκολο να καλυψεις τοσα κενα φετος.Αλλα νταξει αν προσπαθησεις πολυ μπορει να καταφερεις να βγαλεις τα μορια που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeloukos_1993

Νεοφερμένος

Ο Aggeloukos_1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μ'αρεσει..απλα εχω το προβλημα με τα μαθηματικα και ειμαι και στο φροντιστηριο και πρεπει να διαλεξω αν θα παρω Α.Ο.Θ και αλγεβρα γενικης η βιολογια...και ειλικρινα δν ξερω τι να κανω........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Λοιπον, θα παω γ λυκειου του χρονου. Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση. Πολυ καλος μαθητης(φετος εβγαλα 19,5). Ομως παρατητηρω οτι τα επαγγελματα του 1ου πεδιου δεν φερουν αμεση επαγγελματικη κατασταση. Ειπα να στραφω αλλου. Σκεφτομουν να παω φιλολογια. Τωρα σκεφτομαι να παω στο ΤΕΙ Ακτινολογιας καθως ηταν κατι που το αγαπουσα απο μικρος.(λογω της μητερας μου που ειναι γιατρος) Οι γονεις μου δεν συμφωνουν λεγοντας οτι δεν πρεπει να χαραμιστω και οτι δεν ειμαι για ΤΕΙ. Δεν καταλαβαινω το κολλημα τους. Τι να κανω? Ποιο θεωρειται πιο ελπιδοφορο επαγγελμα;


οταν συμπληρωνα μηχανογραφικο εκανα το ιδιο λαθος....μοιραιο λαθος....λοιπον κατα τη γνωμη μου,μην ακους κανενα,κανε αυτο που γουσταρεις...υποψην σου να εχεις ομως οτι απο ΤΕΙ εχεις περισσοτερες επαγγελματικες προοπτικες και το τμημα αυτο εχει καλες προοπτικες...φιλολογος δεν θα βρεις ευκολα δουλεια...αυτα απο μενα...


Παιδια εχω και γω ενα προβλημα...θα παω γ λυκειου ειμαι μετριος μαθητης(14-15 βγαζω)...ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση και ενω θελω να ακολουθησω 5ο πεδιο και να παω λογιστικη καθως ειναι και ο πατερας μου λογιστης και εχω αμεση επαγγελματικη αποκατασταση δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα..συνεπως η πρεπει να κατσω αυτο το χρονο και να μαθω οσα μαθηματικα δεν εμαθα τα προηγουμενα χρονια...η να προσπαθησω για Τ.Ε.Φ.Α.Α..που εχει λιγα μορια..και ειμαι και αθλητης....??????

αν σου αρεσει η λογιστικη να πας λογιστικη.....αν σου αρεσει θα το καταφερεις το ΤΕΙ.
κατα τη γνωμη μου βρες τον οδηγο σπουδων της λογιστικης και δες τα μαθηματα...και ρωτα κανεναν αποφοιτο να σου πει αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top